Chirurg

Chirurg
https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/421766/bmid_chirurg-SRE-421766.jpeg 4 2892 2892

Před sebou neutečeš! „Nedokážu být ani rovnej, ani křivej. Můj život se rozlomil vejpůl a já už nečekám žádný pevný lano, který mě bude jistit,“ přemítá MUDr. Hynek Grábl, chirurg v příhraniční nemocnici, který už ani nedoufá, že by se jeho život ještě někdy mohl vyvíjet příznivěji. Kariéra špičkového odborníka na pražské klinice předčasně skončila kvůli jednomu karambolu s alkoholem a následky teď musí nést nejen on, ale i jeho věčně nespokojená žena a dospívající děti. Životní ani finanční účetnictví nevykazují příznivou bilanci a na horizontu zítřka se objevují všechny symptomy krize středního věku. Gráblova snaha nalézt východisko se však podobá spíš jízdě na horské dráze a často končí kocovinou. Pomůže mu milovaná profese, milenka nebo nová šance vrátit se k zajímavé operativě a kariérně růst? Na operačním sále i mimo něj se občas dá jen těžko poznat, kdo jakou hru hraje, kdo je vítěz a kdo poražený a kam povede další cesta. Hynkovi G. často nezbývá než věřit, že se nepotopí na úplné dno. –––– „Tak to zavřem, ne?“ uvažuju nahlas. „Co jinýho?“ říká Havlát. „Ukáže se na histologii.“ Zatímco šijeme, obíhačka chystá formaldehyd, do kterýho se tkáň naloží a odešle do labiny. Andrea sice podává šití, ale pořád obhlíží ten kus tkáně. „Andreo, jedeme,“ hukne na ni Havlát, když vidí, jak jí váznou ruce. „Pane doktore, víte, co se mi zdá? Jako by v tom byly nitky,“ pootočí útvarem. „Jaký nitky?“ hrne se k tomu hned Vincz. Čumíme na to znova, pak Havlát vezme skalpel a zkusí do toho říznout. Skrz naskrz mřížkatá struktura. A jsme doma! „No fakt, zapomenutej tampon z nějaký předchozí operace,“ koukám na Havláta. Ještě do toho pro jistotu dvakrát řízne, ale není pochyb. – ukázka z knihy... celý text

mirka71
03.02.2020 5 z 5

Výborné odpočinkové čtení. Je vidět dobrá znalost nemocničního prostředí, chodu chirurgického oddělení, operačních sálů, i například toho, že zdravotnictví může být výnosný byznys, když se v tom umí chodit, ví se kde objednávat a co...
Hlavní hrdina je sice spíš záporák, alkoholik, trochu arogant, ale byly chvíle, kdy jsem s ním sympatizovala.
V neposlední řadě jsem i pustila slzu při kapitolách, kdy je
velmi sugestivně vylíčeno úmrtí Hynkova otce. Jsem ráda, že knížka neušla mé pozornosti, stála za to.

Petra2808
03.02.2020 5 z 5

Opět skvělà Petra Dvořáková!

koudelu
02.02.2020 5 z 5

Po Dědině druhá kniha od této autorky a ještě povedenější. Petra Dvořáková umí skvěle vystihnout lidské charaktery. Děj byl velmi čtivý. Poznámka pod čarou- hlavní postava byla docela záporná, ale já jsem jí i tak moc fandila.

PetK
02.02.2020 5 z 5

Doposloucháno. Takový výsek ze života jednoho ne příliš šťastného doktora. Pro mě slušný náhled do \"kuchyně\" lékařů, kterou neznám. Hlavního hrdiny je vám líto, pak vás štve, rozumíte jeho slabostem, pak ho zase nechápete. Je to chytrý chlap, kterému občas v duchu říkáte \"ty jsi ale blbec\". Napsané je to poutavě a zase úplně jinak než Dědina, kterou jsem četla po Vánocích. Teď se těším na Vrány, podle anotace to vypadá, že se Dvořáková rozkročila do zase úplně jiného tématu.

kape97
02.02.2020 5 z 5

Má první kniha od této autorky. Kniha se četla velmi rychle a snadně, děj měl spád, i přes to, že v knize nebyly žádné extrémní dějové zvraty. Mám velmi ráda knihy z lékařského prostředí a tahle byla velice reálná, místy až krutě reálná. Knihu určitě doporučuji k přečtení a těším se na další autorčiny knihy.

Pitbullka
01.02.2020 4 z 5

Tak Chirurg mi sedl mnohem více než Dědina. Ačkoliv jsem měla trošku problém se stylem psaní autorky, příběh byl hodně uvěřitelný, čtivý a bez jakýchkoliv příkras. Za mě mile překvapení.

Bar16
31.01.2020 4 z 5

Byla jsem docela mile překvapená, jak se kniha rychle četla a když jsem ji zaklapla, tak jsem zjistila, že jsem se u ní vlastně vůbec nenudila. Druhou polovinu jsem přečetla na jeden zátah a i když v ději nebyly nějaké extrémní zvraty, kniha mě moc bavila a od autorky si určitě ještě něco přečtu.

Danago
31.01.2020 3 z 5

Číst se to určitě dalo, ale způsob vyprávění mně vůbec neseděl. A jako všechny knihy , které jsem zatím od autorky četla bylo to takové depresivní. I když věřím, že je to dost věrohodné, bohužel.
Dala bych 2,5*

Martina023
30.01.2020 1 z 5

Knihu jsem sice dočetla, četla se lehce,ale bohužel toto není můj šálek kávy...vadily mi vulgarity, které v knize jsou.Bohužel nevím,co na této knize tolik lidí vidí,ale samozřejmě každému co se mu líbí.

Chesterton
29.01.2020 4 z 5

Pro mě asi nejvíc rozporuplná Dvořákové kniha.
Po čase od přečtení jsem poslechla audiopodobou a stále osciluji mezi třemi a čtyřmi. V něčem povrchní, čtenářsky vděčné, malinko podbízivé. Zároveň fakt mistrný vhled do určitého typu chlapa? Popis jak to vše být nemá? V určitých chvílích mě bavilo audio i trochu víc než kniha a Grábl mi byl asi o milimetr bližší. Někde kolem smrti otce..... Souhlasím, že ženské postavy jsou dost ploché. A pokaždé mě neskutečně krkal přístup manželky Markéty.
Načteno to není špatně.
TŘI A PŮL :@
P.S. Pro jaroivu - ano negativistický nádech u autorky vnímám. Nemocnice očima Karla Sovy je skvělý postřeh!

janenick
29.01.2020 4 z 5

Odpočinková knížka, poutavě napsaný příběh o všedním životě chirurga.

knihovniceS
29.01.2020 4 z 5

Druhá kniha, kterou jsem přečtla od Petry Dvořákové ( nejdříve jsem četla Dědinu = pěkná) Příběh je výborný, věřím, že to tak chodí i v životě. Četlo se to samo, ale jednu hvězdu dávám dolů za vulgaritu, které bylo až moc, a za výraz kompl, který mě tahal za oči! Většinu pracovního života jsem pracovala mezi počítači jako ajťák a výraz kompl, jsem neslyšela. Ale není to zde o výrazech, knihu hodnotím velice kladně a mohu ji vřele doporučit.

Warden
29.01.2020 5 z 5

No...na plný kotel to úplně není, to si musíme přiznat, ale nadějné české autory nesmíme děsit :) a měli bychom být shovívavější, pokud jde o kvalitní věci. A tohle, troufám si tvrdit, dobrá a kvalitní kniha je.
Je příjemné, když se člověku dostane do pracek kniha, o které v životě neslyšel, od autorky kterou nezná. A dopadne to tak, že začne číst odpoledne a když se pak o půlnoci probudí a jde na záchod, tak místo aby spal dál, čte až do rána jak magor, aby to dočetl.
Někdo psal - je to vtipné. No nevím...mi do smíchu rozhodně nebylo. Zato jsem se musel párkrát přesvědčit, že to opravdu píše ženská a ne chlap.
Takže kvalitní zážitek za 4,5* a autorka 100x opíše: Už nikdy nebudu používat v knize slovo kompl, aby se mým čtenářům neježily vlasy hrůzou a v kapsách nebrousily břitvy :)
Jsem velmi zvědav a těším se na další knihy.

Becca77
28.01.2020 4 z 5

I když celá kniha působila depresivně, bavila mě číst. Zaráželo mě, že autorkou je žena neb některé pasáže byly podle mě skvěle popsány “z mužské hlavy” . Autorka mě baví a ráda budu její čtenářkou.

cupakabra376
28.01.2020 3 z 5

Na knihu jsem se pod vlivem kladných recenzí moc těšila, ale nebylo to pro mne to "pravé ořechové", jak jsem si představovala. Když ale člověk leží zrovna ve špitále a nic jiného po ruce nemá, tak se to přečíst dá.

Mentolka78
27.01.2020

Dlouho jsem váhala s koupí této knihy a nelituji. Čtivé, ze života, vtipné. Určitě doporučuji :-)

Kaaathy
26.01.2020 4 z 5

Knížka se mi líbila. Velmi čtivé. Obdivuji spisovatelku - ženu, že se dokázala dívat na svět mužským pohledem.

Šánka
26.01.2020 5 z 5

Tak to mě bavilo moc a musím poděkovat mým oblíbeným uživatelům za ty skvělé komentáře, které mě na knihu navedly.
Výborně napsaný příběh z českého prostředí s bravurně vykreslenými charaktery, ve kterém sledujeme životní průšvihy a přešlapy chirurga Hynka, jeho osobní i profesní krizi. Hynek se v tom opravdu řádně ráchá, občas se i potápí, a kdyby to mnohdy nebylo úsměvné, tak je to vlastně k pláči....nebo naopak ?
Jo, tohle je o životě, jednou jsi dole, jednou nahoře....

andream
26.01.2020 4 z 5

Kniha se velmi dobre cte, jen je trosku povrchní a ten konec.... v poslední době se s otevrenými konci roztrhl pytel a to me teda nebaví......

Limonadovyjoe
25.01.2020 4 z 5

Kniha o arogantním lékaři s krizí středního věku a s problémy s alkoholem, který si zažije pár fyzických i morálních kocovin. Kniha se čte velice dobře s rychle. Dále musím pochválit úroveň medicínské odbornosti v knize. Autorka si dala záležet. Naopak ryze subjektivními negativy jsou pro mě časté narážky na hloupé až tupé sestry s tituly, zvlášť od autorky, která má sama zdrávku ( jako bychom tohle neposlouchaly i v reálu, natož to ještě číst), dále mi chybí nějaké finále a řešení manželské krize, která byla dokonalým odstrašujícím příkladem..a pak taky slovíčko kompl..to bylo čiré zlo. Čtyři s odřenýma ušima.