Les v domě

Les v domě
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/509372/bmid_les-v-dome-6479c873c40b8.jpg 4 4323 4323

Nečekaně mrazivý román od autorky bestsellerů Hana, Tiché roky, Listopád. Říkají jí cácora a vypadá to, že je na světě nedopatřením a jakoby navíc. Otec kamsi zmizel při povodních, matka utíká před odpovědností k milencům a alkoholu a děvčátko zůstalo viset na krku nevraživé babičce, která obhospodařuje zahradnictví a je přesvědčená o tom, že všechno špatné lze v životě vyhubit jako žravé plzáky. Nebo o tom prostě nemluvit. Jenže všude kolem je les, ve kterém se skrývá cosi hrozivého, a cácora jednoho dne mluvit začne. Alena Mornštajnová napsala silný a dramatický příběh o tom, že nic v životě není takové, jak to na první pohled vypadá, a že žádné tajemství není nikdy pohřbeno tak hluboko, aby se nedalo vykopat. Budete se bát, ale nepřestanete číst, dokud se neobjeví na povrchu.... celý text

JakubJiroušek
10.08.2023 5 z 5

Možná jste to měli podobně a tuto knihu jste stejně jako já, moje partnerka a maminka, přečetli buď na jeden zátah, nebo za několik dnů a poté jste dlouhé hodiny, v mém případě dny, přemýšleli nad jejím sdělením. Knihu jsem četl na doporučení mého kolegy Miloňe Čepelky, který se neostýchá Alenu Mornštajnovou označit za jednu z nejlepších současných českých spisovatelek a já mu, jako prakticky vždy, musím dát za pravdu. Děj románu doprovází vedle smutného stěžejního příběhu precizní sonda do problémů 'malých lidí', do, pro český národ bohužel tak typické, všudypřítomné přetvářky a bravurně vykresluje nefunkční systém celé řady veřejných institucí, které místo toho, aby pomohly, tak v příběhu hned několika lidem kontinuálně ničí život, viz. domnělý bratr ústřední postavy. K problémům se zainteresované instituce staví odmítavě a snahu rozklíčovat skutečný problém odkládají stranou a pro svou vlastní pohodlnost raději označí mladého chlapce, nebo dospělou ženu za lháře. Kéž by tento titul probudil naši společnost z letargického přihlížení sociálním problémům vykukujícím na každém rohu a vyburcoval více lidí k aktivitě. Přátelé, přečtěte si tuto knihu.

Bublinka78
10.08.2023 3 z 5

Neuvěřitelně tíživá kniha. Na druhou stranu mi ale přišlo, že se autorka nějak vyprázdnila a jejím cílem nebylo nic víc a nic míň než šokovat. To je docela škoda.

Naprosto autenticky tísnivé pocity ve mně vyvolávala první část knihy, kde cácora popisuje svuj pocit viny, zklamání, selhání a nevyslovného strachu. Přímo mě děsilo, jak slova babičky dokázala tvrdě zasáhnout duši dítěte a nepřirozeně ji ohnout, aby vznikla asociální bytosti, která neumí být šťastná. A do toho les.

Asi jsem čekala happy end a to jak se cácora nevzdá, řekne pravdu a zachrání další duši. Ovšem ruku na srdce, takhle to v podobných situacích opravdu moc nechodí a ty vzorce chování, které si neseme z domova se velmi často opakují.

Opravdu se nešlo ztotožnit z žádnou postavou a ten konec už mi přišel poněkud moc dramatický.

Lupis
09.08.2023 4 z 5

Strhujici, smutny pribeh. Dalsi povedena kniha od pani Mornstajnove.

Falka280
09.08.2023 1 z 5

(SPOILER) přemýšlela jsem, jestli si zakoupit knihu. Nakonec jsem sáhla po audio verzi a byla jsem zklamaná. Nedokážu říci, jestli by hodnocení bylo jiné, kdybych knihu četla fyzicky...
Vím, že paní Mornštajnová se svými knihami hodně dotýká smutných/ srdcervoucích témat, založených na reálných událostech. První knihou od autorky co jsem četla byla Hana a ta se mi líbila moc. Po ní přišel Listopád a s tím už jsem měla problém. Hodně depresivní a navíc mi kniha přišla taková neúplná, i když nápad to byl rozhodně zajímavý. Tiché roky se četli dobře - kniha nenadchla, ale ani neurazila.

V této knize se nelze zžít ani s jednou postavou, vše je depresivní, bolavé, plné záště a je to celé jedna velká katastrofa. Myslím tím, co se tam děje. Podle mě kniha neměla skoro žádný spád, žádná akce - prostě je tu donekonečna vypsané co se děje doma, sem tam ve škole a....to je všechno, na konci na posledních pár stránkách chce autorka dohnat veškeré zameškané zvraty a vysypat to na čtenáře co nejrychleji. Díky tomu jsem nebyla z rozuzlení a úplného finále skoro vůbec šokovaná.
Samozřejmě téma, o kterém autorka píše je hodně znepokojivé, celá kniha je dost znepokojivá a hrůza pomyslet, že to takto v některých domácnostech může vypadat, ale kniha mě dost zklamala. Opět nemastné neslané čtení, jen jedno velké utrpení jedné holky (která je díky rodině zaostalá, nebo tak mi to alespoň přijde), která má kolem sebe samá zlá zakomplexovaná nemožná monstra, co si nesou své démony a pak to akorát přenáší dál a dál na další generaci a nikdo kdo by to utrpení ukončil. Teda...možná se konečně ten řetěz přetrhl...
Také mě dosti vytáčelo jednání hlavní protagonistky v dospělosti, odmítání sejmout obvinění z Jakuba, to bylo opravdu zlý...
Jedna hvězda...asi za nápad.

Tesaknihy
09.08.2023 4 z 5

Dlouho jsem nečetla něco tak silného. Autorka umí psát velmi poutavou formou. Mrazilo mě a zároveň jsem se nedokázala odtrhnout od příběhu. Celý příběh byl dokonale promyšlený. Žádná z postav mi nebyla protivná, ale ani sympatická. Hlavní hrdinky mi bylo líto. Bylo jasné, že se to odrazí na jejím charakteru. Všechno, co během života prožijeme nás formuje a tady to byl jasný důkaz. Závěr knihy mě překvapil.

soupik2012
08.08.2023 5 z 5

Následky traumatu prožitého v dětství, si dotyčná osoba ponese po celý svůj život. A právě na tuto skutečnost se v podobě naprosto nefunkční matky, tento příběh snaží upozornit. Jenom těžko někdo může být hodný a laskavý, když si projde takovým peklem. A dcera nebude jiná. Vzhledem k těmto skutečnostem, nenajdeme v tomto románu jedinou kladnou postavu. Všichni jsou veskrze velmi nesympatičtí a to včetně vypravěčky tohoto depresivního příběhu. A to je celkem problém, protože když se nedokáži s žádnou postavou ztotožnit, tak je mi tak nějak jedno, jak příběh dopadne. Kniha je částečně dějově předvídatelná i když samotný závěr mě velmi překvapil, ovšem nemohu říci, že by mě potěšil. Každopádně se opět potvrdilo, že je paní Mornštajnová jednou z našich nejlepších spisovatelek. Audiokniha je velice dobře načtená a načetla ji paní Ivana Uhlířová.

Jikovka
08.08.2023 4 z 5

Kniha , která vám opravdu neuleví na duši.... Četla se ale jako vše od této spisovatelky jedním dechem.

Hana62
08.08.2023 5 z 5

Spisovatelka zpracovává vždy těžká témata. A vždy se jí to daří na 110 %. Nebojí se jít do hloubky, jazyk je srozumitelný, příběhy uvěřitelné, bez příkras. Jsem smutná, ale to v tomto případě ani jinak nejde. Spisovatelce držím palce.

Beruska18
07.08.2023 5 z 5

Jakmile se vám kniha dostane do rukou, tak ji prostě otevřete a čtěte a čtěte.... Až se těžko věří tomu, že se to ve skutečnosti fakt děje ....

dRaco
07.08.2023 4 z 5

Řemeslně skvělé, strhující, smutné a pachuť v ústech zanechávající vyprávění, ve kterém zástup nesympatických postav prezentuje všechny lidské neřesti lépe, než Braunovy sochy v Kuksu. Brr.

maminaOlina
07.08.2023 3 z 5

No velmi dobrá kniha. Dotkla se tématu, o kterém se většinou nemluví, ale spíš šušká.
Děkuji, že byla napsáná a pozvedla hodně smutných duší.

Eva03
06.08.2023 5 z 5

Výborné téma, čtenáře přinutí k zamyšlení. Skvělá sonda do duše zneužívaných osob. Příběh mě naprosto pohltil, Mornštajnová je opravdu mistryně svého oboru.

cérka
05.08.2023 3 z 5

Konečně jsem v sobě našla odvahu a pustila se do čtení. Uff, hurá, sláva, konečně je to za mnou.
Všechny knihy paní Mornštajnové jsou velmi čtivé a svým způsobem jedinečné. Všechny se věnují citlivým a bolavým tematům. A jsou to témata čím dál bolavější. Vlastně si tím autorka sama škodí. Minimálně k posledním dvěma knihám se nebudu nikdy vracet, tudíž si je ani nekoupím (podobně smýšlejících nás bude asi víc).

Uznávám, tyto rodinné tragédie je potřeba neustále připomínat, protože jenom tak může tento příběh pomoci všem, kteří se ve svém životě dostanou do nesnází a budou váhat jak dál. Snad aspoň oni najdou sílu a odvahu porazit lež, zlo a temnotu.

Žádná z postav této knihy mi nebyla sympatická a nečetlo se mi to vůbec dobře.

lenikhor
05.08.2023 5 z 5

Kniha se čte opravdu jedním dechem. Je dobře, že autorka měla odvahu zpracovat tak ožehavé téma. Třeba to pomůže, abychom byli všímavější. Neváhejte jestli knihu číst nebo ne, literární zpracování je skvostné.

m2056
05.08.2023 4 z 5

Kniha se čte rychle a dobře jen je smutná jak chudák holka žije svůj život.

marli58
05.08.2023 5 z 5

(SPOILER) Úžasně napsané... Že to bude až tak mrazivé a depresivní jsem vůbec nečekala. Každá další kapitola se propadá do dalšího bahna lží a nepochopení. Tak bych chtěla tomu devítilétému děvčátku pomoct a obejmout je. Nepomohly jí ani učitelky, ani psycholožka... Nečekala jsem ale, že ani v osmnácti neuzná chybu a Jakubovi nepomůže. Doufala jsem, že aspoň zachrání Terezku, ale konec byl ve znamení její pokřivené výchovy. Paní Mornštajnová prostě umí. V jejím podání ožívá les i knihy v policích...

iviska
04.08.2023 5 z 5

Knihu jsem si vezla s dalšími na dovolenou. Nechala jsem si ji záměrně na poslední den, vidinou toho, že ji dočtu během 4 hodinového zpátečního letu.
Ale ...
Přečetla jsem ji jedním dechem ještě na pláži. Strana za stranou se začal skládat příběh, ze kterého mrazí.
S každou další stranou, bylo odhalováno temné tajemství, o kterém všichni ví, ale nikdo nedokázal vystoupit z řady a ochránit tak někoho dalšího.

A.M. je opravdu skvělou spisovatelkou, dokáže zpracovat velmi těžké téma, každá její další kniha je překvapením.

alsha
03.08.2023 5 z 5

Precizní stavba příběhu, občas velmi zoufalé pocity z bezvýchodného čtení. Nicméně z Listopádu jsem byl více zničen. Zde spíše nepřestává čtenář věřit vlastním očím, jak se může marnost vršit nad marnost. Kvalitní četba (24h stačí) na letní den dovolené. Děkuji!!!

zandu
03.08.2023 5 z 5

Od začátku jedna velká bezútěšná deprese... říkala jsem si, změní se to? Bohužel nezměnilo, nic se v dobré neobrátilo. Kniha mi svým stylem hodně připomíná Símku od Lucie Huškové. Jen téma je zde o něco horší :-(
Velmi čtivý, velmi smutný příběh. Až mi není dobře z toho, že hodnotím pěti hvězdami, ale musím.

jituliste
03.08.2023 5 z 5

Knihu jsem dočetla, zaklapla a zůstala v tichosti s tíhou na srdci. Příběh mě vcucl, ale zároveň jsem se bála toho, co přijde a s každou další stránkou jsem se nořila do toho temného světa. Hodně smutné a tísnivé čtení, kde každé slovo mělo smysl a vytvořilo dokonalou knihu.