Devatenáct set osmdesát čtyři

Devatenáct set osmdesát čtyři
https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/231983/bmid_devatenact-set-osmdesat-ctyri-ZVA-231983.jpeg 5 11869 11869

Když George Orwell vydal v roce 1949 dystopický román Devatenáct set osmdesát čtyři, získala nejen anglická, ale i světová literatura dílo nadané neobyčejnou intelektuální vizí. Britská společnost žije v roce 1984 pod neprůstřelnou nadvládou všemocné Strany, hlavní hrdina Winston Smith se potácí ve všeobecné mizérii a zmůže se na jedinou formu odporu: vede si tajný podvratný deník. Naděje na změnu se mu naskytne, když se seznámí s mladou, vzpurnou Julií – nejprve oba pouze sní o boji proti systému, ale nakonec seberou odvahu a připojí se ke stínovému hnutí odporu. George Orwell přesně a pronikavě popisuje manipulaci, špiclování, tělesné mučení i psychický teror, které jsou všem totalitním režimům z podstaty vlastní. V osobní rovině se však dotýká také niternějších témat, jako je láska, důvěra a zrada, a v abstraktní rovině si klade filozofické otázky o povaze a poznání světa. Román Devatenáct set osmdesát čtyři vychází v novém překladu Petry Martínkové.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Argo

Nineteen Eighty-Four, 1949

romana4049
30.07.2016 5 z 5

Kniha je úchvatně čtivá, ponořila jsem se do její tíživé atmosféry. Nemyslím si ale, že by byla nadčasová. Autor jí psal (pokud se nepletu) v období druhé světové války. Inspiraci měl tudíž okolo sebe. Oceánie se mi zdála spíše komunistická než nacistická už pro její zpátečnost a rasovou ”rovnost„. Každopádně u mě vyvolala spoustu otázek a donutila mě k zamyšlení.
Někde jsem četla, že Orwell dovedl Oceánii až k absurdní absurdnosti.
Já si to nemyslím. Média mají v knize silnou roli. Pokud má někdo moc pozměnit minulost, může změnit každej tvůj včerejšek.
A v tom je pravý smysl svobody. Když ti nepatří včerejšky, nepatří ti ani zítřky.

Torgal
29.07.2016 5 z 5

Dôkazom geniality tejto knihy je jej úžasná nadčasovosť. Aj po takmer siedmych desaťročiach od vydania pôsobia jej témy neuveriteľne aktuálne a keby ju Orwell písal dnes, pokojne by ju mohol vydať v nezmenenej podobe. Z opisov totalitnej spoločnosti a jej praktík, z ktorých mnohé boli súčasťou našej minulosti, chodí mráz po chrbte. A to preto, že sa až nepríjemne blížia skutočnosti v ktorej doteraz žije kus sveta, napríklad Severná Kórea. Vizionárske dielo, z ktorého som mal prvý krát v živote pocit, že som prečítal spoločensky naozaj dôležitú knihu. 9+/10

Michalkotea
26.07.2016 5 z 5

Veľmi dobrá kniha

sgjoli
24.07.2016 5 z 5

Už jsem to psala u 451° Fahrenheita – obě tyto knihy jsou nadčasové! A právem si zaslouží pozornost.
1984 skvělým způsobem líčí marný a již předem prohraný boj antihrdiny Winstona, které člověku prostě musí být líto, protože člověk tak nějak musí být jasné, že to s ním nedopadne úplně růžově. Celý svět je popsán tak moc reálně, že je to dost děsivé, kdyby se to nakonec stalo i v reálném světě. A opět si u toho člověk říká, proč si to ti lidé nechali vnutit, ale jak bychom se bránili my? Není to úplně snadné čtení, ale rozhodně čtenáři přináší mnoho podnětů k zamyšlení.

Gandalff007
19.07.2016 5 z 5

Také jste cítili při čtení tu doslova živočišnou bolest? A děs? A zároveň radost že žijeme ve světě, ve kterém žijeme? Svět, který zde Orwell představuje, je totiž tak zvráceně odporný, že většina problémů našeho dnešního reálného světa vypadají v porovnání s ním jako pohádky na dobrou noc...

marcelzb
18.07.2016 5 z 5

super kniha, odporučam

petra4080
15.07.2016 3 z 5

Námět je perfektní, dílo jistě nadčasové, ale...
Zdá se mi jako by nebyl plně využit potenciál myšlenky, něco mi tam chybělo a občas trochu otrava ty pasáže z Goldsteinovy knihy.
Konec se dal očekávat, přesto mě zklamal.

Denika
12.07.2016 5 z 5

Z málokteré knihy je člověku fyzicky zle - panu Orwellovi se však podařilo toho docílit. Velmi znepokojivé...

jarki
10.07.2016 4 z 5

Jelikož jsem knihu dostala za úkol přečíst a napsat o ní seminární práci, kvůli učitelce, mě opravdu nebavilo. Ale sotva jsem začala, chytlo mě to. Zajímavé dílo o naší současnosti napsané v minulosti.

SedllY
07.07.2016 3 z 5

Čekal jsem tedy více.. Nadčasová myšlenka super, ale dějově podle mě podprůměr.

Raysee_97
06.07.2016 5 z 5

Běžně jsem zvyklá se trochu rozepisovat, ale u tohoto díla nějak nemám slov. Člověk má po dočtení tolik pocitů, představ, které ho doprovázely při čtení, a které ještě nepominuli,...

Mějte představivost, buďte trpěliví s tím, než si zvyknete na tempo příběhu a myslím, že tohle dílo si vás získá.

jaghut
02.07.2016 5 z 5

Pro mne to není kniha, ale učebnice minulosti, reportáž ze současnosti a hlavně věštění budoucnosti. Tenhle svět nám "inženýři lidských duší" připravují dnes a denně. Bohužel se obávám, že popis našeho budoucího světa, je až příliš realistický a to včetně ústředních hesel:

"VÁLKA JE MÍR - SVOBODA JE OTROCTVÍ - NEVĚDOMOST JE SÍLA "

Zlatohlávek
22.06.2016 4 z 5

Na začátku knihy nám Orwell před očima vybuduje skvělý obrázek post-apokalyptického totalitního státu do kterého nedokáže zasadit dobrý příběh. Kniha je napsána za jediným účelem a to předat myšlenku (neexistujícího?) teroristy a kontrarevolucionáře Goldsteina. Kniha nese název "Teorie a praxe oligarchického kolektivismu" která vystihuje moderní totality včerejška, dneška i zítřka.

TEORIE A PRAXE OLIGARCHICKÉHO KOLEKTIVISMU
Emanuel Goldstein

VÁLKA JE MÍR
SVOBODA JE OTROCTVÍ
NEVĚDOMOST JE SÍLA

TaLu
21.06.2016 4 z 5

Díky čtenářské výzvě jsem si konečně přečetla tento román, který jsem již dlouho měla na pomyslném seznamu knih, které bych chtěla v životě přečíst.
Samozřejmě, že si toto nadčasové dílo zaslouží plné hodnocení.
Já tu jednu hvězdu sundávám za tu depresi, co ve mě čtení vyvolalo. Takže čistě z osobních důvodů .
Je s podivem, jak tento román "žije mino čas" - až mne zamrazilo ( nejednou), jak aktuální věty čtu.
Praktiky totalitního režimu, kdy jedině strana má pravdu, jakkoli je nesmyslná a zvrácená mi připomněly, že paměť národa bývá někdy tak krátká !
Manipulací, mučením, stálým dohledem, znemožněním komunikace a znevážením všech hodnot, které formují člověka, dochází k jeho deformaci.
Nezbývá než věřit, že si vezmeme k srdci citát G. Santayana: "Kdo zapomíná na své dějiny, je odsouzen je opakovat"

Adamson
16.06.2016 5 z 5

Dlouho jsem se tím prokousával, protože mi to přišlo trochu suché, ale jinak výborná knížka.

Andiess
08.06.2016 4 z 5

Kniha, kterou by si měl rozhodně každý přečíst!

Fafyna
06.06.2016 5 z 5

Jednoduše geniální - ta kniha má všechno. Napětí, romantiku, filosofii i poselství budoucím generacím. A nejhorší na tom je, že lidi se stejně nepoučí, ať na ně to poselství řve ze všech stran nebo ne. Protože jak řekl pan Hrabal: "lidstvo je potomstvo zlé, blbé a zločinné". Nemohla jsem zkrátka od knihy odtrhnout oči!!!

Meebo87
04.06.2016 5 z 5

Velmi zajímavá kniha

Natyna3
31.05.2016 4 z 5

Na začátku jsem se nemohla začíst, ale pak to začalo mít spád :)

wiix
25.05.2016 5 z 5

Motívy totalitnej spoločnosti, strachu a smrti sú cítiť v celom diele. Rozbor spoločnosti a jej zvráteného fungovania je popretkávaný príbehom Winstona Smitha, ktorý sa považuje za jediného, kto nestratil pamäť a vie ako sa veci skutočne majú, aká je ľudská hodnota a čo je pravda.