Muž menom Ove

Muž menom Ove
https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/277237/bmid_muz-menom-ove-OQ6-277237.jpg 5 4589 4589

Ove dovŕšil päťdesiatdeväť rokov. Je to muž pevných zásad, neochvejných princípov a nemenných pravidiel – a večne nevrlý, zatrpknutý frfloš, v ktorom len ťažko odhalíte dobré srdce. Milovaná žena mu umrela, stal sa z neho samotár a pomaly stráca zmysel života. Kedysi býval predsedom spoločenstva vlastníkov domov, ale vystriedali ho už pred niekoľkými rokmi – čo on sám považuje za obyčajný puč. Rozhodne mu to však nezabránilo vykonávať funkciu strážcu poriadku. Samozvaného. Keď sa do domu naproti prisťahujú mladí hluční susedia a namiesto pozdravu sa im len tak mimochodom podarí nacúvať do Oveho poštovej schránky, a ešte k tomu japonským autom, spustí sa kolotoč nečakaných udalostí. Začína sa príbeh o prekvapujúcom priateľstve, túlavom kocúrovi a najmä o tom, ako sa ľuďom, ktorí sa s Ovem stretnú, zmení život.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

En man som heter Ove, 2012

Pišingr
11.09.2020 4 z 5

Postava charakterizovaná na obálce mě zpočátku děsila a od čtení spíše odrazovala. Ale je to doják! :-) Konec he hodně patetický. Ale vlastně se mi to líbilo. Bylo to nakonec příjemné čtení před spaním, na které jsem se těšila. Text vyšperkovaný vtípky, svět komentovaný bručounem, který ale čím dál víc taje. Ale jak mohou nazyvat devětapadesatiletého muže staříkem??? Sympatické nedokonalé postavy.

Terez25
11.09.2020 4 z 5

Milý příběh o starém bručounovi, který se pěkně čte, je to úsměvné a místy dojemné. Nedávám plný počet, protože zas až tak mě samotný příběh neohromil, ale Oveho hlášky mě párkrát pěkně rozesmály.:) Další knihy od tohoto autora už ale patrně vyhledávat nebudu.

mona.benny
10.09.2020 2 z 5

Knížku mi půjčila kamarádka a asi jí to pěkně vyčiním..... Že mě nechala ztracet cas. Stále jsem si při čtení říkala,že tam musí něco být,kvůli čemu mi to půjčila.... A nic. Ani ten humor mi nesedl. Určitě si kniha najde své nadšence, bohužel já mezi ně nepatřím.

eva3992
09.09.2020 3 z 5

Ovemu je padesát devět let a žije si svůj život. Když se do protějšího domku přistěhují noví sousedé, vše se začíná měnit – je tu příběh o překvapivém přátelství, toulavé kočce a jak se můžou změnit životy lidí, kteří se s Ovem setkají.

Tak s touto knihou půjdu těžce proti proudu – nelíbila se mi. Ze začátku jsem si říkala, že jí snad i odložím, ale jelikož všechny knihy dočítám, tak jsem to neudělala. Hlavní hrdina Ove – protivný starý pán, který všechno mohutně řeší, mi byl od první chvilky tak nesympatický, že tomu nepomohlo vůbec nic z toho, co se v knize odehrálo a nesympatický zůstal až do konce.

V této knize je opravdu spoustu závažných témat, která se snaží být podána humorně i vážně, ale je tam toho tolik, že už tam chybí jen globální oteplování, jinak tam najdete vše! A prostě toho bylo moc a bylo to neuvěřitelný a k tomu nesympatický hlavní hrdina a je z toho kniha, která mi opravdu nesedla.

Byla to pro mě první kniha od Fredrika Backmana a do dalších se asi ani pouštět nebudu.

Anniee
30.08.2020 5 z 5

Tahle kniha byla jako hlazení štěňátka. Líp to popsat nedokážu.

PPardinio
24.08.2020 4 z 5

S každou stránkou jsem měl Oveho raději a raději, i-když bylo i dle mého mínění v knížce dost klišé a trocha na dnešní dobu "nutných" postav (s jinou sexuální orientací, náboženským vyznáním či z národnostní menšiny). Neměl jsem s tím ale problém a např. postavy Jimmyho nebo Parvaneh jsem měl rád. Zpočátku jsem čekal smršť srandy, ale postupem času mi došlo, že tato knížka je spíš o citech a o tom, že nelze lidi posuzovat jen podle obalu. Mohl jsem si tak bez očekávání dalších vtipných scén vychutnávat vzájemné vztahy lidí, Oveho názory na svět v kombinaci s jeho zvláštní logikou, důvody jeho chování k okolí a vztah s jeho kocourem, který přeci ale nebyl jeho (Nechci však řešit, zda by se kocour mohl takto reálně chovat tedy spíše nereálně chovat :-) ). Na závěr bych dodal, že kdyby měl Saab více skalních příznivců jako byl Ove, tak by to dnes vypadalo s touto automobilkou asi jinak :-)

Zzofinka
24.08.2020 5 z 5

Přiznám se, že Úzkosti a jejich lidé se mi líbily víc, přesto dávám pět hvězdiček. Na začátku jsem se řehtala, na konci jsem plakala, mezitím se občas i dojímala a zamýšlela. Děkuju!

Myrha
24.08.2020 5 z 5

5 hvězd pro knihu o nesympatickém dědkovi, který se celou knihu snaží spáchat sebevraždu... To vypovídá o všem.
Knihy tohoto autora jsou pro mě zjevením. Milé, jiné, vtipné. Zkrátka severské.

Vendulis
20.08.2020 5 z 5

Nikdy bych nečekala, že kniha o mrzutém staříkovi, který už nemá důvod žít a tak se snaží zabít, mě tak pobaví. Hned první kapitola, kdy si Ove vybírá iPad stála za to a já se u toho křenila jak blbec.
Ze začátku Ove působí jako starý mrzout, ale příjezd nových sousedů vše mění a příběh se rozvíjí a je to tak krásné a vtipné.
Kniha zprvu působí bezstarostně , prostě o životě Oveho a jeho otravnýchh sousedů, kteří nic neumí a nic neví a pořád ho s něčím otravují. Ovšem čím dále se v dějí dostáváme, tím víc kniha ukazuje lidský život takový, jaký je bez jakýkoliv příkras. Nebudu lhát, párkrát jsem měla na krajíčku.
Příběh je plný emocí, lásky, přátelství, ale i samoty, touze po klidu a svobodě a já ji všem moc doporučuji!

DelMar
15.08.2020 5 z 5

knížka, kterou si budu pamatovat..

anája
06.08.2020 5 z 5

Pěkný humorně napsaný příběh osamělého muže, který zjistí, že sám není......

SimiGSXR
31.07.2020 4 z 5

Knihu jsem cetla na doporuceni kamaradky. Nejprve jsme si rikala: super, vtipny. Pak se mi to chvilku tahlo, ale docetla jsem. Dala jsem 3* a druhy den jsem musela dat 4*. Proc? Protoze az s odstupem mi to cele vlastne doslo. Hlavne to ve me cosi zanechalo. A proto ctu knizky, protoze kdyz ted nekde vidim tuhle knihu, okamzite mi naskoci ten pocit z ni. A to miluju. Ove byl neskutecne skvely chlap, jen nepochopeny a strasne osamely. V jadru bajecna osobnost, ale uprimne bych takovyho nerudnyho dedka potkat nechtela :D

Haduwig
31.07.2020 5 z 5

První kapitolu jsem lehce pozvedala obočí, co mi to knihovnice doporučila. A pak jsem se začala nahlas chechtat, takže obočí pozvedal přítel. Opravdu velmi povedený hořkosladký příběh, který Vás pobaví a přitom se nejedná o plytkou humoresku.

denisa7430
20.07.2020 5 z 5

Nejen pro pobavení, ale také k hlubokému zamyšlení - sociální vztahy, samota, stárnutí....

Lenka51
20.07.2020 5 z 5

No prosim, tak tohle byla opravdu jízda!!
Jsem nadšená. Knihu jsem měla půjčenou z knihovny a hned jsem si běžela do knihkupectví pro vlastní. Až tak mě Ove uchvátil. A to se ke knížkám zásadně nevracím, ale tady udělám výjimku a už teď se na to těším.
Povahově mi Ove hrozně seděl. Mrzout se srdcem na správném místě.
Smála jsem se nahlas, pofňukala jsem si. Vtipy nebyly vynucené, jako se v podobných knížkách často stává. (Třeba Stoletý/Stojednaletý stařík)
Za mě opravdu nejlepší knížka, kterou jsem zatím četla. Reálný příběh plný neobyčejně obyčejných lidí.

Marciem
17.07.2020 5 z 5

Zvláštní figurka pana Oveho, který je jiný, než se ve skutečnosti zdá a k tomu příběh, který chytne za srdce, nutí k zamyšlení i se pobavíte. Paráda!

lencin
06.07.2020 5 z 5

Dojemná kniha.

Burák
01.07.2020 4 z 5

KRÁSNÁ kniha na kterou budu ještě dlouho vzpomínat.Na konci jsem byla dost na měkko, což se mi zas tak často nestává. Postava Oveho a jeho příběh se mi prostě dostala pod kůži a věřím, že nás takových bude víc. Může za to ta jeho nerudná povaha, konzervatismus a pragmatičnost. Povahové rysy, které má nejeden senior v mém okolí. Samotná kniha má příjemné tempo, děj se zbytečně nenatahuje a prolínání různých časových linek příběhu svědčí. Vypíchnout musím humor a hlášky hlavní postavy, které jsou často nekorektní, za to o to víc trefné. Apel na sousedskou soudružnost chápu, ale tady působí až trochu kýčovitě. Nicméně to ráda knize odpustím, protože jinak je to skvělá záležitost!

Richisa
29.06.2020 5 z 5

Lidé jsou různí... Nutno brát je takové jací jsou a nesoudit zbrkle podle prvního dojmu. To je poselství této knihy...

Kniha mě zaujala jako veselé čtení a chvíli mi trvalo, než jsem se začetla a zjistila, že to tak úplně není. Příběh se mi líbil, i když byl asi bohužel nereálný.

ela1972
28.06.2020 5 z 5

Od této knihy jsem vůbec nevěděla, co čekat. Autora jsem neznala, recenze zajímavé. Po přečtení prvních stran jsem byla na rozpacích. Ale příběh se najednou rozjel a na konci jsem byla ( a stále jsem) smutná, že už je konec. Ove byl vlastně milý, ale nešťastný člověk. A na to, že zamilovat se, je jako nastěhovat se do nového domu, nikdy nezapomenu. Super. Budu vyhledávat další knihy autora.