Čtvrté křídlo

Čtvrté křídlo
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/542659/bmid_ctvrte-kridlo.jpg 4 1789 1789

Empyreum série

Unikátní vydání žhavé dračí romantasy s dvěma bonusovými kapitolami a fanartovými ilustracemi. Dvacetiletá Violet Sorrengailová měla nastoupit do kvadrantu písařů a strávit život mezi knihami. Její matka, nesmlouvavá velící generálka, jí však nařídí, aby se připojila ke stovkám kandidátů toužících dostat se mezi navarrskou elitu: dračí jezdce. Violet chybí trénink, navíc je menší než ostatní a draci se s „křehkými“ lidmi nespojují. Spálí je! Proto bude potřebovat všechen svůj důvtip, aby obstála. Brzo ale zjistí, že z Basgiathské válečné školy vedou jen dvě cesty ven: absolvovat, nebo zemřít.... celý text

Toto vydání knihy ještě není v prodeji. Má být od 10.10.2024
Literatura světová Romány Fantasy
Bude vydáno: , Fragment (ČR)

Fourth Wing, 2023

CarolineAn
dnes 5 z 5

Než jsem si koupila Čtvrté křídlo tak na mě vyskakovalo snad odevšad - Tiktoku, Instagramu, v článcích na Google atd., proto jsem měla trošku obavu jaký to doopravdy bude čtení, když ta kniha měla takový hype po celém internetu. Celkově existují jenom dva tábory - lidi, kteří Čtvrté křídlo milují nebo nesnáší. No a já........ho úplně miluju! Ničeho nelituji. Od krásné zlatavé obálky s černou ořízkou se zlatými dráčky s napínavím příběh, který vás od začátku nepustí. Hlavní hrdinka, Violet, je moc milá a snadno si jí oblíbíte, a hlavně je přesvědčivá, což na hlavní postavě vždycky ocením. Řešení celého světa, i v systému magie a hierarchie a draků, byl dobře provedený a zajímavý. Hlavně nikdy nezapomenu na vtipné rozhovory mezi Violet a Tairnem. A velitel křídla byl taky fajn :)....... Určitě doporučuji a už se těším až se vrhnu na druhý díl.

majka45
dnes 5 z 5

Na to jak byla knížka tlustá a já na ni měla dle pravidel vědecké knihovny jen 14 dní jsme ji "zhltla" za čtyři. Již dlouho jsem nečetla knihu s takovým zájmem. Příběh se mi velmi líbil.

jitka_dankova
předevčírem audiokniha 5 z 5

Připomenutí děje prvního dílu této úžasné fantasy pentalogie za pomoci audioknihy bylo skvělé. Všimla jsem si věcí, které mi při prvním čtení kvůli tomu napětí a nervům v některých scénách unikly. Oceňuji, jak se Klára Oltová skvěle poprala s tím, že některé komentáře postava řekne, něco si jen myslí a někde mluví v hlavě - za mne to bylo velmi pěkně tónem hlasu odlišené. Není samozřejmostí zvládnout v audioknize takhle důležitý detail. I erotické scény se dobře poslouchaly. A navíc konečně vím, jak se všechna ta složitá jména v knize vyslovují, ach, zní to mnohem lépe, než jak jsem si je "vyslovovala" při prvním čtení já.

sun.from.ibiza
26.09.2024 4 z 5

Hezký příběh, hodně předvídatelný. Další díl si přečtu, ale nejsem z knihy tak nadšená, jako většina lidí zde v komentářích. Za mě 3-4*, nakonec jsem se rozhodla pro čtyři, protože to byla příjemná pohádka.

Morfyk
26.09.2024 3 z 5

Poslechnuta audiokniha.

Je to velice pěkné a dobře napsané fantasy o dracích a problémech v daném světe, zde to ale končí. Nechápu autorku jestli zrovna ve dny psaní byla sama a neměla po ruce žádnou uspokojovací pomůcku, ale do budoucna jí přeji, než začne psát, tak ať si "vrzne" a hned jí bude lépe a nebude muset své porno fantasie předávat na papír dalším stovkám tisíců lidí po celém světě.

Vždyť ta PORNO (ano žádná soft erotika, tak jak je to v českém překladu jde opravdu už o popis porna) část tam vůbec, ale vůbec nemusela být, děj by se nezměnil. Romantickou zápletku stačilo popsat okrajově, tak jak to zvládají tisíce autorů a ne tímto způsobem. Opravdu mně to vadí a snižuji hodnocení fantasy z 5* na 3* a nedokážu se přes to přenést.

Finální hodnocení:

Nebýt absolutně zbytečně popisovaných porno částí, tak hodnotím 80%, takto musím dát pouhých 40%, protože za tohle si autorka nezaslouží víc a pokud ty porno části za ni psal někdo jiný, tak by jej měla okamžitě nakopat do patřičných partií, protože ji zkazil/a knihu.

Aknel26
25.09.2024 2 z 5

Uznávám, že co se týká věku, nejsem ta správná cílová skupina, ale jsem přesvědčená, že i v době, kdy jsem jí byla, bych Čtvrté křídlo hodnotila stejně – jako brak. Vlastně jsem po knize sáhla spíš ze zvědavosti, abych zjistila, co je to slavné „romantasy“.

A co tedy dnešní mladé čtenářky považují za romantické?

Je to prostředí školy, v níž se ti, kteří by měli vlastně bojovat za stejnou věc, navzájem vraždí, lámou si kosti, tráví se a celkově si škodí? V níž se nedoporučuje uzavírat přátelství, ale spojenectví, protože postavy a jejich jména dějem často jen prošumí a zmizí? Líčení násilí a brutálních bojových scén?

Je to hlavní hrdinka se svou stále zdůrazňovanou křehkostí, která přitom tahá dýky z kapes jak králíky z klobouku a metá je po svých protivnících na milimetr přesně (těsně vedle jejich uší a penisů), neváhá své soupeře otrávit, a když už se jí něco stane, dají ji zase dohromady léčitelé a napravovači? Připadá ještě někomu překvapivé, že tato „outsiderka“ překoná všechny nástrahy a stane se vyvolenou?

Je to tolikrát omílané klišé, kdy hlavní hrdinka podlehne největšímu borci, který jí nejprve vyhrožuje smrtí, poté s ní kuje pikle, aby ji nakonec přiváděl k takovému orgasmu, až vzplanou záclony? Nebo pár podobně vášnivých scén, při nichž v českém překladu Violet nesténá, ale kňourá? (Což se možná víc hodí k její drobné tělesné konstrukci.)

Je to fakt, že se odehrávají v jiném světě, který je nastíněn jen velmi laxně, a je tedy možné se soustředit jen na jednu dějovou linku, což zvládnou i méně zdatní čtenáři a čtenářky hledající hlavně vzrušení?

Asi jste pochopili, že nejsem čtenářka (natož divačka) fantasy. Myslela jsem, že mě třeba Čtvrté křídlo, tolik vychvalované a propagované v knižních skupinách, směrem k tomuto žánru popostrčí, naláká, abych vyhledala další podobné knihy. Ale ani náhodou. I nadále zůstanu věrná příběhům z našeho světa, v němž sice nejsou draci, zato má ale bohatou historii a leckdy třaskavou přítomnost, jsou tu místa, která stojí za to navštívit a vidět na vlastní oči, a lidé, s nimiž je dobré se seznámit. A také knihy, jež je radost číst. Tato k nim navzdory své čtivosti a krásné obálce bohužel nepatří.

denniys
24.09.2024 5 z 5

Nutně potřebuji pokračování...
Zpočáku jsem nemohla pochopit, co na této knize všichni mají, ale s přibývajícími stránkami jsem sama podlehla..
Hrdinové jsou sympatičtí, Xaden s Violet jsou správná dvojka - chemie funguje a sarkasmus je milým bonusem, vedlejší postavy fungují báječně - zejména Liam, ale bez ostatních typu Jack by to také nešlo.. draci a jejich komunikace s jezdci jsou boží, toho mohlo být více..
Možný spoiler :
Příběh postupně odhaluje dávné tajemství, všechno pěkně šlape a nutí otáčet stránku za stránkou, dokud nedočtete...a pak ještě aspon kousek..
I 5 slziček mi ukáplo a ženská duše ocenila jiný úhel pohledu v poslední kapitole...
Je mnoho takovýchto knih, ale Empyreum jistě patří mezi ty lepší.. velmi povedený rozjezd série!

Anet96
24.09.2024 5 z 5

MŮŽE OBSAHOVAT SPOILER

Přečteno na základě velmi dobré reklamy, kdy na mě kniha vyskakovala všude.
Kniha je napsaná moc dobře, čte se lehce, stránky utíkají.
Přijde mi to jako nějaký nový žánr knih. Takový fantasy/erotic, ale proč ne.
Ze začátku mě nadržené myšlenky a komentáře vadily, ale pak jsem si na to zvykla.
Líbilo se mi, ze se autorka nezdržovala zdlouhavým popisování budov, postav, draků.. Jak to bývá v knihách,ale přesto jsem si vše dokázala skvěle představit, jak co vypadá.
Jako celek se mi kniha moc líbila, oblíbila jsem si ten svět a postavy. Možná až moc, protože jsem na konci brečela jak želva.
Každopádně doporučuji!

petrarka72
23.09.2024 3 z 5

Byla jsem zvědavá - a nejsem ani nadšená, ani znechucená, Čtvrté křídlo je prostě zručně napsaná story o emancipaci křehkého děvčete s romancí kořeněnou draky, s pokusem o překvapivý zvrat (který je ale vcelku předvídatelný). Vcelku to šlape... akorát toho zdvíhání obočí, úšklebků a sání spodních retů na mne bylo moc. -:)

anonym02
23.09.2024 5 z 5

(SPOILER) Tak po dočtení knihy si pročítám komentáře, a tak nějak občas nemůžu věřit vlastním očím…
Ehhh, takže za mě - konečně po dlouhé době sympatická hlavní hrdinka, která nebrečí nad každou rozlitou sklenkou a opravdu se rozhodla bojovat. A konečně pár, který si narovinu hned ujasní, jak to mezi nimi je a žádné chození kolem horké kaše! Jasný, kýčů, na které jsme poslední dobou ve fantasy žánrů zvyklí, je tam trochu víc než dost - od hot záporáka po toho pana na první pohled skvělého, co je vlastně podrazák, ale já nevím, mně tak nějak všichni přirostli k srdíčku. Za velké mínus bych teda označila oooobrovskou předvídatelnost děje, ale co už, je to sepsaný stylem, který čapne a už nepustí, což jsem od Maas nikde nenašla, a proto jsem to zkrátka musela dočíst - holt kdo umí, tak umí…

Za mě je to skvělý rozjezdový díl a upřímně nechápu ty hejtový komentáře - už z anotace a prvních pár stránek je jasný, jak se kniha bude vyvíjet, takže nechápu, proč se do knihy pouští někdo, kdo ví, že to ani ze vzdálenosti na sto honů není jeho šálek čaje a pak haní.

Monybook
23.09.2024 5 z 5

Komu se líbí Maasová (mně), tomu se bude líbit i Čtvrté křídlo od Rebeccy Yarros. Dlouho jsem tuto knihu odkládala, ale teď nechápu proč....Pohádky, kde se hlavní hrdinka zamiluje do padoucha, který vlastně není padouch....akce, draci, romantika...kýč jak bič, ale já to mám prostě ráda :-D Jdu na druhý díl a nechápu, jak vydržím čekání na další.....

Girada
22.09.2024 5 z 5

Začni číst a nepřestaneš

@agata
22.09.2024 5 z 5

Do knihy som nevkladala velke nadeje nakolko scifi velmi nemusim k tomu draci no nic pre mna. Bola som vsak velmi milo prekvapena kniha je putava, cita sa super napriek historickej casti kde sa vysvetluje rozdelenie uzemia, bitky, kodex atd. Akoze wau super kniha a po docitani ihned kupujem obidve knihy aj s oriezkou lebo urcite budem citat celu seriu

uzivatel6201
21.09.2024 5 z 5

Přečetla jsem tuto knihu jedním vrzem, brečela u ní a při dočtení jsem měla strašně hořkou pachuť na jazyku z toho že jsem ji dočetla a ráno jsem si musela jít koupit druhý díl, protože mě tato kniha dost zasáhla.

Persefona
21.09.2024 odpad!

Myslela jsem, že jsem statečná, ale ne dost, abych tuhle hrůzu dočetla. Čtu komentáře a přemýšlím, co se to děje, že něco takového je na prvním místě za minulý měsíc. Dočetla jsem se až k první sexuální scéně, kdy byla Violet tak vzrušená až od ní vzplál závěs, opravdu? Kristapána. Blbý děj, který se opakuje u všech těchto podivných knih, jaké píše například Maas. Je to pořád na jedno brdo, úžasná hrdinka, tak nevinná, tak jedinečná tíhne k největšímu drsňákovi, který se jeví jako padouch, ale to charakter nevídaný....stejně jako ve Stmívání nebo Odstínech šedi, ale tenkrát to ještě nebylo tak ohrané, teď už je to spíš trapné.

mondulinecka
20.09.2024 5 z 5

“A Dragon without its rider is a tragedy , rider without their dragon is dead.
Jakože cože???
Wow, prostě wow! Nemám slov! Dlouho jsem se tomu vyhýbala, ale jelikož mi došly Maasovky, tak jsem si řekla, že nastal čas zjistit, jestli je Čtvrté křídlo vážně tak super, jak jsem četla.
A ono je! Od chvíle, kdy Violet vstoupila na lávku jsem tomu propadla a i když času je málo, radši obětuju trochu spánku, abych mohla číst! Ale ten konec?! To jsem opravdu nečekala a hned jak to půjde jedu pro další díl!
PS Andarna je naprosto skvěla, nemůžu se dočkat, co z ní vyroste :)
A v tomto případě soudím knihu podle obalu, protože je neskutečně nádherná a ta barevná ořízka s drakama? Dokonalost!

pavla9879
19.09.2024 5 z 5

Pane bože! Zhltla jsem tuhle knížku prakticky na jeden nádech a naprosto nepříčetně potřebuju druhý díl. Ten konec?! Bože! Naprosto úžasný!

Zuzka_Zuu
17.09.2024 5 z 5

No tak ale! Ten konec? Cože?! Kniha rozhodně není nadhodnocená, je napínavá od začátku až dokonce a rozhodně se drží rčení "Nesuď knihu podle obalu", protože ten kdo je teď tvůj nepřítel, jím za rok už být nemusí. Xaden se zdá být neskutečný sr*č, ale s postupem času kniha rozkrývá pravdu, tak útlocitně a krutě schovávanou a střeženou pravdu, že by i matka udělala takovou nehoráznou, neodpustitelnou, podlou zradu a já se ptám proč? A co za tím vším je. Politika? Strach, že obyvatelé přijdou na krutou pravdu a pochopí, že 'Život není krásný'? Snad mi to poví další díly.
Žhavost mezi Violet a Xanderem je napínavá od začátku až do konce, hate to love. Zamilovala jsem si pouto mezi drakem a jezdcem, je podobné jako to co je v Eragonovi, ale zde se mi zdá silnější. V knize nejsou hluchá místa, je to příval různých pocitů, od dojetí až k nenávisti, porozumění .... Rozhodně si přečtu další díl, abych zjistila odpovědi na mnoho a mnoho otázek.

KnihomolkaEdit9
17.09.2024 5 z 5

Začnu asi takto....... Pokud tu knihu ještě nemáte, tak šup pro ní. Nelituji ani jediné utracené koruny. Kniha po přečtení prvních řádků okamžitě vtáhne do děje a pokud jste milovníky Fantasy.....tak jste jasný jako Já. Není to takové to ohrané klišé, které zažíváme poslední dobou, ale autorka to tak hezky a fikaně napsala, že kniha JE OPRAVDU famózní. Tento skvost, který jsem měla tu čest si přečíst, je plný napětí, smutku, nechybí ani pořádná zrada, tajemství, ale také erotické scénky...... Jen se nedělejte a neprotáčejte oči, stejně vím, že polovina ženských by to jinak ani nečetla :D Takže tento 528 stránkový kousek má vše, co má skvělá kniha mít a ten Konec??!! Jako vážně?? Jsem sice ostudnice ostudná, že jsem si jí přečetla až teď a to jí doma už nějaký pátek mám, ale jsem na druhou stranu ráda, protože nemusím alespoň na druhý díl čekat světa kraj, neboť vychází už 12.9  Takže plán na tento den je jasný - Knihkupectví Luxor
Kniha 1000/10

Dragonian
17.09.2024 1 z 5

Pro čtenáře klasické i neklasické fantasy toto musí být podprůměrná fantasy. Některé nápady jsou fajn, něco je překvapivé. Ale je jasné na koho a na co se cílí.
První a poslední zkouška romantasy.
Spojení se softpornem mi přijde hodně přitažené za vlasy. Je to velice vlažné.