Hypnotizér

Hypnotizér
https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/156875/bmid_hypnotizer-1AN-156875.jpg 4 6064 6064

Psychiatr Erik Maria Bark je uznávaný odborník na léčbu traumat pomocí hypnózy. Jedné prosincové noci ho probudí zvonění telefonu. Volá mu detektivní inspektor Joona Linna z nemocnice ve Stockholmu a prosí ho, aby okamžitě přijel k případu malého chlapce, který je v bezvědomí, ve velmi kritickém stavu. Erik je jedinou nadějí, jak může policie chlapce vyslechnout a zjistit, kdo brutálně zavraždil jeho rodiče a mladší sestru. Doufají, že vraha vystopují a zachrání jeho starší sestru dřív, než bude pozdě. Erik se však praxi hypnotizéra nevěnuje už deset let a je rozhodnutý, že hypnózu už nikdy provádět nebude. Žádost o pomoc v něm probudí bolestné vzpomínky, a proto Erik prosbu policie odmítá. Když se Erik konečně nechá přesvědčit, všichni se rázem ocitnou ve víru nečekaných událostí. Tyto události bez varování udeří plnou silou do Erikova života. Erikův syn zmizí. Erik je nucen postavit se tváří v tvář minulosti a vrátit se ve vzpomínkách zpět do časů, kdy jeho profesionální život ležel v ruinách a jeho manželství bylo na pokraji zhroucení. Jedině tak má šanci zachránit život svému synovi.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: ekniha , Host

Hypnotisören , 2009

Steiniglovka
11.03.2019

Kniha dobrá,ale příliš zdlouhavá. Vadilo mi,že zde byl málo Joona Linna a více Erik Maria Bark, jehož postava mi byla hrozně nesympatická.
Přišlo mi to všechno přeplácaný a překombinovaný (pokémoni, hypnóza, zlobivý děti, zdlouhavě rozepsané hypnózy...). Já nevím, těšila jsem se až to konečně dočtu,abych věděla jak to bylo...
Ale rozhodně mě to neodradilo od pokračování v sérii,protože jako první knihu od dvojice Kepler jsem četla Písečného muže a ten byl skvělej!

oxiduji
06.03.2019

Měla jsem problém ve stylu vyprávění, třetí osoba času přítomného mi dávala ze začátku celkem zabrat a nemohla jsem se do knihy ponořit. Když jsem pak vzala knihu psanou klasicky, v čase minulém, úplně jsem cítila, jak mozek plesá. Samotný příběh se mi ale líbil a určitě se ke Keplerovi po čase vrátím.

magica6099
28.02.2019 5 z 5

První setkání a hned jsem propadla kouzlu Joony. Přečteno jedním dechem.

Valeyman
25.02.2019 4 z 5

Budu hodnotit velice stručně. Kniha mě ze začátku nadchla. Komisař Joona Linna je sympaťák. Ovšem za co musím knize strhnout jednu hvězdičku jsou sáhodlouhé popisy hypnózy. Těším se na druhý díl

Luci94
24.02.2019 4 z 5

Kniha je ideální četbou pro dlouhé zimní dny a večery, tedy odpočinkovou záležitostí.
Použitý jazyk není nikterak náročný, ale pohladí po duši vhodně užitými výrazovými prostředky.
Počáteční nástup do děje je poměrně rychlý, a i když se zdá, že už se nic zajímavého v knize nemůže stát, že je již vše jasné, opak je pravdou, což je milé překvapení.
Pasáž, kde se Erik vrací v myšlenkách zpět v čase, je chvílemi moc rozvláčná, nicméně s přikloněním se k faktu, že nám vyjevuje poměrně důležité body v Erikově minulosti, které by mohly pomoct s případem, lze tento jediný nepatrný nedostatek knihy poměrně snadno "překousnout".
Jako celek na mne dílo působilo velmi dobře.

Lacerta.j
21.02.2019 4 z 5

Muj prvni Kepler a spokojenost. Dobre a rychle se cte. Prea 500 stran ale nenudila jsem se. Joona je otravnej s tim, jak ma porad pravdu, ale co.

zuzulique
15.02.2019 1 z 5

Au. Tak toto ma akosi minulo.

Carrion
14.02.2019 2 z 5

Neuvěřitelný příběh.... aneb jak udělat z kriplů supermany a z policistů pitomce.

Summer7
10.02.2019 4 z 5

První setkání s Keplerem. Určitě né poslední. Super. Nudila mě však pasáž s tím synem..

suzziemusta
30.01.2019 2 z 5

(SPOILER) Mno tak já nevím, též z toho mám rozporuplné pocity. Jsem detektivkář, zdlouhavé vyprávění mi nevadí, ale tady to prostě v určitých chvílích nemělo s detektivkou nic moc společného. Asi nemusím mluvit o několika WTF momentech (15ti leté dítě v těžkém zdravotním stavu po pobodání zdrhne z nemocnice, zvládne u toho zabít zdravotní sestru skalpelem, zdrhne profesionálnímu poldovi a ještě zraní řidiče auta se kterým zdrhne? Ženská se pokusí o sebevraždu před hypnotyzérem a sociální pracovnicí, protože ji hypnotizér obviňuje z těžkého ublížení na zdraví dítěti a po tomhle jejím pokusu a obvinění policie neprohledá dům a nezjistí, že ta ženská v baráku ve sklepě podpálila klec s dítětem a zakopala ho na zahradě? Ne přijde se na to po 10ti letech. A dalo by se pokračovat...) Jako sorry, ale trošku úcty k čtenářům detektivek...

Kniha jsou tak trochu dvě knihy v jednom z čehož prostřední část je spíš psychologický průjem o zkomírajícím vztahu hlavní postavy s manželkou. Též by mi to nevadilo, kdyby se s tím potom nějak dál pracovalo.

Kniha začala skvěle, byla napínavá, ale pak vlastně na 1/3 knihy zmizí hlavní vrah ze scény a ke konci je během dvou stran zabit a vše je tam jen BTW (15tileté dítě, které nemá kam jít zjistilo, kde se ukrývá svěděk vraždy a zraní hlídacího policajta atd)... Na to jak jsou jinak věci popisovány stylem hlavní postava vejde do místnosti a na zdi je fotografie a na stránku knihy se popisuje kdo je na fotografii co dělá atd. tak by asi bylo fér se víc věnovat vrahovi z první třetiny knihy.

V poslední části byla snaha dohonit nudu z prostřední části knihy, ale akorát z toho bylo spoustu přehnané akce, která první části nesahala ani po kotníky. Opravdu škoda a pro mě docela zklamání. Jako celek ta kniha nějak extra nefunguje.

Prostě kniha je celkově rozsekaná a neucelená - což jsem pochopila po té, co jsem se dozvěděla, že vlastně Kepler = 2 autoři. Popravdě se mi ani do dalších dílů moc nechce, ale spostu lidí tady píše, že jiné knihy od dua Kepler jsou lepší. Nějakým způsobem mě kniha i trochu deptala. Myslím, že 3 hvězdy budou akorát nebo moc?

karantena
30.01.2019 odpad!

(SPOILER) Ježíši úplná ztráta času.Nuda,nuda...nelogičnost,zmatenost.Hysterická,žárlivá Simona,která si to rozdá s rádoby umělcem přestože je psychicky zhroucená z únosu syna,kterého policie odmítne hledat,protože je to puberťák.Věčně sjetý Erik,který by bez prášků nepřežil den,neschopnost policie chytit nezletilého vraha za kterým zůstávají mrtvoly jako na běžícím páse a nakonec na něho autoři zapomněli úplně jakoby vůbec neexistoval.Tak to vypadá,když píší dva autoři a nevědí co píše první.Přiblblé a nudné příběhy zhypnotizovaných lidí,kteří s celým příběhem nemají co dělat,kromě Lýdie,takže jsem přeskočila sto stran a o nic jsem nepřišla.Parta spratků,kteří šikanují děti a hrají si na Pokémony i když nechápu jakou roli tato část měla v této knize sehrát.Ještě tam chyběli migranti a dílo by bylo úplně zcela dokonáno.Prostě mišmaš všeho na co si vzpomenete.Pat a Mat psali jeden o voze a druhý o koze.S Joonou Linnou se setkáte pouze na cca deseti stránkách.Celou tu nudu chtěli autoři vyzvednout adrenalinovým koncem,který by nepřežil ani Bruse Willis.Ještě,že jsem tuto knihu četla jako poslední jinak bych se po přečtení Hypnotizéra k tomuto autorovi určitě nevrátila což by byla škoda.Písečný muž , Stalker a na ně navazující Lazar bylo něco naprosto jiného,dokonalého,promyšleného.Knihu Hypnotizér doporučuji jen těm,kdo se rád nudí.

Edlik
24.01.2019 2 z 5

Měl jsem vysoká očekávání. Bohužel nebyla naplněna. Čas, který čtenář tráví s hlavním vyšetřovatelem je docela omezený a většina příběhu se točí okolo jiných postav.

Termina
23.01.2019 5 z 5

Působivé.. čtivé.. jsem nadšena a autora přidávám ke klenotům mé knihovny :)

jan0631
23.01.2019 5 z 5

Výborná krimi, napětí, spád, to je vše, co vás nutí knihu nepustit z rukou ...

Mysias
16.01.2019 5 z 5

Touto knihou jsem se zamilovala do autorské dvojice. Do té doby jsem detektivní příběhy nikdy nečetla a kniha mě naprosto uchvátila naprosto vším. Nejgeniálnější autoři, které jsem měla možnost poznat. A vlastně všechny jejich knížky.

misacaj
13.01.2019 1 z 5

Moje první kniha od tohoto autora. Začátek mi přišel zajímavý a zaujal mě. Ale potom je děj překombinovaný, některé pasáže dlouze popisované až nudné se zbytečnými detaily. Četla jsem mnohem lepší detektivky od méně znamých autorů.

p.pavlina
13.01.2019 5 z 5

Přečetla jsem to jedním dechem. Skvělé čtení.

Marta08
09.01.2019 5 z 5

Hypnotizér byl vůbec mé první setkání se severskou krimi. Kniha mě uchvátila a musela jsem si přečíst celou sérii. Zpětně hodnotím Hypnotizéra jako dost překombinovaného a to, co se na začátku jeví jako hlavní zápletka, se záhy ukáže jako vedlejší příběh. Všechny nedostatky ale autorům odpouštím, i tak je kniha strhující a čtivá.

EliCZ
07.01.2019 3 z 5

Kniha se mi líbila, i když je to tak trochu Pejsek s kočičkou vařili dort. Manželé "Lars Kepler" psali a psali, až to celé zamotali. Byly by z toho 2 skvělé, na sobě dějově nezávislé detektivky.
Kniha se skvěle četla, to ano. Začátek děje sliboval skvělou a napínavou zápletku. Detektiv Joona Linna působí jako charismatický chytrý muž a těším se na další knihy.

POZOR SPOILER!
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ihned na začátku jsem si libovala v napětí. Přemluvení doktora Erika Maria Marka k vykonání hypnózy a následné přiznání "oběti" ke spáchání vraždy je překvapující. Detektiv začne pátrat, proč Josef Ek zavraždil svoji malou sestru, otce i matku a zda se chystá spáchat násilí i na svojí starší sestře Evelyn.

Postupně se propracujeme k tomu, že Josef svoji starší sestru miluje a nutil celý život Evelyn k incestu. A právě kvůli neochotě sestry k pohlavnímu styku vyvraždil rodinu. (Zde mi bohužel chybí vysvětlení toho, proč se za 2 hodiny po vraždě vrátil k mrtvé matce, aby jí rozřízl břicho. Proč to neudělal rovnou?)

Doktor Erik, který je závislý na lécích, popisuje problémy v jeho rodině. Tak trochu labilní manželka Simona, majitelka galerie, která mu neodpustila jeho nevěru s praktikantkou Majou. A těžce nemocný syn Benjamín, který randí s Aidou. Zatím ale stále nevíme, proč Erik slíbil, že už nikdy nebude nikoho hypnotizovat.

Josef chce zničit Erika, protože ho zhypnotizoval a "vyjebal mu mozek." Někdo unese Benjamína z domu. Zhroucená Simona povolá svého otce Kenneta, komisaře v důchodu. A pak to šlo s knížkou celkem rychle z kopce.

Simona s Kennetem odhaluje přes Aidu, že parta dětí z města, která se vydává za Pokémony, šikanuje ostatní děti. Domnívají se, že Benjamína unesl šéf party, který si říká Wailord. (Pátrat na vlastní pěst je vždy bezva nápad, který naprosto postrádá logiku. Navíc neinformování vyšetřujícího inspektora, co a proč jdu zjišťovat, případně co jsem zjistil, mě v knihách vždy irituje.)

Nemám moc v oblibě, když se najednou děj vrací, nebo přeskakuje o 10 let a na milion stran je vyloženo, co se v té době událo... Ale tak to tady máme naservírováno a dějově se ocitáme o 10 let zpět.
.........................................................
Dočteme se, že před 10 lety doktor Erik prováděl výzkum s regresní skupinovou hypnoterapií. Zdlouhavě je popisován postup hypnózy. Místo toho bych raději ocenila, kdyby bylo více popsáno zažité trauma z minulosti členů skupiny - Sibel, Jussiho, Charlotte, Pierra, Evy, Marka a Lýdie. Díky tomu bychom lépe pochopili jednání některých jedinců na konci knihy.

Zbytečně je rozpitváno neurotické chování Evy, která nám děj hlouběji zamotává. Popsaná jednorázová nevěra Erika s Majou ve finále vlastně nehraje téměř žádnou roli.

Při jedné skupinové hypnoterapii se odhalí 13. komnata Lýdie, která se přizná k tomu, že ve svém domě vězní a trýzní svého malého syna. Erik to ohlásí na sociálku. Se sociální pracovnicí se vydává do domu Lýdie, kde žádné dítě nenajdou, ale Lýdie se pokusí spáchat sebevraždu. Později je vše rozmazáno v médiích, Lýdie popře vše, k čemu se přiznala a na Erika je podáno trestní oznámení. Lýdie údajně nikdy žádné dítě neměla. Erik slíbí, že se ve výzkumu zmýlil a už nikdy nebude nikoho hypnotizovat.
.........................................................

A zase jdeme dějově o 10 let dopředu, tedy do současnosti.

Simona podvede Erika s umělcem Simem. Erik s detektivem Linnou pátrají po bývalé pacientce Evě, později po Lýdii. Na pozemku Lýdie je nalezeno tělo malého chlapce. Ukáže se, že měl Erik před 10 lety pravdu a v domě bylo týráno dítě, které Lýdie unesla a později zabila. Domnívají se, že Lýdie unesla Benjamína.

Josef Ek se s Evelyn vloupá k Erikovi domů, kde si užívá Simona a Sim. Sim je těžce poraněn. Evelyn pomůže Simoně uniknout a zraní Josefa. (Možná jsem to přehlédla, ale v knize je úplně vynecháno, zda Josef přežije).

Komisař Joona Linna, Erik a Simona jedou na místo, kam byl Lýdií a dalšími členy hypnoterapie unesen Benjamín.
KONEC SPOILERU!

Děj byl překombinovaný a konec vlastně ani ne tak šokující a nečekaný. Úplné zakončení děje na Štědrý den je jen hřebíček do rakve.

Je to, jako by si autoři řekli: Je to detektivka, přidáme tam více vražd. Musí to mít i klasické rodinné problémy, takže tam zamotáme nevěry a nemoci. Chybí únos. Ok, něco tam vymyslíme. Co takhle ještě šikana? To by šlo, nějak to tam doplníme. Už je to moc dramatické, pojďme to zakončit něčím milým. Pošleme lidem poselství, že rodina je to nejcennější a zakončíme to Štědrým dnem (tady už jen chyběl vysmátý Joona Linna se skřítkovskou čepičkou jedoucí na vánočním sobovi).

Škoda, knížka měla mnohem větší potenciál.

pkweb.eu
06.01.2019 2 z 5

To si takhle dva spisovatelé kombinují a kombinují. Až je to dostatečně překombinované, tak přidají ještě pár osob a mrtvol, aby se v tom nevyznali už ani sami. Že má každá z dějových linek řadu nedomyšleností, nevadí - hlavně, že je to dramatické.
Nejoriginálnější bylo, že zatímco ostatní detektivky postupně gradují, zde zvolili autoři odlišnou cestu - zajímavě vznikající napětí skončilo nudnými vzpomínkami na minulost a po návratu do přítomnosti, ač mrtvoly přibývali, už se napětí vyvolat nepodařilo (alespoň u mě ne).