Muž menom Ove

Muž menom Ove
https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/277237/bmid_muz-menom-ove-OQ6-277237.jpg 5 4589 4589

Ove dovŕšil päťdesiatdeväť rokov. Je to muž pevných zásad, neochvejných princípov a nemenných pravidiel – a večne nevrlý, zatrpknutý frfloš, v ktorom len ťažko odhalíte dobré srdce. Milovaná žena mu umrela, stal sa z neho samotár a pomaly stráca zmysel života. Kedysi býval predsedom spoločenstva vlastníkov domov, ale vystriedali ho už pred niekoľkými rokmi – čo on sám považuje za obyčajný puč. Rozhodne mu to však nezabránilo vykonávať funkciu strážcu poriadku. Samozvaného. Keď sa do domu naproti prisťahujú mladí hluční susedia a namiesto pozdravu sa im len tak mimochodom podarí nacúvať do Oveho poštovej schránky, a ešte k tomu japonským autom, spustí sa kolotoč nečakaných udalostí. Začína sa príbeh o prekvapujúcom priateľstve, túlavom kocúrovi a najmä o tom, ako sa ľuďom, ktorí sa s Ovem stretnú, zmení život.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

En man som heter Ove, 2012

soukupka
05.04.2017 5 z 5

Úžasná a velmi vlídná knížka, kterou mohu všem opravdu doporučit.

ivakola
05.04.2017 5 z 5

Tak tuhle knihu by si měl v dnešní uspěchané době povinně přečíst každý. Je to knížka která Vás pohladí po duši, donutí Vás zpomalit a zamyslet se nad životem který vedete. Je to opravdu to pravé co ve svém životě chci ? Jak je možné mít rád svoje blízké ,žít pro ně, pro jejich klady, ale i chyby, nedávat jim to všechno přehnaně najevo a nežádat nic na oplátku. Takový je OVE a já jsem letos ještě tak dobrou a laskavou knihu nečetla, fakt nepřeháním !!!.

BlodyFox
05.04.2017 5 z 5

K této knize není co dodat. Lidskost, nenásilný humor. Po přečtení si člověk uvědomí, jak moc miluje své blízké a jak si jich musí vážit, dokud je má. Jedna z nejlepších knih, jaké jsem kdy četl (poslouchal).

Dašička
28.03.2017 5 z 5

Nejlepší kniha, kterou jsem v tomhle roce četla.... přečetla jsem jí za dva dny, smála jsem se a zároveň jsem měla slzy v očích:) Nejvíc jsem se zasmála jeho lásce k saabům a posuzování lidí podle toho, jaké auto mají:))) A jeho šikovnosti, a tomu, že má příliš velké srdce:))) /plně mě to nalákalo jít na to do kina:)

hannah2000
27.03.2017 5 z 5

Ač se v anotaci píše humoristický román, já jsem ho tak nevnímala. Příběh osamělého muže, který na okolí a i na čtenáře působí jako starý bručoun, mi humorný nepřipadal. Ale zároveň mě příběh uchvátil. Důvodem asi bude jednoduchý způsob psaní, a také vyprávění z pohledu hlavního hrdiny. Tím se ocitneme ve středu toho všeho. V tom, jak Ove vnímá všechny události, co si o všem myslí, jak se rozhoduje. Ve vyprávění se prolíná přítomnost s minulostí a tím se postupně odkrývá životní příběh Oveho. Zpočátku jsem si říkala, jestli knížka nebude spíše depresivní. Občas jsem se totiž v chování Oveho viděla, až mě to děsilo. Ale s dalším čtením se tento pocit deprese postupně vytratil. Už jsem Oveho nevnímala jako bručouna, ale jako člověka, který několikrát ztratil smysl života, ač si ho moc přál. Tak se zkrátka obrnil a šel dál. A o tom je vlastně celý příběh. O zvratech osudu, o síle jít dál, o lidech, kteří, když už to člověk nečeká, pomůžou. A takový byl i Ove, ač bručoun, pořád vnímal, co se děje okolo něj, a i když původně nechtěl, nakonec pomohl. Při čtení některých pasáží jsem se zasmála a u jiných zamáčkla slzy. Knížka mě hodně zaujala a určitě se k ní občas vrátím.

A ještě přidám pár citací, třeba někoho popostrčí k přečtení:
Smrt je podivuhodná věc. Na smrti je nejstrašnější to, že by mohla projít kolem. A nás tu nechat osiřelé. Tuhle ránu žádný čas nezahojí.
Čas je vůbec podivuhodná věc. Většina lidí žije pouze pro budoucnost.
Smutek je podivuhodná věc.
Život je podivuhodná věc.
Láska je podivuhodná věc. Dostaví se úplně znenadání.

miru3059
25.03.2017 5 z 5

Moc krásná kniha, doporučuji k přečtení. Zajímavé jak se o člověku dozvídáte víc a víc informací a ze starého bručouna se najednou stává člověk s velkým srdcem, kterého si zamilujete.

Anie94
22.03.2017 4 z 5

První co mě napadlo po dočtení bylo: To jako svět myslí vážně, že tohle miluje? Nebylo to špatný, bylo to milý, ale rozhodné mi z toho nespadla čelist. Mohlo to být i trošku víc propracované.

Vierka_kikanika
21.03.2017 4 z 5

Výborná kniha. Smutno-veselý príbeh plný láskavého humoru. Hlavný hrdina je tak trochu outsider, zvláštny typ človeka, ktorý sa môže navonok javiť ako tvrdý, zatrpknutý a protivný starec, ale v skutočnosti má srdce na pravom mieste. Postava tehotnej susedky má v knihe oveľa väčší význam, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Veľmi rýchlo sa totiž zorientuje a pochopí, čo sa s Ovem deje. A hoci Ove akoby "nechtiac" zachraňuje rôzne osoby - často náhodné, rovnako náhodne sa dostáva viackrát pomoci aj jemu. Brilantne vyrozprávaný svieži príbeh s dobrým koncom :)

dadako
20.03.2017 5 z 5

Z počátku na mě kniha působila dost depresivně. Jen šel den za dnem a Ove se neúspěšně pokoušel o sebevraždu. Nakonec se ale ukázalo, že i takovej mrzout jako On má srdce a má ho pořádně velké. Prostě vždy je pro co žít...

ivulka15
18.03.2017 5 z 5

Skvělá kniha plná laskavého humoru a tak dojemná. Nelze než doporučit.

snoopylady
17.03.2017 5 z 5

Nejlepší od Backmana. A namluvená verze od pana Vlasáka patří u mě k nejlepším audioknihám.

saez
17.03.2017 5 z 5

Už dlouho ve mě kniha nevzbudila tolik emocí. Smála jsem se a brečela jsem a přes slzy se zase usmívala. V každém muži by měl být kousek Oveho a v každé ženě kousek Sonji.

PetullaN
16.03.2017 5 z 5

Ove ma prilis velke srdce a k tomu memu proste prirostl. Kniha je sice psana celkem jednoduchou formou, ale dokaze ctenare vtahnout do deje, bavit i rozbrecet zaroven. Urcite se podivam i na filmove zpracovani.

"Proto lide rikali, ze Ove vidi svet cernobile. Zato ona hrala barvami. Vsemi jeho barvami"

"Co by to bylo za lasku, odejit od nekoho, kdyz prijdou tezkosti? Opustit ho, kdyz je na dne? Tak mi reknete, jestli je to laska!"

"Někoho milovat je jako nastěhovat se do domu. Zpočátku je člověk zamilovaný do novoty, každé ráno se pozastaví nad zázrakem, že je to skutečně jeho, jako by se strachoval, že k němu každou chvli někdo vtrhne a oznámí: Došlo k obrovskému omylu, nikdy jste si neměl žít tak pěkně. Během let se ale oprýská fasáda, dřevo se tu a tam rozklíží. A člověk svůj dům nemiluje pro jeho dokonalost, ale právě proto, že dokonalý vůbec není. Naučí se znát všechny rohy a zákoutí. Jak to udělat, aby mu nezamrzl klíč v zámku. Která prkna v podlaze se prohnou, kdy se na ně postaví, a jak otevřít dveře od skříně, aby neskřípaly. Všechna tahle malá tajemstív totiž dělají domov."

zakhardy
16.03.2017 5 z 5

Krásna kniha, neodložiš ju, kým ju neprečítaš. Veľmi odporúčam.

ollinka1989
14.03.2017 5 z 5

Ove je proste famozni. Paradni knizka, ke ktere se urcite jeste parkrat vratim. Verim, ze se nemuze libit vsem. Je v tom prece jen specificky humor, ale pro me je to kniha co patri mezi me top.

smolicka
14.03.2017 5 z 5

Přiznám se, že na začátku mi byl Ove silně nesympatický a přemýšlela jsem, že knihu odložím do hromádky knih ´Jednou se k nim možná vrátím´. Ale pak jsem vydržela a nakonec knihu naopak zařazuji na seznam ´Knihy, které mě dojaly k slzám´. Ač psáno vcelku jednoduchou formou, autorovi se povedlo popsat smutný příběh veselým a někdy i velice vtipným způsobem, který mi přirostl k srdci. Myslím, že se zde povedlo zachytit velmi silný příběh, ve kterém se vyskytuje spousta situací, jež nás donutí zamyslet se nad dnešním fungováním systému, nad mezigeneračními vztahy, nad tématem smrti a nad mnoha dalšími tématy. Tato kniha se mi velmi líbila a určitě ji budu doporučovat dál.

AnetV
13.03.2017 5 z 5

Úžasný příběh, od kterého se nedá odtrhnout, neváhejte - Ove je prostě muž s příliš velkým srdcem - víc netřeba dodávat

Mermaida
09.03.2017 5 z 5

Dandy1: Kniha je zfilmovaná. ale se švédskými herci! http://www.csfd.cz/film/73244-muz-jmenem-ove/prehled/

pecka02
07.03.2017 5 z 5

Humorný román a já přesto dojatá k slzám. Skvělé čtení, příjemně ironické. Postavy jsou sympatické, a to včetně Oveho, který se na první pohled tváří jako starý bručoun. Všichni mi budou chybět.

Dandy1
06.03.2017 5 z 5

Skvělé čtení. Snad to i zfilmují. Úplně vidím v hlavní roli Jacka Nicholsona.