Muž menom Ove

Muž menom Ove
https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/277237/bmid_muz-menom-ove-OQ6-277237.jpg 5 4589 4589

Ove dovŕšil päťdesiatdeväť rokov. Je to muž pevných zásad, neochvejných princípov a nemenných pravidiel – a večne nevrlý, zatrpknutý frfloš, v ktorom len ťažko odhalíte dobré srdce. Milovaná žena mu umrela, stal sa z neho samotár a pomaly stráca zmysel života. Kedysi býval predsedom spoločenstva vlastníkov domov, ale vystriedali ho už pred niekoľkými rokmi – čo on sám považuje za obyčajný puč. Rozhodne mu to však nezabránilo vykonávať funkciu strážcu poriadku. Samozvaného. Keď sa do domu naproti prisťahujú mladí hluční susedia a namiesto pozdravu sa im len tak mimochodom podarí nacúvať do Oveho poštovej schránky, a ešte k tomu japonským autom, spustí sa kolotoč nečakaných udalostí. Začína sa príbeh o prekvapujúcom priateľstve, túlavom kocúrovi a najmä o tom, ako sa ľuďom, ktorí sa s Ovem stretnú, zmení život.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

En man som heter Ove, 2012

Znedla
29.05.2019 5 z 5

Muž jménem Ove, je typický nerudný dědek kterého štve celý svět. Ruku na srdce, kdo z nás by chtěl mít takového souseda?
Jenže když nahlédneme pod povrch, zjistíme že Muž jménem Ove je sice trochu zvláštní, ale má velké srdce a dá se vedle něj velmi dobře bydlet....

Tak jako v ostatních knihách Fredrika Backmana i zde jsou naprosto úžasně vykresleny povahy jednotlivých postav. Mistrně je popsán samotný Ove - na začátku dědek, kterého nikdo nemá rád vám na konci přece jen přiroste k srdci a velmi těžko se s ním loučíte...

Alienn
25.05.2019 5 z 5

Jedním slovem nádhera. Vůbec nechápu, proč jsem se této knize tak dlouho vyhýbala. Mám moc ráda příběhy, kdy při čtení cítím emoce a je v podstatě jedno jaké. A u této knihy se to podařilo beze zbytku a ještě se to v průběhu čtení měnilo. Je to jedna z knížek, ke které se ráda vrátím, nejen pro tu lidskost a příjemný pocit, který jsem při ní měla, ale také proto, abych si připomínala, že nic není jen černobílé.

Sahir
25.05.2019

nádherná kniha,u které člověk lituje že končí

Anet2106
23.05.2019 5 z 5

Kniha nezklamala. Dojemný, humorný příběh. Skvěle napsané, takže čtenář pochopil, proč je Ove takový. Silný příběh :)

Rossel
06.05.2019 5 z 5

Výborně napsané! V nadsázce, lehce ironicky a velmi humorně vyprávěný příběh, který je hluboký a dojemný. Nelze než doporučit.

Mufa
05.05.2019 5 z 5

Náhodný výběr v knihovně a nezklamal. Asi i proto, že podobný exemplář mám doma, je to opravdu hodně povedené rozkrývání osobnosti staršího mrzouta. Včetně vykreslení vztahů v rodině. Doporučuji, čte se to samo

E_Lan
05.05.2019 5 z 5

Krásná knížka, perfektní postupné odkrývání správné duše jednoho mrzouta podané velmi zábavnou formou. Když k tomu přidám ještě přešně procítěné podání pana Vlasáka (četl jsem jako audioknihu), tak jsem celkově unešen. Navíc kniha přináší i několik mouder o stárnutí, které člověka také zasáhnou.

Danago
01.05.2019 5 z 5

Knížka mě opět dostala. Začátek na mě sice působil trochu rozpačitě možná až nepříjemně, ale bylo jasné, že se vše změní. Opět jsem měla místy v očích slzy dojetí. a Epilog jsem probrečela. Přesto Medvědín se mi líbil asi o maličko víc.

La.Farfalla
30.04.2019 5 z 5

Miluju Oveho. Nic není, jak se zdá...

Parwana
30.04.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších knížek, jaké jsem kdy četla. Na konci jsem se i rozplakala. Velmi povedený dbeut, mohu všem doporučit.

Jara 56
28.04.2019 5 z 5

Nádherně napsané, ten bručoun krásně popsaná postava (ten autor mě snad znal:-D), sice než jsem si zvykl na to přeskakování v čase tak mě to trochu vadilo, ale jinak naprostá paráda.

petr5364
18.04.2019 4 z 5

Upřímně mě dost dlouho pan Ove vyloženě lezl na nervy. Nesnáším ten typ lidí, kteří žijí v minulosti, v zažitých vzorcích, stereotypech a vše odlišné od sebe odhání. Nakonec se ale ukáže, že ačkoli Ove bez svých pravidel nemůže žít, tak jej jeho dobré srdce změní/obměkčí, protože je to sice na povrchu morous a nepříjemný dědek, ale uvnitř vlastně jen do puntíku ctí svůj vlastní hodnotový žebříček. A jelikož ví, co je správné, tak se to v důsledku projeví i v té stránce jeho osobnosti, kterou ukazuje navenek. Znám takové lidi, takovéto "dobráky od kosti", kteří v důležitých momentech života umí vystoupit a jednat namísto útěku nebo mlčení. Více, či hodně se tento motiv opakuje u osobnosti Britt-Marie.

Tyrkysová
15.04.2019 5 z 5

Děj knihy se odehrává jak v současnosti, kdy Oveho poznáváme jako onoho nerudného dědka, který vám buď poleze na nervy, nebo s ním budete soucítit (záleží na tom, v jakém jste zrovna rozpoložení :-) ), tak v minulosti, díky níž začnete toho protivného staříka chápat mnohem více a dokonce ve vás vykřeše i nějakou tu jiskřičku pochopení.
Ať tak či onak, rozhodně doporučuji, abyste knize dali šanci - jakkoli vám třeba na začátku bude Ove nesympatický - protože v této knize není nic takové, jak se na první pohled zdá.

Padfoot
10.04.2019 5 z 5

Miluju knihy, které mě rozesmějí hned na první straně. Tahle k nim patří. Šedesátiletý chlapík, ukázkový prototyp morouse, který křičí na děti, aby mu neběhaly po trávníku a pod vousy si mumlá že „dneska nic a nikdo není co bejvalo“… Příběh nutí smát se nahlas a číst vtipné pasáže komukoliv, kdo stojí poblíž. Zároveň jde ale do hloubky a umí zasáhnout na správných místech. Pro mě tohle bylo pohlazení.

ivis77
08.04.2019 5 z 5

Srdcovka. Po nějaké době jsem se podívala i na film a ani ten nezklamal. Ke knize se rozhodně vrátím.

bouncer
08.04.2019 5 z 5

I když jsem viděl dříve film, tak jsem byl knihou nadšen. Tohle je univerzální recept na všeobecně populární knihu, v dobrém slova smyslu.

JarousFCB
05.04.2019 5 z 5

Výborná kniha ... Střídavě dojímá a rozesmívá od začátku do konce. :)

Gard
05.04.2019 5 z 5

Psaní příběhů je podivuhodná věc. A ještě podivuhodnější, když autor dokáže postavám vdechnout tolik života, že čtenáře přimějí smát se nahlas v prázdném bytě, nebo tajně brečet do kapesníku, aby zbytek rodiny neřekl, že je tu někdo tak trošku mimo, nebo prostě jen tak popřemýšlet nad zázraky, které se často maskují jako věci všední a samozřejmé.

denča1000
04.04.2019 4 z 5

Ze začátku mi v knize vůbec nepasovalo přeskakování pasáží do minuosti, trošku jsem se v tom ztrácela, ale jak jsem se začetla víc, už jsem do toho byla vžitá... Příběh moc hezký, pravdivý, smutný ze života.. Občas se člověk zasměje, občas ukápne slza.. V knize se všechno proč a jak, dozvídáme až v průběhu čtení, takže se o celém Oveho životě, dozvíme až po přečtění poslední stránky.. Ačkoli by někdo možná mohl říct, že se kniha táhla, vlastně každá kapitola byla o nečem všedním, avšak vůbec ne nudném..

Niraj
01.04.2019 5 z 5

Jediné, co nechápu je, jak mi tento skvělý autor tak dlouho unikal. Druhý jeho příběh a opět musím psát nadšený komentář. Kniha je vtipná i dojemná, smutná i plná naděje. A hlavně uvěřitelná. Když člověk chce, tak se tam taky někde najde. A má tak nad čím/kým přemýšlet. Přirovnání, kterými autor rozhodně nešetří, to je úplná jazyková slast. Rozhodně si tento příběh dám za čas ještě jednou.
V tomto případě posloucháno jako audiokniha v podání pana Vlasáka a jeho přednes by dal ještě na jednu hvězdičku navíc.