Muž menom Ove

Muž menom Ove
https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/277237/bmid_muz-menom-ove-OQ6-277237.jpg 5 4589 4589

Ove dovŕšil päťdesiatdeväť rokov. Je to muž pevných zásad, neochvejných princípov a nemenných pravidiel – a večne nevrlý, zatrpknutý frfloš, v ktorom len ťažko odhalíte dobré srdce. Milovaná žena mu umrela, stal sa z neho samotár a pomaly stráca zmysel života. Kedysi býval predsedom spoločenstva vlastníkov domov, ale vystriedali ho už pred niekoľkými rokmi – čo on sám považuje za obyčajný puč. Rozhodne mu to však nezabránilo vykonávať funkciu strážcu poriadku. Samozvaného. Keď sa do domu naproti prisťahujú mladí hluční susedia a namiesto pozdravu sa im len tak mimochodom podarí nacúvať do Oveho poštovej schránky, a ešte k tomu japonským autom, spustí sa kolotoč nečakaných udalostí. Začína sa príbeh o prekvapujúcom priateľstve, túlavom kocúrovi a najmä o tom, ako sa ľuďom, ktorí sa s Ovem stretnú, zmení život.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

En man som heter Ove, 2012

ufounek173
30.05.2017 5 z 5

Zatím čtu a jsem unešená ,ale blížím se ke konci a mám se tedy (podle Vás) na co těšit.
Mohla bych se živit jako profesionální plačka na pohřbech,čtu většinou v MHD,to zas budu vypadat...
Tak jsem nebrečela , nějak tak mi to přišlo krásný, splnil se mu sen , být s někým koho miluje a ještě k tomu spoustu získal.

Ježevika
29.05.2017 5 z 5

Tato kniha mě skutečně dostala. A to jak po stránce stylu, tak obsahu. Nádherně zpracované, poměrně vážné téma, které je v běžném životě poněkud opomíjeno - smutek nad ztrátou milovaného člověka, jenž byl pro vás v celém životě vše. Pro mnoho lidí ve starším věku tímto vše končí a nedokáží dál žít. Když se k tématu přidá autorův osobitý humor, není co řešit... tuto knihu si přečtu ještě mnohokrát, i když mně k závěru tekly slzy proudem.

LuckaH2
27.05.2017 4 z 5

Nejdrive tak do pulky knihy jsem moc nadsena nebyla, pak me ale zacalo vic bavit propojeni minulosti ve vzpominkach a pritomnosti, a poslednich 15 str.jsem probrecela. I kdyz pribeh neni "extra", je lidsky, a hlavne ten humor-nejednou jsem se smala nahlas prirovnanim, situacim i hlaskam;-) a prirovnani Sonji ze manzelstvi (vztah) je jako dum - to by se melo ramovat!

gan112
24.05.2017 2 z 5

Čítanie knihy ma príliš nebavilo. Prišlo mi to viac zamerané na rozprávača a bez dialógov, naviac autor skákal z minulosti do prítomnosti a ešte niekam inam asi na jednej stránke. No niekedy zmätok. Humoru bolo z môjho pohľadu pomenej a nebyť kocúra tak asi nič moc. Avšak príbeh a ulica v ktorej sa odohráva vo mne ostane, no stále mám ten pocit že ide o niečo lacné, ako čínska napodobenina adidasov. Neviem. neviem.

pichova.veru
23.05.2017 5 z 5

Nádherná kniha, nádherný příběh :)

MishelElle
22.05.2017 4 z 5

Nemám slov. Jedna z nejlepších knih, které jsem za poslední dobu četla.

Tucaka
12.05.2017 4 z 5

Knížka výborná, ze začátku mi Ove připomínal typického českého důchodce, avšak jeho změna k ,,lepšímu" mi přišla místy příliš křečovitá.

pe.placha
12.05.2017 5 z 5

Myslím, že tuhle knížku vystihuje z mého pohledu asi nejlépe slovo "milá". Četla se moc dobře a po delší době zase kniha, která měla konec (a moc pěkný).

danazeskolky
08.05.2017 5 z 5

Má smysl přidávat komentář, když už je tady všechno napsáno? Budu dělat, že jsem si žádný nepřečetla... Opět kniha, po jejímž dočtení smekám klobouk (který nemám na hlavě) a říkám si, že takové knihy by se měly předepisovat na recept proti depresím a melancholii. Zároveň si však musíte koupit i papírové kapesníky (i tvrďáci jako Ove občas zapláčou). Díky!

tobinislaw
06.05.2017 4 z 5

Nebylo to špatné, ale trochu moc přeslazených klišé... Jinak se mi líbila, ten humor je perfektní :)

Chytuš
03.05.2017 5 z 5

No prosim. Tak jestli si myslíte, že nechcete nic vědět o starém nemluvném bručounovi, tak svůj názor po přečtení knížky zřejmě změníte. Ne že nechcete vědět, naopak, chcete vědět víc a dokonce si ho zamilujete. Protože navenek je hádavý bručoun a nemluva, ale uvnitř tančí. Budete se místy smát, většinu času usmívat, Ove Vás i dojme a zřejmě budete i plakat. Tak to prostě je. Tak to bude.
Krásná lidská kniha s perfektním překladem do češtiny. Pokud ještě váháte, neváhejte a dejte Ovemu šanci. On Vám to rozhodně vrátí.

PanTomina
29.04.2017 3 z 5

Předně bych rád napsal, že Ove není krásný, lidský, milý, nic z toho. To jste asi četli jiného Oveho. Ove je otrava se směšně malým rozhledem. Zahořklý člověk s mentální retardací. Kniha je dobrá, ale žádný skvost. Přesto jsem na konci uronil slzu.. Lidskost zde nepředstavuje Ove, ale autor sám a Oveho "zlepšení se" na mě působí křečovitě.

LuCyMcLy
22.04.2017 5 z 5

Už se mi osvědčilo, že Backman je opravdu skvělý pán svého řemesla a se slovy to opravdu umí. Věřte mi, že způsob, jakým Backman píše vás opravdu chytne a hlavně pobaví, protože on se myslím snaží do všech svých knih vložit trochu toho vtipu a humorných scén.
Příběh o devětapadesátiletém staříkovi je naučný, smutný i veselý zároveň. Číst o tom, jak si starý děda, který nerozumí a nemá rád novodobé technologie, kupuje Ipad je neuvěřitelně vtipné a vážně se nejde u toho netlemit. Knížka vám ale umožní být i součástí zrodu jedné velké rodiny, provede vás těžkým a zároveň krásným Oveho životem a dá vám spoustu moudrých rad do života. A pokud se na knížku chystáte, připravte si kapesníky.

tomas8334
20.04.2017 5 z 5

Nádherně "člověčí" kniha, napsaná (a přeložená!) tak, že se čte jedním dechem. Od první kapitoly jsem Oveho miloval.. Určitě se spolu ještě někdy potkáme! :-)

luba65
20.04.2017 5 z 5

Překrásná kniha. Je o slušnosti a o tom, že činy jsou důležitější než slova. A hlavně o věrnosti!

Hermi1993
19.04.2017 5 z 5

Vtipná i dojímavá, krásná kniha, na konci jsem brečela a zároveň jsem se smála, takový smích skrze slzy...

Dagmar58
16.04.2017 5 z 5

Bezva čtení, v knize je zábava, vlídnost, smutek, vtip, nelze než doporučit k přečtení!

BaruZ
14.04.2017 4 z 5

Parádní knížka. Kamarádka mi ji doporučovala už před lety, ale teprve teď se mi dostala pod ruku. Krásně se četla, občas jsem se pousmála, občas mi z děje bylo smutno. Doporučuju!

galadrielin
11.04.2017 5 z 5

Já se bez mučení přiznávám, že severské autory prostě nemám ráda. Tedy, myslela jsem si to, dokud jsem se nezačetla do Oveho. Ove je král mezi nabručenými dědky, ale přesto si ho nelze nezamilovat. Krásný příběh!

lenkaabooks
07.04.2017 4 z 5

Ove - muž, který přišel o svou lásku a chce se vydat za ní. Muž, který se jeví jako bručoun, ale má tak velké srdce :-) Pro někoho nesnesitelný puntičkářský dědek, pro ty, co ho skutečně poznají - milovaný dědeček.
Moc fajn čtení, smutné a zábavné zároveň.