Čtvrté křídlo

Čtvrté křídlo
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/542659/bmid_ctvrte-kridlo.jpg 4 1789 1789

Empyreum série

Unikátní vydání žhavé dračí romantasy s dvěma bonusovými kapitolami a fanartovými ilustracemi. Dvacetiletá Violet Sorrengailová měla nastoupit do kvadrantu písařů a strávit život mezi knihami. Její matka, nesmlouvavá velící generálka, jí však nařídí, aby se připojila ke stovkám kandidátů toužících dostat se mezi navarrskou elitu: dračí jezdce. Violet chybí trénink, navíc je menší než ostatní a draci se s „křehkými“ lidmi nespojují. Spálí je! Proto bude potřebovat všechen svůj důvtip, aby obstála. Brzo ale zjistí, že z Basgiathské válečné školy vedou jen dvě cesty ven: absolvovat, nebo zemřít.... celý text

Toto vydání knihy ještě není v prodeji. Má být od 10.10.2024
Literatura světová Romány Fantasy
Bude vydáno: , Fragment (ČR)

Fourth Wing, 2023

lochnes-natka
16.09.2024 5 z 5

Kniha byla opravdu dobrá, ale nemůžu se pouštět do dalšího dílu, když vím že skončí víc napínavě než tenhle. Budu muset čekat než vyjdou všechny aspoň v angličtině.

martineknatasa
15.09.2024 5 z 5

Mně se kniha líbila. Dávám za 5*. Pouštím se hned do druhého dílu.

Peťa2110
12.09.2024 4 z 5

Táto kniha je jedna z tých tak veľmi propagovaných, že sa bojíte aby na Vás nevyskočila aj z chladničky. To bol dôvod prečo som odolávala... nevydržalo to však dlho lebo draky. Myslím, že viac ani nemusím dodávať a každý milovník ma hneď pochopí. Ak budem hodnotiť úprimne vadilo mi tam hneď niekoľko vecí, ale keďže ma kniha dokázala dostatočne vtiahnuť do deja aby som chcela vedieť koniec som ochotná prižmúriť obe oči. Za neuveriteľne unavujúce piplanie v pocitoch hlavnej hrdinky a jej slabosti som chcela dať maximálne 3 hviezdy. To isté platí o menách, ktoré sú len zoznam mŕtvych autorky a čitateľovi to je úplne jedno lebo neboli tie postavy natoľko zaujímavo vykreslené a to ani tie blízke, aby uronil čo i len slzu. Za predvídateľnosť príbehu i keď našli sa našťastie aj nečakané prekvapenia. Ale za tie draky nie jedného ale hneď niekoľko, ktoré boli skutočne humorne a originálne podané musím dať 4 hviezdy. Zostáva len dúfať, že pokračovanie ma prekvapí viac.

AndreaOn
11.09.2024 5 z 5

No wow, tak to bylo skvělé.

uminaa
10.09.2024 5 z 5

Wau, tak toto bola jazda :-D Nemohla som sa od príbehu odtrhnúť. Už teraz sa neviem dočkať pokračovania a to nie som veľkým fanúšikom fantasy :-D

Gwilwilethiel
09.09.2024 5 z 5

Rebecca si vzala dobře osvědčený recept, ke kterému měla hromadu přísad a tak dobře je nakombinovala, že z toho vznikla naprosto skvělá polívka :D

Ale teď vážně, Čtvrté křídlo je romantasy plné dobrých klišé a to v poměru tak akorát. Sympatická hlavní hrdinka, které od začátku fandíte. Svůj úděl si nevybrala a ani se k němu zdánlivě nehodí. Má však vůli z ocele a díky svému důvtipu zvládá obstojně kličkovat výzvami, které studium na válečné akademii Basgiath přináší. Dokud se ovšem na scéně neobjeví pan božský rival, to pak jde rozum stranou, kolena (a nábytek;) se podlamují. Ze začátku mi Violčiny reakce na Xadena přišly malinko přehnané, ale později jsem se sama přistihla, jak se tetelím, když na stránce zahlédnu jméno začínající na X :D

Navíc je tohle ten typ příběhu, kde se kolem hlavních postav postupně vytvoří skupinka přátel, která k vám otevře náruč a cítíte se díky nim v knize jako doma. Naposledy jsem tento pocit měla u Dvorů a moc mi ta příjemná chemie mezi postavami chyběla. A ti draci! Každý má svou jedinečnou osobnost a...víc už napsat nemůžu :)

Příběh utíkal hezky svižně a čtivě, i když jsem se v poslední čtvrtině začínala cítit malinko ukolébaná tím, jak idylicky situace působí. Po proplesknutí v podobně dobře mířeného zvratu děj nabral pořádný spád. A ten závěr? Chci další díl a hned!

cérka
09.09.2024 5 z 5

Audiokniha

Interpreti: Klára Oltová, Matouš Ruml - nemám co vytknout, skvělé!

Po knize jsem sáhla naprosto neplánovaně a více méně z donucení. Mé mladší kolegyně totiž poslední týdny nemluví o ničem jiném :) A tak jsem v sobě probudila své mladší já a nestačila se divit :) Už chápu to nadšení, to moře rezervací a skvělé recenze.
Strávila jsem naprosto skvělých 27 hodin ve světě draků, magie a lásky. Ano, sem tam se ve mě ozvalo mé starší já a kroutilo hlavou, že toto už je teda trochu moc a sem tam jsem se červenala až za ušima. To vše, ale ke správné young aultovce patří. Zkrátka dopadlo to tak, že se nemůžu dočkat dalšího dílu :) Hold, někdy je moc fajn mít kolem sebe mládí, které vás mezi sebe pustí (aspoň na kousek).

Ps. Andarnu chci mít doma :)

pavla.ctenarka
08.09.2024 2 z 5

Největším nedostatkem knihy jsou pro mě chabé popisy - míst, událostí, ale i postav. Třeba takový Gauntlet hned z úvodní části - čiré zoufalství. Spousta postav jsou jen nahodilá jména, která se průběžně objevují a zase mizí, bez vykreslení charakterů. Některé informace jsou naopak duplicitní a autorka je zbytečně opakuje pořád dokola. Co se opravdu povedlo, jsou draci. Myslím, že kvůli nim nakonec po pokračování sáhnu.

LenkaPet
08.09.2024 5 z 5

Ja jsem samozřejmě unešená, jinak to snad ani nejde. Nemohu si ale pomoci a vidím lehkou spojitost s Dvory. Tomu se ale dnes, pro množství knih které vychází, nedá vyhnout ... takže, i přes to, rozhodně ano, jen mě to už tolik nepohlcuje, jako všechny takto laděné knihy. Je krásná...

Marekh
07.09.2024 5 z 5

U této knihy jsem vyšel ze své konformní zóny. Upřímně řečeno se mi tato kniha dlouho povalovala doma a nevěděl jsem, jestli tuto knihu mám vůbec číst či nikoliv. Nakonec jsem se pustil do čtení a kniha se mi líbila. Časem si přečtu 2. díl z této série – ŽELEZNÝ PLAMEN.

Jedná se o dračí fantasy, kterou si můžou přečíst také čtenáři, kteří fantasy běžně nečtou.

Hlavní postavou je VIOLET SORRENGAILOVÁ (20 let), která měla nastoupit do kvadrantu písařů, ale nakonec se dostala mezi dračí jezdce. Violet chybí trénink, ale usilovně trénuje. Zúčastňuje se různých turnajů. Nemá příliš dobrý vztah se svou mamkou, která je generálka. Violet se seznamuje s řadou dalších postav, mimo jiné také s XADENEM (23 let).

Líbily se mi také draci, kteří jsou neodmyslitelnou součástí tohoto příběhu. Draci si vybírají své jezdce podle svého uvážení. Violet získává speciální schopnosti, které draci předávají svým jezdcům.

Kniha je bichle, ale celkově se četla dobře. V knize se nacházejí také erotické scény. Závěr knihy byl hodně napínavý a akční.

V závěru knihy se nachází PODĚKOVÁNÍ, ve kterém autorka uvedla, že napsání této knihy byl její sen. V úplném závěru se nachází autorčin medailonek.

Na přední a zadní předsádce knihy se nachází mapa KONTINENTU. Kniha má pěknou ořízku.

Tiawia
07.09.2024 2 z 5

Ako len začať... Spočiatku to bolo chytľavé, stále som čakala na epické fantasy zápletky, nečakané zvraty, stále som si vravela, že napriek ťahavému deju bude na konci niečo epické...
Bohužiaľ, kniha je extrémne predvídateľná, dialógy, vety, slová brutálne repetitívne. Hlavná hrdinka pri každom pohľade na svoj objekt musí riešiť aký je pekný... však dobre, vieme, nemusím to čítať 30x. Úplná vata. Je vraj najmúdrejšia ale kedykoľvek dostane nejaký hint o svete, tak sa nad tým ani nezamyslí (asi ta nadržanost jej udiera na mozog alebo škola jazdcov je skôr špeciálna škola) a veci jej dochádzajú ďaleko neskôr ako čitateľovi.
Podpriemerne napísané, fantasy aspekty okrem drakov príšerné, lacné, predvídateľné, neoriginálne. Koniec ma doslova nasral lebo som dostala len čisto to, čo som čakala od polovice knihy a trápne vyznania lásky k tomu. Akože ani plotwist s rodinným prislusnikom nebol načakaný. Proste nič.

K pozitivam, draci boli cool - rozhodne najlepšie postavy. Autorka tiež ovláda female gaze, takže vie čo chcú nadržané ženy čítať a erotické scény su obstojné, hlavný hrdina je stereotypne "hot" a správa sa rešpektujúco. Choroba hlavnej hrdinky je nepochybne napísaná dobre a oceňujem jej použitie. Súhlasím, že pre nenáročných fanúšikov Eragona musí byť táto séria veľké terno.

Sarimallow
05.09.2024 5 z 5

Nedělám prakticky nic jiného než to, že nasávám energii z enemies to lovers knížek. A jestli má love interest hlavní hrdinky prořízlý jazyk, tajemnou minulost a černé vlasy... tak mě raději držte, protože to nezvládnu (v tom nejlepším slova smyslu, samozřejmě)! Samo o sobě to ale "neutáhne" celou knížku, která je špatná. To naštěstí není tento případ, protože Čtvrté křídlo je jedním z klenotů fantasy žánru (a Xaden je klenot sám o sobě, jdeme dál).

Hlavní hrdinka je vyobrazená jako slabý jedinec, který nemá šanci v kvadrantu přežít, což se může jevit jako klišé, vzhledem k tomu, kolikrát je její zdravotní stav v průběhu zmiňován. Ano, možná to klišé je, ano, je ve velké nevýhodě. Chvílemi mi to "opěvování" vadilo, ale na druhou stranu jsem se těšila na posun, až se ze slabého jedince stane válečník.

Knížka je psaná opravdu čtivě a takovýchto "klišé" obsahuje víc, ale vy to přejdete s mávnutím ruky, protože je, dle mého názoru, skvělá. Hlavní postavy si zamilujete, jsou to silné charaktery, které se rozvíjejí a vy jste toho svědky. Přistihla jsem se ale, že si nepamatuju jména většiny vedlejších postav. Možná na ně nebyla kladena až taková důležitost, anebo jsem zkrátka vytěsnila všechny, kdo nejsou Violet, Xaden a draci, kdo ví.

Celý svět je do detailu promyšlený, co se týče okolí i politiky. Má smysluplnou minulost i celkovou zápletku. A taky dráčky, hodně dráčků! Cesta k tomu, abyste nějakého získali, je zdlouhavá a náročná. Cesta k tomu, abyste přežili, je sakra náročnější. S Violet sdílíte všechny její pocity a chvílemi se přistihnete, že ani nedýcháte. Knížku moc doporučuju.

Konec mě dostal!

Malý spoiler:
Scénu s pářícími draky, a to, co nadcházelo, jsem raději přešla s přivřenýma očima, protože mi to přišlo až moc absurdní a... divné. Už prosím víc ne, raději na to zapomeneme :D

Lovana
05.09.2024 5 z 5

Přestože nejsem nijak velký čtenář fantasy, tak boom okolo této knihy se ani mně nevyhnul a říkala jsem si, že si knihu tedy přečtu, abych si na ni udělala vlastní názor. Nebyla to pro mě ani první kniha autorky, již jsem četla Nedokončený příběh a ten se mi líbil hodně, tak o to více jsem byla zvědavá na Čtvrté křídlo.
Kniha mě vtáhla hned od začátku, začíná to velmi zajímavě a dramaticky a díky tomu jsem se začetla opravdu okamžitě.
Hlavní hrdinku jsem si oblíbila a líbil se mi vykreslený svět. Co se mi líbilo úplně nejvíce, tak to byla komunikace s draky, u těchto pasáží jsem se opravdu často smála a velmi dobře jsem se u těchto scén bavila.
Celkově mě kniha hodně bavila a na to, že je to poměrně bichle, tak jsem ji měla i rychle přečtenou. Dokázala ve mně vyvolat emoce, jak pozitivní, tak i negativní. Nicméně mám ke knize i pár drobných výtek, v jednu chvíli mi přišlo, že je tam romantiky až moc, na to, že je to fantasy, a to já čtu romantiku poměrně hodně, tak je možné, že lidem, kteří romantiku nevyhledávají by toto mohlo vadit. Zároveň je možné, že čtenářům zběhlých ve fantasy světech nepřijde svět nějak zajímavý nebo málo vysvětlený atd. Já fantasy prakticky nečtu, takže já byla v tomto ohledu spokojená. Těším se na další díl, zejména skrz zvrat na konci prvního dílu. Každopádně autorka psát umí a její styl mě baví, a kromě dalšího díla Empyrea se pustím i do knihy Všemi smysly.

Hodnocení: 4,5*/5*

Knihochod
04.09.2024 4 z 5

Ošiaľ, ktorý táto kniha na bookstagrame spôsobila, veru ani mňa neobišiel tak, ako sa to poväčšine deje.

V prvom rade chcem podotknúť, že toto bol pre mňa po veľmi dlhej dobe veľmi príjemný návrat do pestrého sveta fantasy a i keď by som v niektorých momentoch vedela nájsť podobnosť s iným príbehom z tohto žánru, absolútne mi to neprekážalo. Ba naopak, bolo zaujímavé zistiť, akým spôsobom sa s tým autorka dokázala popasovať.

Ďalšou kapitolou sú pre mňa postavy - väčšina bola svojim spôsobom napísaná výborne (áno, aj tá, ktorú by všetci najradšej zhodili z Parapetu a áno, Dain, myslím tým teba).

A teraz tá najlepšia časť: DRACI! Tým, že veľa fantasy príbehov s drakmi prečítaných nemám, čítať o nich bol pre mňa takmer rovnaký pocit, ako keď som prvýkrát čítala o upíroch. Veľmi som si ich prítomnosť užívala a celkovo ma bavil systém ich pripútavania sa k jazdcom a následné fungovanie ich vzájomného puta.

Čo ma ale veľmi nebavilo a v mnohých prípadoch nedávalo úplne zmysel, bolo dookola sa opakujúce “na úder srdca v rôznych skloňovacích alternatívach. Pritom má slovenčina toľko krásnych ekvivalentov, ktoré by určite zneli lepšie a nevyzeralo to, ako keby si prekladateľka chcela maximálne uľahčiť prácu. A prosím vás, aká je to žeravobiela bolesť? Nejako neviem, čo si pod týmto pojmom mám predstaviť.

Inak knižku ako celok hodnotím veľmi pozitívne. Páčila sa mi a určite v sérii budem pokračovať aj ďalej.

MollyCornelia
03.09.2024 5 z 5

5*/5*
Čtvrté křídlo už je poslední měsíce v knihomolském světě legendou, a ani já jsem neodolala. Trochu mě odrazovala tloušťka knihy, ale jakmile jsem se začetla, za tři dny byl konec a už vyhlížím Železný plamen.
Autorka má můj obdiv za nemilosrdné zabíjení postav. S tím se v YA / NA moc nesetkám, snad kromě autora Jaye Kristoffa, který je v zabíjení mistr.
Kniha je úžasná svou osobitou stavbou světa, draci aaa :), zvraty, sympatická hrdinka, jiskrná romantika, grafická úprava... jako průměrný čtenář fantasy pro mládež jsem úplně spokojená. Jen kdyby bylo možné větší písmo.
Doporučuji fandům Eragona a draků obecně :)

slepÝVoko
02.09.2024 5 z 5

(SPOILER) Jsem unešená!!! Jako generace, co vyrůstala na Eragonovi je tato kniha jako vrátit se domů. Do světa kde to žije a je to totálně boží! Takto jsem se cítila, když jsem četla poprvé Odkaz dračích jezdců. Pokaždé hledám v knize ten stejný krásny pocit a teď jsem ho našla! Kdybych všem knihám ubrala hvězdičku, aby měla jenom tato nejvíc, tak by to teprve odpovídalo.
Charakter Violet se mi celkem líbí, na konci knihy teda je až moc odvážná se vším, což úplně jsem jí nevěřila.. ale jinak mi je naprosto sympatická. Je tak příjemně naivní a hodná duše. A její draci jsou tak v rozporu, oba úplně jiní a přesto se k ní oba hodí. A Xaden,... tam mi trochu vadí to klišé bad boye, což je teď nejoblíbenější ve všech knihách. Violet je tak jinak a citlivě napsaná, že mi přijde škoda, že Xaden je prototyp oblíbené mužské postavy, co zaručeně dostane všechny do kolen. A přitom autorka nám ukázala božské charaktery a tolik různých... no třeba Xaden něčím ještě překvapí. Vymyšlený svět se mi zatím hodně líbí, ikdyž nám autorka představila zatím jen malou část. Zápletka je v poslední čtvrtině předvídatelná, ale neubírá to na požitku :)
Jsem ráda, že jsem si knihu nechala až na teď, těsně před vydáním druhého dílu v češtině, jinak bych se zbláznila :D

Arsi007
01.09.2024 5 z 5

Violet Sorrengailová měla nastoupit k písařům. Její matka, generálka, jí však nařídí, aby se připojila k nejnebezpečnějšímu ze všech kvadrantů, dračím jezdcům. Violet tak jde s obavami na první z mnoha zkoušek kde potkává Xadena, před kterým jí všichni varují a radí jí, aby se od něj držela co možná nejdál. Osud tomu ale chce jinak.

Co ke Čtvrtému křídlu napsat? Snad jen to, že nadšené recenze nebyly přehnané. Alespoň za mě ne. Violet se i přes nepřízeň osudu smíří se svým údělem, do všeho jde naplno a nevzdává se. A to je něco, co mi poslední dobou v podobných fantasy chybělo. Zároveň jí ale autorka nepasuje do role postavy, která přežije i svou vlastní smrt a její jednání je díky tomu mnohem uvěřitelnější a čtenář si k ní o to snáz najde cestu. A nebyla bych správný milovník fantasy, když bych nezmínila draky. Moc se mi líbilo, jak jsou v knize popsaní a jak z nich přímo stříká síla a strach na míle daleko. Až na jednoho, ale to předbíhám

Konec, který jsem bohužel odhadla už za polovinou (já vím, jsem s tím už trapná ), dává tušit nejen politický ale i milostný boj, na který se můžeme těšit ve druhém díle.

MIMOCHODEM, VÍTE, ŽE XADEN SE ČTE,,ZADEN,, No, pro mě to bude pořád Xaden s velkým... X!

Instagram: @hanybooks

Jaehyun
01.09.2024 3 z 5

(SPOILER) Tak jsem to dočetla a teda marně přemýšlím nad tím, proč je Čtvrté křídlo v zahraničí i u nás tak populární, protože za mě je to průměrná fantasy knížka. První půlka mě docela bavila i když nás autorka hodí do tohohle světa bez jakéhokoliv vysvětlení jak funguje, ale pak to začala být nuda a příběh byl sám o sobě dost předvídatelný.

Přišlo mi, že autorka to začala psát jako young adult a pak se v polovině rozhodla, že z toho udělá new adult knížku a flákla tam 18+ scény. Mezi Xaddym a Violence (btw, strašná přezdívka a říká ji tak celou dobu!) není žádná extra chemie aby už se spolu vyspali a podle mě by slowburn fungovalo líp.

Co se týče celého světa, tak mi nějak unikalo, proč se vlastně válčí a proč zrovna proti gryfům. Jako viděl už někdo draka vs gryfa??? Ten size difference? Další věc je, že si tam pořád stěžují na to, že mají málo vojáků a všichni jim umírají ale přesto je nechávají mezi sebou bojovat a pozabíjet se, místo toho aby je teda cvičili a měli těch vojáků víc. Wooow logic!

Violence je kapitola sama o sobě. Je tam popisovaná jako chytrá ale mě tak prostě nepřišla. Ohýbá pravidla podle toho, jak se ji to zrovna hodí a navíc podvádí. Dain byl úplně zbytečný a Xaden na mě dojem taky neudělal.

Draci mě na celé knize bavili asi nejvíc i když bych ocenila víc informací o tom, jak jejich svět a pravidla fungují. Co mě ale opět zarazilo, bylo to, že si Tairn (její drak) je schopný sám si sundat a nandat sedlo aniž by potřeboval prsty nebo si u toho zlomil vaz.... Co k tomu říct, pašák je to! A když už jsme u těch sedel, vážně trvalo tak dlouho než to někoho napadlo? A proč je nedali všem....?

Spousta věcí tam prostě nedávala smysl. Ještě nevím, kolik dám hvězdiček, řekla bych že za tu první půlku a draky bych mohla dát 3 ale.... možná se to změní, až se mi to víc rozleží v hlavě.
Do druhého dílu se asi pouštět nebudu a ani si neumím představit o čem budou ty další tři, protože to má mít někde 5 dílů jestli se nepletu.

Mopu
29.08.2024 5 z 5

Autorka si mě tímhle příběhem naprosto získala. Řadí se mezi nejlepší knihy, které jsem doposud přečetla. Bude ve mě ještě dlouho rezonovat. Už se nemůžu dočkat pokračování..

BobanBawb
29.08.2024 5 z 5

Dračích knih je málo, těch dobrých ještě méně. Tato ale doopravdy dostála veškerému hypu, který způsobila. Postavy suprové, romantika skvěle budována. Těch několik WTF momentů doznívalo ještě týden po přečtení. Od Skleněného trůnu, který beru v měřítku jako top knihu ve svém žánru, je to asi to nejlepší, co jsem četl. Plná palba a těšim těšim na další díl.