Mýtonoši

Mýtonoši
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/540080/bmid_mytonosi.jpg 4 339 339

Mýtonoši série

Po smrtelné nehodě své matky už šestnáctiletá Bree Matthewsová nechce mít nic společného s domem, kde vyrůstala a který je plný vzpomínek. Rezidenční program pro nadané středoškoláky na Severokarolinské univerzitě vypadá jako dokonalý únik - dokud první noci v kampusu není Bree svědkem magického útoku. Létající démon, který se krmí lidskou energií. Tajná společnost lidí, kteří si říkají mýtonoši, studenti, kteří démony loví. A taky záhadný mág, který si říká merlin, co se neúspěšně pokusí Bree vymazat paměť. Jeho pokus však probudí Breeinu jedinečnou magii i pohřbené vzpomínky - té noci, kdy její matka zemřela, byl v nemocnici někdo jiný, kdo si říkal merlin. Teď když Bree ví, že je na matčině smrti víc, než prohlašovala policie, udělá cokoli, aby zjistila pravdu - i kdyby to mělo znamenat, že se sama infiltruje mezi mýtonoše a stane se jedním ze zasvěcenců. Na svou stranu dostane také odpadlického mýtonoše Nicka, který nemá spolek o nic radši než ona, a jejich spojenectví je vtáhne hlouběji do tajemství společnosti - a také blíž k tomu druhému. Ale když jí mýtonoši odhalí, že jsou potomky rytířů krále Artuše, a vysvětlí, že se blíží magická válka, Bree se musí rozhodnout, jak daleko kvůli pravdě zajde a jestli by měla své schopnosti použít ke zničení spolku - nebo se k němu připojit.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

Legendborn, 2020

Petra Ďat
03.06.2023 2 z 5

(SPOILER) *spoiler*

Téma se mi líbilo ale přišlo mi už trochu přehnané když se v Bree usadila babička. Postavy mi přišli trochu nepropracované nedokázala jsem jsem si moc žádnou oblíbit jelikož mi přišlo že o jejich charakteru je tam poněkud málo. A třeba postava Alice mi přišla naprosto otravná a zbytečná.Vztahy mi přišli trochu urychlené pomalu za týden byla Bree šíleně zamilovaná a téma rasismu se myslím taky dalo rozvést trochu jinak, pokaždé když se na Bree někdo špatně podíval nemusel být hned rasista, v tomhle mi přišla hrozne vztahovačná a její problémy mi někdy přišli dost nepochopitelné, myslím si ze o svých předcích jejich životech a osudech ( většinou po babičky a dědečka) ví něco více jen málokdo z nás

Chikko
07.04.2023 4 z 5

Kniha ze začátku působila jako jedna z mnoha. Další dobrodružná romance, doprovázená nějakou legendou. Takové knížky mám ráda. Později jsem pochopila, že myšlenka je zde trochu jiná. Přiznávám, že některé narážky na téma rasismu mi přišly trochu na sílu. Ale až po dočtení do samotného konce jsem byla schopná doopravdy ocenit myšlenku a cíl knihy. Doporučuju zejména těm, kteří se ocitli na okraji propasti kvůli ztrátě někoho, bez koho si neuměli svůj život představit. Poplakala jsem si, zasmála jsem se a určitě mám o čem přemýšlet

Thalin
04.01.2023 3 z 5

Upřímně mě kniha nebavila ani z poloviny tak, jak jsem očekávala. Téma rasismu mi tam přišlo místy vyloženě nacpané na sílu a bylo to rušivé. A děj mi občas přišel zbytečně zmatený. Ani z postav jsem si nebyla schopná žádnou oblíbit. Možná už nejsem cílovka, ale zase je spousta jiných ya knih, které mě opravdu bavily. Tahle mezi ně ale holt nepatří.

Moniska2410
24.09.2022 5 z 5

Autorka se inspirovala artušovskými legendami a já sem za to vděčná,neb legendy o králi Artušovi a rytířích kulatého stolu mám hrozně ráda. Young Adult knih, které by z nich vycházely, moc není.
Hlavní hrdinka Bree nastupuje do přípravného kurzu na vysoké a nemá tušení co všechno ji čeká :-)
Láska, magie, démoni, spolky, přátelství, zrada, ale i velké zvraty a odhalení.
Já jsem se fakt bavila, knížka je super a ten konec, už aby byl další díl.

Ze zrodu stínů se světlem povstanem, prolitá krev novou krev povolá, pro králův řád, ať navždy odolá, dle našich přísah rod je nám zákonem.

Jediný mínus, knížka je moc tlustá a špatně se drží

Fiso
18.09.2022 5 z 5

PÁNI! Tak tohle byla jízda - ze začátku to bylo trochu zdlouhavé, a když se to najednou rozjelo objevila se tam spousta nových postav, pravidel, a tak podobně, takže jsem chvíli tápala, ale jakmile jsem se zorientovala už jsem nemohla přestat číst, skoro pořád se tam něco dělo. Rozhodně musím pochválit promyšlenost děje a styl psaní autorky, velmi se mi líbily prvky z Artušovských legend, už se moc těším na další díl.

Steffy
12.09.2022 5 z 5

Nádherný příběh, který mě vážně chytl za srdce a jen tak se ho nepustí. Kniha mě zaujala hned obalem a poté zjištěním, že se tam objevují prvky z Artušovských legend. Byla jsem proto velmi ráda, když jsem knihu dostala k narozeninám. Knihu jsem nejdřív nechtěla číst hned, protože jsem chtěla ba léto něco tenčího. Ale nelituji, že jsem po ní sáhla.

Kniha se mi četla velmi dobře, líbil se mi autorčin styl a jak dokázala věci pěkně vysvětlit a když nastala situace, která již byla vysvětlena, tak jen odkázala a nepopisovala to znovu a znovu. Ale zároveň zvládla odkaz napsat tak, aby se člověk ihned orientoval. Bree se mi moc líbí a obdivuji její sílu!! Selwyn je postava, která si vás nakonec omotá okolo prstu ať chcete nebo ne (aspoň u mě to tak bylo). Nick je opravdový gentleman, který se ve společnosti hledá velmi těžce.

Opravdu jsem velmi zvědavá jak se bude děj vyvíjet dál a těším se na pokračování!!
Opravdu jsem vděčná, že takový příběh existuje a já jím mohla žít!

dontbullshitme
12.09.2022 4 z 5

(SPOILER) Za mě to bylo fajn. Líbil se mi nápad, bylo cítit, že je v příběhu hodně z autorky (tím myslím její zkušenosti). Opět mi ale vadí tvořící se trojúhelník, což je ovšem můj problém - vždycky u toho hrozně cringuju. Ale zase jsem teda zvědavá, jak dlouho Bree vydrží to její “miluju Nicka”. Mám pocit, že moc dlouho ne, ale uvidíme!

baslerka1
11.09.2022 5 z 5

Velkým lákadlem této knížky je fakt, že se točí kolem legend o Artušovi. Jde o ojedinělé téma (co se fantasy týče), takže přitáhne mnoho čtenářů (já byla mezi nimi).
Autorka bohužel téma a celý příběh srazila na kolena hyperkorektním slintáním.
Černošská problematika odrážející reálný stav společnosti ve fantasy není úplně šťastná volba (především v tomto do očí bijícím množství). Autorce taky nehrálo do karet, jak se k ní postavila - "naši lidi" a podobné výlevy. Ve většině situací v knížce nešlo o rasovou diskriminaci, ale jen o to, že se Bree chová jako sobecká, vztahovačná megera.

Nejlepším prvkem celé knihy je jednoznačně Selwyn. Mně byl sympošský už od začátku, ale naprosto chápu, že mnozí se k němu musí pročíst. Jde o charakter, který se vyvíjí, samostatně přemýšlí a především má své chyby, o kterých ví a pracuje s nimi.
To ho pozitivně odlišuje od "rasisticky utlačované" Bree bojující za tu jednu jedinou pravdu, dokonalého budoucího krále Nicka, šprťácké a morálně čisté kámošky Alice, atd.

5* dávám kvůli tomu, jak si autorka pohrála s tématem a všechny příběhové linky do sebe zaklínila, ale především kvůli Selwynovi, páč ten mi vážně sedl.

Fidibus
23.08.2022

(SPOILER) Popravdě mi dalo docela práci se začíst, ale nakonec to byla celkem pěkná fantasy. Myslím že tahle je opravdu YA, ale dej celkem ubíhá a námět není špatný. Hlavní hrdinka hledá informace o smrti své matky a díky příteli se dostává mez spolek mýtonošů s artušovskou legendou. Zjišťuje své nadání i informace po předcích, zamiluje se a je vzápětí postavena před volbu stát se ve spolku panošem. Ona ale couvá, aby se zas vrátila. V boji se zjistí, že je to s Artušem trochu jinak...
Je to trochu americké, do toho je hlavní hrdinka černoška. Občas jsem se trochu ztrácela ve jménech, ale až vyjde další díl, zkusím.

terez.book
22.08.2022 4 z 5

️,,Za zrodu stínu se světlem povstanem,
prolitá krev novou krev povolá,
pro králův řád, ať navždy odolá,
dle našich přísah, rod je nám zákonem."

Univerzita, problematika rasismu, historie Afroameričanů, trauma ze ztráty blízké osoby, legenda krále Artuše a magie.
Musím říct, že autorka dala do hromady témata, které vůbec nejsou jednoduchá už sama o sobě.
️Děj se prvních 200 stran neuvěřitelně táhne. Navíc jsem se na začátku knihy v pravidlech řádu a velkém množství postav neuvěřitelně ztrácela. Ocenila bych nějakou tabulku hierarchie řádu. Celkově mi to nepřišlo moc čtivě napsané, možná to bylo i překladem..
️Na druhou stranu musím ocenit velkou originalitu příběhu. Bála jsem se, že to bude tématicky přeplacané ale autorka se s tím poprala vskutku bravurně. V druhé polovině knihy vás ani na chvilku nenechá vydechnout a děj má velice rychlý spád. Po dlouhé době jsem narazila na knihu, se kterou jsem byla vzhůru dlouho do noci, protože jsem jí prostě nedokázala odložit. Nutně potřebuji pokračování!

Carol1122
21.08.2022 4 z 5

Jak zde píší ostatní čtenáři a čtenářky, kniha má velmi originální téma, které určitě mezi ostatními fantasy tématy v dnešní době nezapadne. Motiv krále Artuše a rytířů kulatého stolu a jejich dědiců zasazených do současného světa byl opravdu parádní. Líbilo se mi, že hlavní hrdinka je černoška a autorka díky tomu bojuje proti rasismu a zasazuje do příběhu i další současné problematiky. Musím říct, že se knížka velmi dobře četla a na svých 569 stranách utekla velmi rychle. Jednu hvězdičku ubírám ale za trochu zmatečnou orientaci v zápletce a v kontextu. Trochu jsem se v těchto částech ztrácela a konec mohl být taky více popsán. Pokud má být seriál, moc se těším na jeho zpracování a další díly, které snad u nás během příštího roku vyjdou :)

Anie94
12.08.2022 4 z 5

Namet knihy je dost originalni. Aspon tedy pro me, jelikoz zanr fantasy nemam tak dobre nacteny. Autorka zde vyborne zpracovala myty artusovskych legend do moderniho sveta. Kniha ma skoro 600 stran, ale proletite ji opravdu rychle protoze je nabita akci. Mozna bych ocenila kdyby autorka obcas zpomalila a nechala nas vychutnat si vice popisnych scen a emoci.

No, ale ten konec? Otevreny konec mi nevadi, jelikoz by se melo jednat o serii, ale ke konci se mi to zdalo uz hodne prekombinovane a uz celkove proste moc. Ani k postavam se mi nepodarilo si vytvorit nejaky hlubsi vztah.

Co je urcite fajn, je zpracovani tematu traumatu po ztrate blizke osoby, kde autorka vychazi ze sve vlastni zkusenosti. Dalsim plusem je krasna puvodni obalka.

Asi zvazim, zda potrebuji cist i dalsi dily. Ale pry ma byt serial, tak snad to filmari uchopi lepe.

kačuleee29
08.08.2022 4 z 5

No pane jo. Přiznám se vám, že jsem se celkem bála otevřít ji a začít číst, ale nemusela jsem. Fakt je, že kniha na začátku byla dost matoucí, musela jsem se fakt soustředit kdo kam patří, kdo je tamten a co je tohle.. i v průběhu knihy se mi stávalo, že jsem něco nevěděla. Jsem nakonec ale ráda, že jsem to přečkala. Začátek vyrovnal zbytek knihy a moje hodnocení je 4,5*. Jakmile jsem se zorientovala, začetla jsem se a kniha mě fakt bavila. Vlastně mě ohromila. Tak zaprvé, hlavní hrdinka je černoška. To bylo super, líbilo se mi, že autorka zpracovala problematiku rasismu a prostě je to pro mě úplně jiný pohled na věc. Zadruhé se mi celý tenhle svět a nápad moc líbí, dědicové Merlina, Artuše a jeho vojáků? Fakt pěkný nápad. I postavy jsem si hned oblíbila. Autorka moc pěkně popsala pocity Bree. Sela, Willa, Whittyho, Nicka a Alici jsem si oblíbila nejvíc :D. Samozřejmě i "naši statečnou" Bree :). Každopádně konec byl ohromnej, nevím, jak to říct jinak. No a viděla jsem obálku na druhý díl (která je, mimochodem, fakt pěkná) a jsem hrozně zvědavá, jak to se Selem bude. A s Nickem. Už se na to těším!!

andrejci
04.08.2022 5 z 5

Celkem jsem se bála. Na knížku jsem slyšela samou chválu a tak jsem byla hodně skeptická.
Ze začátkuk jsem byla hodně zamtená. Dědicové, vazalové, kdo patří kam, kdo komu slouží bylo prostě matoucí. Vzadu to chce nějakou tabulku aby v tom byl trošku systém. Celkem jsem se ztrácela. V průběhu knížky se to zlepšilo, ale i tak jsem se ztrácela.
Děj se mi jinak líbil. Legednu o Artušovi mám ráda a jsem spokojená, že jsem si mohla přečíst jeji zpracování ve fantasy podobě. Sice mi to místy připomínalo Nástroje smrti, ale příběh i tak zůstal celkem originální.
Konec za mě nebyl špatný. Musím říct, že jsem byla i celkem překvapená jak to autorka vymyslela.
Co se mi na knížce líbilo bylo jak autorka zpracovala problematiku rasismu. Líbilo se mi, že příběh je z pohledu černošky čímž dostáváme úplně nový náhled na tuto věc. Většinou to znám jen z pohledu bílých takže pro mě to byla skvělá příležitost se na to podívat i z jiné strany a zažít jak to vnímají oni.
Postavy se mi líbily. Bree je pro mě nová zajímavá hrdinka u které se těším na další vývoj. Už v tady se hodně posunula a ukázala nám, že svět není dokonalý. Líbilo se mi, že řeší problémy, které může zažít kakždý z nás. Dalším zajímavým kouskem do skládačky je Sel. Na toho jsem hodně zvědavá stejně jako na Nicka. Jsem zvědavá jakou cestu mu autorka zvolí.
Na další díl se teším. Zajímáme jakým směrem posune autroka děj. I když byl tento díl čtivý tak byl z počátku hodně zamotaný.
Knížku bych hodnotila na 4,5 *. Za mě to na 5 není, ale na 4 taky. Přikláním se tedy k 5* z toho důvodu, že se jsem si celkem oblíbila Bree a Sela.

Foxie89
29.07.2022 4 z 5

Prvních 200 stránek bylo fakt zdlouhavých a pro mě i dost matoucí. Nejenomže tam bylo spoustu postav a jmen, ale i si zapamatovat, koho to jsou dědicové :D až po dočtení jsem na konci našla tu hezkou tabulku.
Jinak pak si to sedlo, postavy mi přirostly k srdce a moc se mi líbí, že se nám na konci vyklubal milostný trojúhelník, muhehe. Každopádně vydržte autorčiny popisy, protože je to opravdu napínavé a za mě zas po delší době něco nového :)

Kája_14
26.07.2022 5 z 5

(SPOILER) Tohle byla neskutečná kniha. Přiznávám že spisovatelka některé věci až moc zbytečně popisovala, ale to je jediné co bych tomu vytkla. Bylo to vzrušující, napínavé od začátku do konce a i když konec nedopadl úplně vyřešeně jak jsem si představovala, dopadl i přesto skvěle. Já osobně jsem si zamilovala Sela i když na začátku to byl velký egoista tak od půlky jsem ho začala zbožňovat, nejen jak nakonec pomohl Bree ale celkově mě překvapil.
Skvělá kniha, doporučuji.

Tenebris_Draco
30.06.2022 4 z 5

Upřímně jsem se Mýtonošů trochu obávala. Přeci jen, všichni to vychvalovali a já měla obavy. Co když já budu jedna z mála, které se to nelíbilo?
Prvních pár stránek mě v tom utvrzovalo, prostě ten začátek mě nenalákal. Odložila jsem to a nakonec po tom šáhla znovu, protože jsem měla chuť na něco nového, co jsem do teď zatím nečetla. Což byla jiná verze Artušovské legendy.
Musím říct, že se mi to líbilo. Sice jsem z toho nespadla na kolena (promiň králi Artuši), přesto jsem si to užila.
Jen sakra, kde má Sel nějakou šťabajznu? Hlasuji pro to, aby v příštím díle nějakou dostal!

_Knihomolka_
22.06.2022 1 z 5

Jakmile se ke mně kniha dostala, hned jsem si na přebale všimla nejméně deseti ocenění, které získala. Podle toho jsem tedy naivně soudila, že musí být absolutně skvělá, a tak jsem se do ní s radostí a plna očekávání pustila. Nakonec jsem však skončila na 150 straně, protože jsem už dál nemohla. Začátek byl zmatečný, postupně jsem se do děje zamotávala, pomalu jsem nevěděla kdo je kdo a pak už jsem to nechápala vůbec. Moc mě to mrzí, protože už si popravdě ani nepamatuju, kdy jsem nějakou knížku nedočetla.

Libris_Na_Ex
19.06.2022 5 z 5

(SPOILER) Já se fakt bála, že se mi Mýtonoši nebudou líbit. Že tady budu psát, jak to bylo zdlouhavé, že mě štvala hlavní hrdinka a romantická linka mi přišla vynucená. Asi to bylo tím, jak tu knihy všichni chválili a já se toho obrovského hypu bála (já vím, dost divná logika), ale naštěstí se stal přesný opak a já se do knihy zamilovala!
\první čím si mě kniha získala, byla atmosféra. Mám strašně ráda knihy z univerzitního prostředí (tzv. Dak acadimia), kdy se děj odehrává v kulisách staré budovy školy a hlavní hrdinka začne objevovat její tajemství, což tady je elitní tajný spolek Řád kulatého stolu. Navíc tentokrát autorka přimíchala do své knihy vědecké obory, což já vždycky můžu.
Artušovské legendy tomu dodávají něco nového a originálního a i když jsem jimi vlastně úplně nepolíbená, dokázala jsem si užít magický systém, který autorka na základě těchto legend vybudovala. Je komplexní a člověk za něj musí platit. Naproti tomu autorka staví magii černošské kultury, která na ní má zase svůj pohled.
Asi největší sila téhle knihy je v tématech, která předává. Jedním je problematika černochů, rasismu a generálního traumatu. Musím přiznat, že do teď jsem měla pouze povrchní informace a tahle kniha mi pomohla tohle velké téma více pochopit. I když si stále myslím, zě tam byla jedna scéna, kdy byla hlavní hrdinka přecitlivělá, celkově to bylo velmi dobře zpracované a do teď na tím musím přemýšlet.
Druhé skvěle zpracované téma je ztráta matky ve velmi mladém věku a jak se s tím vypořádat. To čím si hlavní hrdinka postupně prochází a jak se s tím vypořádává pro mě bylo taky velmi silné čtení.
Zvraty v téhle knize jsou skvělé (třeba rozuzlení souvislosti smrti Breeiny matky a Řádem kulatého stolu), jeden jsem sice odhadla (finální zvrat týkající se Nicka), ale vůbec mi nevadí, že tam je a těším se co s ním autorka udělá v navazujícím díle. Ostatní jsem nečekala, přišli mi logické a povětšinou velmi originální.
Poslední část, které bych se chtěla věnovat jsou postavy a jejich vztahy. Chvíli mi trvalo, než jsem si zvykla na hlavní hrdinu Bree, ale pak jsem ji pochopila a příběh jsem s ni prožívala (vis. výše zmíněné body). K tomu máme hlavní mužské hrdiny - Nicka a Sela. Velmi mě bavilo, jak jsou každý úplně jiný. Nick je dokonalý hrdina, kterému všichni podlehnou, zatímco Sel je náladový arogantní polodemon.
A tady to trio má mezi sebou nejlepší milostný trojúhelník, o jakém jsem kdy četla. A naprosto sedí, že Nick je středem tohoto trojúhelníku, protože jak řekl Sel, do něj se prostě všichni zamilují. A já bych si moc přála, aby to zůstalo, tak jak to bylo na konci knihy, tedy že, Bree je s Nickem, který ji dává pocit bezpečí, ale má velmi blízký kamarádské vztah se Selem, protože více rozumí tomu co prožívá. Velmi málo je v knihách ukázáno, že kluk a holka můžou být jenom kamarádi a strašně by se mi líbilo, kdyby se autorka vydala touhle cestou. Navíc jsem si zamilovala oba kluky a přeju jim oboum šťastné konce bez zlomeného srdce.

Niffela
17.06.2022 1 z 5

Asi jsem zvyklá na jiný typ fantasy. Prostě mi tyhle "young adult" nesedí. Ale dám šanci dalším, třeba je to jen autorkou (nebo překladem).