Muž menom Ove

Muž menom Ove
https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/277237/bmid_muz-menom-ove-OQ6-277237.jpg 5 4589 4589

Ove dovŕšil päťdesiatdeväť rokov. Je to muž pevných zásad, neochvejných princípov a nemenných pravidiel – a večne nevrlý, zatrpknutý frfloš, v ktorom len ťažko odhalíte dobré srdce. Milovaná žena mu umrela, stal sa z neho samotár a pomaly stráca zmysel života. Kedysi býval predsedom spoločenstva vlastníkov domov, ale vystriedali ho už pred niekoľkými rokmi – čo on sám považuje za obyčajný puč. Rozhodne mu to však nezabránilo vykonávať funkciu strážcu poriadku. Samozvaného. Keď sa do domu naproti prisťahujú mladí hluční susedia a namiesto pozdravu sa im len tak mimochodom podarí nacúvať do Oveho poštovej schránky, a ešte k tomu japonským autom, spustí sa kolotoč nečakaných udalostí. Začína sa príbeh o prekvapujúcom priateľstve, túlavom kocúrovi a najmä o tom, ako sa ľuďom, ktorí sa s Ovem stretnú, zmení život.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

En man som heter Ove, 2012

oskli
20.11.2017 5 z 5

Nejradši bych dala tak 6 až 7 hvězd! Pro mě naprosto úžasná kniha, překrásná. Mistrně nakombinovaná směs všeho krásného, řádně prolitá sarkastickým tónem a emocemi. Poslouchala jsem audioknihu a celou dobu se u mě střídaly stavy, kdy jsem se tlemila nahlas, kdy mi vlhly oči nebo jsem se připitomněle usmívala. A hlavně jsem si celou dobu přála, ať to nikdy neskončí. Bohužel skončilo. Ale já vím, že tuhle knihu nadělím své mamce, já si ji taky budu přát, půjčím ji pak všem svým sourozencům a kamarádům... ale nejdřív si ji hned o Vánocích přečtu já sama. Znovu. A pořádně si ji vychutnám. Oveho totiž musí každý milovat.

ufounseztratil
19.11.2017 4 z 5

Vtipně napsané opakování se podobných pasáží. Proto mínus jedna hvězdička. Některé části by pro svou podobnost s jinými mohly být vymazány. Ale jinak super oddechovka.

tezzpoletsar
14.11.2017 5 z 5

Právě jsem knížku dočetla a neubránila se slzám. Naprosto úžasná knížka s ještě úžasnějším příběhem.. Lidská, vtipná, k zamyšlení... Doporučuji.

Arsi
13.11.2017 5 z 5

Geniálně napsaná kniha plná humoru. Ne každému muže tento humor sednout, ale myslím si, že skoro každý zná nějakého takového Oveho. Věčný prudič, ale člověk se zásadami a dobrým srdcem. Je v knize i dost věcí k zamyšlení na věčné téma - mezilidské vztahy. Doporučuji.

BulkaM
13.11.2017 odpad!

Absolutní žvást. Vtipného není na knize vůbec nic. Každá další stránka se pro mě rovnala utrpení. Nechápu, jak se u toho někdo může dojmout, natož aby ukápla slza. Tomu se říká psychická labilita.

Pan_Sady
12.11.2017 4 z 5

Knížce by za mě pomohlo, kdyby se Ove nechtěl ve všech kapitolách zabít. Jinak je to kniha plná emocí a vtipu.

teraxxx
11.11.2017 5 z 5

Tak v týhle knížce bylo snad všecko. Vtip, láska, napětí, úplně obyčejně krásný filosofický pasáže o životě i pár nezbytných informací, jak si vybrat auto. Moc milý čtení.

Renee6
08.11.2017 5 z 5

Tahle kniha mě opravdu vzala za srdce.

meluzena
02.11.2017 5 z 5

Skvělá kniha se spoustou humoru, který vás pobaví, ale který pod povrchem skrývá velkou hloubku. Ta k vám dolehne až se zpožděním - a vlastně jako by „mimochodem“.
Příběh je o starém morousovi, který zatraceně dobře ví, co se jak má (a hlavně nemá!) dělat, co je správné a co není! Snaží se vymýtit sebemenší šlendrián a na všem najde chlup. Jenže pak se do sousedství nastěhuje nová rodina a „ta těhotná íránská ženská s největšíma hnědýma očima“ nehodlá respektovat Oveho neprostupnou masku a brnkne na jeho lidskou strunu. A co myslíte, začnou ledy tát...?

V každém z nás je kus takového bručouna a autor Oveho očima vždy nemilosrdně tne do živého, protože pravdu přeci nelze skrývat :-). Ovšem ironie a cynismus je dávkován velice citlivě, takže kniha neztrácí nadhled.

PS. A ta dějová linka s kocourem, to je teprve delikatesa! (pro milovníky koček zvláště). Bravo!

Gracian1964
31.10.2017 5 z 5

Dobré to bolo, veľmi dobré...autor tam zakomponoval spústu aktuálnych problémov....starnutie, strata blízkej osoby, emigranti, dislektici, homosexuáli, rasové predsudky, vozíčkári a podobne... Občas mi to pripadalo dosť vykonštruované, nuž ale v literatúre túto malú chybičku s radosťou odpustíme, že ano? Ano... Bavil som sa primerane okolnostiam. Asi sa nebudem brániť ani iným knihám od tohto Backmana.

a355o
30.10.2017 5 z 5

Skvělá kniha o hledání smyslu života, když už ten jediný smysl není, s vynikajícím humorem, který mě bavil od začátku až do konce. Osudy Oveho se musí dotknout každého a spolu s autorským stylem, který dodává příběhu neuvěřitelné kouzlo, patří mezi nejlepší knihy, co jsem četla.

marta4697
28.10.2017 5 z 5

Krásná kniha, která přesně vystihuje dnešní dobu.Téměř každý máme v sousedství takového Oveho, který nás strašně prudí, ale přitom nemáme čas zamyslet se nad tím, že ten člověk je sám, vlastně se mu už ani nechce žít, nerozumí dnešní době a možná kdybychom se zachovali jako Parvenah.... Ta mu vrátila chuť do života a získali tak přítele, pomocníka, dědečka...
Srovnávat knížku se Stoletým staříkem je vyloženě pitomost, stařík pobavil, tohle je kniha k zamyšlení. Pravděpodobně jsem psychicky labilní podle některých komentářů, protože já jsem na konci plakala.

Klára2216
27.10.2017 5 z 5

Rychlé, svěží, oddechové čtení vhodné do autobusu :) U této knihy jsem vyloženě vypnula a relaxovala.

Balenka
25.10.2017 5 z 5

Krásna kniha, čo viac dodať. :-)

Evaho73
25.10.2017 5 z 5

Úúúžasnýýý a čítavý príbeh okorenený humorom, ktorý však nie je prvoplánový a nemusí každému sadnúť. V príbehu sa miešajú spomienky so súčastnosťou, smútok s humorom a všetko vďaka hundrošovi s nezlomnými zásadami, ale dobrým srdcom menom Ove. Najviac ma dostalo zvláštne priateľstvo Oveho so susedmi a samozrejme láska až za hrob.....Odporúčam !!!

Analady
25.10.2017 4 z 5

I mrzouta si člověk může zamilovat, když zjistí, že pod tvrdou, nepřístupnou slupkou se skrývá velké srdce. Originálně pojatá kniha o životě, stáří a přátelství. O tom, že v samotě se člověk topí. O tom, že práce, hezké vztahy a pomoc druhým dávají našemu životu smysl. Pěkné čtení.

Karborund
23.10.2017 5 z 5

Jo Ove, klasický maloměšťák, jako jsem já a spousta lidí v mém okolí.Nasranej na život, lidi, konvence a celkový běh života a přesto je úžasnej a musíte ho mít rádi.Kniha plná všedních starostí, otevřenosti, bonmotu, okořeněná sentimentem a kdo bude chtít se i poučí.

FrankCastle
21.10.2017 5 z 5

Tohle se mi trefilo do vkusu, jako málo co za poslední dobu. V jádru člověk, který má morální kompas nastavený tím správným směrem a právě tím, je pro všechny osina v prdeli. Nastavuje zrcadlo všem sebestředným idiotům kolem sebe a zároveň se dokáže popasovat s vlastní tíhou předsudků, když si někdo dá tu práci a alespoň prolistuje manuál k jeho velkýmu srdci.
Víc lidí jako Ove, míň lidí v bílejch košilích!

Ildi
14.10.2017 5 z 5

Do Oveho nie je možné sa nezamilovať :-) taký ten zvláštny pán s veľkým srdcom...spisovateľ to nádherne opísal...kto má rád ľudskosť, príbehy neobyčajných ľudí v obyčajnom svete...si príde na svoje...nemáte šancu knihu pustiť z rúk a príbeh je tak krásny, že na konci si treba pripraviť vreckovky :-) nádherný čitateľský zážitok

Mindy
13.10.2017 5 z 5

Veselé, smutné, dojemné, krásné.