Lži o masu
Hans-Ulrich Grimm
Podtitul: Živočišná výroba jako zdroj nemocí Maso je bohaté na bílkoviny, minerály a další důležité látky, které naše tělo potřebuje. Totéž platí pro mléko, vejce a ryby. Ale příliš mnoho masa je nekvalitního a znehodnoceného jeho výrobou. Rakovina, Alzheimerova choroba nebo diabetes – to jsou jen některé nemoci, které mohou být vyvolány konzumací masa. Důvodem k nadměrné spotřebě masa je jeho nízká cena. A to není ten hlavní problém. Tím hlavním je, že většina masných výrobků pochází z průmyslové výroby. Chov zvířat je ovlivňován chemicky obohaceným krmivem a farmaceutickým průmyslem, což přispívá k rychlejšímu růstu zvířat. Hans-Ulrich Grimm odsuzuje tyto praktiky výrobců masa, které používají k dosažení maximálního zisku a nikomu nevadí, že se k nám dostává nekvalitní a zdravotně závadné maso.... celý text
Přidat komentář
Zajímavé nahlédnutí do zákulisí masového průmyslu a způsobu, jakým velké řetězce obelhávají zákazníky.
Kniha není špatná, je v ní pár zajímavých myšlenek - i když se v dané problematice pohybuji dlouho, tak i tak pro mě bylo pár novinek.
Zajímavé, důležité a aktuální téma. Spousta informací. Autor se se svým názorem netají, je zapálený pro věc a předkládá opravdu mnoho podnětů k zamyšlení. Kniha je ale velmi špatně zpracovaná.
Grimm sice uvádí seznam literatury, ale nejspíš mu nikdy nikdo neukázal, jak se dělá citace v textu (což je absurdní, protože v onom seznamu je řada vědeckých článků, ve kterých se cituje zavedenými způsoby, takže to tam mohl okoukat). Navíc seznam literatury není úplný – hned první studie, kterou jsem si v něm chtěla dohledat, tam nebyla. To bohužel z knihy činí sbírku nepodložených tvrzení. Kdyby chtěl Lži o masu předložit jako bakalářskou práci na libovolné přírodovědě v ČR, tak by ho vyrazili tak rychle, že by se potkal ve dveřích.
Lži o masu totiž vůbec nejsou populárně naučnou knihou, jde o čistou bulvární novinařinu. Text psal žurnalista a je to vidět nejen na bulvárních obratech, ale i na celkové výstavbě textu. Kapitolu začneme zlehka, přejdeme k hlavním informacím, pak ukážeme, jak by to mělo vypadat a ukončíme kratičkým nástinem, o co půjde v kapitole příští.
A pak třeba ten klasický omyl se symbiózou. V knize se doslovně píše: "Biologové tomu říkají "symbióza", úzký druh soužití, ze kterého mají prospěch všichni." Biolog, který by druh soužití, ze kterého mají prospěch všichni, chtěl nazývat prostě jen "symbióza", by měl velký problém u zkoušky z parazitologie nebo ekologie. Symbióza je druh soužití, ale jakéhokoliv, tedy třeba i parazitismus. Vzájemně prospěšný je mutualismus. A jestli autor splete takhle jednoduchou a dohledatelnou věc a ještě si dovolí tvrdit, že to tak říkají biologové, co dalšího v odborných článcích pochopil špatně?
Určitě je zajímavé si přečíst o "živočišné výrobě" (už samo to spojení je zvrhlé), o tom, jaké jsou dnes zkoušeny alternativy (spousta super možností, pastevní chov slepic, prasat i krav), o dopadech na ekosystém, o důsledcích nadužívání antibiotik... Pěkné, důležité, je dobré o tom přemýšlet, jak z hlediska morálního, tak zdravotního. Člověk se dozví o pár zajímavých kauzách. Ale pointa předchozích odstavců – co se týče zdraví, je potřeba brát knihu s rezervou a případně si dohledat původní výzkumy (často velmi zajímavé). Autor není odborník (neví ani, jak má odborná práce vypadat) a snadno mohl něco špatně interpretovat. Fandím mu přesto velmi v šíření myšlenky ohleduplného chovu zvířat, ve kterém nechybí láska k přírodě. Jen bych si o tom prostě ráda přečetla lepší knihu.
Je to zajímavá kniha s mnoha fakty k zamyšlení. Není to jak by si někdo mohl myslet čtení pro vegetariány, v dnešní době kdy "přírodní " strava je skoro vzácností. Je tam rozebírán komerční chov, zdravotní důsledky velké konzumace masa a mnoho dalších na dnešní dobu zajímavých témat.
Autor knihy zkoumá vepřové výkrmy,továrny na vejce a popisuje zdravotní následky,které mají tyto produkty na svědomí.Zajímavá kniha,určitě stojí za přečtení.
Autorovy další knížky
2013 | Kočky by kupovaly myši |
2017 | Lži o masu |
2001 | Sojovka vám lže! aneb víte, co jíte? |
2006 | Víš, co jíš? Co se skrývá v potravinách |
Hans-Ulrich Grimm ......to jsou další pohádky bratří Grimmů?
..... tenhle výplod nestál za přečtení....kurecpalec ztráta času..... nula bodov