Čtvrté křídlo

Čtvrté křídlo
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/542659/bmid_ctvrte-kridlo.jpg 4 1789 1789

Empyreum série

Unikátní vydání žhavé dračí romantasy s dvěma bonusovými kapitolami a fanartovými ilustracemi. Dvacetiletá Violet Sorrengailová měla nastoupit do kvadrantu písařů a strávit život mezi knihami. Její matka, nesmlouvavá velící generálka, jí však nařídí, aby se připojila ke stovkám kandidátů toužících dostat se mezi navarrskou elitu: dračí jezdce. Violet chybí trénink, navíc je menší než ostatní a draci se s „křehkými“ lidmi nespojují. Spálí je! Proto bude potřebovat všechen svůj důvtip, aby obstála. Brzo ale zjistí, že z Basgiathské válečné školy vedou jen dvě cesty ven: absolvovat, nebo zemřít.... celý text

Toto vydání knihy ještě není v prodeji. Má být od 10.10.2024
Literatura světová Romány Fantasy
Bude vydáno: , Fragment (ČR)

Fourth Wing, 2023

jana4920
27.08.2024 5 z 5

Skvěle vykreslený svět s draky. Celkový nápad i příběh byl skvělý a velmi čtivý, jednoduše napsaný, prostě oddychovka. Trochu nudnější byly neustále se opakující citové výlevy hlavní hrdinky. Také je škoda, že nejsou více vykresleni samotní draci a vše kolem nich. Milostné scény byly popsané trochu víc detailně než bylo nutné. Ale celkově musím dát plný počet hvězdiček a těšit se na další díl.

tereziehl
27.08.2024 5 z 5

4,5*
Wow. První polovina mi přišla jako nejlepší kniha vůbec. Nesmírně mě bavil chladný nový svět, lávka a respekt z draků. Přiznám se, že v moment, kdy se z draků stali najednou hodňoučcí nej kámoši a z ústřední milostné dvojice pár, který se zaměstnává jen tím, aby si každou nejklišoidnější větou, která existuje, vyjádřil v každé možné vteřině lásku, moje nadšení trochu opadlo. Líbila se mi ta drsnota, nebezpečí, napětí. I když jsem páru fandila, některé vyznávací scény mě zbytečně hodily do young adult, překlad erotických scén taky nepomohl. Kniha to byla ale výborná, strašně jsem si ji užila, na konci jsem brečela želví slzy a poslední stránka mi vyrazila dech. Po letech to byla kniha, k jejímuž čtení jsem si pustila playlist ke knize na Spotify a doporučila bych to všem. Podobnost s Divergencí a x dalšími tituly samozřejmě vnímám, ale Divergence byla před 10 lety moje nejoblíbenější série. Takže pro mě je to spíš “bonus. Těším se na další díl.

cathyblack
27.08.2024 2 z 5

Řeknu to jednoduše - spousta dobrých nápadů (ať už vykradených, či ne) a čtivá „ich“ forma bez povinnosti přemýšlet, spojovat a hloubat v moc pěkném obalu.
Prostě kniha, kterou si fanoušci žánru romantiky užijí. A jak je vidět , užívají.

Myslím si, že je na trhu mnohem více lepších "dračích" knih. Ale co naplat. Tady nejde o literární kvalitu či budování světů. Ale o něco úplně jiného a toho se v té knize nalézá dost.

Oceňuji draky. Za ty jsou ty hvězdy.

Fanoušci klasické fantasy ostrouhají.

Eiktirin
27.08.2024 audiokniha 4 z 5

"Ztratí-li drak svého jezdce, je to tragédie. Přijde-li jezdec o svého draka, nepřežije"

Do této audioknihy jsem šel kvůli zajímavému a lákavému obalu, námět draků a Klárě Sedláčkové Oltové a Matouši Rumlovi (ještě aby v knize o dracích chyběl náš český Škyťák, i když jen na začátku každé kapitoly a pak v poslední kapitole), tihle dva mají zkrátka skvělý hlas na namlouvání knih.

Trochu jsem v tom nadšení z obsazení a tématu přehlédl, že se také jedná o ROMANTASY, se kterým jsem se ještě pořádně nesetkal. Musím říct, že první .... řekněme vášnivá scéna mě celkem zaskočila :D Né že bych byl proti dospělejším vztahům nebo tak něco, ale některé popisy byly na mě trochu příliš detailní - hlavně mě zajímal celkový svět, draci, schopnosti draků přenést svou sílu na jezdce , nebo více informací o ostatních postavách a jejich schopnostech, popřípadě více bitvy a historie Navarri.

Nakonec mě audiokniha vtáhla a až na některé za mě nudné momenty, kterých ale nebylo moc byla skvělá. Postavy jsou velmi dobře napsané ať už se bavíme o Violet, Liamovi, Xadenovi, Dainovi, Rhiannon nebo Tairnovi či Andarně. Violet je teda hodně "žila byla jedna dívka která byla obyčejná... ba co víc křehká BUM až na to že vůbec :D", ale to se dá čekat a i odpustit, zase se mi líbilo, že je nešetřili a opravdu trávila dost času zraněná, a musela zapojit hlavu aby přežila.

Konec hodně otevřený s velkým odhalením. Už se těším, až si poslechnu nebo přečtu druhý díl - Železný plamen.

"Neexistuje silnější pouto než mezi párem draků. Je mnohem hlubší než lidská láska nebo zbožňování a vyznačuje se prapůvodní nepopiratelnou touhou po vzájemné blízkosti. Jeden bez druhého nepřežije"
-Příručka plukovníka Kaoriho o dracích

SladkaK
27.08.2024 2 z 5

Nepatřím mezi fanoušky young adult fantasy, ale velký povyk vehnal Čtvrté křídlo do mých rukou. Po přečtení je mi jasné, že se ani fanouškem nestanu.

Dokážu ocenit kreativitu, se kterou autorka vymyslela celý dračí svět, ale chybělo mi tam vykreslení pozadí za tím vším. Jaká je to doba? Jak například funguje svět mimo kvadranty? Místo popsání faktů a promyšlení příběhu do hloubky se autorka zbytečně moc věnovala popisování pocitů hlavní hrdinky tak do detailu a dokola, že jsem měla chuť pasáže přeskakovat. Stejně tak ten koitus - při čtení mi bylo za autorku trapně. Jestli je to jedno z hlavních lákadel, doporučila bych nakouknout na půdu, kde otec schovává pestrou sbírku časopisů Leo.

Kniha mohla být o polovinu kratší, nebo místo plytkých textů obsahovat záživnější informace.

Boby17
26.08.2024 5 z 5

Mám rád fantasy a bojová škola s draky se mi líbila. Vykreslení výcviku kadetů s mnoha ztrátami na životech bylo paní Yarrosovou vykresleno hodně realisticky a závěrečná bitva s démony byla opravdu strhující. Budu muset popátrat po druhém dílu příběhu, rozhodně mě zajímá, jaké bude pokračování. Dávám plný příděl hvězd.

Terie
26.08.2024 4 z 5

Prosím řekněte mi, že existuje Andarna jako plyšák. Nutně potřebuju.

Bylo to dobrý. Rozhodně kolem toho nemuselo být takový halo. Jsem ale ráda, že jsem nakonec podlehla a přečetla si to.

Líbilo se mi to? Jo.
Přečtu si další díl? Rozhodně. Hrňte ho sem.

Mini spoiler: Dain je ještě větší sráč, než jsem čekala. Shoř v pekle a stoupej na lego, blbečku.

Téra
25.08.2024 4 z 5

Já obecně na fantasy moc nejsem, klasická fantasy mě nebere vůbec a NY a YA fantasy mě kolikrát anotací zaujaly, ale většinou jsem pak byla celkem zklamaná. Ale! Čtvrté křídlo mě fakt bavilo. Bylo to nesmírně čtivé, akční a hlavní postavy mě bavily. A jelikož nemám tolik z tohoto žánru načteno, tak jsem tam jiná díla moc neviděla a tak to bude asi první fantasy, kdy se pustím i do druhého dílu.

Lucijáš276
24.08.2024 4 z 5

Tato kniha mě zlákala obálkou a velkým ohlasem kolem ní. Kniha se mi líbila, ale možná jsem od ní čekala trochu víc. Přiznám se, že upřednostňuji kratší kapitoly, ale to je spíš můj osobní problém. Četla se dobře, ale místy mi to připomínalo knihy, které znám. Rozhodně se pustím do dalšího dílu. (Stále zůstanu věrná Trůnům od Maasové - jsou prostě nejlepší a navždy budou!)

Asheen
23.08.2024 3 z 5

Průměrná fantasy, jednoduše a čtivě napsáno, intenzivně archetypální postavy, máme tu proste všechno, co od takové knihy čekáte. Ona je drobná křehká nepravděpodobná hrdinka, on je vysoký, temný fešák s ušlechtilou duší a spoustou tajemství. Odsýpá to, nečekejte od toho ale nic nového nebo zajímavého. Postavy jsou ploché, poměrně dost černobílé, draci jsou sympaťáci, ale nikde se nejde do hloubky. Hodně se v souvislosti s touhle knížkou mluví o erotice, ta sice od zhruba poslední třetiny přítomná je, ale úplně nepřekáží, je napsaná tak, že se to dá číst (což není vůbec snadný), akorát proč, u všech bohů, musí vždycky něco rozmlátit…
Celé je to naprosto zapadající do stabilních forem žánru, a upřímně to bude další kniha, u které za půl roku nebudu vědět, o čem byla, protože prostě nikde nevyčnívá, a dokonce i posun od první knihy k druhé následuje vzor stanovený někde u Matrixu a táhnoucí se přes Hunger Games a hromadu podobných.

Celé to připomíná náladou staré dobré oddychové harlekýnky, asi jako kdyby si Eragon dal rande s Bridgertonnem a během one night standu zplodili potomka… Je to špatně? Není. Ale čekat od toho něco víc by z mého pohledu byla chyba…

Jidu
22.08.2024 2 z 5

Tak, prvně asi začnu tím, co se mi na knize líbilo. Rozhodně musím vypíchnout vzhled knihy. Ač se to může zdát povrchní, tak tohle prostě doma chcete. Nádherná zlatá kniha s černou ořízkou s draky, to je zkrátka wow.

Také musím zmínit chemii mezi aktéry. Jasný, je nám hned jasný "kdo s kým", ale bála jsem se, že tady nic nebude, protože to kolikrát tak bývá, že čekáme do třetího dílu. Tak to naštěstí nebylo.

Další, co příběhu nemůžu upřít, tak je čtivost. Knížka má sice drobnější písmo a delší kapitoly, ale mě příběh vtáhl, takže jsem to tolik nevnímala.

Také musím ocenit celkově nápad, ale tady se už dostávám k tomu velkému ALE!

Ano, nápad je super, ale v čem je originální? Během čtení jsem v knize viděla podobnost s několika velmi úspěšnými fantasy ságami (Divergence, Hunger Games, Game of Throns apod.) a upřímně mi to vadilo.

Když jsem se zeptala, jestli to v tom vidím jen já, tak jsem se dozvěděla to, že v tom je naopak ještě více kousků, které jsem nečetla a nevidím je v tom (naštěstí)! Upřímně, mně tohle vadí.

Jasný, ono to bude fungovat, co by ne. Vždyť jsou to neskutečně úspěšné ságy/díla, tak když se spojí, vznikne super věc. Ale proč toho autorka vzala tolik. Že se někdo inspiruje, to je asi jasný. Co je dneska originální. Ale všeho s mírou.

Takže celkové shrnutí - číst prvně ČK, jsem nadšená, takhle se mi to líbilo průměrně, protože mi to neskutečně připomínalo jiná díla a co si budeme, originál je jen jeden.

knidopel
19.08.2024 4 z 5

Čtvrté křídlo mi už nějakou dobu leželo v knihovně, ale vzhledem k tomu, že se blíží vydání druhého dílu, tak jsem se konečně pustila do čtení. Příběh mě velmi rychle dost chytil a brzy jsem se ponořila do tohoto krutého fantasy světa protnutého magií a draky. Dlouho jsem si myslela, že si kniha zaslouží plný počet hvězdiček, ale nakonec jsem jednu ubrala, a to za romantickou linku. Ačkoliv mi obvykle romantika nevadí, zde mi zkrátka do příběhu moc nesedla a úplně klidně bych ji vynechala nebo zkrátila. Konec mě celkem překvapil a navnadil na další díl.

zuzis
17.08.2024 2 z 5

Meh. Dočetla jsem to, ale čím blíž jsem byla ke konci, tím větší klišé to bylo. Nechala jsem se zlákat hypem a krásnou obálkou, ale je to sotva na dvě hvězdy. Jo a nikdy jsem neviděla v knížce tolikrát použité slovo "macabre" (a ještě k tomu v YA převlečené za adult )

Zajecice.99
17.08.2024 1 z 5

V životě jsem nesáhla tak vedle. Kdyby tam nebyly ty explicitní scény, řekla bych že je to propracovaností děje tak pro děti.

annes
16.08.2024 5 z 5

Jakože vůbec nechápu, jak mě takhle kniha mohla míjet tak dlouho
Jedna z mých kamarádek mi řekla jen tak mimochodem, že by se mi to mohlo líbit prý: jsou tam draci a ta obálka je moc krásná, přečetla jsem jen začátek ale vypadá to moc hezky.
Já: mám poslední volné místo na půjčení eknihy v knihovně tak to zkusím a uvidíme.
Poslední tři dny před vrácením: tak já ti teda zkusím.

A páni to byla jízda, ne taková jako na dracích ale vážně mě to nadchlo - draci, svět, magie, romantika, tajemství a super napětí od začátku do konce.
Violet je hrdinka dle mého gusta - s problémy které se nebojí stále překonávat a nenechá se jen tak někým odradit a umí si udělat vlastní názor.
Proč další díl vyjde až za skoro měsíc

zuzankac
16.08.2024 5 z 5

GENIÁLNÍ. Jedno z mála fantasy, co jsem kdy četla, ale nechala jsem se strhnout instagramovým nadšením a krásnou ořízkou. A anotací. A udělala jsem sakra dobře! Neuvěřitelně čtivé, zábavné, dojemné, sexy... Kromě cukání čelisti na každé druhé straně nemám co vytknout.

Nelly
15.08.2024 5 z 5

Zasloužených pět hvězd, a to především za neskutečnou čtivost. Nevadí mi, že kniha není na 100% originální (to snad ani za ta staletí, co existují příběhy v knihách, nejde), ale prostě když to má nabitý děj, šťávu a emoce, tak to prostě ocenit musím - a jen tak na okraj, podle mého tam 80% originálního příběhu prostě je.. Jedinou pidi výtku - ocenila bych, kdyby rozhovory v myslích zúčastněných byly v textu jiným, odlišnějším písmem (ale možná tomu tak je v papírové verzi, já četla e-book). - A kasičko otřes se, druhý díl si musím pořídit hned teď.

BekyFiš
15.08.2024 4 z 5

Jo... Byla to pěkná knížka, užila jsem si ji, ale přišla mi trošku jako vykradačka. Nevím, asi je to obecně problém těch nových knížek. Což není špatné, čtenáři to chtějí, číst furt to samé. Určitě si přečtu i druhý díl, bylo to super čtení za dva dny hotovo, ale velká bomba originální to nebyla

haninetka
14.08.2024 5 z 5

Knihu jsem si moc užila. Příběh mě velice bavil, mělo to spád, napětí. A Hate to love miluju. Prostředí školy, draci, naprostá pecka. Emoce a vztahy velice uvěřitelné, živé.

Alíček83
14.08.2024 5 z 5

Knížka napsaná dobře, nenudila jsem se, moc se mi líbil příběh, vztahy, emoce. Moc se těším na pokračování, nemělo to chybu.