Muž menom Ove

Muž menom Ove
https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/277237/bmid_muz-menom-ove-OQ6-277237.jpg 5 4589 4589

Ove dovŕšil päťdesiatdeväť rokov. Je to muž pevných zásad, neochvejných princípov a nemenných pravidiel – a večne nevrlý, zatrpknutý frfloš, v ktorom len ťažko odhalíte dobré srdce. Milovaná žena mu umrela, stal sa z neho samotár a pomaly stráca zmysel života. Kedysi býval predsedom spoločenstva vlastníkov domov, ale vystriedali ho už pred niekoľkými rokmi – čo on sám považuje za obyčajný puč. Rozhodne mu to však nezabránilo vykonávať funkciu strážcu poriadku. Samozvaného. Keď sa do domu naproti prisťahujú mladí hluční susedia a namiesto pozdravu sa im len tak mimochodom podarí nacúvať do Oveho poštovej schránky, a ešte k tomu japonským autom, spustí sa kolotoč nečakaných udalostí. Začína sa príbeh o prekvapujúcom priateľstve, túlavom kocúrovi a najmä o tom, ako sa ľuďom, ktorí sa s Ovem stretnú, zmení život.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

En man som heter Ove, 2012

Kitty
10.01.2018 5 z 5

Příběh ze života, situace každému důvěrně známé popsané s humorem a lehkostí. Bavila jsem se. Vše ostatní už bylo řečeno.
Doporučuji.

Makrela Liška
06.01.2018 4 z 5

KRUCINÁL! to byl ale doják. Četlo se to samo, jen mi po přečtení trochu přišlo, že některé postavy by zasloužily taky o něco více prostoru a plasticity, aby nebyly jen příčkami, po nichž Ove zas vyšplhá zpět ke své lidskosti a životu vůbec. Se stylem psaní i některými opakovanými pasážemi sem si taky úplně nesedla, ale na druhou stranu se mi líbilo, když se toto opakování vyvíjelo a pokaždé dostávalo hlubší smysl než se dostalo docela k jádru pudla.

Aki12
06.01.2018 4 z 5

Autor s velkou lehkostí i dokonalým souladem propojil humor, ironii, sarkasmus i vnitřní pohnutí. Je krásné, že toho zatrpklého starého parchanta začnete zbožňovat! Což je strašně krásné umění autora! Muž jménem Ove pobaví, dojme a dost možná i rozbrečí.

Paulus.1987
04.01.2018 5 z 5

Tak trochu knižní Gran Torino. Příběh zatrpklého starého muže, který přišel o to jediné, co kdy miloval, nesnáší celý svět a nemá důvod žít. Postupem času však získává souhrou okolností novou chuť do života... Veselé, dojemné, lidské. Myslím, že takových knih není nikdy dost.

kaja77
03.01.2018 5 z 5

Pro mně super kniha.smich i slza ve zvláštním mixu. Doporučuji z celého srdce.

elliefant
03.01.2018 5 z 5

Jedna z nejmilejších knih, kterou jsem kdy četla. Především se mi líbil, jak se mi postupně změnil vztah k hlavnímu hrdinovi - od nesympatií k nerudnému dědkovi, kterého známe z okolí každý, až přes pochopení jeho chování a nakonec i přání toho, aby vše dopadlo dobře. Přiznávám, konec jsem oplakala. Rozhodně se k ní někdy vrátím, naplnila mě hřejivým pocitem a velkou dávkou optimismu.

Martooni
27.12.2017 3 z 5

Musim souhlasit s Radunnie :(. Tato kniha mi nesedla. Moc jsem se na ni těšila, podle popisu i recenzi. Ale bohužel, od začátku mi nesedl autorův styl psaní. Nebavili mne hlášky ani autorův humor.

V polovině jsem ji odložila, podívala se na film, který se mi moc líbil, ještě jednou se ke knize zkusila vrátit, ale bohužel, přesto nedokázala dočíst.

Mišmiš
16.12.2017 5 z 5

Myslím, že tato kniha stojí za přečtení. Začátek je takový trochu těžkopádný a pomalý, ale pak si toho starého mrzouta zamilujete a dostává se vám pod kůži :-) Dalo by se u Oveho použít- nesuď knihu podle obalu :-)
a naprosto souhlasím s komentářem bookemma.
A pro mě výborná nadávka - hnído z kreténa :-D

stumpy
13.12.2017 5 z 5

Smutné, ale krásné.

roso.mak
11.12.2017 4 z 5

Ano, je to patetické a cíleně dojemné, ale proč sakra ne?

Není nad to si přečíst jednou za čas nějakou pohádku. Nemusí vám sednout autorův styl vyprávění a je třeba se ze začátku trochu začíst, ale pak se to čte samo a čte se to rychle.

Aroucaria
10.12.2017 5 z 5

Tohle je naprosto perfektní příběh! Má to švih, vtip, je to i dojemné, obdivuhodné a překvapivě si toho bručouna zamilujete, když nejste prodavač :-)

bookemma
04.12.2017 5 z 5

To byla jedna z nejdojemnějších knih, jakou jsou v poslední době četla... A to nejsem sentimentální.

slunicko1958
03.12.2017 5 z 5

Už je to několik měsíců, co jsem tuto knížku přečetla. Jsem ráda, že ji v knihovně mám a že se k ní můžu kdykoli vrátit.
Psychicky labilní nejsem (zdravím čtenářku BulkaM), to bych nemohla dělat práci, kterou dělám. Přiznávám, že jsem si poplakala, ale byl to takový očistný pláč. Katarze. Občas je totiž kousek Oveho v každém z nás. Ani hlasitý smích nechyběl. To je na čtení knih právě to krásné .

Allla9
29.11.2017 5 z 5

Toto je přesně styl humoru, který mě sedí. Ove - protivný mrzout, ale jen navenek. Kniha má určitě místo v mé knihovně.

Radunnie
28.11.2017

Po vychvalované Vážce další zklamání. Těšila jsem se na něco ve stylu Staříka a podle zdejších komentářů jsem nabyla přesvědčení, že Muž jménem Ove je jasná volba, dokud jsem nepřečetla prvních 20 stran. Mám pocit, že jsem snad četla něco úplně jiného než většina zdejších přispěvatelů. Knížka mě nikterak nezaujala, spíš mi připadala jako zdlouhavá slohová práce žáka základní školy na téma "plácejte si, o čem chcete". Autorův humor ani styl psaní mi nesedl, občas jsem měla při čtení pocit, že některé jeho poznámky a postřehy hraničí až s trapností. Je mi líto.

Pistácie
28.11.2017 5 z 5

Dlouho jsem si na ni brousila zuby, počkala jsem a vyplatilo se. Příběh mě ihned vtáhl do příběhu. I když jsem nedávno četla dost podobnou knihu (Podivuhodná odhalení Artura Peppera), stejně mě tento děj nezklamal ani trochu. Rozhodně mě bavil víc jak výše zmíněná kniha. Která ještě navíc možná z této čerpala a vycházela. Každopádně, tohle byl skvělý příběh a věřím, že takových lidí se v našem okolí najde spousta. Jen nám se navenek jeví jak mrzutí a protivní, ale už nevidíme do hloubky toho, jaké životní osudy za tím mohou být skryty.

morta
26.11.2017 5 z 5

Najma zaver ma velmi dojal, az mi vybehli slzy.
Takychto "Ove" je medzi nami asi dost a velmi im nerozumieme.

estrellka
26.11.2017 4 z 5

Ove, ze začátku podivín, nakonec muž s "velkým srdcem", který si mě získal :-) Příjemná oddechovka.

asteion73
25.11.2017 5 z 5

Jedním slova paráda umocněná poslechem této knihy jako audia se skvělým Janem Vlasákem, který pozdvihl zážitek z knihy na ještě vyšší úroveň.
Kdo sichce chce přečíst něco odpočinkového, vtipného a zároveň trochu sentimentálního vřele doporučuju.

oskli
20.11.2017 5 z 5

Nejradši bych dala tak 6 až 7 hvězd! Pro mě naprosto úžasná kniha, překrásná. Mistrně nakombinovaná směs všeho krásného, řádně prolitá sarkastickým tónem a emocemi. Poslouchala jsem audioknihu a celou dobu se u mě střídaly stavy, kdy jsem se tlemila nahlas, kdy mi vlhly oči nebo jsem se připitomněle usmívala. A hlavně jsem si celou dobu přála, ať to nikdy neskončí. Bohužel skončilo. Ale já vím, že tuhle knihu nadělím své mamce, já si ji taky budu přát, půjčím ji pak všem svým sourozencům a kamarádům... ale nejdřív si ji hned o Vánocích přečtu já sama. Znovu. A pořádně si ji vychutnám. Oveho totiž musí každý milovat.