Kvašená zelenina pro zdraví a vitalitu
Karel Machala
Kvašená zelenina je už tisíce let tradiční potravinou snad všech národů. Moderní dobou pozapomenutá zásobárna velkého množství živin se ve 3. tisíciletí stává „vycházející hvězdou výživy“, nově objevovanou nejen těmi, kteří chtějí upevnit své zdraví a vitalitu, ale i gurmány a lidmi hledajícími chuťové zpestření a osvěžení.Kvašená zelenina od A do Z Kniha protkaná recepty ze všech koutů světa, zábavnými perličkami, příslovími a lákavými fotografiemi provede čtenáře zákoutími přípravy kvašené zeleniny se solí i bez soli, historií a léčebnými účinky této nevšední potraviny a představí její nespočetné variace. 2. doplněné vydání.... celý text
Přidat komentář
Pro mě byla kniha obrovským zklamáním! Už rok si děláme kvašenou klasiku zelí-mrkev-cibule a doslova jsme si tuto pochoutku zamilovali. Těšila jsem se na knihu plnou receptů a inspirace k dalším kombinacím, ale místo toho jsem dostala kupu více či méně odborných informací na téma kvašení u nás i ve světě. Ne že by mi to vyloženě vadilo, trocha historie a vhledu, jak se kvasí za hranicemi, je určitě prospěšná, stejně tak popis toho, co se při kvašení děje a jaké látky to pro nás vlastně pracují, ale proč proboha v takovém rozsahu? Zcela souhlasím s "Dámou" pode mnou, že pro běžného čtenáře, čekajícího inspirativní recepty, je rozsah a odbornost 3/4 knihy v praxi nepoužitelná. Mnohé jsem nedočetla. Kapitola o surovinách vhodných ke kvašení už byla naštěstí o poznání použitelnější, ale recepty, kvůli kterým jsem si knihu půjčila, mě opět velmi zklamaly. Vlastně mě nezaujal ani jeden natolik, že bych jej měla chuť vyzkoušet. Snad nějaké kimčchi? Uvidíme... Zajímavý mi přišel autorův subjektivní žebříček kvašených salátů, bohužel jen do chvíle, než jsem zjistila, že zde není uvedeno ani množství surovin a nejedná se tedy o recepty. Škoda, asi bych si zde vybrala spíš, než v samotné kapitole s recepty. Rozhodně se také nejedná o žebříček ze salátů uvedených v receptáři (jak se mi zpočátku zdálo logické).
Knihu doporučuji, ať si každý udělá svůj názor. Věřím, že lidé, kteří chtějí o celé problematice vědět víc, mohou být nadšeni. Já jsem ale v tomto případě povrchnější čtenář a chtěla jsem od knihy v podstatě jediné - inspiraci na nové saláty. A toho se mi dostalo pouze ve stopovém množství.
V knize je mnohem méně receptů, než bych čekala. Část kapitol se věnuje fermentační tradici v různých zemích světa - to je po informační stránce zajímavé, ale v praxi pro mě osobně nepoužitelné. Ze všech možných i nemožných úhlů je popisováno korejské kimči, což je škoda v české knize českého autora (ale chápu, kimči bylo podrobováno různým vědeckým výzkumům, takže bylo o čem psát). Velký prostor je věnován i probiotickým kulturám, mikroorganismům a enzymům, ovšem na tak vysoké odborné úrovni, takže jsem místy měla problém porozumět textu. Největší přínos pro mě měly kapitoly o surovinách a dochucovadlech.
Výborná kniha. Doporučuji všem, co v zimě tápou, kde hledat zdroj kvalitních živin a cítí, že cesta importované zeleniny dovážené z daleka (sklizené často ještě nezralé), není ta pravá volba pro naše zdraví. Už se těším, až si postupy vyzkouším a pochutnám si na koktejlu "enzymů a miliard živých tvorečků - pomocníků." Některé pozapomenuté věci si stojí za to připomínat :)
Kvašení zdar!
"Fermentovaná (kvašená) zelenina se objevuje nejméně tisíce let ... snad ve všech kulturách."
Štítky knihy
zelenina očistná kúra detoxikace organismu vitamíny domácí výroba kvašení, fermentace zdravá, racionální výživaAutorovy další knížky
2008 | Kvašená zelenina pro zdraví a vitalitu |
2016 | Kdo jsme a odkud přicházíme |
2013 | Géniové na prahu nové medicíny – Filozofie konvenční léčby pod palbou argumentů |
Souhlasím s předchozími komentáři, že kniha je plná teorie a obsahuje recepty pouze okrajově. Je dobrá na přečtení, seznámení s kvašením, to mne bavilo. Potom se dá poslat dál a pořídit si knihu receptů. Alespoň já to tak udělám.