Muž menom Ove

Muž menom Ove
https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/277237/bmid_muz-menom-ove-OQ6-277237.jpg 5 4589 4589

Ove dovŕšil päťdesiatdeväť rokov. Je to muž pevných zásad, neochvejných princípov a nemenných pravidiel – a večne nevrlý, zatrpknutý frfloš, v ktorom len ťažko odhalíte dobré srdce. Milovaná žena mu umrela, stal sa z neho samotár a pomaly stráca zmysel života. Kedysi býval predsedom spoločenstva vlastníkov domov, ale vystriedali ho už pred niekoľkými rokmi – čo on sám považuje za obyčajný puč. Rozhodne mu to však nezabránilo vykonávať funkciu strážcu poriadku. Samozvaného. Keď sa do domu naproti prisťahujú mladí hluční susedia a namiesto pozdravu sa im len tak mimochodom podarí nacúvať do Oveho poštovej schránky, a ešte k tomu japonským autom, spustí sa kolotoč nečakaných udalostí. Začína sa príbeh o prekvapujúcom priateľstve, túlavom kocúrovi a najmä o tom, ako sa ľuďom, ktorí sa s Ovem stretnú, zmení život.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

En man som heter Ove, 2012

Lauralex
14.10.2020 4 z 5

No prosim. Tak mám za sebou slavného Oveho.
Dva roky přesně trvalo, než na něj přišel vhodný čas, a mělo to tak být. Fredrik mi opět ukázal, že každý jeho příběh má pro mě přesně určený čas, důvod a hodnotu.

Ale počkat, tohle měla být veselá a komická kniha, ne? Tak proč u ní brečím jak labilní ženská, které sám Ove tak neměl v oblibě? To jsme si nedomluvili jako. Tak se seber, ženská, úplně ho slyším. Promiň, ale ty jsi tak krásný člověk, že si nemůžu pomoct. To je začátkem a koncem téhle knihy, moment, kdy si čtenář uvědomí, že tenhle navenek nepříjemný stařík se mu prokousal do srdce.

Ove není bručoun, ani zapšklý, mrzutý a protivný dědek, naopak, je to jeden z nejmilejších a nejlaskavějších lidí, jen je zkrátka svůj a dává to najevo, má tvrdou slupku, pod kterou se člověk musí dostat, pochopit a přijmout. Takoví jsme totiž v hloubi duše všichni, akorát se snažíme nebýt. Na rovinu říkám, že nesnáším principy, ale to jsem mu ochotná odpustit. Ve své podstatě je Ove strašně milý a nádherný člověk, jen to o sobě ještě neví, a moje srdce si získal právě tím, jaký je.

Tohle není vtipná, nýbrž humorná kniha. Zní to stejně, ale rozdíl je zásadní. Neválela jsem se smíchy po podlaze, ale srdečně, s šimráním v břiše jsem se smála a usmívala nad vystižením doby a lidí. Jsou různé druhy humoru a Fredrik obsáhne všechny, ať zvlášť, nebo dohromady. Tím to pohladilo po duši, přineslo pohodu a radost, i dojalo. Vlastně jako život. Není to jeho nejlepší kniha, ale je strašně vidět, jak se vyvíjí dál a má široké spektrum žánru, tato je v tom svém krásná.

Mám tě ráda, Ove.
Mám tě ráda, dědečku.
Sbohem.

Janule08
12.10.2020 5 z 5

O životě jaký je. Hořkosladký...

Dresia
07.10.2020 1 z 5

Ukrutná nuda.

Mája777
04.10.2020 5 z 5

Muž jménem Ove a krize ve čtení. Ano, tak on mě z této krize dostal. Je to velmi citlivě napsaný příběh o jednom starém bručounovi. Zažíváme s ním úsměvné příběhy každodenního života. Smála jsem se i plakala. Děkuji Ove.
(4. 10. 20 - 22 415 - 50)

kalinkacz
01.10.2020 4 z 5

Od autora jsem četla Medvědín a ten byl moc fajn, pak jsem si od něj dala na několik let pauzu... Letos jsem ale přečetla jeho novinku Úzkosti a jejich lidé a zamilovala se... Z toho důvodu jsem si řekla, že by nebylo od věci si přečíst jeho vůbec nejznámější knihu... Všichni mě varovali, že budu dojatá a budu brečet a měli pravdu... Ove byl úžasný... Tak citlivý, dojemný a krásný příběh jsem už dlouho nečetla... Na Úzkosti to za mě nemá, ale skvělé to bylo a jsem si jistá, že budu dál sahat po autorových knihách...

Ticiana
01.10.2020 5 z 5

Prvních par kapitol jsem si musela zvykat, ale pak si Ove začal získávat me srdce. Kniha je plna příběhu z jeho života a toho, proc je jaký je. Konec mne dostal. Teda Ove mne dostal. Knihu doporucuju.

Warty
28.09.2020 5 z 5

Velice zábavný a zároveň smutný příběh. Přečteno za víkend, ztěží se od toho dalo odtrhnout. Vřele doporučuji.

edifre
23.09.2020 3 z 5

Zřejmě mám u Backmana problém, že jinak realistický příběh se mísí s naprosto pro mě trapnými pasážemi nepasujícími do jinak skvělého příběhu. Vždycky si říkám, cože??!! (kocour co chodí jak pes všude a v kavárně se nenápadně napije někomu ze skleničky a ten někdo to nevidí-ocitla jsem se najednou ve stupidní knížce pro děti?!). Dávám čtyři hvězdičky jenom protože jsem cíťa. Ale jinak bych asi dala 3.

TomTomis
23.09.2020 5 z 5

Ale jo, dám plné hodnocení. Kniha mě bavila. Určitě jsem se u ní nepotrhal smíchy, spíše to ve mně budilo opačné emoce, ale to mi nevadí. Příběh Oveho je zvláštní procházení životem jednoho stárnoucího muže s nemocným srdcem. Kapitoly jeho přítomnosti se střídají s pohledy do minulosti a my tak nějak začínáme tomu podivnému muži rozumět. Možná , že ho začneme mít i rádi, abychom se na konci rozloučili. Sbohem Ove, měl jsem tě rád...

betička
23.09.2020 4 z 5

Skvělá kniha. Děj nemá spád, kniha není plná nepředvídatelných situací a živelných rozhovorů, ale je to úžasný psychologický rozbor jedno stárnoucího muže a lidí v jeho nejbližším okolí. Ve spoustě momentů jsme se zasmála i když být opravdu aktérem v té dané situaci, tak mě asi trefí šlak :-) Stejně jako další knihy od Backmana je i tato kniha k zamyšlení nad lidmi s různou povahou. Ukazuje se tu, že není vše černobílé, jak je důležité nedát na první dojem. Jeden ze silných momentů je ke konci knihy - kdy mu čerstvě 8letá říká: Díky, dědečku! a Ove tam stojí asi 10 minut a dívá se do podlahy.

jarka5999
21.09.2020 5 z 5

Super kniha. Po dlouhé době jsem četla něco tak krásného, lidského a přitom obyčejného. I film doporučuji. Je také perfektní a hodně se podobá knížce. Přesně takhle jsem si Oveho představovala.

Lucie311
21.09.2020 3 z 5

Nějak jsem se nemohla začíst. Možná až budu starší lépe příběh uchopím.

essterkaa
21.09.2020

Moc mě to mrzí, ale kniha mě vůbec neoslovila. Dala jsem jí více šancí, ale nakonec jsem knihu nedočetla. V mém případě je to opravdu zlé, protože knihy zpravidla dočítám, i když z nich zase až tak nadšená nejsem. Ale tahle kniha mě zkrátka hodně nebavila...

maryska09
20.09.2020 5 z 5

Tohle je vážně skvělá kniha o obyčejně neobyčejném muži. Při čtení se člověk může smát i plakat najednou. Doporučuji všem. Díky pane Backmane

Sablu
19.09.2020 5 z 5

Nádherná knížka, ač u knih nepláču, tady slzy dojetím ukáply.

JaKa1974
18.09.2020 5 z 5

To je tak krásná kniha, moc doporučuji přečíst. U knihy se zasmějete a konec je dojemný. Ale tak to přesně v životě je.

Magrata15
17.09.2020 5 z 5

Trošku hořký, ale hodně vtipný příběh muže jménem Ove. Zdá se být podivín a mrzout, ale život se s ním nemazlil a proto je takový, jaký je. Štastné chvíle zažíval jen se svojí ženou Sonjou.
Hodně jsem se nasmála, ale také jsem si poplakala. Každopádně jsem knihu jen tak nemohla odložit a hltala jsem stránky, dokud jsem nebyla na konci. A pak mi zase bylo líto, že už je konec.

Agala
16.09.2020 2 z 5

Oddechovka na dovolenou, po par prvnich strankach jsem myslela, ze odlozim, ale nakonec to tak spatne nebylo, mnohokrat ohrane tema, takovy hollywoodsky dojak, jak uz tu nekdo poznamenal...

anna68
15.09.2020 5 z 5

Jednoduše krása....konec jsem obrečela

Pav
15.09.2020 5 z 5

Rozhodně si nemyslím, že je Ove nerudný dědek, jak zde někteří píší. Jen je zásadový a má smysl pro pořádek a dodržování pravidel... a také je osamělý. Navíc 59 let je vyšší střední věk (jak je uvedeno v knize). Mezi jeho četnými pokusy se zabít ho neustále někdo vyrušuje a tak pomáhá lidem (a taky jednomu vypelichanému kocourovi), až vlastně tak osamělý není.
Vtipná, dojemná, prostě krásně napsaná kniha. Pohlazení po duši.