Hory zpívají

Hory zpívají
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/539986/bmid_hory-zpivaji.jpg 5 339 339

Kniha Hory zpívají je příběhem několika generací rodiny Tranovy mapujícím téměř celé jedno století vietnamských dějin – od francouzské koloniální nadvlády přes nástup osvobozeneckého levicového hnutí Viet Minh, rozdělení země na severní a jižní část, válku ve Vietnamu až po současnost. Pohnuté dějiny země sledujeme očima houževnaté Dieu Lan a její vnučky Huong. Dieu Lan, narozená v roce 1920, přichází v životě téměř o vše, co měla – o otce, manžela, bratra i nejstaršího syna. Během pozemkové reformy je její rodině zabaven veškerý majetek a ona musí s šesti dětmi uprchnout z rodinné farmy, aby si zachránila holý život. Turbulentní historické změny i nedostatek ale snáší s hrdostí a laskavostí. V 70. letech v Hanoji obchoduje na černém trhu, aby zajistila důstojnější životní podmínky svým blízkým i celé komunitě. Její vnučka Huong začíná dospívat právě ve chvíli, kdy se její příbuzní vydávají bojovat do konfliktu, který rozdělí celou její milovanou zemi i rodinu. Válka ve Vietnamu totiž nebyla pouze mezinárodním ideologickým střetem, ale i občanskou válkou mezi příbuznými. Pro čtenáře Min Jin Lee a Lisy See.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , Jota

The Mountains Sing , 2020

MiraRunaway
04.12.2023 5 z 5

Nevšední hluboký zážitek. Kniha je nejen silným a bolestným příběhem, ale i sondou do duše vietnamského národa. Při popisu událostí z kruté historie Vietnamu, vyprávěným prostřednictvím členů rodiny Tran, pronikáme i do myšlení, které je od našeho přirozeně odlišné a o to více fascinující. DOKONALÉ ČTENÍ. Autorka psala knihu 7 let v jazyce, který není její mateřský. Tleskám, jásám, doporučuji.

Maky78
14.11.2023 5 z 5

Zajímavý pohled na válku od žen.
Poutavý a drsný příběh plný citu, hloubky i naděje. Pomsta není cesta i když někdy trvá než to pochopíme.
Prostředí nám vzdálené, ale o to zajímavější. Velmi dobré.

jjanca
06.11.2023 5 z 5

Veľmi silný príbeh z obdobia a oblasti, z ktorej som mala minimum vedomostí. Príbeh niekoľkých generácií jednej rodiny, ktorý budete čítať jedným dychom. Zamilujete si hlavnú postavu aj jej babičku, ktorá toho v živote musela vydržať až-až. Bol to príbeh plný utrpenia, straty a bolesti, ale aj lásky a nádeje. Jedna z najlepších kníh tohto roku.

Marekh
29.10.2023 5 z 5

Jedná se o autorčin první román, který napsala v angličtině. Kniha byla inspirována zkušenostmi a životem autorčiny vlastní rodiny a lidí kolem ní. Autorka pracovala na knize 7 let. Jedná se o moji první přečtenou knihu od vietnamské autorky.

Kniha HORY ZPÍVAJÍ je příběhem několika generací rodiny TRANOVÝCH. Hlavní postavou je DIEU LAN, která přišla o svého tátu, manžela, bratra i nejstaršího syna. Své vnučce HUONG vypráví příběh svého života. Dieu Lan měla 6 dětí. Učila na škole, později obchodovala na černém trhu. Huong miluje čtení knih a díky své babičce se dostala také k mnoha knihám od amerických autorů. V knize se střídají kapitoly z minulosti a přítomnosti. Střídá se vyprávění DIEU LAN a HUONG.

V knize jsem se dozvěděl hodně informací o historii Vietnamu - o francouzské koloniální nadvládě, nástupu osvobozeneckého levicového hnutí Viet Minh, rozdělení země na severní a jižní část a o válce ve Vietnamu. Také jsem se dočetl o hladomoru a o pozemkové reformě. V knize se nachází různá vietnamská přísloví, která se předávala ústně z generace na generaci, než vznikla psaná vietnamština. Kniha popisuje válku, ale také popisuje pěknou krajinu, zajímavé památky ve městě a zajímavá jídla. Kniha mi rozšířila obzory o Vietnamu.

Kniha se celkově četla dobře. Do knihy jsem se začetl od první strany. Příběh byl zajímavý a dojemný. Válka ničí lidské životy a také naši hrdinové jsou poznamenáni válkou. Otřesný byl hladomor, který postihl Vietnam a také pozemková reforma, při které vlastníci půdy byli vyhnáni ze svých domovů a byli neprávem trestáni. Došlo k různým nespravedlnostem a příkořím.

Na počátku knihy se nachází RODOKMEN. V závěru knihy se nachází PODĚKOVÁNÍ, autorčin esej ZDOLÁVÁNÍ MNOHA HOR a OTÁZKY K DISKUSI. Kniha má pěkný přebal.

Citáty:

Když naše příběhy přežijí, my neumřeme, i když naše těla na této zemi již nebudou.

zuzina88
21.10.2023 5 z 5

Pro mne, jako matku, občas velmi těžké čtení. Asi v polovině knihy jsem si říkala, že knihy Lisy See jsou mi vyprávěním nějak bližší (mimochodem mě moc mrzí, že u nás nevyšly všechny její knihy), ale pak jsem se tak ponořila do příběhu, až mě mrazilo. I když moje obě babičky zažily dvě světové války, ta vietnamská byla opravdu zrůdná, a my můžeme být šťastni, že žijeme, kde žijeme. Po dočtení knihy cítím opravdu silnou vděčnost za to, kde jsem se narodila, a jaký mám život (i když nejsem vždy úplně happy :-)).

Katka2382
17.10.2023 5 z 5

Škoda,že nemůžu dát víc jak 5 hvězdiček.Tato kniha by si ji určitě zasloužila.Je znát,že autorka strávila psaním sedm dlouhých let.
Nejvíc jsem obdivovala Dieu Lan,tolik síly a mateřské lásky v sobě měla.

O válce ve Vietnamu samozřejmě něco vím,ale i tak jsem se mnoho nového o této zemi dozvěděla.

Jinak jak je z knihy patrno tam kde se vlády ujmou komunisti tam to jde se vším z kopce.Ať už se jedná o kteroukoliv zemi-Rusko,Vietnam, Kambodža,Rumunsko nebo Československo a všechny ostatní.
Všude zavládne vlna násilí,brutality a nesmyslné perzekuce.

lidunka1
15.10.2023 5 z 5

V knize se střídají vyprávění hlavní hrdinky a její babičky. Krutosti vietnamské války a komunistického režimu byly příšerné. Paradoxně jsem knihu četla ba dovolené, kde jsme měli pohodičku a spoustu jídla. Bylo mi až stydno, když jsem četla o hladomor. Kniha je skvělé napsaná a úplně mě pohltila. Vřele doporučuji. Jen nečtěte, pokud máte právě nějaké náročné období.

knihttik
15.10.2023 4 z 5

Smutná rodinná sága vyprávěná na 360 stránkách. Rozhodnete-li se do knihy mladé vietnamské básnířky nahlédnout, zakusíte utrpení ne jedné války, ale bezmála 100 let historie, kdy Vietnamem prošly nohy francouzských kolonialistů, japonských vojáků, zuřila nepřehledná občanská válka, jež byla schválena podpisy Ženevské dohody a živena ruskými, čínskými a americkými vojáky. Nepokoje a turbulentní doba s sebou nesla hrůzostrašné aktivity, násilí, všudypřítomnou smrt, pozemkové reformy, hladomor.

Anushka1
05.10.2023 4 z 5

Poslední dobou mě baví objevovat historii asijských zemí, která u nás není moc známá. Ať už je to Korea, Japonsko nebo teď Vietnam, tak všechny příběhy byly neskutečně zajímavé.
Tato kniha líčí osud jedné vietnamské rodiny po několik generací. Hladomor, pozemková reforma a vzestup komunistické moci, válka ve Vietnamu a následující obnova státu, to vše je v knize obsaženo. Příběh je vyprávěn pohledem dvou žen- mladé dívky Huong a její babičky. Obzvláště vyprávění babičky o japonské okupaci a o tom, jak je z jejich vesnice vyhnali kvůli pozemkové reformě, kdy oni byli "zlí" statkáři a ona musela se svými dětmi žebrat o kus jídla a plahočit se stovky kilometrů do Hanoje, bylo hodně silné.

Pro mě bylo ale trochu rušivé, že časově se skákalo z jednoho období tam a zpět a děj nešel chronologicky. Měla bych jinak trochu ucelenější obraz o vietnamských dějinách. Takhle jsem si vždy musela vybavit, na jakou část se zrovna navazuje. Ale příběh je to velmi zajímavý a kniha za přečtení rozhodně stojí.

Pett
21.09.2023 5 z 5

Nesnesitelná těžkost vietnamského bytí... soused sousedovi katem... člověk člověku osudem... i přes notnou dávku nelidské krutosti mi záložku obalila taková zvláštní hřejivá lidskost... možná díky všeobjímající houževnatosti Dieu Lan a její moudré mysli... možná díky její rozhodnosti a ženské síle... možná zkrátka jen díky její nezlomné lásce k rodině... v kontrastu toho všeho na mě pak bohužel tenká červená linie Huong působila až otravně a tak trochu povrchně... NICMÉNĚ... ta téměř až hmatatelná pokora na závěr mi rozprášila duši.

zuzana2599
21.09.2023 5 z 5

Nebýt lákavého komentáře a doporučení od mé knižní přítelkyně Madlevest, pravděpodobně by mě tento román minul. Děkuji moc, Haničko !
Spletitý, mezigenerační příběh jedné vietnamské rodiny, který je nádherně napsaný. Autorka proplétá historii Vietnamu spolu s osudy rodiny Tranů. Dějiny země i rodiny čtenář sleduje očima babičky Dieu Lan a její vnučky Huong. Román je velmi silný, třeba o období hladomoru nebo o době po pozemkové reformě, kdy rodina neskutečně strádala, jsem četla s bolestí i zatajeným dechem. Tolik moudra a síly dává čtenáři tato sága. Vzdává hold lidské houževnatosti, ženské vůli i mateřské lásce !

EvelineGray
20.09.2023 5 z 5

Velmi hezká kniha, která přibližuje dost divoké a kruté dějiny Vietnamu. Ačkoli čtenář s rodinou Tranových prožije jednu tragédii za druhou, po dočtení to v něm zanechá určitý klid, pokoru a obdiv k nezdolné lidské síle.

Luca84
19.09.2023 5 z 5

Doporučuji! Strastiplné dějiny Vietnamu. Skvěle napsané. Smutné. Šokující. Kniha, která probouzí touhu vědět víc o Vietnamu a jeho minulosti, která teda byla dost drsná.

Nofar197
17.09.2023 5 z 5

Vietnamka Huong vyrůstá a dospívá během ničivé války, kdy na její rodnou Hanoj dopadají americké bomby a přichází temer o všechno včetně rodičů, kteří odcházejí bojovat za své přesvědčení. Jediným pevným pilířem tak pro Huong zustava její babička. Tato statečná žena prožila velké životní štěstí, ale zároveň i neskutečné hrůzy, přesto se nenechala srazit na kolena a z téměř ničeho si dokázala vybudovat nový život. Její příklad tak vede Huong, která se zvládá postupně vypořádat s životními těžkostmi, jež se v první chvíli zdají nepřekonatelné......
Rozhodně pět hvězdiček.

cornetka
17.09.2023 5 z 5

Krásný příběh vietnamské rodiny Tranových, který vypráví o jejich životě během válek, a jejich radostech i strastech. Jejich vzájemná láska je tak silná, že jim pomáhala přežít všechny nepříjemné situace. Je to krásné čtení, dojemné a plné síly a odhodlání žít především pro svou rodinu, která je pro ně vším. Z knihy je vidět, jak je rodina pro vietnamskou komunitu důležitá.

JanaDor
11.09.2023 5 z 5

Kniha je skvěle napsána. Její postavy jsou dobře vykresleny. Děj je poutavý a má energii, která se mění z dobré na zlou, dle aktuálního dění. Závěr je optimistický, to mě potěšilo. Jsou zde ztráty, ale také odpuštění. To je nesmírně důležité. Knihu doporučuji všem.

Kníženka
10.09.2023 5 z 5

Opravdu zajímavá kniha, dobře a čtivě napsaná (resp. asi i přeložená), příběh poskládaný z reálných událostí, značně smutných, které se ve Vietnamu odehrávaly v období let 1955- 1975 asi skoro v každé rodině, příběh o lidském utrpení, ale také síle vše špatné překonat a kostky, které nejsou dobře vrženy, zase poskládat, když ne na samé šestky, tak aspoň natolik, aby skóre ukazovalo, že svět je slušné místo pro život.

knizni.taurus
04.09.2023 5 z 5

Lidský život je krátký a křehký. Sužují nás čas i nemoci, stejně jako když plameny spalují kousky dřeva. Ale nezáleží na tom, jak dlouho či krátce žijeme. Záleží na tom, kolik světla dokážeme dát těm, které milujeme, a kolika lidí se dotkneme svým soucitem. - Hory zpívají

Za knihu moc děkuji @nakladatelstvijota :)

To je tak nádherná a zároveň srdcervoucí kniha. Hned ze začátku vám říkám: tohle si, prosím, přečtěte, nebudete litovat ani jedné stránky.

Na pozadí historických událostí Vietnamu sledujeme osud jedné rodiny, který je vypravován ženou Dieu Lan a její vnučkou Huong. Ze začátku jsem se trochu ztrácela ve střídání postav, ale nakonec jsem si zvykla a jsem ráda, že jsme tohle vše mohli sledovat i z dětského pohledu. Knihu taky doprovází spousta vietnamských slov nebo přísloví, které jsou hned záhy přeloženy (to bylo moc fajn, člověk měl ten zážitek toho původního slova a zároveň si nemusel dohledávat, co ta slova znamenají). Také v příběhu najdete takový náhled do Vietnamských tradic, jídel, přísloví a jejich smýšlení.

Když jsem knihu četla, tak se postupně moje srdce lámalo na malé kousky. To všechno, co tahle rodina zažila, to bylo tak nespravedlivé, že vám postupně docházela naděje, že se to někdy spraví. Ale tohle není příběh o odevzdání se svému bolavému osudu, ale příběh o jedné neskutečně odvážné a nezlomné ženě a jejich příbuzných, kteří si toho mnoho vytrpěli, ale nakonec se nevzdali. Nevzdali se svých snů, svých životů, bojovali za sebe navzájem a za to v co věří. Dostanete pohled na ryzí lidskou povahu v nejtěžších dobách.

Tahle kniha je o zlomených srdcí, o nespravedlnosti, o šikaně, o nenávisti, ale také o neskonalé lidské vůli a trpělivosti, o odpuštění a odhodlání a o lásce. Je to silný příběh, který je napsán tak, že vás osud této rodiny nenechá chladnými.

mnohoknih
03.09.2023 5 z 5

Naštěstí naděje existuje vždy. A existují i Vietnamci, což se po přečtení této knihy dost divím. Něco málo jsem o historii jejich země věděla, ale že těch hrůz bylo tolik, to mě dostalo. Příběh vypráví na střídačku babička a její vnučka. Rodokmen na začátku knihy se hodně hodí, ve vietnamských jménech se člověk snadno ztratí. A pak už jen lapete dechem nad nesmyslnou válkou, hladomorem, pozemkovou reformou. Nad náletem, který trval 12 dní v kuse. Nad kvótami, kolik statkářů musí ostatní udat, zbít či popravit. Popis krajiny či jídel ve mě žádný dojem nezanechal, na to mi nezbyl prostor. Za to babiččina tvrdohlavost a umíněnost ano. Nebýt toho a zároveň její laskavosti, píle a praktičnosti, měla by vláda na svědomí další rodinu. Příběh nám ukazuje sílu lidskosti všemu navzdory. A pravdivost pořekadel. oheň prověřuje zlato, nepřízeň osudu člověka

Magdalenkačte
01.09.2023 4 z 5

Příběhy jedné rodiny, které vypráví babička Dieu Lan a její vnučka Huong, to jsou Hory zpívají.

Příběh jedné rodiny, která zažije hrůzy války, pozemkovou reformu, cestu na jih a všechny ty katastrofy, které vietnamský lid potkaly.
Prožijte na stránkách knihy příběh o vzájemné lásce a rodinné pospolitosti.

Můj názor:
Ze začátku jsem měla velký problém s orientací v rodině, avšak ke konci mě příběh úplně pohltil a i pár slz ukáplo.

Krásný příběh o historii Vietnamu, který rozhodně stojí za přečtení.