Muž menom Ove

Muž menom Ove
https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/277237/bmid_muz-menom-ove-OQ6-277237.jpg 5 4589 4589

Ove dovŕšil päťdesiatdeväť rokov. Je to muž pevných zásad, neochvejných princípov a nemenných pravidiel – a večne nevrlý, zatrpknutý frfloš, v ktorom len ťažko odhalíte dobré srdce. Milovaná žena mu umrela, stal sa z neho samotár a pomaly stráca zmysel života. Kedysi býval predsedom spoločenstva vlastníkov domov, ale vystriedali ho už pred niekoľkými rokmi – čo on sám považuje za obyčajný puč. Rozhodne mu to však nezabránilo vykonávať funkciu strážcu poriadku. Samozvaného. Keď sa do domu naproti prisťahujú mladí hluční susedia a namiesto pozdravu sa im len tak mimochodom podarí nacúvať do Oveho poštovej schránky, a ešte k tomu japonským autom, spustí sa kolotoč nečakaných udalostí. Začína sa príbeh o prekvapujúcom priateľstve, túlavom kocúrovi a najmä o tom, ako sa ľuďom, ktorí sa s Ovem stretnú, zmení život.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

En man som heter Ove, 2012

Petra21
14.12.2018 5 z 5

Tak strašně krásný příběh! Budu se opakovat, ale žasnu, jak Fredrik Backman dokáže na jedné stránce čtenáře rozesmát, dojmout i rozplakat během neuvěřitelně krátkého časového úseku. Musím přiznat, že v tomto případě dávám označení "bestseller" za pravdu a nedivím se obrovské oblibě. Čte se velice snadno, děj pohladí po duši a snad každý alespoň v jedné z postav najde sám sebe nebo své blízké. Navíc si dokážu představit, že knihu přečte muž, žena, babička, tatínek i kamarádka. O kolika titulech lze toto tvrdit?

Karimah
08.12.2018 5 z 5

Kniha mě naprosto nadchla svou lidskostí. Zasmála jsem se, poplakala, zamyslela se ...
A celou dobu jsem si Parvaneh představovala jako Anife Vyskočilovou.

sagasir
30.11.2018 5 z 5

Ve Švédsku nám to žijí zatraceně dobří spisovatelé

Ve Švédsku žijí to ale pánové a paní se spisovatelským nadáním. Samozřejmě ti žijí všude po světě, ale třeba momentálně teď se těmto Skandinávcům vyloženě daří a proto ten nadpis. Mezi obrovské literární z této země se jednoznačně řadí právě i již zmiňovaný Fredrik Backman. Muž jménem Ove je jeho prvotina a nutno říct, že nesmírně povedená. Stránkově nijak nevybočuje. Kniha má 334 stran. Naopak rozsahově oproti jiným románům vybočuje v postavách. Konkrétně v jejich charakterech a okolnostech, ve kterých se zrovna objevují. Máme tu postavy veselé, smutné, zdravé, nemocné, milé, zákeřné, překvapující, odvážné, bojácné atd. Stačí si vybrat. Pak tu ještě máme jednu vzhledově odpornou kočku, ale i tu si nakonec zamilujete. Backman je mistr slova a tak budete nadšeně hltat každé písmenko textu a užívat si ho. Stejně jako zde máme mnohotvárné postavy, tak i samotný děj se neveze jen na jedné vlně a naopak je plný obměn. Je lidský, občas smutný, občas veselý, krutě pravdivý, příjemně si plynoucí, bez zbytečných odboček, překvapivý a prostě a to je snad nejdůležitější a je to na něm i poznat parádně zpracovaný. Autorova síla je právě v tom skvěle zpracovaném střídání pocitů a umění toho, že si zamilujete postavy a prožíváte s nimi to, co zrovna prožívají. Malá vsuvka, tohle všechno platí absolutně u všech knih od tohoto skvělého autora. Kniha vám dokáže, že i nerudný starý stařík takový nemusí být vždy a taky nebude. Dále i to, že se dá oblíbit, jak je těžké umřít a v neposlední řadě i otravné věci, jako podivní sousedi a odporná kočka nemusí být navždy jen něčím, co vás otravuje. Celý příběh je pak krásně lidský, střídající krátké a úsečné věty s delšími. Také je plný krásných přirovnání, nádherně si pomaličku a polehoučku plyne ke svému konci. Konci kdy vám bude líto, že to skončilo, protože to bylo tak zatraceně dobré. Nezoufejte však. Sice už se stímto nerudným a přesto skvělým páprdou neuvidíme, ale Backman si pro vás připravil plno neméně skvělých příběhů. Právě skvělé postavy a skvělý jazyk dělají z Muže jménem Ove skvělý literární počin.

Chcete číst něco ze života, něco kde vás autor mile překvapí. Nebo něco u čeho se třeba i budete smát či naopak u čeho budete plakat? Pak je tato autorova prvotina jednoznačně skvělou volbou. Třeba ji pak stejně jako já ohodnotíte 100 % a třeba stejně jako já objevíte dalšího skvělého autora. Život nám nabízí tolik zajímavých námětů a zrovna Backman je umí fantasticky zpracovat.

Jaruš7
27.11.2018 5 z 5

Oweho energie soustředěně mířící za spořádaným odchodem ve všemožných verzích za svou odešlou manželkou, jedinou bytostí, která mu rozuměla, je komplikovaně narušovaná provokativními událostmi, které obracejí jeho zatvrzelý životní styl naruby, takže :
Citace:" Ještě na mne tam nahoře má drahá budeš muset počkat, protože teď nemám na umírání čas, vyrážím do války ".(s bílokošiláči)
"Tomu (diagnóze v latině) můžou rozumět jen ti, co mají za sebou deset let lékařské praxe, nebo ti s naprosto nezdravým vztahem k televizním seriálům."
Přes samotářskou a puntičkářskou naštvanost vůči všem a všemu je celebritou ulice, tisku, úřadů a hlavně novým nepokrevním příbuzným.
Audiokniha je báječná i moudrá.

Liilith
26.11.2018 4 z 5

Síla románu vychází z milého nápadu, autor střídá vzpomínky s aktuálním děním, míchá komiku s nostalgií, vtip a smutek. Oveho přísnost šroubuje do absurdních situací, v nichž si hrdina zaslouží spíš litovat než soudit.

Největším překvapením pro čtenáře je moment, kdy si uvědomí, že ten protivný dědek je mu vlastně sympatický.

MagdalenaSlaba
19.11.2018 3 z 5

Trvalo mi dlouho, než jsem se do knihy začetla. Nijak mě to nepřekvapilo. Bylo to přesně to, co jsem předpokládala, že to bude. Což je škoda.

PohlcenaKnihou
18.11.2018 3 z 5

Příběh jak starého morouse a muže úzkostlivě lpícího na pravidlech, předpisech a hlídání veřejného pořádku, napraví trocha lásky od bližního-sousedů a dětské bezprostřednosti. Příběh občas vtipný, za to 5*, ale jinak pro mě příliš velká oddechovka. Do dočtení jsem se nutila. Knihu jsem dostala darem, sama bych si jí do své knihovničky nekoupila.

gretl74
09.11.2018 4 z 5

Promyšlené, neotřelé, vtipné i smutné zároveň. V knihkupectví jsem si nechala doporučit něco, co pohladí po duši, a rozhodně se trefili.

Měňavka
06.11.2018 5 z 5

Absolutně jedna z nejlepších knih, co jsem četla!

Veruci
06.11.2018 5 z 5

Lidé nemusí být takoví, jak se jeví na první pohled, i toho největšího mrzouta je možné nakazit svým optimismem. Skvěle napsaný příběh. Na jedné stránce vás dokáže rozbrečet, abyste se vzápětí nahlas rozesmáli. Jedna z knih, ke kterým se budu vracet.

verulik196
03.11.2018 4 z 5

Ove je muž se svérázným pohledem na svět, jenž vás bude štvát, bavit a dokonce vás i dojme. Za mě palec nahoru.

RennaS
23.10.2018 4 z 5

Krásný, milý a dojemný příběh se špetkou humoru. Na oddechové čtení jako stvořené.

luckomar
21.10.2018 3 z 5

Nejsem moc na tento typ knih,ale i tak musím konstatovat, že mě kniha ve finále dojala. Knížka z které je smutno. Dočíst, znamenalo ztratit někoho blízkého.

Jitka822
20.10.2018 3 z 5

Ze začátku jsem si říkala, že to není moc optimistická kniha - starý pán, kterého už netěší žít. Ale postupem času (oddechová kniha před spaním) jsem zjistila, že je to úsměvné. Sice je to trochu předvídatelné, ale přesto oddechovka velmi jednoduchého rázu, která se velmi snadno a příjemně čte.

Marcik7
19.10.2018 5 z 5

úžasná kniha, místy dojemná, s nádherným humorem, i když já bych asi Oveho brzy zabila ...

Schary
18.10.2018 3 z 5

Vůbec nevím, jak knihu ohodnotit... Nejdřív ty kladné recenze-a pět hvězd??? Za mě určitě ne. Je to poměrně krátká kniha, která se celou dobu vleče, paradoxně se ale dobře čte. Děj nám vykresluje život jednoho podivína jménem Ove, který si myslí, že po smrti ženy nemá pro co žít. Opak je ale pravdou, protože před smrtí má ještě pár úkolů...

Milky92
18.10.2018

Krasna oddychova kniha.
Oveho pribehy super (y)

HankaJóga
16.10.2018 5 z 5

Asi nejmilejší kniha, kterou jsem letos četla. Tak příjemně mě naladila, že jsem se stále usmívala a kamarádky se mě ptaly, z čeho pramení má dobrá nálada a já na to, že čtu milou knížku. Moc je zajímalo, o čem ta knížka je a když jsem jim řekla, že o muži, který se snaží spáchat sebevraždu, tak začaly pochybovat o mém duševním zdraví. Ale kdo si knížku přečte, tak určitě pochopí.

Zdenik
14.10.2018 3 z 5

Knihu mám již dlouho přečtenou, ale nějak jsem pořád zvažovala, jak se k ní postavit. A vlastně doteď jsem z ní nějaká rozpolcená...dojemný příběh, postupně si skládáte ze střípků informací pozadí, snad dvakrát ukápla slza, ALE...ač autor asi zamýšlel většinu situací jako vtipné histroky, nějak jsem se u té knihy nemohla smát. Přišla mně spíše smutná, občas až depresivní, strojená....nevím, prostě mi nesedla.

boeink
12.10.2018 5 z 5

Moje první setkání s Mr. Backmanem a to prostřednictvím hlasu Jana Vlasáka z audioknihy. Zpočátku jsem si říkala, to je ale protivnej dědek! Jenže Ovemu nelze nerozumět a nezamilovat si ho. Krásná, lidská kniha plná opravdových, uvěřitelných postav, často úsměvná a nakonec tak dojemná. Moc se mi líbí autorův styl vyprávění, určitě si přečtu jeho další knihy. A v podání pana Vlasáka jsem Oveho skoro viděla.