Medveďovce

Medveďovce
https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/511126/bmid_medvedovce-PsC-511126.jpg 4 2239 2239

Medvědín / Medveďovce série

Štyridsiatnik Peter Andersson sa po skončení profesionálnej hokejovej kariéry v Kanade vracia do rodných Medveďoviec, malého mesta s veľkými snami, kde je len zima, tma a nezamestnanosť. Má v úmysle postaviť na nohy svoj materský klub, zložený z miestnych juniorov. Spolu s ním prichádza jeho manželka Mira, zmietajúca sa medzi túžbou po kariére úspešnej advokátky a pokojným životom manželky a matky v mestečku uprostred lesov, kde líšky dávajú dobrú noc. A napokon ich dve deti, dvanásťročný hokejový center Leo a o tri roky staršia Maya, ktorá miluje gitaru a nenávidí hokej.Mestečko bojuje o prežitie a budúce úspechy hokejového tímu mu majú prinavrátiť hrdosť a zašlú slávu. Na HC Medveďovce tak padá obrovské bremeno zodpovednosti.Aký význam má jeden jediný zápas pre upadajúce mestečko? V Medveďovciach obrovský, ten úplne najväčší. Preverí silu priateľstva a odhalí všeličo dovtedy skrývané a zatajované. Okrem iného aj to, čo sme schopní vykonať v záujme úspechu a ako ďaleko vieme zájsť, keď chránime svoje deti.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , Ikar (SK)

Björnstad, 2016

alibaba72
13.11.2021 5 z 5

Skvělé čtení, původně se mně do toho nechtělo, protože já nejsem úplně sportovní fanoušek, ale překonal jsem se a knihu jsem přečetl. No tedy je skvělá, velmi dobře se čte a už mám doma i volné pokračování.

Tyn_a
13.11.2021 3 z 5

(SPOILER) "Medvědi z Medvědína!"

Tak zní heslo hokejového týmu. Každý člen byl jiný. Někdo si místo v týmu vydřel, někdo se pro něj narodil, někdo ho získal právem a někdo ne. Jenže v týmu si byli všichni rovni. I když...

Čekala jsem knihu pouze o hokeji, ale postupem času jsem zjistila, že má hlubší smysl a myšlenku. Ta myšlenka byla poučná a zdrcující..
Maya vyrostla v silnou ženu a Kevin v uvědomělého muže, který ví, že některé věci udělal špatně. Hlavně tu jednu.

Líbil se mi celkový děj, zápletky. Taky jak události autor přeskakoval, aby v jedné kapitole nastínil jak a kdo se zrovna cítí a jak jedná.

Těším se na druhý díl :))

Hanys_
10.11.2021 4 z 5

Můj první Backman. Píše s takovou lehkostí, ale takovým tím stylem, kdy se furt něco děje, ale zároveň se tam nic nestane. (ale to neznamená že se mi to nelíbí) Nemít to ten drsnější závěr, tak z toho člověk cítí takovou sportem nasáklou oddechovku z malého města.

bukiet
05.11.2021 2 z 5

Tak nevím, je tato kniha horší, nebo stejně špatná jako Tady byla Britt-Marie? Nezajímavé prostředí kopané je nahrazeno nezajímavým prostředím hokeje. Sportovní průmysl mne opravdu nezajímá. A jasně, ta kniha je přece o mezilidských vztazích. Jenže aby to byla dobrá kniha nesměla by vyznívat jako woke příručka a jednání postav by muselo být uvěřitelné. První půlka knihy, kde by měly být odhaleny charaktery hlavních aktérů je neskutečně zdlouhavá a ve výsledku mne nedonutila se zajímat ani o osud Mayi, ani Kevina. Druhá půlka je o něco zábavnější, ale působí prvoplánově. Chápu, o co autorovi šlo, ale pro mne mohl být problém maloměsta, s jeho nadšením pro jeden konkrétní sport a kolektivní slepotou před násilím, napsán zajímavěji. Interpretace Pavla Soukupa samozřejmě neměla chybu.

CarolC
17.10.2021 5 z 5

Neskutečně syrový příběh, ale zároveň neskutečně emotivně podaný. Kolikrát vás během čtení mrazí a kolikrát se vám derou slzy do očí a během otáčení stránek si oči musíte utírat. Mistrovsky napsané dílo, které jsem dlouho odkládala, protože ač miluju Backmana, hrozně jsem se bála, že tohle mě nebude bavit. Nakonec mě to zasáhlo jako blesk z čistého nebe a po dočtení to pokládám za to nejlepší, co jsem od něj doposud četla. Na těch několika stránkách mi docvaklo o čem všem je rodičovství a co všechno mě čeká a že to bude sakra dlouhá náročná cesta, ze které mám vlastně strach, abych ji zvládla. Děkuji vám pane Backmane, jak mi vaše příběhy v knihách otvírají oči, a jak mě vždy zasáhnou natolik, jako kdybych měla pocit, že čtu o něm, koho znám.

Nikusha
13.10.2021 3 z 5

Noo jako seriál to vůbec nemusí být špatné (neviděla jsem), ale jako kniha takové nijaké, docela utahané. Točí se to vlastně kolem té jedné události, ten zbytek je vcelku nezajímavý a spíš člověk nějak čeká jestli se z toho něco vyvine, ale kde nic tu nic. Dám šanci druhému dílu, ale mám obavy, že to bude to samé v bledě modrém.

Lucieenka
17.09.2021 5 z 5

Nejdřív jsem viděla seriál na HBO, od knihy jsem čekala, že bude stejně tak dobrá jako seriál. Ona nebyla stejně tak dobrá, ona byla bravurní. Do seriálu prostě nenarvete, tak skvěle popsané postavy, jako to bylo tady. Ta kniha mě pohltila. Víc takových knih!

Vivetkav
16.09.2021 4 z 5

Začátek byl pro mě zmatečný , ale pak se to rozjelo a nabralo obrátky.. velmi silný námět a pěkne řešení ...

Zuzvil
15.09.2021 5 z 5

Moje teprve druhá kniha od tohoto autora, ale určitě ne poslední. Když jsem se v anotaci dozvěděla, že se jedná převážně o hokejové prostředí, zajásala jsem, protože jsem velký hokejový fanda, ale když jsem v rámci čtení cítila ten obří přesah, který knížka má, tak jsem byla doslova nadšená. I ten hokej je tam skvěle popsaný, vše do sebe krásně zapadá, nic není v knize navíc. Kniha je parádně vystavěná, má výborně vypracované jednotlivé postavy, nemám co vytknout. Výborné glosy, slogany, moudra, poznámky jednotlivých postav - skvělé. Za mě můžu jen a jen doporučit a já jsem knížku určitě nečetla naposledy.

barakara
10.09.2021

Musím přiznat, že o knize jsem slyšela samá superlativa, a tak jsem měla velká očekávání, která se ale nesetkala s realitou. Téma je to důležité, kniha o vztazích, o tom, co je schopna společnost tolerovat, ale upřímně, dost jsem se knihou trápila, nevím, zda to bylo stylem psaní nebo rytmem příběhu, každopádně budu váhat, než sáhnu po další knize od tohoto autora.

Višnička
08.09.2021 5 z 5

Strašně dobrý !!! Doporučuji i seriál na HBO.

Jonna
06.09.2021 3 z 5

Nejdřív jsem od knihy čekala něco jiného, než o čem pak byla. Nevadilo mi to, ale chvílemi jsem měla pocit, že čtu spíš knihu pro adolescenty než pro dospělé. Je to druhá kniha od tohoto autora, a stále se nějak nedokážu naladit na "rytmus" jeho knih. Mám doma ještě pokračování Medvědína, tak uvidíme.

asam
29.08.2021 5 z 5

Kniha o vztazích mezi lidmi, o vzájemné toleranci - to že se děj odehrává většinou na ledě není podstatné. Moc pěkné, místy smutné čtení.

Alíša236
26.08.2021 5 z 5

Tohle není kniha o hokeji, kdepak, to je kniha o lidech.... a perfektně napsaná. Nejvíce jsem si užila první půlku, než se "to" stalo. Miluji totiž poznávání jednotlivých postav skrze autorův rukopis.

Pralinka1910
22.08.2021 4 z 5

Čekala jsem oslavnou odu na sport ( podle věnování ) a zatím je to sonda do života lidí z jednoho malého městečka na severu. Občas mi nevyhovoval autorův styl vyprávění. Rychle změny mezi postavami příběhu, opakování myšlenek a někdy jsem měla pocit “ mlácení prázdné slámy “.
Příběh je zajímavý a s dobrým koncem.

Radka_p
18.08.2021 4 z 5

Medveďovce, mesto a jeho prostredie, obyvateľov posadnutých hokejom, nepísané pravidlá vzájomného spolužitia autor opísal perfektne. Dokonca aj čítanie o hokeji bolo zaujímavé a to akým spôsobom prepojil autor tento šport so sebahodnotou medveďovčanov malo svoje čaro. Hviezdičku dole ale dávam za to, že dej síce gradoval po moment okolo ktorého sa točí celá kniha, no potom nejako "odflákol" samotných aktérov incidentu a v príbehu ich spomínal na môj vkus veľmi málo. Správanie Mayi nebolo absolútne uveriteľné, lebo takto sa 15 ročné traumatizované dievča nespráva, na druhej strane to ako spoločnosť nahliadala na obeť a na páchateľa popísal úplne perfektne.

sarkaditt
04.08.2021 2 z 5

Po Ovem veliké zklamání. V příběhu se v podstatě nic nedělo, nuda a šeď, neustále dokola rozebíraný hokej, opravdu velmi nudné... Věty jako "neznamená to nic, jen celý život" apod. a podobné úvahy následků děje ještě předtím, než se vlastně stal... Příběh dost přitažený za vlasy, vesměs všechny postavy ujeté. Každá nudná chvilka popsána z několika úhlů pohledu se stávala ještě více nudnou. Chvilinku to začalo být zajímavé, když už se konečně příběh odebral k zápletce, která každému musela být jasná hned ze začátku knihy. Myslela jsem, že už to tedy konečně nabere spád - a nic. Zase jen nuda. Ach jo, ani se mi nechce věřit, že to napsal stejný spisovatel, který stvořil Oveho...

Richisa
19.07.2021 4 z 5

Kniha mě velmi zaujala, četla se mi dobře a já opravdu chtěla vědět, jak to celé skončí. Na medvědínské jsem myslela v každé volné chvíli, i když jsem zrovna nečetla.

Závěr knihy mě ovšem trochu zklamal. Po takové tísni a válce najednou střih, půl strany a konec, jako by to autor potřeboval už mít hotové...

Metla
18.07.2021 4 z 5

„Na světě není nic drobnějšího než vaše dítě na nemocniční posteli.“

Kdo neskáče není Medvěd! A zůstat v Medvědíně stranou zájmu o to, jak banda kluků či chlapů honí se zahnutým klackem po ledě gumovou briketu, to je jako neexistovat. Protože upadající městečko jinak nemá, nač by jeho obyvatelé mohli být hrdí: hokej je pro ně pýchou, alfou a omegou, námětem k rozhovorům v hospodách, na ulicích, doma i v práci, je fanatickou láskou a také důvodem, proč zuřivě nenávidět. Od prominentních boháčů po nejchudší spodinu v pajzlech, všechny dokáže spojit vášeň pro hru. Vítězství je to jediné, na čem záleží a hokejisté jsou uctívaná polobožstva, včetně těch nedospělých, vycházejících hvězd. Nic a nikdo jim nesmí stát v cestě k úspěchu.
Do Medvědína jsem zavítala coby nezaujatý pozorovatel, sport už je pro mě nějakou dobu na vedlejší koleji, zvláště jeho sledování. Postupně jsem však atmosféře městečka a četným osudům jeho obyvatel podlehla. Backman dokázal do příběhu s relativně všední zápletkou napasovat množství událostí k zamyšlení a spoustu moudra, téměř se zvládnul vyhnout černobílosti. Akorát nezapřel levicové smýšlení, kdy chudí mají vlastně bez výjimky zlatá srdce, zatímco bohatství zákonitě křiví charakter. Za tohle a neuspokojivý závěr strhávám astru, jinak jsem si návštěvu odlehlého města ve švédských lesích a emoce na ledě i mimo něj užila více než dobře. 75-80%

marwinmh
18.07.2021 4 z 5

Hokej je pro mnoho lidí v Medvědíně celý jejich život.
Hokej pro mnohé z nich představuje budoucnost a naději v lepší zítřky, přesto se najdou lidé, kteří před hokejem a tím vším, co pro ně znamenal a znamená, upřednostní vlastní rodinu, vlastní smysl pro spravedlnost i za vysokou cenu, kterou za svůj postoj zaplatí.
Skvěle vykreslena mentalita lidí, jak jsme lehce manipulativní, jak dokážeme pořádat "hon na čarodějnice" jen proto, že se nám to hodí.