Muž menom Ove

Muž menom Ove
https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/277237/bmid_muz-menom-ove-OQ6-277237.jpg 5 4589 4589

Ove dovŕšil päťdesiatdeväť rokov. Je to muž pevných zásad, neochvejných princípov a nemenných pravidiel – a večne nevrlý, zatrpknutý frfloš, v ktorom len ťažko odhalíte dobré srdce. Milovaná žena mu umrela, stal sa z neho samotár a pomaly stráca zmysel života. Kedysi býval predsedom spoločenstva vlastníkov domov, ale vystriedali ho už pred niekoľkými rokmi – čo on sám považuje za obyčajný puč. Rozhodne mu to však nezabránilo vykonávať funkciu strážcu poriadku. Samozvaného. Keď sa do domu naproti prisťahujú mladí hluční susedia a namiesto pozdravu sa im len tak mimochodom podarí nacúvať do Oveho poštovej schránky, a ešte k tomu japonským autom, spustí sa kolotoč nečakaných udalostí. Začína sa príbeh o prekvapujúcom priateľstve, túlavom kocúrovi a najmä o tom, ako sa ľuďom, ktorí sa s Ovem stretnú, zmení život.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

En man som heter Ove, 2012

Šnek86
03.04.2020 5 z 5

Nejdřív vás svým chováním Ove začne hned na prvních stránkách štvát, pak si na něj zvyknete a nakonec ho máte i rádi.Příběh o nerudném osamělém dědkovi a samorostovi, který si jede podle svých principů.A kterému do života vstupují lidé, kteří ho nenechají v klidu zemřít.Trochu jak švédská verze filmu Gran Torino s Clintem Eastwoodem.

knihomol1985
19.03.2020 5 z 5

Knihu pochopí jen ten kdo projde celým příběhem. Začátek mě doháněl k šílenství které vystřídá pochopení a závěr oko nezůstane suché .-) Jsem rád že kniha má začátek i konec a co více dodat.

Mi-šu-le
16.03.2020 5 z 5

Absolutně skvělá kniha, oddechová, ale zároveň hluboká myšlenka i silný příběh. Brečela jsem, smála jsem se, Oveho i ostatní jsem si zamilovala. Za mě taková láska v jiném podání. Doporučuji.

Mellania
15.03.2020 5 z 5

Vzhledem k tomu, že při čtení Ove představoval v podstatě mého tátu, se kterým (a spíše s jeho povahou) celoživotně bojuji, musím říct, že za mě tedy velice povedená kniha. Mám nutkání ji předložit sourozencům i rodičům, jestli to vidí stejně jako já. :)

Zlolucka
14.03.2020 2 z 5

No nevím. V kontrastu Medvědína a My proti vám je mi jasné, že má autor na víc. Nijak mě neodrazovalo Oveho mrzoutství ani motiv "pod tvrdou slupkou zlaté srdce", některé humorné situace byly povedené, ačkoli by nemusela každá věta obsahovat snahu o vtipné přirovnání. Nejvíc mě ale zklamala poslední třetina knihy, která se neskutečně táhla a klišovitý happy end pro všechny postavy. Kniha je oddechovou jednohubkou, která tlačí na vyvolání takových těch sladkobolných "milých" emocí, stejně jako u hollywoodských dojáků víte přesně, co přijde. Otázkou pak je, jestli to stačí.

maha75
09.03.2020 1 z 5

Tak jsem to nedala. Je opravdu málo knih, které nedočtu. Přetrpěla jsem několik kapitol, ale nezasmála jsem se ani jednou. Nepřišlo mi to vůbec vtipné, spíš děsně trapné. Čekala jsem něco podobného Stoletému staříkovi, to jsem se ovšem hodně spletla :-(

St.Evelin
07.03.2020 4 z 5

Ove miluje svůj vůz značky Saab a svoji ženu. Tak trochu nerudný starý pán odvedle, který má svůj svět, své principy a nechápe, že je někdo nechápe.
Jako vždy, tak i v této knížce si mě Fredrik něžně povodil příběhem hezky na provázku. Zamíchal emoce a cit a vznikl z toho přenádherný smutný, něžný, dojemný, ale i veselý příběh o lidské povaze a lásce.
Vrcholem pro mě stále zůstává Medvědín a My proti vám, ale opět mě stránky knihy hladily po duši.
"Láska je podivuhodná věc, dostaví se úplně znenadání."
????
"Ona hrála barvami. Všemi jeho barvami."

Yorika
04.03.2020 3 z 5

Bručoun se zlatým srdcem. Tato kombinace většinou nezklame. Starý známý příběh přeměny nevrlého chlapíka v laskavého pána ve středních letech, je příběh starý jako lidstvo samo. Autor zná velmi dobře své řemeslo a ví, kde a jak zahrát na čtenářovu strunu.Děj obaluje známými klišé. Snad i ta slzička ukápne.

Maevie
03.03.2020 4 z 5

Za (prozatímní) vrchol autorovy tvorby považuji Medvědín a My proti vám. Přesto této knížce dávám čtyři hvězdičky. Ani ne za vtip a už vůbec ne za jazykovou stránku, o kterých vím, že je autor dokáže zvládnout mnohem lépe, ale za cit a emoce v příběhu. Díky těmto dvěma věcem je příběh dojemný, smutný, veselý a po všech stránkách lidských. Dokazuje také, jak moc jsme v našich činech i myšlení ovlivňováni minulostí a jak těžké (byť ne nemožné) je z kruhu vystoupit.

karol.cadex
28.02.2020 2 z 5

Prosim vás, četli jsme všichni tu samou knihu? Nebo jsem dostala do ruky její nehezkou nepovedenou sestru?
Já četla rádoby vtipnou humoresku z levných knih, kde dialogy by se daly přirovnat skřípání křídy po tabuli a kde místo smíchu jsem se cítila trapně za autora.
Děj mě úplně minul, možná jsem v tom hledala něco víc nebo jsem na tento typ literatury asi úplnej debil. Nevim.

Kopretina
27.02.2020 5 z 5

Za mě velmi silná kniha, tak lidská, plná bolesti a lásky. Vyplývá mi z ní jeden zásadní závěr: nikdy nikoho nehodnoť, nevíš, co si prožil a proč jedná tak jak jedná.
Jak kniha plynula, pořád jsem říkala: aha, to není možné, ty jo, to je síla.. Díky za otevření očí.

linda2125
21.02.2020 5 z 5

Nádherná kniha! Jiná, než jsem čekala.
Dojemná, lidská, moudrá, smutná a zároveň optimistická. A často velmi trefná a opravdu vtipná :-)

"Láska je podivuhodná věc, dostaví se úplně znenadání."

Poslechnu si jí ještě jednou i v audio verzi.... EDIT: Doposlechnuto - Vynikající Jan Vlasák, určitě doporučuji i audio verzi! Jen je v ní díky částečnému zkracování o trochu méně Saabů...

Ester-kaa
20.02.2020 5 z 5

...nejde ji nemilovat.

juliesze
11.02.2020 5 z 5

Začátek byl trošku pomalejší, ale od prostředka jsem se smála dokonce i v metru. Je to přesně ten typ člověka, co je svojí zatvrzelostí a principielností strašnej bručoun a zároveň ho lidi milujou. Oddychová četba, ke které se budu vracet. Epilog jsem si po celé knize musela přečíst znovu a teprve při pronesení značky auta nového zájemce o dům jakožto hrdého majitele Saabu jsem se opravdu ze srdce zasmála. Skvělé.

knihcitko
11.02.2020 5 z 5

Chtěl bych poznat Oveho? I když je protivným, mrzutým bručounem, jako asi každý starší chlap, je to jen jeho slupka, kterou vidíme . Ale pod ní se skrývá úplně něco jiného. Čím déle s Ovenem jsme, tím více cítíme opak. Oblíbíme si ho a začneme ho mít i rádi. Takže já za sebe bych Oveho chtěl poznat.

zandu
09.02.2020 5 z 5

Opravdu jsem nečekala, že se mi kniha o brblajícím starém "dědkovi" bude líbit. Nejsem ještě ani v půlce knížky a jsem tak nadšená, že jdu hned hodnotit. Jsem ráda, že jsem dala na pozitivní hodnocení a knihu si koupila. Opravdu stojí za přečtení a myslím, že se k ní někdy zase vrátím. ...dočteno. Krásný příběh. Došlo na smích i na slzy. Závidím těm, kdo tento příběh teprve číst budou... Opravdu moc povedené.

iLuciferie
08.02.2020 4 z 5

Taková milá pohádka..
Medvědín se mi líbil víc, ale rozhodně to není poslední Backman, kterého jsem četla.

i.stefany
29.01.2020 5 z 5

Dojemný, úsměvný a emocemi nabitý příběh o mezilidských vztazích a přátelství. Ove je nerudný a protivný dědek, ale nenechte se zmást. Ačkoliv to tak nevypadá, mezi řádky čteme o síle přátelství, lásce a citech, které chtěl Ove před námi utajit. Krásný příběh.

Otovka
28.01.2020 5 z 5

Krásný lidský příběh, skvělé napsaná kniha. Vtipné okamžiky se střídají s dojemnými a občas na člověk pocit, že by Oveho nejraději uškrtil.

olma
25.01.2020 5 z 5

Když vydržíte ubrblaného muže, zažijete krasné chvíle s touto knihou. A vřele doporučuji vydržet.