Čtvrté křídlo

Čtvrté křídlo
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/542659/bmid_ctvrte-kridlo.jpg 4 1789 1789

Empyreum série

Unikátní vydání žhavé dračí romantasy s dvěma bonusovými kapitolami a fanartovými ilustracemi. Dvacetiletá Violet Sorrengailová měla nastoupit do kvadrantu písařů a strávit život mezi knihami. Její matka, nesmlouvavá velící generálka, jí však nařídí, aby se připojila ke stovkám kandidátů toužících dostat se mezi navarrskou elitu: dračí jezdce. Violet chybí trénink, navíc je menší než ostatní a draci se s „křehkými“ lidmi nespojují. Spálí je! Proto bude potřebovat všechen svůj důvtip, aby obstála. Brzo ale zjistí, že z Basgiathské válečné školy vedou jen dvě cesty ven: absolvovat, nebo zemřít.... celý text

Toto vydání knihy ještě není v prodeji. Má být od 10.10.2024
Literatura světová Romány Fantasy
Bude vydáno: , Fragment (ČR)

Fourth Wing, 2023

klarence
31.07.2024 5 z 5

Tuto knihu jsem objevila v nabídkách a recenze k ní , ale nejvíc mne zaujal obal knihy :-) A pak jsem si udělala radost a předobjednala ji (dostala jsem i dárek )
Jednou za čas si odskočím do světa fantazy. Přiznám,že jsem na začátku měla problém se soustředit (přeladit se z detektivek ) Chvilku se mi na začátku zdálo, že je trošičku ploché a pak vlna adrenalinu... Než mi to došlo, už jsem byla pohlcená .. Hlavní hrinku jsem si hned oblíbila a pak draci a celkově vztahy v kvadrantech a tak..... Vím určitě , co dostanu k narozeninám, druhý díl ... Bavilo mi to takto ,,ulítnout´´

Knižní_kout
31.07.2024 4 z 5

(SPOILER) Parádní kniha se skvělou zápletkou a vystavěným světem. Vše jsem si moc užívala a těším se na druhý díl. Jen jedna věc mi trochu kazila dojem, a to vyvíjející vztah Xadena a Violet. V pozdější části mě to nevzalo tolik, jak bych si přála.

Mermaida
29.07.2024 5 z 5

Musím přiznat, že fantasy už moc nečtu, i když jsem ho dříve dost "hltala", ale nyní dávám přednost jiným žánrům. Tudíž tato kniha šla mimo mě, i když jsem na ní narážela na "instagramu" a tak různě. Ale pak o ní začala dost "rozjařeně" mluvit kolegyně v práci a za pár dní mi ji přinesla "až pod nos" (= půjčila).
A tak se stalo, že jsem na dva týdny propadla do Navarry a do kvadrantu jezdců, léčitelů a písařů. No prostě jsem té knize propadla. Pohltila mě jako stíny jednoho z jezdců a já se nedokázala od ní odtrhnout (i když volný čas a prostor ke čtení mě "odtrhnout se" nutil). Do Violet jsem se docela snadno vžila, a jak víc a víc bojovala s tím, aby v kvadrantu jezdců nezemřela, tím víc mě kniha bavila a pohlcovala. A ta romantická zápletka byla taky boží, sice jsem ji čekala, ale díky ní měla kniha specifický náboj.
No a díky té poslední větě už nyní vím, že i mě nemine druhý díl... :-)
A má poslední tří slova?
Tahle kniha je: čtivá, živá, akční.
No dobře, tak šest.... :-D

Vanocni_skritek
29.07.2024 3 z 5

V první řadě bych chtěla upřesnit, že nejsem fanda romantasy. Ale po tom, co jsem zhltla jedničku Dvorů a ten svět mě pohltil, jsem si řekla Proč ne? Všichni jsou z toho paf, v knižním světě se pomalu nemluví o ničem jiném a prý když máte rádi Dvory, Čtvrté křídlo si nemůžete nechat ujít. Tak jsem to teda zkusila. A výsledek? Týdenní trápení... První čtyři epizody mě moc nechytily. Od té páté to zase naopak svištilo. Líbila se mi ta syrovost, která k tomuhle světu patří- v jednu chvíli se objeví sympatická postava a vzápětí je na seznamu mrtvých. Co se mi obzvlášť líbilo, byla kapitola, kdy si draci vybírali jezdce. Vůbec celé dračí spojení je na knize, pro mě, to nejzajímavější. Jakmile ale došlo na romantickou zápletku, která byla jasná od chvíle, kdy se dotyčný v příběhu objevil, přišla pro mě ztráta chuti do čtení. A až do posledních asi dvou kapitol jsem se ke čtení nutila. Konec opět zajímavý. Ale jestli si koupím dvojku? Kvůli konci a drakům? Těžko. Spíš počkám, jestli někdy přijde filmová nebo seriálová verze. Chápu, že pro vyložené milovníky žánru jde o povedené dílo, ale já si z něj na zadek nesedla.

ElizPetrova
29.07.2024 3 z 5

Čekala jsem něco víc. Téměř všechny postavy ploché, bez charakteru.. Řada nelogičností a nudných pasáží... Plus dávám za draky a překvapivý závěr.. nicméně kniha mohla být klidně o 1/4 kratší.. Ale pokračování si přečtu.

animovanej medv
28.07.2024 5 z 5

No. Přečteno během 4 dnů. Jako fakt mě to chytlo. To jsem docela nečekala. Kdyže má vyjít další díl?

Imaginárium
26.07.2024 5 z 5

Fenomén, ktorý posledné roky otriasa všetkými sociálnymi sieťami nemôže chýbať ani v mojej knižnici. Pôsobí to na mňa ako dospelácky mix Divergencie a Eragona, takže výsledok nemôže dopadnúť blbo. Je to u mňa vlastne výber na istotu.

Violet Sorrengailová je preurčená ísť v šlapajách svojho otca. Stane sa písařkou - prežije si pokojný a bezpečný život medzi knihami narozdiel od matky a súrodencov, ktorí si zvolili cestu dračích jazdcov. Tesne pred rozraďovaním do vybraných kvadrantov ju matka donúti prihlásiť sa do kvadrantu jazdcov, a tým ju odsúdi na nekonečný boj o svoj život. So svojou krehkou postavou, nedostatkom sily a absolvovaných tréningov jej budete fandiť a držať palce do posledného dychu.

Kniha je extrémne čtivá, akčná, plná napätia a iskrenia medzi hlavnými postavami. Sarkastické dialógy a komentáre sú vtipné až tak, že ma nútili sa nahlas uchechtávať, kdekoľvek som sa začítala. Za mňa skvelá new adult fantasy, ktorá Vás preženie tornádom emócií a nedočkavosti pokračovania.

Beily
26.07.2024 4 z 5

(SPOILER) Knihu jsem si koupila s velkým očekáváním, protože jsem na ní viděla pozitivní recenze snad všude. Začátek mě bavil hodně, tématika s draky mě chytla, hlavně rozhovory s draky (dráček Andarna

Brambora_Šeby
26.07.2024 5 z 5

Za mě si Čtvrté křídlo rozhodně zaslouží titul bestseller. Samozřejmě už jsem četla stejně dobré knihy, které se populárními nestaly, ale tato kniha patří určitě mezi moje topovky. Violet mi byla hned od začátku sympatická a Xaden..... To je zkrátka něco pro mě. Vzhledem k posledním asi třem větám se už nemůžu dočkat dalšího dílu.

Michelleee
25.07.2024 5 z 5

Knihu jsem četla díky doporučení a taky kvůli nádherné obálce. A ta ořízka s draky ? Wauu.. Takový styl fantasy jsem četla asi poprvé a byla jsem strašně spokojená. Úžasný, zajímavý a čtivý příběh. Bavilo mě to hodně a budu si to chtít pořídit do vlastní knihovny. Těším se na pokračování!!

Ventimiglia
24.07.2024 4 z 5

Takže romantasy. Proč ne?

Plusy: Draci. Vztahy s draky. Zlatý dráček Andarna. Některé akční scény (nejlepší Rozřazení). Hrdinka není dokonalá, má zájem o vzdělání a knihovnu. Hrdinka je prosociální (dá Rhianon svou botu a vůbec je ochotná pomáhat). Hodnoty přátelství, věrnosti a oddanosti.

Mínusy: Chápu, že některé emoce jsou cítit v žaludku. Ale žaludek na každé druhé stránce je otrava. Chápu, že Xaden je vážně boží. Ale nekonečné popisy jeho vyrýsovaných svalů jsou otrava. Napsat erotické scény, aby nebyly trapné, je obtížné; autorka je talentovaná, trapnost minimalizovaná, ale trochu se to táhlo... Trénink adeptů na jezdectví musí být jistě tvrdý, ale zkoušky kadetů připomínají až příliš Hry bez hranic nebo jiné trapné soutěže.

Nevím, jestli občasná stylistická neobratnost jde na vrub překladu. Každopádně bych doporučovala krátit.

Vikinka224
24.07.2024 4 z 5

Tak jsem tomu poprasku kolem Čtvrtého křídla podlehla i já. Příběh není nějak originální, ale co si budem, fantasy knížek už je tolik, ze není možné, aby se neopakovaly. Já jsem ráda, ze konečně vyšla knížka s draky, ne pořád dokola víly.
První půlkou knihy mě moc nebavila, ale pak se to rozjelo a bylo to moc fajn. Violet i Xaden jsou super, stejně tak Liam. Ostatní mi tolik k srdci nepřirostli, protože toho o nich v knize moc není. Dain mi neseděl od začátku.
Když se podíváme na příběh dopodrobna, najdeme spoustu nesrovnalostí a nelogických věcí, ale pokud nad tím člověk moc nepřemýšlí, pěkně si u takové knihy odpočine.
Další díl si určitě přečtu, na to se těším.

Snílek1980
24.07.2024 5 z 5

Přiznávám, že jsem k téhle knížce měla zpočátku nedůvěru. Na mě kolem ní bylo až moc velké pozdvižení. Kdyby ji u nás v knihovně neměli v audiopodobě, asi bych po ní nesáhla. Jenže... bych o hodně přišla. Čtvrté křídlo je totiž úžasné. Hlavní hrdinka si mě získala hned na prvních stránkách, a ti její draci... miluju je. Navíc byl děj akční, napínavý a žhavé scény mi tam vyloženě sedly. Ačkoli byl hrdinčin idol typický zlobivý chlapec, nenechala se sebou zametat a hlavně v intimních chvílích se oba chovali zodpovědně a dospěle. Jsem z knížky nadšená a její poslech jsem si užila.

bosorka
24.07.2024 4 z 5

Ano, Čtvrté křídlo není třeskutě originální, spousta zápletek, které v něm najdeme, jsme četli v různých obměnách už mnohokrát. Charaktery nám také kolikrát připadají povědomé. Nicméně mi to vlastně až tak nevadilo, Čtvrté křídlo je ideální četba na dovolenou, kdy se nechce nad ničím moc dumat a přemýšlet. Ač jsem vcelku dobře uhodla, co se občas bude dít, musím říct, že minimálně 2x se dostavilo i překvapení a konec mě navnadil na další díl. Za mě standard, ale velmi slušně čtivý.

Tris257
23.07.2024 5 z 5

Tahle kniha je jednoduše návyková! Začala jsem ji číst s velkou rezervou a spíše jsem byla skeptická. Ale děj mě okamžitě vtáhl. Hlavní hrdinku si nelze neoblíbit, sice je “křehká, ale dohání to svým nabroušeným jazykem. No a hlavní mužská postava…ano, čte se to velmi dobře :) Takže za mě-hodně velká paráda!!!

Lindsey
22.07.2024 2 z 5

Při čtení této knihy jsem si připadala jako při koukání na telenovelu - je to hrozné, ale nemůžu přestat.
Hlavní hrdinka je klasická bezchybná Mary Sue, jíž nedokonalosti spíše přidávají, nebo jsou vykompenzovány její nevídanou mocí danou od boha (autorky).
Dále máme klasický milostný trojúhelník mezi nemastným neslaným kamarádem z dětství a potetovaným tajemným nepřítelem.
Hlavní dějová linka je plná plot holes a nesmyslů, nedobře zalepená neuvěřitelným množstvím vysvětlování.
I přes to všechno, nemohu říci, že jsem si čtení knihy neužila. Děj je totiž tak dramatický, že jednoduše nejde přestat. S knihou jsem strávila asi 3 dny a pocity z ní snad mohu nejlépe přirovnat k sledování Stmívání.
Autorka věděla kdo je její cílová skupina a tu se jí podařilo oslovit, za to klobouk dolů. Člověk prostě jenom musí vědět, že nečte promyšlenou fantasy ságu, ale promyšlenou new adult - bude populární na TikToku - knihu.

tabaluga
22.07.2024 5 z 5

Od knihy jsem se nemohla odtrhnout. Konečně po dlouhé době kniha, která mne opravdu chytla a potřebovala jsem vědět,jak to dopadne.Violet jsem si oblíbila,její houževnatost,bystrost a že vlastně nezáleží,jak jsme silní,ale co máme v hlavě.pripomnelo mi to mého syna, který byl na táboře nejmladší a aby unikl rychlejším protivníkům vletěl do kopřiv.:-) fantasy pohádka, kterou jsem již ve svém rozpoložení potřebovala:-)už se těším,jaké dobrodružství na Violet a její draky čeká.

Viwi
21.07.2024 5 z 5

Čtvrté křídlo jsem měla v plánu číst okamžitě, co vyjde, nakonec jsem se k němu dostala až po nějaké době, a to do mě ještě musela má drahá kamarádka pomyslně kopat, abych se do toho už konečně dala :D

Co musím zmínit na začátek: jsem milovník zlaté barvy - takže už jen samotná obálka mě odrovnala, je naprosto dokonalá. Co se obálky týče, je to klenot mezi knihami. Od samotného příběhu jsem dostala přesně to, co jsem očekávala. Já rozhodně zklamaná nejsem. Trochu mě rušil fakt, že podobnost s Divergencí a Hunger Games je více než znatelná. Až na ty draky.

Draci. Za mě osobně jsou právě draci na celé knize to nejlepší, zamilovala jsem si Tairna i Andarnu, a loučit se s nimi při dočtení knihy bylo těžké. V této knize navíc vystupují nejen jako zdroj síly, ale také jako rozumné inteligentní bytosti, jejichž přízeň si člověk nezíská pouhou silou, ale spíše charakterem. Pasáže o spojení dračího jezdce se svým drakem byla radost číst, to, jak spolu komunikují a na kolik jsou projeni. Neskutečně mě to bavilo.

A romantická linka mezi Violence a Xadenem - snad od první chvíle, kdy se ti dva potkají, jsem je nedokázala přestat srovnávat se Čtyřkou a Tris z Divergence. Asi by mi to vadilo o trochu méně, kdyby ten "plamen" mezi nimi vzplanul o něco dříve a čtení bylo zajímavější :D na další díl se velmi těším!

misickabl
21.07.2024 5 z 5

Co se týče dračích fantasy (a vlastně asi fantasy obecně), byla jsem doposud "polibena" pouze Eragonem. Takzeme kniha vtahla do deje hned asi behem prvnich 3 kapitol a pak jsem ji precetla prakticky jednim dechem. Ano, mouchy to ma, chtelo by to min zamilovanych monologu a vic popisu samotne zeme a jeji historie, ale pro me osobne to jsou drobnosti. Treba se vic dozvime v dalsim dile, ktery si urcite nenecham ujit. Skvele oddechove cteni v parnem lete nekde u vody. Nebo u ohne. Nebo v posteli...

Dominique27
21.07.2024 4 z 5

Povrchně přiznám, že mě tahle knížka zaujala už jen díky krásnému obalu se zlatými draky na boční straně a prostě jsem ji chtěla mít doma na poličce. Xaden mě dost bral, stejně tak jeho vztah s Violet. Prvních sto stran jsem se do příběhu postupně dostávala, pak už jsem měla problém se od čtení odtrhnout. Je to sice jednodušší, nijak zvlášť originální, očekávatelné, překlad je občas krkolomný a romantická linka je popsaná důsledněji než svět Navarry. Taky to ale všechno do sebe perfektně zapadá a už se nemůžu dočkat, až si půjdu pro další díl.