Muž menom Ove

Muž menom Ove
https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/277237/bmid_muz-menom-ove-OQ6-277237.jpg 5 4497 4497

Ove dovŕšil päťdesiatdeväť rokov. Je to muž pevných zásad, neochvejných princípov a nemenných pravidiel – a večne nevrlý, zatrpknutý frfloš, v ktorom len ťažko odhalíte dobré srdce. Milovaná žena mu umrela, stal sa z neho samotár a pomaly stráca zmysel života. Kedysi býval predsedom spoločenstva vlastníkov domov, ale vystriedali ho už pred niekoľkými rokmi – čo on sám považuje za obyčajný puč. Rozhodne mu to však nezabránilo vykonávať funkciu strážcu poriadku. Samozvaného. Keď sa do domu naproti prisťahujú mladí hluční susedia a namiesto pozdravu sa im len tak mimochodom podarí nacúvať do Oveho poštovej schránky, a ešte k tomu japonským autom, spustí sa kolotoč nečakaných udalostí. Začína sa príbeh o prekvapujúcom priateľstve, túlavom kocúrovi a najmä o tom, ako sa ľuďom, ktorí sa s Ovem stretnú, zmení život.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

En man som heter Ove , 2012

Marek82
06.03.2022 4 z 5

Ove mi v mnohom pripomenul jednu z mojich prvých audiokníh - 100 ročný starček. Alebo českého Pravomila. Ove je skrátka správny chlap, ktorému sa neprihodia správne veci a možno aj preto sa už ani on nespráva vždy správne. Našťastie ho pred ním samým zachráni kocúr...a Parvaneh. Kniha sa počúva príjemne, je veľmi vhodná pre tých, ktorí chcú s audioknihami začať. Príbeh je láskavý, skôr melancholický. Najmä v strede som pri dostatku iných činností necítil až také nutkanie počúvať ďalej, ako pri iných knihách. Ku koncu príbeh pekne graduje a záver je naozaj dojemný. Ak chcete vidieť, ako vyzerá Parvaneh, mameluk Patrik alebo kocúr, pozrite si rovnomenný film. Ja sa na to chystám. A moje ďalšie auto by bol Saab - keby sa ešte robili.

Karolin77
28.02.2022 5 z 5

Úžasná kniha !
Toto je úplně první a rozhodně ne poslední titul od tohoto autora.
Knihu jsem poslouchala ve formě audioknihy a moc jsem si to užila.
Zamilovala jsem si jak příběh tak i postavy.
Člověk by řekl že to bude jednoduchý nic moc příběh, ale opak je pravdou.
Na konci jsem brečela a dokonce se mi chtělo i usmívat. I přesto že jsem si říkala, že to mohlo skončit jinak... změnila jsem názor, dopadlo to nejlépe jak mohlo !
Určitě moc doporučuji !
5*/5*

veronika4937
21.02.2022 5 z 5

Moje druhá kniha od tohoto autora a rozhodně ne poslední. Styl psaní mi přišel trochu podobný Jonasi Jonassovi (oba jsou Švédové). Měla jsem chuť se smát, brečet, občas oboje najednou. Opravdu krásná knížka. Audiokniha skvěle namluvená, určitě doporučuji.

janina66
18.02.2022 5 z 5

(audiokniha)
Když jsem poslechla tak 3 kapitoly, říkám si sakra co to je? Ale pak mě to chytlo. Nádherná kniha, vtipná a zároveň dojemná. Na konci jsem bulela jako želva. Ještě, že jsem byla doma. Vřele doporučuji, je to úžasné!

Ishir

Má taky velké srdce…
Audio

Dom95
09.02.2022 5 z 5

Poslechnuto jako audiokniha. Ten, kdo dosadil za Oveho Jana Vlasáka je pro mě člověk na svém místě. Řekl bych, že to byla nejlépe namluvená audiokniha, jakou jsem kdy poslouchal. Od Backmana jsem již četl "Babička pozdravuje a omlouvá se" a můžu s klidným srdcem říct, že jeho knihy budu číst dál. A to s obrovskou chutí!

Valyk
05.02.2022 4 z 5

Tenhle příběh o nerudném chlápkovi s velkým srdcem mě prostě bavil. V jádru knihy jsem objevil pocit (jestli ho někdo zná), že dědek Ove - ale ono mu je jen 59 - má vlastně v té své nerudnosti pravdu. Jen se nedovede nad tím vším povznést. Na druhou stranu je otázkou, jestli se nemají všichni ti budižkničemu okolo něj napravit, namísto aby se měl Ove povznášet. Dobrá kniha. Mohu doporučit. Mně připomněla souseda z bloku, se kterým jsme v sousedství přes dvacet let. Dnes je už ve věku za Ovem, ale ještě před dvěma lety dával lístečky za stěrač špatně parkujících aut, kontroloval popelnice, zda se třídí, propočítával náklady na výtah v domě podle patra a dohadoval se při vyúčtování o dvě nevyúčtované koruny. Pak ale přišel a za vchodem v domě zařídil jakýsi pult, na kterém rozdává úrodu ze zahrádky a věci, které nakoupil a pak zjistil, že je nepotřebuje. A k Muži jménem Ove ještě dodám, že víc takových lidí. Jo a pro čtenáře ještě snad - nenechte se odradit tím, že tam něco může působit jako klišé s ideály o soužití s přistěhovalci. Mně to tam jen cinklo, ale spíš jako náhoda.

Inka063
03.02.2022 5 z 5

Ove asi nebyl žádný sympaťák a kámoš na pivo. Skrblík a cholerik, nerudný nemluva a bručoun. Ale byl to Chlap. Chlap, za něhož mluví činy, osobnost, která nepotřebuje podporu a oporu okolí, člověk spolehlivý a zvyklý spolehnout se vždy jen sám na sebe, po životních zkušenostech nedůvěřující lidem, neočekávající aplaus, pochvaly a lichotky. Jeho krusta byla jen obranou jeho neuvěřitelně měkkého jádra a obrovského srdce. Oh, kéž by bylo víc takových Ovů…
Krásné, něžné pohlazení bylo číst tuhle knížku…

ilona_1981
01.02.2022 3 z 5

Upřímně nechápu vysoké hodnocení téhle knihy. Příběh morouse, kterého před důchodem najednou změní v lepšího člověka sousedi - to vážně? Jeho žena to nedokázala za celý život a sousedi za pár týdnů? Čte se dobře, psáno jednoduše, ale všeobecné nadšení nesdílím.

5020
30.01.2022 5 z 5

Za mě výborně zpracované psychologie postav. Chvílemi se člověk smál, chvílemi ukápla slza. Ani minutu jsem se u této knihy nenudila. Vřele doporučuji.

Kskaja
29.01.2022 2 z 5

Dvě hvězdy za kapitoly z minulosti. Jen kvůli nim sem to dočetla. Jinak mě to nebavilo. Co věta to ,,vtipné,, přirovnání. A v 59 letech dědek...? To mi nesedelo.

motovidlo
28.01.2022 5 z 5

Ja mám naozaj rada Backmanove knižky. Vtipné, láskavé, dojímavé - a všetky postavy sú tak úžasne uveriteľné! Príbeh mi trochu pripomenul film Gran Torino - ktorý však tiež milujem, takže za mňa všetky hviezdy.

Mikkinnen
26.01.2022 4 z 5

Nevím proč jsem si myslel, že tato kniha bude komedií od začátku, až do konce. Ano, pár vtipných momentů, respektive slovních obratů tam opravdu je. Ale jinak je to kniha, která s nadsázkou ukazuje smutnou proměnu dnešní společnosti. P.s. dlouho jsem si kladl otázku proč je mi Ove tak nesympatický. Nebylo to tím jaký je, ale tím, že je mi podobný víc, než bych si přál.

Isew
24.01.2022 3 z 5

Přiznám se, že po zdejší smršti oslavných komentářů jsem čekala trochu víc. Ne, že by to nebylo dobré, ale takové, abych knihu zařadila mezi své nejoblíbenější, to nebylo ani omylem. Nerudný, málomluvný stařík, který šetří každým slovem, se ve stáří stává mluvkou. To mi moc nesedělo. Příběh to byl hezký, to zase musím uznat, ale k dokonalosti tomu ještě hodně scházelo.

sikope
20.01.2022 5 z 5

Vtipné, trefné, pravdivé a dojemné. Na filmovou verzi se raději dívat nebudu aby mi nepokazila dojmy z této úžasné knihy, ale rozhodně sáhnu i po jeho dalších knihách.

Lili
17.01.2022 4 z 5

Na začátku působí Ove jako nakvašený dědek, co nejen, že to nemá v hlavě úplně v pořádku, ale nemá rád nic a nikoho. Jenže někdy jsou věci jinak než se na první pohled zdá.

„I jeden sluneční paprsek může prostoupit mnoho tmy.“

UKÁZKA:
„Někoho milovat je jako nastěhovat se do domu," říkávala Sonja. „Z počátku je člověk zamilovaný do novoty, každé ráno se pozastaví nad zázrakem, že je to skutečně jeho, jako by se strachoval, že k němu každou chvíli někdo vtrhne a oznámí: Došlo k obrovskému omylu, nikdy jste si neměl žít tak pěkně. Během let ale oprýská fasáda, dřevo se tu a tam rozklíží. A člověk svůj dům nemiluje pro jeho dokonalost, ale právě proto, že dokonalý vůbec není. Naučí se znát všechny rohy a zákoutí. Jak to udělat, aby mu nezamrzl klíč v zámku. Která prkna v podlaze se prohnou, když se na ně postaví, a jak otevřít dveře od skříně, aby neskřípaly. Všechna tahle malá tajemství totiž dělají domov."

Lawiane
15.01.2022 4 z 5

Příjemné čtení, rychlé a oddechové. Jen jsem pak přemýšlela, jestli se mi to tou echtovní dojemností a mravokárností líbilo o to víc, nebo to bylo už moc. Ale nakonc jsem se přiklonila k pozitivnímu dojmu.

LucyBlack
15.01.2022 5 z 5

Žena, která mi knihu půjčovala, říkala, že už od autora lepší knihu než "Babička pozdravuje a omlouvá se" nenajdu. Brzy se ukázalo že toto tvrzení bylo zcela nepravdivé, protože přestože se jedná o dřívější knihu, mě osobně si získala více. Muž jménem Ove. Jak by se někomu mohl zalíbit protivný staroch? Naprosto přesně ten typ co na nás kouká z okna a vám je jasné, že pokud nepozdravíte, bude na vás ještě půl dne nadávat.
I přes to jsem si hlavní postavu oblíbila. Autor konečně podtrhl něco, co je v jiných knihách moc složité popsat - vytvořil naprosto neprvoplánovou postavu a příběh napsal tak, aby jste začali soucítit postupně - tak nepatrně, že si toho ani nemůžete všimnout, tudíž uprchnout.
Krásný jazyk, prostředí mě naprosto vcuclo.
Taky se mi moc líbí aspekt propojenosti - ať už způsob, jakým vám autor postupně odhalí příběh starého muže a jeho sousedů, nebo propojení, které tvoří mezi ostatními postavami.

AnnKo
14.01.2022 5 z 5

Knihu jsem dostala k Vánocům. Nejdříve jsem si říkala, jak si mám oblíbit takového bručouna a protivu (což mi vydrželo jen pár stran). A nakonec... No prosim! Smích, dojetí, slzy, skrytá poselství. Věřím, že každý si v tom najde to své. Už se poohlížím po dalších knihách od tohoto autora a nějak cítím, že je potřebuji mít všechny v knihovně. :-) Zůstal ve mě krásný pocit po dočtení.