Muž menom Ove

Muž menom Ove
https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/277237/bmid_muz-menom-ove-OQ6-277237.jpg 5 4589 4589

Ove dovŕšil päťdesiatdeväť rokov. Je to muž pevných zásad, neochvejných princípov a nemenných pravidiel – a večne nevrlý, zatrpknutý frfloš, v ktorom len ťažko odhalíte dobré srdce. Milovaná žena mu umrela, stal sa z neho samotár a pomaly stráca zmysel života. Kedysi býval predsedom spoločenstva vlastníkov domov, ale vystriedali ho už pred niekoľkými rokmi – čo on sám považuje za obyčajný puč. Rozhodne mu to však nezabránilo vykonávať funkciu strážcu poriadku. Samozvaného. Keď sa do domu naproti prisťahujú mladí hluční susedia a namiesto pozdravu sa im len tak mimochodom podarí nacúvať do Oveho poštovej schránky, a ešte k tomu japonským autom, spustí sa kolotoč nečakaných udalostí. Začína sa príbeh o prekvapujúcom priateľstve, túlavom kocúrovi a najmä o tom, ako sa ľuďom, ktorí sa s Ovem stretnú, zmení život.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

En man som heter Ove, 2012

cejkal
18.08.2018 5 z 5

Krásná kniha, všem doporučuji přečíst

buldozer5
16.08.2018 5 z 5

No prosim, tohle se fakt povedlo! Backman se touhle knihou přesně trefil do mého vkusu, prostě jsem ji nedokázal odložit, i když mě potom ve finále mrzelo, že jsem ji přečetl tak rychle. S postavou jako Ove se těžkou loučí. Sice mi ze začátku vadila jeho nerudnost, ale zvykl jsem si a potom jsem si jenom čtení naplno užíval. Občas jsem se u čtení nahlas rozesmál, jindy mě Oveovy myšlenky donutily k zamyšlení...
Co se týče historie různých postav, většinou mě nezajímá, ale tady to Backman napsal tak poutavě, že jsem ji prostě musel přečíst taky.
Je to kouzelná, dojemná kniha, rozhodně stojí za přečtení.

Kamčučák
16.08.2018 4 z 5

Muž jménem Ove, stařík, který se nedokáže smířit se smrtí jeho milované manželky. Jeho nabubřelost a zapšklost je tak roztomilá, že rozhodně stojí za přečtení!

trudoš
11.08.2018 5 z 5

Román o obyčejném porozumění, střetu starého s novým a zlu jménem bílokošiláči. Ano, uznávám, je to jednoduché, neoriginální a možná i trochu prvoplánové, ale bez okolků přiznávám, že fachman Ove si mě získal se vším všudy. Kromě toho, že bych chtěl být jednou stejně šikovný a důsledný jako on, je všechno to jeho bručení pod vousem pouze známkou normálního člověka, který má střízlivý pohled na svět. V tomhle ohledu jde Fredrik Backman na jistotu a využívá osvědčených klišé k tomu, aby čtenáře rozesmál nebo rozplakal. Funguje mu to přitom na jedničku, pročež má výhrada je jediná – rád bych ještě dalších dvě stě stran.
Velkou výhodou je, že se kniha dá číst stále dokola a nikdy neomrzí, protože absence zápletky znemožňuje nudit se u známého děje a člověk si jen užívá jednotlivé situace a etudy. Nákup počítače, rozhovor v kavárně, domácí autoškola, zachraňování kocoura, potyčka s klaunem… to všechno jsou scény, ke kterým se chci opakovaně vracet ve chvílích akutního předávkování realitou.

If_odkolka
06.08.2018 5 z 5

Tak tenhle "dědek" se mi vážně dostal pod kůži!! Vůbec ho nemůžu dostat z hlavy - každou chvíli mě napadne, co by na to či ono asi řekl Ove? :-)
Perfektní čtení o životě s tím hezkým a zlým, jak už to tak chodí...

ajasin
04.08.2018 5 z 5

Zpočátku trochu rozpaky co tak úžasného na této knize všichni mají. Ale pak to přišlo. Moc hezký příběh.

sue_partymix
04.08.2018 5 z 5

Krasny a dojemny pribeh...

Vik40
03.08.2018 5 z 5

Pro mne (četl jsem už dříve, asi před rokem) je to jedna z nejkrásnějších knih. Lidská, hluboká, ze života.
Všem doporučuji.

jaroiva
01.08.2018 1 z 5

Vydržela jsem 4 kapitoly a stačilo. Starej nerudnej dědek a to má být vtipné? Ano, znám ze svého okolí pár takových dědků. Čekala jsem humor, pro mě se moc nedostavil. Pokračovat ve čtení považuji za ztrátu času. Hodnotím podle procent, co jsem vydržela přečíst, tj. 11%.

Zuzana08
27.07.2018 5 z 5

Kniha ve mě vyvolávala na střídačku emoce smíchu x lítosti x pláče. Výborná kniha.

attila1
25.07.2018 5 z 5

" Seňor Saab " tady nejde dát jinak než 5 hvězdiček. Nasmála jsem se i pobrečela. Určitě se k této knížce někdy zase vrátím.

pauele
24.07.2018 5 z 5

Že sa dá uhundrať k zaujímavému a plnohodnotnému životu? Snáď áno. Aspoň podľa tejto knihy o ide. Miestami vtipné, miestami k zamysleniu. Príjemná oddychovka.

MirkaProk
24.07.2018 5 z 5

Tato kniha patří mezi mé nejoblíbenější. Říkám ji laskavá kniha. Ove je můj oblíbenec. Určitě si ji někdy přečtu znovu

vojteska70
22.07.2018 5 z 5

Prvních 30 stran jsem se divila co to čtu. Pak mne to “vzalo”. Je to super

lenkycka
19.07.2018 5 z 5

Mimořádná dávka a humoru se sladkobolnym zavěrem. V kategorii "kniha na pláž nebo do vlaku" těžko najde konkurenci.

Nehraje si na nic víc a žánr naplňuje více než vrchovatě.

Evule81
09.07.2018 5 z 5

Jednoznačně 5 hvězdiček. Škoda, že není víc lidí jako Ove

Didi15
09.07.2018 5 z 5

Tuto knihu mi půjčila kolegyně a já jí za to moc děkuji. Úžasná kniha, smála jsem a nakonec i plakala. Owe mi byl sympatický , víc takových knih. Rozhodně stojí za přečtení.

kamca4151
08.07.2018 5 z 5

Asi jedna z knížek u které se můžete zasmát a potom hned plakat.

AlisekPac
02.07.2018 4 z 5

Přečetla jsem na doporučení a ano líbila se mi. Jde o oddechovou četbu, u které se zasmějete. Nevím proč, ale tomu bručounovi jsem prostě fandila!

Fazolka2017
02.07.2018 5 z 5

Ze začátku mě ten nerudný děda dost štval, ale postupně se z toho vyklubalo skvělé čtení, humor, úžasné postavy a tvrdohlavý odvážný kocour.