Chirurg

Chirurg
https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/421766/bmid_chirurg-SRE-421766.jpeg 4 2817 2817

Před sebou neutečeš! „Nedokážu být ani rovnej, ani křivej. Můj život se rozlomil vejpůl a já už nečekám žádný pevný lano, který mě bude jistit,“ přemítá MUDr. Hynek Grábl, chirurg v příhraniční nemocnici, který už ani nedoufá, že by se jeho život ještě někdy mohl vyvíjet příznivěji. Kariéra špičkového odborníka na pražské klinice předčasně skončila kvůli jednomu karambolu s alkoholem a následky teď musí nést nejen on, ale i jeho věčně nespokojená žena a dospívající děti. Životní ani finanční účetnictví nevykazují příznivou bilanci a na horizontu zítřka se objevují všechny symptomy krize středního věku. Gráblova snaha nalézt východisko se však podobá spíš jízdě na horské dráze a často končí kocovinou. Pomůže mu milovaná profese, milenka nebo nová šance vrátit se k zajímavé operativě a kariérně růst? Na operačním sále i mimo něj se občas dá jen těžko poznat, kdo jakou hru hraje, kdo je vítěz a kdo poražený a kam povede další cesta. Hynkovi G. často nezbývá než věřit, že se nepotopí na úplné dno. –––– „Tak to zavřem, ne?“ uvažuju nahlas. „Co jinýho?“ říká Havlát. „Ukáže se na histologii.“ Zatímco šijeme, obíhačka chystá formaldehyd, do kterýho se tkáň naloží a odešle do labiny. Andrea sice podává šití, ale pořád obhlíží ten kus tkáně. „Andreo, jedeme,“ hukne na ni Havlát, když vidí, jak jí váznou ruce. „Pane doktore, víte, co se mi zdá? Jako by v tom byly nitky,“ pootočí útvarem. „Jaký nitky?“ hrne se k tomu hned Vincz. Čumíme na to znova, pak Havlát vezme skalpel a zkusí do toho říznout. Skrz naskrz mřížkatá struktura. A jsme doma! „No fakt, zapomenutej tampon z nějaký předchozí operace,“ koukám na Havláta. Ještě do toho pro jistotu dvakrát řízne, ale není pochyb. – ukázka z knihy... celý text

SarahRoyalAss
17.01.2020 4 z 5

Pro mě první zkušenost s českým románem, co není fantasy, ale pořádná dávka ze života.
Po Dvořákové jsem sáhla z čisté zvědavosti a styl psaní mě bavil už od první stránky. Děj byl úplně něco jiného, než na co jsem zvyklá a donutilo mě to vystoupit ze své komfortní zóny. A jsem ráda, že se to povedlo.
Náhled do nemocnice a života chirurga byl zajímavý, dobře a věruhodně napsán. Každý má v životě hodně věcí, za které se stydí a snaží se jim utéct. Hodně zodpovědnosti, problémů,... není se čemu divit, když už má člověk dost. Tady se s tím musí popasovat a co si budeme, kolikrát jsem lítostí vrtěla hlavou.
S Dvořákovou určitě nekončím a sáhnu po další její knize.

vekkr
17.01.2020 4 z 5

Je opravdu že života. Tak to opravdu v okresních špitálech chodí. Jen někteří pijou pořád, ale když jiní nejsou,tak přivřem oči.

milary
15.01.2020 2 z 5

„Chirurga“ jsem dočetla (ušima) jen kvůli velkému respektu, který ve mně autorka vzbudila "Dědinou" a "Sítěmi". Ale do třicáté kapitoly jsem měla pocit, že točím stále jednu a tu samou. K tomu pocitu přispívala četná opakování: koukal(a) jak puk.., stál jsem pod sprchou nejmíň půl hodiny.., naklopil jsem do sebe.., cítil jsem se jako (následují výrazy sebezpytu po selháních), a další a další popisy a formulace. Asi to mělo zdůraznit pocity hlavního aktéra z prožívaného stereotypu, ale na to bylo 350 stránek docela dost.
Nijak nenapomáhalo trochu ploché načtení audioknihy a zcela monotónní ztvárnění zejména dívčích postav.
Nebaví mě klišé špitálních avantýr, ani nakukování pod pasivní pokličky zbabraných vztahů.
A hlavní "hrdina" byl pro mě dlouhou dobu hlavně - omlouvám se za ten výraz - sráč. Jistě otvírám pole pro nadurděnou kritiku typu - patrně holka neví, o čem mluví, kdyby se s alkoholovou závislostí setkala zblízka... No, to zůstane ovšem otázkou.
Bavilo mě nepřikrášleně vylíčené prostředí a rutinní dění ve špitále; tlak ambicí, odpovědnosti, administrativy, prachů, únavy, nekázně pacientů, nedostatku či nekompetence personálu, kariérních lezců (vzhůru i do nitra).
Bavila mě kauza s náhradami. Bavilo mě, že doktora nakopla v těch pár zbývajících - asi třech - akčních kapitolách k nějaké reakci. A bavilo mě, že to nebylo "ozlomkrk" s happy koncem, ale že to skončilo jen na půli cesty, a že to tak asi většinou bývá. I když u toho "svítí slunce", jak řečeno v závěru. Uuuf :).
Neodpustím si ale, že četné rádoby zásadní, zlomové a potenciálně dojemné momenty a poselství na mě působily strojeně; neuvěřila jsem jim a nedotkly se mě tak, jak asi měly.
Tak třeba příště; s autorkou rozhodně nekončím.

Peřinka
12.01.2020 5 z 5

Tohle pro mě bylo velké překvapení!
Od knihy jsem příliš nečekala, od Dvořákové je to moje prvotina a určitě ne poslední.

Někteří knihu popisují jako humornou, mně to tak rozhodně nepřišlo, s doktorem jsem soucítila a z určitých částí jsem cítila hroznou tíseň, ale přesto se mi kniha četla opravdu dobře.
Je to malý příběh ze života a znamenitá ukázka toho, jak lehce se vše může pokazit...

SPOILER
Oceňuji happyend :)

Petja
12.01.2020 5 z 5

Řeklo by se obyčejný příběh čtyřicátníka - chirurga, který prožívá krizi středního věku: nerozumí si s manželkou, vytáčí ho patnáctiletý syn, dere ho tchán, najde si milenku a začíná (opět) hledat útěchu v alkoholu.
Celý příběh je ovšem vyprávěn jeho očima a to tak přesvědčivě, že jsem měla pocit, že všechno prožívám s ním. Zejm. když otevřel flašku a dal si první hlt, říkala jsem si "Zavři to, další si už nedávej!". U části, kdy mu zemřel otec, jsem se jen těžko bránila slzám (a to u knih skoro nikdy nebrečím). Hezké je, že přes všechny své karamboly stále myslí na to, aby ve vztahu k pacientovi všechno udělal správně, je ochoten pomoci kolegům, myslí na své děti a snaží se najít východisko ze své neutěšené situace.
Samotný příběh není originální, takových máme kolem sebe určitě spoustu, o to větší obdiv si ale zaslouží autorka, která nám ho dokázala podat přesvědčivě a čtivě tak, že ho prostě zhltnete.

mala.bloncka
10.01.2020 3 z 5

Taková lepší Ordinace v růžový zahradě..

svitim
10.01.2020 2 z 5

Ráda sáhnu po českých spisovatelích, ale tento příběh nebyl nic pro mě...bez začátku, bez konce, bez zápletky....

jirimatejka
10.01.2020 5 z 5

Skvěle napsané, hodně cynické, ale pravdivé. Vřele doporučuji.

Terka1975
10.01.2020 3 z 5

Příběh o muži, který si zavařil život. A hledá z toho východisko, přesto se v tom plácá dál, naštěstí jeho konečné rozhodnutí mě přesvědčilo, že je to sympaťák a nezklamal mě.

Michaela91
09.01.2020 4 z 5

Na odpočinek dobrý. Děj utíkal a knížka byla vcelku čtivá. Ale žádný extra děj a nějaké napětí tam nebylo.

Rou
08.01.2020 3 z 5

Jako oddychovka ok, ale čekala jsem víc. Postavy byly všechny protivné, nesympatické, jejich popis povrchní - ten je prostě takový, chová se tak a tak, ale proč, co za tím vězí? Chyběla mi větší hloubka a propracovanost postav. Nespisovný jazyk mi taky neseděl.

SimonaPek
08.01.2020 5 z 5

Unikátní pohled do světa jednoho netradičního lékaře. Velmi doporučuji!

Dášašada
06.01.2020 2 z 5

Na knihu jsem se velmi těšila, ale byla jsem zklamaná, přišla mi vcelku o ničem...

jaroiva
05.01.2020 3 z 5

Druhá knížka autorky, ke které jsem se dostala, ale pětihvězdičkové nadšení se u mě nekoná.
Poslouchala jsem jako audioknihu a vadil mi ten "nespisovnej" jazyk.
Doktor mi připadal příliš nespokojený se vším.
Ale celkově se to dalo poslouchat. Takový zlatý střední standard.
Tak by asi vypadala Nemocnice na kraji města, kdyby ji vyprávěl Karel Sova.

Jsou i další knížky od autorky takové negativistické?

RenoPi
05.01.2020 4 z 5

Moc se mi líbila, ale nedoporučuji číst ženám a manželkám. Neb Petra Dvořáková nás chlapy svlékla do naha jak na pravidelné kontrole u urologa.

leiki
05.01.2020

Velmi přesný popis nemocničního prostředí,pro nezdravotníky ,si myslím,ne moc záživné,ale jinak velmi čtivé.To je tak asi vše, Nechápu tolik chvály ?

lucievachovaxx
02.01.2020 5 z 5

Skvělá kniha! Četla jsem ji jedním dechem! Moje první kniha od této autorky a doufám, že ne poslední. Paní Dvořáková se velmi dobře vžila do postavy muže.

Miretti
02.01.2020 5 z 5

Hynek mě moc bavil, ač doma bych ho mít rozhodně nechtěla. Autorce se skvěle podařilo vžít se do mužské role, okořenit tu beznaděj a šeď humorem mezi řádky . Četlo se to samo a já se dobře bavila, byl to příběh ze života...

kleryna
01.01.2020 5 z 5

Já jsem nadšená! Četlo se to úplně samo, skoro na jeden zátah. Chirurg se mi teda líbil daleko víc než Dědina, z té jsem byla poměrně zklamaná.

Ditules
01.01.2020 3 z 5

Četlo se to jedním dechem. Jen mě mrzí, že je konci zápletka slábla... Dědina byla lepší.