My deti zo stanice ZOO

My deti zo stanice ZOO
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/290319/bmid_my-deti-zo-stanice-zoo-CGO-290319.jpg 5 8251 8251

My děti ze stanice ZOO série

Kniha zachytáva príbeh mladej tínedžerky v Západnom Berlíne v druhej polovici sedemdesiatych rokov, keď na scénu vtrhli tvrdé drogy, s ktorými mala skúsenosti už ako trinásťročná. Vznikla v spolupráci s dvoma nemeckými novinármi a toto už klasické dielo svojho žánru dodnes nestratilo nič na aktuálnosti. Christiane sa v centre mládeže už v dvanástich dostala k hašišu, na diskotéke sa v trinástich prepracovala k tvrdým drogám a skončila na heroíne. Jej matka dva roky netušila, že užíva drogy a zarába si na ne prostitúciou, ktorej sa nevyhlo takmer žiadne dievča s podobným osudom. Je to zároveň príbeh bezradnej spoločnosti, ktorá si s drogovo závislými deťmi nedokázala vo svojej dobe poradiť a mnohé z prípadov skončili tragicky.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry
Vydáno: , Premedia

Wir Kinder vom Bahnhof ZOO, 1978

ddkk
03.10.2017 5 z 5

Tak tuhle knížku jsem poprvé četla ještě před revolucí. Byl to šok. A i když se doba změnila, je to kniha stále šokující...měly by si ji včas přečíst všichni ještě před pubertou.

Caroline11
02.10.2017

Tuto knížku jsem četla jako povinnou četbu. Hodně mě chytla za srdce.

LyttaNeyd
30.09.2017 4 z 5

Musím říct, že při čtení jsem si sama občas přišla jako na tripu... Kdyby to nebylo psané podle skutečnosti, řekla bych, že to je sice dobře napsané, ale trošku přehnané, hlavně ten věk dětí. Nicméně podle skutečnosti to napsané je, a to je to, co je na knize nejděsivější. Já sama jsem se k drogám nejblíž dostala, když mi o zážitcích s nimi vyprávěl můj o rok starší kamarád, když mi bylo patnáct. Nejspíš jsem se nepohybovala v té správné (nebo spíš špatné?) společnosti, abych o tom věděla něco víc. Osobně nikoho, kdo by byl závislý v tak nízkém věku neznám, ani jsem nikoho neslyšela vyprávět. Zlepšila se situace od 70. let nebo se o tom už jen tolik nemluví? Tipuju spíš to druhé.

Také je dobré, jak jsou všechny Christianiny volby odůvodněné. Když to čtete, sice moc dobře víte, že to byl špatný krok nebo hloupé rozhodnutí, ale nikdy není třeba se ptát proč to vlastně udělala. Z jejího vyprávění je to jasné a každý alespoň trochu empatický člověk se do její role a postavení dokáže snadno vžít. Je snadné říct „Podělala to, a za svůj život si vlastně může sama, ty drogy jí nikdo nenutil.“ Ale upřímně, kolik z nás by bylo silnějších v její situaci? A kolik z těch, kdo řeknou, že ano, by to říkalo i po pár dávkách?

Hned po Christianě jsem nejvíc milovala Detlefa. Protože přesně jednoho takového Detlefa mám to štěstí mít také. Určitě všem doporučuju, aby si to přečetli. Mně to pomohlo být víc ráda za své přátele, rodiče, život.

Chemiczka
27.09.2017 5 z 5

Tahle narkomanská výpověď, už je zařazena mezi kultovní literaturu, a mezi mladými lidmi je hodně "populární", respektive je to kniha, kterou si lidé opravdu přečtou!! Během čtení mě ani tak moc nepřekvapovala syrovost celého reálného příběhu, ani drastické popisy smrti heráků a heraček. Fascinovala mě neutuchající touha rodičů pomoci svým dětem, ovšem takovými prostředky, které jsou dlouhodobě zničující pro zavislé lidi. Výrazem lásky k dítěti přece není to nechat ho dělat si co chce a navíc bezmezně věřit, že dítě samo za nic nemůže, a vše jsou jen zlé okolnosti, které se okolo něj dějí. Mnohem významnějším projevem rodičovské lásky je nechat své dítě "vykoupat" v problémech, které si samo nadělalo a tím ho poučit mnohem důrazněji než řečičkami o tom, jak moc ho závislost může zničit, strašit tak moc až Vám dítě přestane věřit a tudíž se i přestane bát.
Je to obraz ztracené generace lidí, která mají v podstatě vše a vlastně v nich zeje obrovská prázdnota - žádný cíl, žádná budoucnost.

Disinka
26.09.2017 5 z 5

Vyborna kniha... cetla jsem jednim dechem...

Jana283
25.09.2017 4 z 5

Hodně drsné. Nepochopila jsem, že nějaká feťačka v dokumentu řekla: Začala jsem fetovat poté, co jsem přečetla Děti ze stanice ZOO. To mě fakt vyrazilo dech.

DK197
25.09.2017 5 z 5

Další náhled do drogového světa. Další důvod, proč je nebrat. Syrový příběh. Smutný osud. O to smutnější, když se člověk zajímá, co bylo s hrdinkou dál. "Nejznámější feťačka světa"- tak přesně to, co kniha způsobila, je její jediné mínus. Slávu, to jediné Christiane F. nepotřebovala... Ale bez knihy bychom my nemohli tenhle příběh tak obdivovat, že? Paradox.

Niu
13.09.2017 5 z 5

Toto dílo bych znovu přečíst nezvládla. Bylo to opravdu skvělé. Ale když si člověk uvědomí, že se to skutečně stalo, má na knížku a životy lidí v ní jiný pohled. Četla jsem to někdy na střední škole, ale některé knihy zapůsobí tak, že si je budete pamatovat pořád.

Siimona23
08.09.2017 5 z 5

K této knize jsem se dotala díky povinné četbě k maturitě. Já jako nečtenář jsem tuto knihu přečetla do týdny. Od první stránky jsem knihu četla úplně ponořená do děje. Knížka je pěkně napsaná. Doporučiji rozhodně všem co si vybírají knížky k maturitě. Pokud se mám rozhodnout jestli je film nebo knížka lepší, tak za mě rozhodně knížka. ( Ale film je taky moc pěkně zpracovaný, žádné části tam nechybí)

i.stefany
06.09.2017 5 z 5

Když jsem četla knihu poprvé, bylo mi jako Christianě. Bála jsem se. Teď když jsem knihu četla v dospělosti, zapůsobila na mě mnohem hlouběji. Příběh je osobní výpovědí hrdinky, která vypovídá o svém dospívání naprosto bez obalu. Doporučila bych jako povinnou četbu na základní škole.

BeyondHorizon
03.09.2017 5 z 5

Četla jsem, když mi bylo 14. Drsné, upřímné. Velmi smutný a zbytečný případ závislosti na drogách pouze dvanáctileté dívky. A to je pouze jeden z mnoha. Toto by měla být povinná četba na občanku nebo zsv. Myslím, že toho poví mnohem víc, než všechny antidrogové přednášky dohromady.

martina.bella
01.09.2017 5 z 5

Poprvé jsem četla už hodně dávno, tehdy na mě neudělala velký dojem, teď ano. Drsné a syrové. Nedá se přestat číst. Bavila mě atmosféra Západního Berlína v 70.letech. Doporučuji.

trynitrix
01.09.2017 4 z 5

Tak příběh byl masakr po dočtení jsem musela hned vidět film, teda kniha určitě lepší než film, ten vzal jen to hlavní a různé souvislosti chyběly ale i tak to vidět bylo fuj :-D

Petroff
30.08.2017 4 z 5

Tohle by nepochybně mělo patřit do doporučený četby pro školáky!

VladkaBU
21.08.2017 5 z 5

... i když je kniha určena pro mládež, myslím, že i dospělí s tímto tématem mají co dělat. Tolik, kolik bylo Christianě, je teď našemu mladšímu synovi. Z příběhu opravdu mrazí, kam je až i dítě schopné zajít kvůli drogám.

postrach
21.08.2017 4 z 5

V naší staré knihovně jsem našla tuhle knihu.Z roku 1987.Četla jsem o ní.Myslím,že se podívám i na film.Rozhodla jsem se,přečíst i pokračování knihy..Někdo,si ani nepřizná,svou závislost,nedokáže se sebou něco dělat,nechat si pomoct.Myslí si,že má všechno pod kontrolou nebo všechno vzdává....Autorka o tom vypráví.Drsná realita,drsně napsaný příběh...Spousta dospívajících,se v pubertě mění a chtěj někam patřit a je jen na nich,jak to zvládnou.Drogy a alkohol,konzumuje hodně dětí a žen.Hodně rodičů,nemá na děti čas,tak jim všechno dají,dovolí nebo děcka kradou,.Matka autorky,byla taky taková.Bití,hádky rozvod,znásilnění.....Taky se mi nelíbí,jak ze sebe Christiane dělala Cool.Raději být sama sebou a mít opravdové přátele.Alkohol a drogy jsou svinstvo.Zanecají stopy na celý život.

key.maker
20.08.2017 4 z 5

Dost drsný příběh hodně mladé narkomanky. Přečteno sice až v mých 30 letech, ale o to víc si nedokážu představit, co musela zažívat hlavní aktérka a vůbec ty děti...

Gaara1
19.08.2017 3 z 5

Kniha se mi zdá určitě přehodnocená. Nesedl mi ani styl psaní a myšlenkové pochody hlavní hrdinky ( autorky ) , která ve všem vidí, že je to cool ( honění zákazníků kvůli háčku už asi tak cool nebylo ) a která je strašně ovlivnitelná svým okolím a svou zvědavostí...
Jinak na příběhu se mi líbilo, jak Christiane bojuje se svou závislostí, jak si nalhává, že nikdy nedopadne tak a tak, jak volá o pomoc ...
Ztržené hvězdičky:
- za styl psaní
- cool hlášky

tezzpoletsar
15.08.2017 5 z 5

Hltala jsem každou stránku. Úplně jsem se vcítila do Christiany a zajímalo mě, co s ní bude.. Knížku jsem četla před 7 lety a vím, že mě hodně vzala. Silný příběh, určitě doporučuji.

mysiouxsie
11.08.2017 5 z 5

Je to vůbec možné, aby tohle byla pravda? Pokud jsou toto zkušenosti teprve třináctiletých dětí, pak je něco zásadně špatně. Ale ono se nakonec není co divit. Co si asi měly myslet, když žily v absurdně rozkrojeném městě, ve škole bordel, doma hádky v rozvrácených rodinách. A z nepřirozeného života na přeplněných sídlištích, kde není kousek volné zeleně, ani místa na hraní, by se člověk rovnou musel zbláznit. Ale co mi přišlo ze všeho úplně nejhorší, že si Christiane zoufale chtěla s někým popovídat, vymluvit se ze svých zmatených pocitů a drogových problémů, ale nikdo ji nedokázal vyslyšet a už vůbec ne jí pomoct, i když o to sama ještě stála. Děsivé.