Kroniky prachu

Kroniky prachu
https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/493688/bmid_kroniky-prachu-8PG-493688.jpg 4 2183 2183

Kroniky prachu série

Police v knihovnách jsou plné prachu, ale i úžasných příběhů, které stojí za to číst. Jako třeba tento… Šaty, plesy, plané řeči a na konci toho všeho… ideální manžel. Tak si představuje Animantina matka nejbližší budoucnost své dcery. Jenže Animant je tento svět pozlátka na hony vzdálený. Ona se nejraději pohybuje na mnohem zajímavějším místě – ve světě knih a příběhů. Ačkoliv se s pomocí vtipu a sarkasmu snaží odehnat realitu od sebe co nejdál, stejně ji doběhne. Nabídce pracovat jeden měsíc v univerzitní knihovně se nedá odolat, a tak plna očekávání opouští nudné provinční městečko a odjíždí do Londýna. V obklopení tolika knihami se jen těžko dokáže soustředit na své pracovní povinnosti. Její už tak rozptýlenou pozornost narušuje i vrchní knihovník – nejprotivnější muž na světě, se kterým není lehké vyjít. Přesto v ní začne probouzet city, které předtím neznala. A ani ta nejučenější kniha jí neporadí, jak se s nimi vypořádat.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Historické romány
Vydáno: , Fragment (ČR)

Animant Crumbs Staubchronik, 2017

jitka7326
11.01.2021 4 z 5

Přečteno v rámci ČV 2021.Kniha byla mezi 50 nejčtenějšími knížkami za rok 2020. Moc se mi líbilo prostředí knihovny.

Lea_41
10.01.2021 5 z 5

Už po prvních třech stránkách jsem si knihu zamilovala. Krásné prostředí. V Animat jsem se vyděla, snad ve skoro všech směrech. Ta knihovna? Hned bych se s Animat vyměnila. Konec mě mile překvapil.

Jenny46
10.01.2021 5 z 5

Příběh byl zajímavý - láska ke knihám, zvláštní kouzlo atmosféry, romantický nádech a ještě se odehrává i v krásné knihovně co si víc přát ❤️ vhodná pro všechny knihomolky, doporučuji...

Luciee322
08.01.2021

Krásně napsaný příběh o lásce a porozumění. Zaujalo mě jméno hlavní postavy Animant. Přečetla jsem knížku jedním dechem. Vřele doporučuji.

Aja39
08.01.2021 4 z 5

Pěkný příběh romantické čtení jen ten konec jsem čekala více rozepsaný než je.

lost.in.books
05.01.2021 5 z 5

Hodnocení: •Jako první zde chci zmínit skvělé hlavní postavy- mými nejoblíbenějšími byli Animant a pan Reed,do kterého jsem se hned zamilovala . Animant byla doopravdy skvělá knižní postava se skvělým smyslem pro humor-sarkasmem ,průbojností , inteligencí,láskou ke knihám a hlavně věděla,co chce a byla svá. Postava se v průběhu děje skvěle vyvíjela a strašně mě bavilo prožívat celý příběh s ní.
Mým 2. oblíbencem byl pan Reed,který mi v pár ohledech připomněl mě samotnou jako třeba jsou- láska ke knihám,nečitelnost, nepotřeboval se neustále projevovat a jednalo se o osobu se skvělým smyslem pro humor. Pro mě to byla ideální knižní postava ,jenž se též v průběhu příběhu skvěle vyvíjela -miluji typy postav jako byl pan Reed.
___
Co se týče příběhu samotného,tak se mi stránky otáčely úplně samy a celou knihu jsem dočetla za 6 dní.
Je zde použitý krásný jazyk,který čtenáře nabádá ke čtení , panuje zde krásná a kouzelná atmosféra a příběh je zasazen do krásné doby - jednalo se o Viktoriánskou Anglii a romantika zde byla doopravdy skvělá-nenucená,přiměřená a kouzelná,jenž ke konci nabírala grády.
Jediné co bych knize vytkla je na můj vkus moc uspěchaný závěr,který mohl být v knize trochu více rozvedený.
Jinak doopravdy nemám slov! Kniha se četla neuvěřitelně rychle, byla krásná,kouzelná ,vtipná a čtivá.

sandratea
04.01.2021 4 z 5

Krásná kniha s úžasnou atmosférou.

Mirin1349
04.01.2021 4 z 5

Prostředí londýnské knihovny předminulého století byla sázka na jistotu. Větší rozsah mi vůbec nevadil, líbilo se mi nechat se pozvolna unášet příběhem. Byla to krásná romantická knížka obzvláště vhodná pro všechny knihomolky od dospívajících až po ty, řekněme, dospělejší.

Damonka12
03.01.2021 4 z 5

4,5 kniha je naprosto dokonalá, stará knihovna, viktoriánská Anglie, pomalá romantika... Kdyby neexistovali poslední dvě kapitoly, knize bych dala 5/5, bohužel tam ale byli a to naprosto nelogické a vůbec mi do příběhu neseděli.

85098211
03.01.2021 5 z 5

Knihu jsem poslouchala jako audioverzi v němčině, tedy v jazyce originálu, a musím přiznat, že mne příjemně překvapila. Už dávno nemám ten správný věk, ale i přesto se mi tento romantický příběh moc líbil. Autorka zde vytvořila živoucí a plastické postavy, z nichž naprostá většina mi byla sympatická. Samozřejmě jsem držela palce hlavně Animant, kterou jsem si oblíbila hned od prvních stránek. A celý příběh je zajímavý, má totiž nádhernou atmosféru, ve které jsem se cítila jako ryba ve vodě :-). Odehrává se nejen v Londýně dob dávno minulých, ale také v knihovně, kterou bych tak ráda navštívila, kdyby to bylo jen trochu možné... Pokud jde o zápletku knihy, tak ta je poměrně jednoduchá, ale i přesto se autorce podařilo napsat výborný a milý příběh, který čtenáře krásně pohladí na duši. Já tedy knihu hodnotím počtem nejvyšším a doporučuji především mladým knihomolkám, které ještě nezapomněly na to, co to znamená být romantičkou každým coulem ;-).

nela3812
31.12.2020 5 z 5

Naprostá pecka. Upřímně, knihu jsem si koupila především kvůli krásnému obalu, kterému jsem neodolala....
Ale příběh mě opravdu vtáhl a nemohla jsem přestat číst. Krásný romantický příběh zasazený do Londýna dob dávno minulých. Ideální na zimní i letní večery. Milý příběh ke kterému se ráda vrátím a který mám nastále v hlavě.

katallinka
31.12.2020 4 z 5

Nádherná kniha, která se čte téměř sama. Hlavní hrdinka je velmi sympatická a veškeré rozhovory jsou vtipné a milé. Bohužel jsem měla příliš velká očekávání, takže mi něco malinko chybělo a konec mi připadal poněkud zrychlený, takže jsem zvědavá i na par stránek navíc.... Velmi pěkné zakončení tohoto roku, myslím, že jsem nemohla vybrat lepší poslední knihu roku.

haWranka
30.12.2020 4 z 5

Na tuhle knihu je nutné nahlížet jako na to, čím opravdu je - tedy románem pro dospívající dívky. V 15 nebo 18 bych ji milovala! Teď jsem si ji ale také přečetla s chutí. Byla velmi čtivá, postavy sympatické. Opravdu jsem si odpočinula, zasnila se a dostala chuť přečíst si znovu Austenovou. Trochu mi chybělo konkrétnější zasazení do historické doby, ale člověk si to odvodil. Pokud jste cílovka, jednu hvězdu si přidejte.

Anett525
30.12.2020 4 z 5

Miluji období Viktoriánské Anglie,tak jsem chtěla zkusit tuto hodně oblíbenou knihu. Je čtivě napsaná, zajímavý příběh,jen mě ke konci přestaly bavit Animantiny úvahy- mám mě rád/ nemá mě rád. Jinak ale chápu,že mezi čtenáři, kteří tento žánr vyhledávají,je kniha tak oblíbená. :) Je i škoda toho uspěchaného konce. :)

bookworm_girl
29.12.2020 4 z 5

(SPOILER) Musím říct, že chápu, co lidi na této knížce vidí. I přesto jí ale nedám 5/5, i když jsem o tom v průběhu čtení uvažovala. Nakonec jsem se rozhodla pro 4*, protože se tu najde pár věcí, které mi docela vadily.

Kniha se odehrává v Londýně a je v ní krásně popsané fungování společnosti tehdejší doby. To, že ženy byly vnímány jako podřadné a to, že zkrátka vše bylo jinak než je tomu dnes.

Hlavní hrdinka Animant se mi moc líbila. Nejen, že byla knihomolka, což je rozhodně věc, se kterou se dokážu ztotožnit, ale byla chytrá, sebevědomá, tvrdohlavá a cílevědomá a nenechala se společností a muži zastrašit. Jediné, co mi na ní vadilo bylo její zamilování se do pana Reeda. To, že se do někoho z ničeho nic bláznivě na život a na smrt zamilovala do někoho, koho znala sotva dva týdny a poté své zamilování řešila a zmiňovala na každé stránce mě štvalo. Tak to podle mě v reál úplně nefunguje...

Druhá hlavní postava, pan Reed, byl klasický neomalený mrzout, jehož dobré srdce se začalo postupně ukazovat až v průběhu knihy. Nic nového. Musím říct, že ale byl, stejně jako Animant, pěkně vykreslený. Nicméně já mu úplně nepropadla. Nebudu lhát, u některých scén jsem se opravdu musela culit, ale jinak mi jeho výkyvy nálad, výlevy a častá nezdvořilost dost lezly na nervy. Ke konci knihy mě také šíleně naštval a proto jsem doufala, že nakonec knížka skončí jinak, než bylo od začátku jasné. Bohužel se tak nestalo, ale stejně jsem přesvědčená, že Animant má na někoho lepšího.

Tím ale nechci kritizovat romantickou linku, ba naopak. Ta je moc hezká. Je do příběhu nenásilně zakomponovaná, autorka jí věnovala dost času, ale příběh se celý netočí jen kolem této slowburn love story. A jak říkám, občas některé momenty byly vážně roztomilé, nic nebylo uspěchané a knížka měla našlápnuto na jednu z nejlepších v tomto roce.

To ale celé pokazil konec který... byl nehorázně uspěchaný, nehorázně klišoidní a mě strašně naštval. Naštval mě pan Reed, naštvalo mě to, že si po třech měsících uvědomil, že Animant chce, dali se dohromady a hned ji požádal o ruku. toto všechno se stalo v rozmezí asi 10 stránek a to vážně není zrovna můj šálek kávy.

Mimo to se mi ale kniha jako celek líbila. Na to, jaká je to bichle, se četla příjemně a rychle, stránky mi jen mizely před očima a autorčim styl psaní mi také moc sedl. Také, jak už jsem zmínila, je tu skvěle vykreslené prostředí Londýna a postavy, kde kromě dvou hlavních mě zaujala ještě Elisa, Animantina maminka a tetička a z nějakého důvodu si hned vzpomenu na malého Phillipa, který Animant každé ráno nosil noviny :)).

Takže abych svoji slohovou práci nějak shrnula, tahle knížka se mi moc líbila, ale některé věci bych jí přeci jen vytkla, a proto jí nedávám 5/5*. Pokud ale máte rádi pomalou oddechovou romantiku a nevadí vám klišé, tahle kniha může být přesně pro vás. A plus kniha rozhodně získává i za nádhernou obálku. Ta je vážně překrásná!

Já ji hodnotím 4/5* a 94%.

vandalindakova
29.12.2020 5 z 5

Tohle bylo nádherné! Bude to znít klišoidně, ale i já tuhle knihu zařadím na seznam nejlepších knih letošního roku. Čtení jsem si naprosto užívala, a po dočtení mi bylo další den divné, že už nemám v čem pokračovat!
Tenhle příběh mi dokazuje, že nepotřebuju knihu natřískanou akcí od začátku až do konce. Ba naopak, začínám milovat tyhle pomalé příběhy, které jsou napsané čtivě, poutavě a kudrnkatě. Jasně, že jsem si na začátku říkala: proboha o čem bude těch více jak 500 stran? A na konci to bylo :Já chci vííc!
Prostředí Londýna naprosto žeru, žeru a žeru. Dejte mi víc knih z Londýna, protože Anglii miluju.

Hlavní hrdinka Animant je skvěle vypracovaná. Holka, co čte knihy, je inteligentní, nenechá si sypat popel na hlavu, umí se prosadit a snaží se ukázat, že ženy mají ve společnosti své místo.
Pan Reed je taky zajímavě napsanou postavou. Klasicky mrzutý člověk, o kterém si myslíte, že by se nikdy nemohl zamilovat, nebo mít přátelé.
Díky tomu musím říct, že mi kniha dost často připomínala Vánoční koledu, kterou mám chuť si přečíst. A díky tomu to vlastně umí vyvolat i tu Vánoční atmosféru, když máme ten prosinec.

Romantická linka byla proložená nenásilně, pomalinku a způsobovala mi připitomělé úsměvy na tváři a roj motýlků v břiše. Jedna z nejlepších slow burn romancí vůbec.
A nejlepší na tom je, že to není jen o té romantické lince. Je to o fungování společnosti té doby, která je popsaná a vykreslená půvabně. Celý ten styl rozhovorů, chování, etikety dává dohromady krásný a reálný obrázek daného období. Nesmím zapomenout dodat problematiku postavení mužů a žen, vnímání žen z pohledu mužů a problém bohaté a chudé vrstvy společnosti.

Audrey122
29.12.2020 5 z 5

Kouzelná romantická knížka, moc doporučuji, je oddechová a odvede vás do jiného světa.

Barush04
28.12.2020 4 z 5

Roztomilé, miloučké, oddechové čtení. Usazení děje do období Viktoriánské Anglie byl úžasný nápad a skvělé doplnění. Příběh byl na mě chvilkami dosti pomalý, ale myslím, že kdokoli se pustí do tohoto příběhu by neměl očekávat žádnou obří akci :)) Krásné!

Arkagas
27.12.2020 3 z 5

Viktoriánská anglie - doba, kdy ženy nesměly studovat a číst knihy, ale měly se věnovat své rodině a domácnosti. Do této doby zasazená skvělá postava Animanth, která je jiná - miluje knihy, celé dny si čte v prošoupaném křesle a když na jejich venkovské sídlo přijede nešťastný strýček, že má problémy sehnat asistenta do univerzitní knihovny, protože její vedoucí pan Reed je protivný morous, zdá se být skvělým rozhodnutím na toto místo dosadit právě Ann. Ta se panu Reedovi opravdu nelíbí, už jen proto, že se jedná o ženu. Ale jak to tak bývá, co  se škádlívá..
Ann v Londýně pozná kamarádku Elisu, které tajně půjčuje knihy, protože nechápe v jaké době to žijí, že ženy nemohou číst. Postupem času objevuje krásy města, rodinné vztahy, ale i sama sebe. A i přesto, že je kniha pěkná bichle, ubíhá velmi rychle, plynule a rozhodně potěší každého romantického čtenáře. Protože komu by se nelíbila kniha o knihách a o lásce? :) Můj šálek čtení to úplně není, ale považuji ji za jednu z nejhezčích knih, co se obálky týká za rok 2020.

izfnp
27.12.2020 4 z 5

Velice rozkošná knižka, ide o nenáročné romantické čítanie z viktoriánskeho Anglicka, ideálne na celodenný maratónik pod paplónom alebo u krbu. Hrdinovia i prostredie knižnice sú strašne fajn, tých takmer 550 strán mi vôbec neprekážalo a postupné zbližovanie uštepačnej hrdinky a mrzutého knihovníka som si užívala. K žánru patrí istá naivita a ružové okuliare, čož mi dobre padlo: nie je to bezduchá červená knižnica, ale občas je fajn, keď sa v príbehu nič osudovo dramatické nestane. Austen-wannabe pre mladistvých, ktorú som si jednoducho strašne moc užila. Jednu hviezdu však musím dať dole za ten koniec, ktorý bol takmer až antiklimaktický.