Hory zpívají

Hory zpívají
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/539986/bmid_hory-zpivaji.jpg 5 339 339

Kniha Hory zpívají je příběhem několika generací rodiny Tranovy mapujícím téměř celé jedno století vietnamských dějin – od francouzské koloniální nadvlády přes nástup osvobozeneckého levicového hnutí Viet Minh, rozdělení země na severní a jižní část, válku ve Vietnamu až po současnost. Pohnuté dějiny země sledujeme očima houževnaté Dieu Lan a její vnučky Huong. Dieu Lan, narozená v roce 1920, přichází v životě téměř o vše, co měla – o otce, manžela, bratra i nejstaršího syna. Během pozemkové reformy je její rodině zabaven veškerý majetek a ona musí s šesti dětmi uprchnout z rodinné farmy, aby si zachránila holý život. Turbulentní historické změny i nedostatek ale snáší s hrdostí a laskavostí. V 70. letech v Hanoji obchoduje na černém trhu, aby zajistila důstojnější životní podmínky svým blízkým i celé komunitě. Její vnučka Huong začíná dospívat právě ve chvíli, kdy se její příbuzní vydávají bojovat do konfliktu, který rozdělí celou její milovanou zemi i rodinu. Válka ve Vietnamu totiž nebyla pouze mezinárodním ideologickým střetem, ale i občanskou válkou mezi příbuznými. Pro čtenáře Min Jin Lee a Lisy See.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , Jota

The Mountains Sing , 2020

DreamerX9
31.08.2023 3 z 5

Krásná kniha, čtivá, citlivá o sebepřekonání, síle ale nejvíce se mi a si líbila hlavní myšlenka což byla rodina a spojení rodiny. Také pokora kultury a osudy tří žen z nichž každá prožívá svůj osud navzdory válce i chudobě. Celkově dějově bych knihu více rozepsala na druhou stranu něco takového není lehké číst ani při padesáti stránkách.

Grohlinka
27.08.2023 4 z 5

,,Překážky, kterým čelil vietnamský lid během celé historie, jsou velké jako ty nejvyšší hory. Když stojíš moc blízko, nedohlédneš na jejich vrcholky. Když poodstoupíš z toku života, uvidíš je v celé jejich velikosti

Nejlepší román týkající se Vietnamu, jaký jsem zatím četla, nezvykle psaný z pohledu žen, jediný z pohledu seveřana.

Vždycky oceňuji, pokud má román přidanou hodnotu a donutí mě si zjišťovat a dohledávat popsané události i v jiných zdrojích, tahle mě k tomu donutila několikrát.

Velmi dojemný příběh, plný nenávisti, zloby a závisti, ale také lásky, naděje, obětavosti a soucitu. Pro všechny, kteří jsou otevřeni se podívat na známé i méně známe milníky lidské historie i z jiného pohledu.

Zajímalo by mě, jaký úspěch zaznamená kniha v USA?

,,Když naše příběhy přežijí, my neumřeme, i když naše těla na této zemi již nebudou.

Imor
18.08.2023 4 z 5

Vietnamská sága od roku 1930 po současnost. Spisovatelka se snažila nás provést velmi čtivě dost krutým příběhem. Jednoduchou formou se dozvíte o dějinách země, vietnamské válce a způsobu přežívání v ní i o hladomoru. Otřesné podmínky žití pro mě velmi těžce uchopitelné.

ondras666
13.08.2023 5 z 5

Tahle kniha byla fakt dokonalá. Z počátku jsem měl trochu strach z vietnamských jmen, že nebudu vědět, kdo je kdo, ale bylo to jednoduché.
Kniha o osudech jedné rodiny, utrpení, lásce, soudržnosti, rodinných vazbách a hlavně o touze přežít.

intelektuálka
13.08.2023 5 z 5

Hory a příroda zůstávají pořád - na rozdíl od života člověka, který je vystaven válečnému běsnění ....

V příběhu rozsáhlé rodiny Tranovy nás autorka seznamuje s historickým průběhem vietnamské války od roku 1930 do současnosti ....

Nosná je postava Dieu Lan - ona je opravdu silným kmenem rodiny, která nese spoustu větví....
Její životní síla je nezdolatelná a je to ona, která vytváří semknutost rodiny ....

Její pozici poté přebírá vnučka Huong - a jejich střídavé vyprávění přináší poznatky o těžkém osudu válkou postižených obyvatel - a také o lidské chtivosti ....

A líbil se mi závěr, v němž autorka vyslovuje myšlenku o lidské vůli naslouchat jeden druhému, chápat odlišnost různých kultur a zabránit válkám ....

Bylo to smutné čtení - například o občanské válce severu proti jihu jsem informace neznala ....
Doporučuji.

Mojepočteníčko
12.08.2023 4 z 5

Zas jedna do duše vepsaná...

Pokaždé, když si přečtu knihu, jež se dotýká asijské historie, kultury a tradic, zjišťuju, kolik vědomostí mi stále chybí. Co všechno mi protéká mezi prsty, když se opakovaně vracím ke svým oblíbeným tématům. První reakcí po přečtení takové knihy, je většinou vyhledávání dalších faktů a touha po zaplnění prázdných míst v mojí hlavě. Hory zpívají.

Příběh plný vietnamské moudrosti, říkadel, přísloví, písní, tradičních vietnamských pokrmů i rituálů, protkaný silou rodinného pouta a bezbřehou mateřskou láskou.

To vše však bylo vykoupeno krutými historickými událostmi jako velký hladomor, pozemková reforma nebo válka, která rozdělila jeden národ na dvě poloviny.

Pokud se do knížky pustíte, čekejte děj rozdělený do dvou časových rovin, silnou a statečnou ženu Dieu Lan, která musela udělat mnoho bolestných rozhodnutí, aby mohla přežít. Taky sympatickou Huong, která miluje příběhy a vyrůstá se svou babičkou, protože oba rodiče narukovali do války. Ani ona však nebude mít v příběhu snadné postavení.

Počítejte se silným příběhem, s popisy válečných míst, které jsouřekněme syrové, ačkoli nejsou za každou cenu vyvedené do detailu. Taky s postavami, které jsou válkou poznamenané na těle i na duši. S otřesnými životními podmínkami. S nelidským a krutým zacházením.

4,5*/5*

stesti.s.knihou
09.08.2023 4 z 5

Jsem moc ráda, že se mi tato vietnamská rodinná sága dostala do rukou. To vám bylo tak hezké a milé čtení, avšak odehrávající se na pozadí hrůzných historických událostí. Obdivuju, když autor dokáže psát o tématech jako je válka, smrt, mezilidská nenávist, ale vykompenzovat to tak krásnými postavami hlavních hrdinů, že z příběhu ve finále máte hřejivý pocit.
A přesně taková je kniha Hory zpívají. Představuje nám historii vietnamské rodiny Tranů v průběhu 20. století - od francouzské koloniální nadvlády přes válku ve Vietnamu až po současnost. Hlavními postavami jsou dvě ženy - Dieu Lan a její vnučka Huong. Kapitoly jsou střídavě vyprávěny oběma z nich, Dieu Lan popisuje události odehrávající se v minulosti, Huong je dává do souvislostí s aktuálním děním. Knihu navíc provází stará vietnamská přílosví, u nichž jsem se nejednou zastavila a přemýšlela nad jejich pravdivostí.
Knihu doporučuji všem - velmi jednoduchým stylem psaní je zde vykreslena historie Vietnamu, která, troufám si tvrdit, pro většinu z nás není úplně známá. Autorka popisuje děsivou historii, kterou bylo možno přežít jen díky lidskosti a pokoře.

Audrina
05.08.2023 4 z 5

Kniha pro mě osciluje někde na pomezí tří a čtyř hvězdiček. Je skvělé, že nám události Vietnamu zprostředkovala vietnamská autorka, ale měla jsem tak trochu pocit, že to celé klouže po povrchu. V knize se často dovídáte o děsivých věcech, ale příliš to s vámi nedělá...a to je škoda.

LenkaVrbatova
04.08.2023 3 z 5

Asi půjdu proti proudu, ale mně se kniha moc nelíbila. Připadalo mi, že po událostech války ve Vietnamu jen tak klouže, že by se dal příběh propracovat víc do hloubky, víc vykreslit postavy. Nevím, jak to přesně popsat, ale něco tomu prostě chybělo. Mojí velkou nevýhodou bylo zřejmě i to, že o válce ve Vietnamu jsem už ledacos četla a viděla, takže mě veškeré ty útrapy asi zas až tak nezasáhly, jak by měly. Velké plus celé knihy je ženská/dívčí vypravěčka. Celkově za mě ale průměr.

Mandlevest
02.08.2023 5 z 5

Ještě že byl včera úplněk a ten já si každý měsíc nedobrovolně vychutnávám často až do ranního kuropění:-). Ale včera mi to vůbec nevadilo, strávila jsem ho se statečnou ženou jménem Dieu Lan a její vnučkou Huong, v zemi, o které jsem až tolik nevěděla, o Vietnamu. A bylo to strhující čtení, které jsem prožívala spolu s těmito ,zejména, mentálně silnými ženami a také jejich nejbližšími. Kniha je napsána krásným jazykem ( opravdu tleskám překladu), ale nijak složitým, bude se Vám číst krásně a dojem z příběhu ještě umocní. O příběhu samotném se dočtete v docela podrobné anotaci, já ji vynechala a udělala jsem dobře. Nechala jsem se vést pouze vyprávěním babičky Dieu Lan a její vnučky Huong, po cestách plných bolesti, strádání, pokory, ale i hrdosti a zejména mateřské lásky, která nezná hranice. Po strastiplné cestě, jakou dějiny 20. století lidu této houževnaté a pracovité země přichystaly. Tohle je nádherná kniha, kterou přečtete jedním dechem, nenechte si ji ujít. Po Celeste Ng další skvostná autorka, kterou jsem letos objevila. A tak už jen posílám velké doporučení.

Akléda_
01.08.2023 5 z 5

Pokud vám můžu dát k téhle knížce jednu radu, tak by to byla ta, abyste si na ní udělali čas. Tenhle příběh nestojí za to, abyste ho slupli jako malinu. Naopak. Vychutnávejte si ho pomalu a po kouskách, tak jako jsem to udělala já. Zaručuju vám, že zážitek z knížky bude o to silnější. Tohle čtení totiž není žádná procházka růžovým sadem. Vyprávění babičky a vnučky, to, kolik se toho stane a jak za postavy dýcháte, aby se jim už nic zlého nepřihodilo... Vždycky jsem si myslela že už to nemůže být horší, že už si toho přece vytrpěli dost, ale život ukázal že to vždycky může být horší. Je tu krásně vidět jaké všechny důsledky může mít válka a já jsem se toho spoustu dozvěděla. O válce, o Vietnamu, o jiné kultuře, o silných postavách... Navíc jsem si v knížce našla nespočet vět a odstavců které stály za zvýraznění a chci si je připomínat. Opravdu silné čtení, které vám něco předá a stojí za to ho procítit, i když vás to bude bolet.

katulkav
30.07.2023 4 z 5

Historická rodinná sága plná utrpení,kde jsem objevila tolik lásky mezi bližními až mne to v průběhu čtení dojímalo. Poučný a laskyplný příběh. Možná jsem na konci čekala trochu víc,ale i tak mě knížka moc bavila.

iveta3689
29.07.2023 3 z 5

Příběh je zajímavý a poučný. Je plný detailů, které je rozhodně dobré znát. Ale styl knihy mě nesedl, nijak zvlášť nezaujal.

kaja77
28.07.2023 3 z 5

Když to vezmu z hlediska rozšíření obzorů tak ano, informace získané z knihy byly pro mě nové, zajímavé a šokující, ten komunismus pojatý po asijsku byl vážně "hustej" taková pozemková reforma po vietnamsku, to nechceš. Jako román mě to ale neoslovilo. Trápila jsem se, ta jména, ten sloh. Vidím, že většině recenzentů se to moc líbilo, tak uznávám, že chyba bude na mé straně.

nada3314
27.07.2023 5 z 5

Úžasně nadšené reakce mě na tento příběh nalákaly. Rodinné ságy, navíc podané ze dvou stran naprosto miluji. Děj je rozdělen do dvou časových rovin, kde se setkáme s babičkou a vnučkou. Každá vypráví svůj příběh o své společné rodině, akorát v jiném časovém úseku. Tolik silných témat jsem v jedné knize již dlouho nečetla. Autorka má neskutečný dar si udržet čtenáře. Tipla bych si, že se nenajde ani jeden čtenář, který by knihu dokázal odložit s tím, že ho nebaví. Úžasný popis jak země, tak vesniček, domovů a kultury, čtenáře to nutí si informace googlit a pak to má i větší přidanou hodnotu. Hodně zajímavých a důležitých informací jsem při čtení této knihy načerpala a o Vietnamu už teď vím zase o malinko víc.

Jediné co mi na začátku trochu vadilo, bylo to, že postavy byly hodně zaměnitelné. Nemohla jsem se začíst, protože mi splývaly jména připadaly mi hodně podobné a tím pádem jsem místo užívání si příběhu pořád myslela na to, o kom zrovna čtu. Přesně po 88 stranách jsem to vzdala, a neřešila postavy a jen hltala děj. A udělala jsem dobře. Jména nebyly podstatné pro poslání příběhu.

Poslední třetinu knihy jsem obrečela, to bylo něco tak dojemného, že jsem si musela dávat malé přestávky při čtení. Ale nelituji ani jedné minuty, kterou jsem s knihou strávila. Doporučuji všem, jen je dobré si zvolit správnou dobu na čtení. Mě to teda rozsekalo, i když jsem v pohodě a neřeším žádné trable. Nádherný, dojemný příběh, který nás donutí přemýšlet o životě a o tom jak se máme vlastně krásně. A měli bychom být trochu pokornější. Toto je moje poselství, které jsem si z knihy odnesla. Ode dneška se budu radovat i z maličkostí :-)

Luccinda
26.07.2023 5 z 5

Kéž by vycházelo víc takových knížek! Ať už se chcete dozvědět více o historii Vietnamu, nebo si jen chcete přečíst strhující příběh na první pohled obyčejné vietnamské rodiny, román Hory zpívají v sobě ukrývá všechno - silné lidské osudy, romantická vzplanutí, bouřlivé rodinné vztahy i životní tragédie, to vše na pozadí pohnutých dějin 20. století.

Nebudu lhát, knížka se mi nečetla úplně nejlépe, téma je opravdu náročné a i já jsem cítila, že si musím dát občas od čtení pauzu, abych vstřebala všechno to zlé, co se v minulém století ve Vietnamu odehrálo. I tak mě ale osudy Tranovy rodiny naprosto pohltily a už teď můžu říct, že se mi do rukou dostala jedna z nejlepších knih letošního roku.

Kromě dojemného příběhu má ale kniha také obrovskou informační hodnotu. Je až děsivé, jak málo jsem toho doteď věděla o historii země, která si za dobu své existence prošla mnohým. Ať už to byl hladomor, pozemková reforma nebo válka ve Vietnamu, vždycky to nejvíce zasáhlo právě ty obyčejné rodiny, což je opravdu smutné. O to důležitější ale je se z této historie poučit, aby se nikdy nemohla opakovat.

kalinkacz
24.07.2023 5 z 5

Kdybych měla za tento rok vybrat zatím tu nejlepší knihu, kterou jsem četla, byla by to tato - Hory zpívají!
5* dávám opravdu zřídka, jen knihám, u kterých jsem si naprosto jistá a které vím, že chci mít v knihovně navždy. Hory zpívají jsme pravda měla v plánu přejít, pak jsem ale několikrát zahlédla přirovnání ke knize Pačinko (moje další srdcovka) a řekla si, že jí dám šance. A ono to opravdu bylo jako Pačinko, jen z Vietnamu.
Román vypráví příběh několika generací obyčejné vietnamské rodiny na pozadí událostí 20. století. O dějinách Vietnamu jsem věděla poměrně málo, možná i proto mě kniha a hlavně osudy a charaktery postav naprosto pohltily...
To, jak nesmírně dobře je kniha napsaná, jak vás doslova "vcucne" a nepustí až do poslední stránky... Prostě nezapomenutelná kniha, kterou moc doporučuji přečíst ideálně na pár zátahů, jen tak si totiž myslím, že příběh této rodiny prožijete na maximum (kdo četl, ten ví).
Pokud bych tedy měla doporučit jen jednu novinku letošního roku, kterou si máte přečíst, je to opravdu tato!

Kaja1
24.07.2023 5 z 5

Tato knížka by si zasloužila více hvězd. Jako ve filmu se před námi odehrává příběh jedné vietnamské rodiny. Obdivovala jsem sílu babičky, nikdy se nevzdat, i když padla vždy vstala, aby její nejbližší nestrádali. Její láska k dětem byla bezmezná, z lásky jim odpustila i věci, které by jiní odsoudili a své nejbližší zavrhli. Dějiny Vietnamu na pozadí románu stojí určitě za přečtení.

Téra
24.07.2023 3 z 5

Hodně zajímavý příběh o nelehkém osudu jedné vietnamské rodiny. Dozvěděli jsme se hodně o historii Vietnamu, o které jsem toho před přečtením knihy věděla pramálo. Mám s knížkou jen malý problém. Mně osobně se trochu pletla všechna ta jména a občas jsem se ztrácela a nevěděla jsem, v které lince vyprávění se právě nacházím. Ale celkově moc doporučuji k přečtení.

Knižní střípky
22.07.2023 5 z 5

Výborná záležitost, perfektně se to četlo, jedna z nejlepších letošních knih, kterou budu doporučovat každému, kdo si chce trošku rozšířit obzory a dozvědět se něco o historii vietnamského národa.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky