Muž menom Ove

Muž menom Ove
https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/277237/bmid_muz-menom-ove-OQ6-277237.jpg 5 4589 4589

Ove dovŕšil päťdesiatdeväť rokov. Je to muž pevných zásad, neochvejných princípov a nemenných pravidiel – a večne nevrlý, zatrpknutý frfloš, v ktorom len ťažko odhalíte dobré srdce. Milovaná žena mu umrela, stal sa z neho samotár a pomaly stráca zmysel života. Kedysi býval predsedom spoločenstva vlastníkov domov, ale vystriedali ho už pred niekoľkými rokmi – čo on sám považuje za obyčajný puč. Rozhodne mu to však nezabránilo vykonávať funkciu strážcu poriadku. Samozvaného. Keď sa do domu naproti prisťahujú mladí hluční susedia a namiesto pozdravu sa im len tak mimochodom podarí nacúvať do Oveho poštovej schránky, a ešte k tomu japonským autom, spustí sa kolotoč nečakaných udalostí. Začína sa príbeh o prekvapujúcom priateľstve, túlavom kocúrovi a najmä o tom, ako sa ľuďom, ktorí sa s Ovem stretnú, zmení život.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

En man som heter Ove, 2012

Zrzavá_Tereza
31.01.2019 5 z 5

Tenhleten Ove, ten je teda báječný!

Marketa1994
31.01.2019 3 z 5

Hodnotím knížku do její půlky, protože jsem se prostě nemohla začíst. Navnadily mě tak pozitivní recenze, že jsem od toho opravdu čekala víc, ale nakonec jsem se do čtení musela nutit, až jsem to vzdala úplně..

Jossie
30.01.2019 4 z 5

Ovemu musím dát jen 4* a to ne proto, že by se mi nelíbil, jen se mi prostě Medvědín a Britt-Marie zdály lepší. Tady je moc humoru za každou cenu, ale jinak samozřejmě dobré - jak ovšem jinak od Backmana.

Walking_Floppy
27.01.2019 5 z 5

Obsahuje spoiler.
Jak promítnout celý život během tří dnů. Laskavý, jemný humor. Ove není starý mrzout, jak by se mohlo zdát. Jen potřebuje a vyžaduje, aby svět fungoval podle pravidel. Když chce, udělá všechno co si umane. Když nechce, nepohne s ním nic. Snad kromě kocoura a Parvaneh. A Sonji samozřejmě. Oveho láska k Sonje a Sonjina láska k Ovemu - bez výhrad, bez výčitek, tak samozřejmá a přitom tak neobvyklá. Smích jako bublinky šampaňského...

sattah
26.01.2019 1 z 5

Dostala som ako eknihu od svokry... Človek musi mat takýto zaner rád inak je to pre neho trapenie... Rozkosne, nenasilne citanie pre citlive povahy...

Borek9
25.01.2019 5 z 5

Perfektní. není co dodat.
Možná je zde i návod pro křiklouny, co odmítají všechny cizince a zároveň pro cizince, kteří chtějí v zemi žít.
Slušné, kteří jsou přínosem pro společnost, naučí se řeč, přijmou zásady společnosti, ty přijmout. Zbytek hajdy domů.
Rovněž kritika odosobnění sociálního byrokratického aparátu je na místě.

MM1979
25.01.2019 5 z 5

Kniha mě vyloženě nadchla, je to opravdu povedený kousek. Jedna z mála knih, kde se dá uvěřit každé slovo toho surově realného života hlavní postavy, ktery je podán humornou formou i když je velmi smutný. Mohu jen doporučit, a to sklidným svědomím!

leami
24.01.2019 5 z 5

Tohle mě moc potěšilo. Smála jsem se a zároveň jsem spotřebovala hromadu kapesníků. Všechny postavy byly úžasné (samozřejmě kromě té fifleny se "sněhulí"). Nechtěla jsem, aby to skončilo, tak jsem ke konci četla po kousíčkách. Dávám všechny hvězdičky. A ještě pár navíc. Doma mám taky takového Oveho, musím mu poradit ty cedule.

JessieEx
22.01.2019 4 z 5

Ke knize jsem se dost dlouho nemohla dokopat a byla vůči ní skeptická. Podle anotace to neznělo jako zrovna mé oblíbené téma. Přesto jsem konečně knihu otevřela a první kapitola potvrdila mé obavy. Nesedlo mi vůbec vyjadřování hlavní postavy a vinu jsem dávala hlavně překladu. Jenže po první kapitole se stal zázrak a mě kniha naprosto pohltila. Podle mě je to především knížka o obrovské lásce. Půlku knihy jsem proplakala. Nezasmála jsem se ani jednou. Taky jsem zde našla pochopení pro všechny muže typu Ove, neboli mrzouty. Je jich kolem nás spousta. A hlavně jsem nestačila žasnout nad ohavností švédského sociálního systému. Jestli se autor inspiroval skutečností, tak to potěš... Nicméně, dala bych pět hvězdiček, ale poslední třetina knihy už mi nepřišla tak zajímavá, ta skvadra kterou dali dohromady a to, že by se muž na prahu šedesátky dokázal tolik změnit, se mi zdálo hrozně nerealistické a místy až absurdní. Knížku ale hrozně moc doporučuji, opravdu mile překvapila!

Iv609
21.01.2019

Prave jsem doposlouchala jako audioknihu a jsem nadsena. A prednes pana Jana Vlasaka je proste uzasny. Krasny ,vesely i smutny pribeh, ktery v cloveku zustane.
Vrele doporuciji.

Mysias
16.01.2019 5 z 5

Zpočátku jsem si říkala: Co to je??? Protivný dědek. Ale pak jsem se bavila na každé stránce. Velmi vtipně psaná kniha, místy až tragicky smutná. Patří mezi ty, které si opravdu budu pamatovat.

sarka8222
11.01.2019 5 z 5

Úžasná kniha, krásně se četla a chytila za srdce. Rozhodně si ji přečtu znovu.

Alethea_k
11.01.2019 5 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu. Dočkala jsem se zázraku. Výborný text se sešel s dokonalou interpretací. Vřele doporučuji. Vykreslení Oveho bylo velmi reálné, dokonale jsem si ho dokázala představit.

Dominika21
10.01.2019 5 z 5

Naprosto úžasná kniha. Každé ráno jsem se těšila do vlaku, až začnu další den s Ovem. Trochu mě mrzí, že už mám přečteno, ale nešlo to jinak :-) doporučuji!

Lenynek
09.01.2019 5 z 5

Tahle kniha... Po prvních stranách přehodnotíte všechna nejlepší ocenění, jaká jste kdy udělili. A s dalšími stránkami si budete připadat, jako by vám dort polili sirupem, pak přidali karamel a nakonec vám jej ozdobili marcipánovou dekorací. Už si myslíte, že nic lepšího nepřijde a pak najednou pláčete, jste dojatí. V příštím okamžiku opět pláčete, ten humor prosakuje až k vám, ať jste momentálně kdekoliv. Na samotném konci se cítím jako zvonkohra z nakřáplých mušlí, které rozeznějí tu nejprostší melancholii. Čtěte to sami, mohli by na vás zírat jako na emočně labilního blázna. Ještě byste to těm okounějícím budižkničemům mohli doporučit. :)

Govrid
05.01.2019 5 z 5

Ove a jeho život, skvěle napsaný, dojemný, místy úsměvný, čte se příjemně a nikde nedrhne, zkrátka když s ní začnete, musíte ji dotáhnout do konce. Pro mě jedna z nejlepších.

stavinohova
30.12.2018 5 z 5

Milionovy pribeh!!!! Krasne se cte, oddychovka. Smala jsem se a na konci brecela!!!! Doporucuji, je to krasny humor, jeste kdyz mam doma kocoura...umim si predstavit ;)

barca7361
21.12.2018 5 z 5

Kniha svým zajímavým způsobem člověka pobaví, ale i rozesmutní a dovede k zamyšlení nad životem, druhými lidmi či světem celkově. Kniha, u které jsem se hodně nasmála, ale také uronila slzu.

stepi08
20.12.2018 5 z 5

Strašně pěkná a neskutečně milá knížka, která se velmi dobře čte. Neuváženě jsem si nechal posledních cca 30 stran na cestu do vlaku...bylo dost namáhavé předstírat, že mi něco neustále padá do očí :)

Aknel26
14.12.2018 5 z 5

První kapitola mi přišla trapná. Druhá hloupá. Ale pak přišly pasáže z Oveho minulosti - a já byla polapena tímto mužem, který zvenčí působil jako morous, ale uvnitř se skrýval úžasný člověk. Přestože se s ním život nemazlil, zůstal rovný a přímý a vždy víc myslel na jiné než na sebe; jen o tom zbytečně nežvanil. Kéž by v každém byla alespoň špetka takového Oveho.
Na závěr bych ráda podotkla, že zatímco u filmů si popláču dojetím celkem často, u knih se mi to stává opravdu zřídka. Ove byl ale výjimkou a slzy mi do očí vstupovaly co chvíli - a nejvíc u scény s požárem domu.