Muž menom Ove

Muž menom Ove
https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/277237/bmid_muz-menom-ove-OQ6-277237.jpg 5 4589 4589

Ove dovŕšil päťdesiatdeväť rokov. Je to muž pevných zásad, neochvejných princípov a nemenných pravidiel – a večne nevrlý, zatrpknutý frfloš, v ktorom len ťažko odhalíte dobré srdce. Milovaná žena mu umrela, stal sa z neho samotár a pomaly stráca zmysel života. Kedysi býval predsedom spoločenstva vlastníkov domov, ale vystriedali ho už pred niekoľkými rokmi – čo on sám považuje za obyčajný puč. Rozhodne mu to však nezabránilo vykonávať funkciu strážcu poriadku. Samozvaného. Keď sa do domu naproti prisťahujú mladí hluční susedia a namiesto pozdravu sa im len tak mimochodom podarí nacúvať do Oveho poštovej schránky, a ešte k tomu japonským autom, spustí sa kolotoč nečakaných udalostí. Začína sa príbeh o prekvapujúcom priateľstve, túlavom kocúrovi a najmä o tom, ako sa ľuďom, ktorí sa s Ovem stretnú, zmení život.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

En man som heter Ove, 2012

Kája95
28.06.2020 5 z 5

Když jsem po této knížce sáhla,myslela jsem, že to bude veselé oddechové čtení. Ale kniha mne překvapila, určitě bylo několik chvil,kdy jsem se upřímně zasmála. Ale převážně mě kniha překvapovala příběhem. Často někoho odsoudíme,že je nedůtklivý,ale právě tento příběh nám muže ukázat,co se skrývá pod povrchem

Pavlína197
28.06.2020 4 z 5

Jsem z téhle knížky poněkud rozpačitá. Většina ji tu moc chválí, mě se celkem líbila, ale zase tolik mě neuchvátila. Prvních osm kapitol mě nebavilo, od deváté jsem byla zvědavá, co bude dál, konec téměř typický americký happyend. Zamrzely mě drobné nesrovnalosti, např. : pohřeb byl v neděli ( str. 54) X pohřeb se konal v sobotu ( str. 135). Ke konci knihy mi začala vadit častá až křečovitě vtipná přirovnání a chování kocoura mi přišlo nepravděpodobné. Na druhou stranu mě bavilo sledovat, kdo nebo co zase překazí Ovemu plány.Na podobné téma jsem četla knihu Jasno lepo podstín zhyna, ze začátku sice těžší na začtení se, ale oslovila mě mnohem víc.

Kerolka_P.
17.06.2020 5 z 5

Knihu jsem slupla za dva dny, kdy jsem se od ní téměř nemohla odtrhnout. Stála mě celkem 16 papírových kapesníků a nesčetně výbuchů smíchu (včetně jednoho vyprsknutí čaje). Takhle nějak si představuju kvalitní počteníčko :) Ove mě dostal, naprosto jsem si toho starého protivu zamilovala :) Takhle má totiž vypadat chlap! Za mě deset z deseti. A už si brousím zuby na dalšího Backmana, čeká na mě Britt-Marie! :)

Tesset
06.06.2020 5 z 5

Sama od sebe bych se asi na knížku ani nepodívala, ale vyhrála jsem ji v soutěži a jsem zato hrozně ráda. Byla top. Nejdřív jsem si říkala, že Ove je jen starý zapšklý dědek, ale jak se odkrýval jeho život, člověk nejenže ho chápal, ale i si ho oblíbil a zamiloval. Na konci i slzička ukápla. Bomba.

Hyacint
06.06.2020 4 z 5

Ove je BOSS a Saab nejlepší auto. Silná a dojemná knížka.

Arev122
03.06.2020 4 z 5

Dojemný příběh, kde mi byl zpočátku hlavní hrdina "potížista" Ove trochu nesympatický, ale pak se rozběhl kolotoč událostí s novými sousedy a Ove se začal jevit jako bručavý sympaťák.

verssa
31.05.2020 5 z 5

Krásná knihy. Když jsem ji dočetla, uronila jsem pěkných pár slz.

Jurfinka
28.05.2020 5 z 5

Krásná kniha, hezky napsána... Jako kdyby mi připomínala velmi blízkou osobu... Oddechový kniha... Více takových...

marli58
26.05.2020 4 z 5

Neuvěřitelně protivný dědek... Parvenah úžasná a nakonec i slza ukápla :).

mekkinka
26.05.2020 5 z 5

Krásná kniha, samozřejmě na konci husina! Kniha krásně plynula a ubíhala.

theMarty
17.05.2020 5 z 5

Taky vám to připomnělo Stoletého staříka? Podobný humor, podobný paličatý dědouš a ne podobná, nýbrž stejná země původu. Rozdílné bylo množství slz, které jsem zvládla vybulet (že by na mě už konečně dolehla dvouměsíční izolace?), u Oveho jich bylo mnohem víc. No nic, bylo to fajn.

blackoutzuzi
11.05.2020 5 z 5

Muž jménem Ove je smutný příběh, který vás chytne za srdce takovým nenuceným způsobem. Střídají se zde události z minulosti a současnosti – to čtenáři postupně napomůže k pochopení Ova a jeho osobnosti. A toho starého bručouna si nakonec prostě zamilujete!

Tracyenka
09.05.2020 5 z 5

Knihy tohoto ražení většinou nečtu, proto jsem hrozně příjemně překvapená. Hlavní postava mi byla sympatická, protože mi připomíná reálného člověka, občas jsem se některým situacím musela smát, často jsem byla dojatá. Kniha ve mně zanechala příjemný pocit, tolik pravdy a životní moudrosti na par stránkách..

jockel
29.04.2020 5 z 5

Na dnešní dobu fajn kniha. Je tam všechno akce, city, pocity, zamyšlení, smrt, život, soužití generací, zápornej hrdina, kladnej hrdina. Je to hodně dobře napsaná a přeložená kniha.

EvikU.
29.04.2020 4 z 5

To byla milá kniha. Na začátku jsem si teda říkala, že se z toho dědka asi picnu. A jak to může mít 91 % to se asi všichni zbláznili. Ale už po 2 kapitolách jsem se začetla a bylo to hezké. Smutné zároveň. A dávalo to smysl, každé slovo. A ke konci POZOR SPOILER!!!!!

Když holčičky od Parvenah mu říkali dědečku a i na ní bylo vidět, jak ho má ráda i přes jeho mnohdy ubručenou náladu bylo prostě dokonalé. Moc hezká kniha, kterou mohu s klidným srdcem doporučit.

mataj
19.04.2020 5 z 5

Velice milá kniha. Někdy jsem se při poslouchání pousmála jindy jsem byla dojatá. Ove byl prostě chlapík s "velkým srdcem". Jsem maximálně spokojena.

Matuko05
19.04.2020 5 z 5

Výnimočná kniha. Som ťažký detektívkár, no toto ma dostalo. Úžasne napísaný román. Raz som sa až tak smial, až som nevedel prestať (asi o 11tej večer) aj dcéru som zobudil. Aj slzy padli.
Ove je skvelý, veľa krát som sa v ňom dokonca aj videl a to som starý asi ako "tí, čo ho nahradili" v práci.
Teším sa na ďaľšiu knihu.

Artinka
16.04.2020 5 z 5

Ze začátku to bude dědek, který vám poleze na nervy. Pak si ho oblíbíte. Budete se s ním smát. Opustíte ho v slzách, jako milovaného dědečka. Tahle kniha ve mně bude ještě nějakou dobu doznívat. Jedna z nejlepších, co jsem poslední dobou četla a možná i vůbec.

anetka.repova
16.04.2020 4 z 5

Ze zacatku knihy, jsem Oveho nemala rada, pak me pekne lezl na nervy a ke konci knihy jsem ho milovala.

Krasny příběh, dojemny zároveň.

m_pastorka
03.04.2020 5 z 5

Nevím, jak se to stalo, ale na konci jsem brečela, což pro mě není až tak běžné při čtení knih.
S tímhle tvrdým chlapem a poťouchlou rodinkou jsem se stala kamarádem a závěr mě dojal. Možná jsem měla představy, že to celé skončí jinak a možná, že to i celkově bude jiná kniha, ale ten Oveho příběh mě dojímal už od začátku.
Rozhodně doporučuji, kniha za to stojí ❤️