Mýtonoši

Mýtonoši
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/540080/bmid_mytonosi.jpg 4 327 327

Mýtonoši série

Popis knihy zde zatím bohužel není...

Toto vydání knihy ještě není v prodeji. Má být od 30.08.2024
Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Bude vydáno: , CooBoo

Legendborn , 2020

blanka5960
29.03.2022 5 z 5

Skvělá YA urban fantasy s velmi originálním námětem. Autorka dokázala zasadit do současnosti legendu o králi Artuši, o Lancelotovi a rytířích kulatého stolu. Kromě toho kniha zpracovává i závažná témata jako rasismus, ztrátu milované osoby, posttraumatickou poruchu.
Hlavní hrdince Bree se splnil sen, právě se stala studentkou přípravného kurzu na vysněné vysoké škole. Chce se pilně věnovat studiu a být úspěšná. Bree se ovšem hned na začátku připlete do problémů, hrozí ji vyloučení. Navic dostane k sobě staršího studenta, který na ni má dohlížet. A aby toho nebylo málo zjistí, že na škole fungují tajemné spolky, setká se s démony, ale také nalezne přátelství i svou první lásku a pozná své kořeny. Celý příběh je napínavý, originální, čtivý, plný akce, magie, legend.
Mýtonoši budou patřit k nejlepším fantasy knihám, které jsem letos přečetla. Neskutečně se těším až vyjde druhý díl.

lucianusamedved
26.03.2022 4 z 5

Musím přiznat, že kniha byla pro mě malinkatým zklamáním. Viděla jsem všude na internetu spoustu chvály, tudíž jsem na ni byla opravdu natěšená a měla obří očekávání. Přesto hodnotím 4/5 hvězdiček. Líbil se mi svět magie, mýtů o Artušovi, "babrání se" v minulosti a prostředí univerzity. Nejlepší postava = Sel . Kniha má spád, přečetla jsem ji za dva dny. Dle mého názoru Mýtonoši stojí za přečtení.

Veju007
08.03.2022 3 z 5

Takže trvalo to měsíc, než jsem dočetla Mýtonoše. Jasně, mezitím jsem přečetla Ztracenou v bílém šumu, přestěhovala se a ještě události posledních dní, ale stejnak.
Nápad skvělej, zajímavá magie, i když docela komplikovaná, ale ta hlavní postava Bree. Takhle sebestřednou postavu jsem asi ještě nezažila. Protivná, vztahovačná a mega rychle ukvapený názory. Jo a pozor, Bree je černoška, takže se celou knihou řeší také rasismus, ale jakože fakt hodně!
Budu číst další díl? Hmm, spíš asi nee.

Katie46
22.02.2022 4 z 5

Za mě je to dobrý příběh! Kniha je hodně obsáhlá. Žádné protahování a rovnou akce na začátku, což se sice pak trochu projevilo dál ale nevadilo mi to tak moc.
Velká část je o struktuře toho jejich spolku a jak se tam dostat a popisování rodů, tak že je toho moc a občas bych něco vynechala ale nakonec je to poutavý příběh s magií, legendami a démony.
Ke konci to nabralo větší spád a neskutečně mě to bavilo! Některé postavy jsem si konečně oblíbila, i když musím říct, že hlavní hrdinka mě tolik neoslovila.
No a na konec pro mě osobně zvrat, který jsem nečekala. Tak že za mě palec nahoru! Věřím a doufám, že další díl bude super.

elisbook
18.02.2022

Na Mýtonoše jsem se velmi těšila, protože takhle kniha byla vychvalovaná jak v zahraničí, tak i tady u nás. Bohužel jsem jí nepodlehla tak moc jako ostatní. Je to rozhodně kniha s originálním magickým světem, který byl neskutečně zajímavý. Všechny ty věci ohledně artušovských legend mě velmi bavily a objevovat vše, co autorka vymyslela, bylo skvělé. Můj problém s knihou byl v postavách… Nenašla se jediná postava, která by mi přirostla k srdci, které bych fandila nebo mě nějak zajímala. Příběh jsem se dlouho prokousávala a hlavní hrdinka mi lezla hrozně na nervy. A romantická linka byla pro mě taky utrpení, protože jsem jí nevěřila. Více jsem hlavní hrdinku shipovala úplně a jiným chlapcem, mezi kterými byla mnohem větší chemie. Takže za mě to byla průměrná kniha s úžasným fantasy světem, která může spoustu lidem sednout, ale hodně lidí může mít stejný problém jako já. Navíc si myslím, že by bylo fajn knihu seškrtat tak o 200 stránek a trochu zrychlit děj…

nofreeusernames
12.02.2022 4 z 5

Dlooouho jsem přemýšlela, jestli je to skvělé, nebo šílené, a došla k závěru, že je to skvělé. Nakonec ale dávám „jen“ 4 hvězdy právě proto, že jsem takovou dobu váhala Je to jiné, nové, ta repre je strop.

houdkic
12.02.2022 odpad!

(SPOILER) Já nevím. Fakt nevím, co k tomuhle říct.

Protože Mýtonoši byli bezpochyby tím nej… horším, co jsem za dlouhou dobu četla. Pokud jsem si myslela, že nic horšího než After nepřijde, tak tohle, tohle mu hodně šlape na paty.

Bylo to příšerně, ale fakt příšerně nudný, přečetla jsem 250 stran na kterých se vlastně nic wow nestalo a za boha jsem se nemohla začíst. Do každé další strany jsem se musela až do konce nutit. Časem jsem zjistila, že jsem měla s četbou takový problém, protože to bylo jako číst encyklopedii. Pořád nějaké vysvětlování, tisíce názvů… Už od začátku mi byl Nickův táta divný, wow, to jsme ale všichni na konci překvapení, že je to záporák. A páni, Isaac se tam objevil, to asi nebude náhoda. Jé, no to jsem překvapená, že Briannu hned unesl a je to záporák. Páni, to jsem teda fakt nečekala. (Tohle všechno byla ironie, aby mě někdo nebral za slovo).

Popisy různých akcí a situací mi přišly, bez urážky, fakt debilní, protože jsem jim vůbec nerozumněla, nevěděla jsem, co se děje a vůbec jsem si nedokázala představit, jak to v tu chvíli vypadá. A to si myslím, že mám představivost dobrou až až.

No a to nejhorší nakonec - postavy. Příšerný. Fakt strašný. Takhle otravné postavy jsem snad nezažila. Briannino neustálý zmiňování rasismu mi přišlo úplně mimo mísu, protože upřímně řečeno? To, jak se k ní ostatní chovali rozhodně nebylo kvůli tomu, že je černá, ale že byla fakt na ránu, neustále uražená, výbušná a chovala se jak malý děcko.

Ještě bych ráda promluvila o pojetí černošské komunity v této knize. Viděla jsem mnoho názorů, že je to znázorněno perfektně a v tomto teda musím opravdu nesouhlasit. Být uražená, že před x stoletími byli moji předci otroci, mi přijde úplně na hlavu, protože takhle to prostě bylo a nic se s tím nedá udělat. Moji předci měli taky skončit v koncentráku a jsem z toho uražená? Ne, protože s tím prostě nic neudělám. V dnešní době už rozhodně černoši nejsou tak utlačování a to, že se na ně někdo špatně podívá, tak to neznamená, že je to hned rasismus. Kolik z nás se podívá po úplně random lidech venku a je jedno, jakou mají barvu pleti?

Takže za mě rozhodně nejhorší kniha letošního roku. Jsem ráda, že to mám za sebou, protože to bylo strašné utrpení a už nikdy ji nechci vidět. Děkuju.

KočkomilkaJana
10.02.2022 2 z 5

Zajímavý námět, zajímavé pojetí problémů rasismu a postraumat, každopádně hodně mezer, hodně děr, nekomplexní pozadní... Uvidíme, jak se s tím popere Deon ve dvojce...

Duchoslp
08.02.2022 3 z 5

Námět nebyl úplně špatný, ale místy byl děj zbytečně zdlouhavý a místy se až příliš zabývá rasismem, který se nese celou knihou.

Gi-Gi
08.02.2022 3 z 5

Tak na jednu stranu super, na druhou rasové předsudky, které byly místy až moc. Rozhodně nechci zlehcovat otroctví a historii, ale tady slečna bree byla trošku moooc, za vším stojí rasa. Na druhou stranu oceňuji legendu, smíchání několika možných forem magie. Uvidíme, jak silná bude přitažlivost bree a klasického sladouse. Nejspíš nám s tím zamicha i záporný kladas.... No něco klišé, něco mě zaujalo. Takže zlatý stred

Nelly
08.02.2022 3 z 5

Bohužel patřím k těm, které knížka neoslnila. Prolnutí legendy o rytířích kulatého stolu se zemní (krevní) magií černé rasy mi přišlo podivné - na jednu stranu chce autorka rasy striktně dělit (a také to dělá), na druhou je propojuje v historických legendách (prostě mišmaš). A hlavní hrdinka mi vůbec nesedla - moc vztahovačná (někdo se na ni jen křivě podívá a je to hned rasistické?), plná zloby a nenávisti. Myslím, že kdyby se autorka vyhnula rasovým stereotypům, mohlo to být lepší.

Aaron Lewis
04.02.2022 2 z 5

Vůbec jsem nevěděla, o čem to bude. Chtěla jsem nějaké nenáročné rozptýlení, zatímco marodím. Prostě trocha romantiky, nějaké to čarování, klasika. Pak jsem náhodou přečetla nějaký komentář, že je to o Artušovi, tak si říkám, to by mohlo být zajímavé. Začíná to policií, tak si říkám, ok, proč ne, Artuš v moderní době… pak je tam vejška, říkám si dobře ty, dětem nebude 16… hahahaha! Jakmile jsem se dozvěděla, že je Brianě 16, šlo to všechno z kopce...

Celá ta historka divná, všichni ti scioni a pageové (četla jsem to v angličitně) a párování a přísahy přitažené za vlasy a až moc umělé a vůbec jsem se v tom neorientovala. Ty chudáčky démony nebudu komentovat, to bylo k smíchu (hlavně ten jeden, co se vybarvil na konci...), co se týče těch bran... už teď se rozčiluju nad tou blbostí, že se otevírají zrovna na místě, kde sídlí ten jejich řád a ten plán... unést Nicka... bože, to bolí...

Všechny postavy neuvěřitelně černobílé a klišoidní (vůbec nebudu komentovat Nick vs Sel), Bree neuvěřitelně nesympatická, nejlepší kámoška, co na vás neustále bonzuje rodičům, psychoterapeutka, ze které máte větší trauma než se kterým vám má pomoc. Všem musí být mezi 16 a 22 jinak je neposednou, bože. Jsou na vejšce a nejstaršímu je 18??? Vážně??? Tak mají zůstat na střední... Prostě nepochopím to posednutí tímhle věkem, úplně si to u mě tím autorka zkazila…

Ne-e, zkazila si to u mě Artušem, takovýho kreténa z něj udělat, z takové legendy... neodpustitelné. Dvě hvězdy, že jsem to dočetla. Fakt jsem u toho skřípala zuby, to už se mi dlouho nestalo.

jadwiga
01.02.2022 2 z 5

Bohužel se dnes zařadím k opačné straně, než zní většina recenzí. Kniha má nádhernou obálku, zajímavý nápad a vcelku i gramaticky je nerušivá, ale tím pro mě plusy knihy končí. Plno pozitivních recenzí mě během čtení přesvědčovalo, že každou stránkou mě příběh a jednotlivé postavy vtáhnou, ale bohužel se tak nestalo. Když se v knize našlo místo, které mě začalo bavit, hned další kapitolou nastal opak. Za mě tedy bohužel.

broskev28
30.01.2022 4 z 5

E-kniha mě opět překvapila svou hutností a rozsahem, ale také námětem. Artušovská legenda už byla zpracována mnohokrát a na mnoho způsobů, ale tohle je - alespoň pro mě - zcela nový přístup, už jen kvůli místu, kde se všechno odehrává, a především kvůli rodinné historii hlavní hrdinky. Ne všechno mi připadalo pochopitelné, dokonce jsem narazila na pasáž zjevně nesmyslnou (viz ukázka z knihy), ale je to fantasy, v níž reálné historické údaje není nutno brát tak vážně.
To nic nemění na faktu, že i pro mě, čtenářku úplně jiné věkové kategorie, byl tenhle příběh velmi zajímavý a čtivý. Takže jsem zvědavá, jak bude pokračovat, a zdali Nick, kterého někteří z nás považují za plochou a úmyslně nevýraznou postavu, bude opravdu nahrazen "černým vzadu" . . .

"Budova Carolina Clubu, jejíž luxusní prostory využívají k pořádání svých akcí absolventi, učitelé i jiní zaměstnanci univerzity, se nachází ve středu kampusu. Přestože zvenku vypadá novodobě, interiéry má ve stylu první poloviny dvacátého století, takže ještě před občanskou válkou."

zaandulee
30.01.2022 5 z 5

Kniha mě opravdu bavila. Pro mě byla velmi nápaditá, jelikož jsem jinou knihu, kde je zapracované téma Artuše, nečetla. Kniha mohla být trochu kratší, hlavně mě nebavily momenty, kdy mluvila Bree se svou psycholožkou, avšak smutné okamžiky jsem prožívala spolu s ní. Co se týče postav, tak hl. hrdinka mi sedla, ale její "protějšek" rozhodně ne, byl nezajímavý a nijaký. Její kamarádka a pár postav ze spolku mi přirostlo k srdci.....Selwyn je kapitola sama o sobě. Co se týče předvídání, tak něco jsem tušila, něco zase ne, v průběhu knihy jsem dost měnila názor. :D

Moc se těším na pokračovaní, hlavně co se týče romantické linky, která doufám bude pokračovat tím druhým (SPRÁVNÝM!) směrem. :D S

Adelína_čte
28.01.2022 5 z 5

Wow! Wow, wow, wow! S tak velkým přesahem jsem se u fantasy young adult knížky už hodně dlouho nesetkala!
Tenhle popisek píšu, výjimečně, ihned po dočtení. Protože Mýtonoši mě nejspíš vytáhli ze čtecí a umístili se mezi nejlepšími tituly za rok 2021, jo, až takhle skvělý jsou!
Legendy o Artušovi. Excalibur. Řád kulatého stolu. Nemožnost volby. Poslání. Dědictví. Démoni. Mýtonoši.
Tématika rasismu. Diskriminace. Mezigenerační trauma, které zažívají potomci zotročených lidí. Půda nasáklá uznalou i neuznalou krví, potem i slzami zotročených Afričanů a jejich potomků.
Pár trigger warnings je na místě: seximus, Bree trpí akutním traumatickým zármutkem, posttraumatickou stresovou poruchou a prvotními symptomy perzistentní komplexní poruchy truchlení.
Romantika je báječná, ale nečtěte to, prosím, jen kvůli ní, ta knížka má tolik dalších předností!
Hlavní hrdinku Bree jsem si zamilovala, působila opravdově, uvěřitelně, dělala chyby, poučila se z nich, přirostla mi k srdci, oplývá velkou #girlpower . Jako postava se nejvíce vyvinula, po psychologické stránce byla skvěle vykreslena.
Stejně tak jako celý svět! Výborně vystavěný, s historií, fungováním, pravidly.
Přemýšlím, co bych mohla vytknout. No možná jen nával informací na začátku, bylo toho dost na pobrání, ale bez toho by příběh nemohl být tak komplexní. Takže vlastně asi nic nenacházím.
Zkrátka skvost a přečtěte si to prosím, jo?
5/5 hvězdiček, zasloužený#HumbookTip a jedna z nejlepších knížek roku 2021!

Katka_Malfoy
18.01.2022 5 z 5

To je úplně dokonalá kniha, že si ji budu muset přečíst znovu. Možná je děj maličko pomalý, ale stojí to za to! Těším se na další díl, v aj by měl vyjít v listopadu 2022.

Betty96
14.01.2022 4 z 5

Krásný příběh inspirovaný legendami o Artušovi zasazený do moderního světa. Ze začátku jsem měla velký problém se začít. Nedokázala jsem si v hlavě srovnat všechna fakta o magii, fungování řadu atd. Kniha překypuje informacemi, občas jsem si některé části musela přečíst 2x, ale i tak to stálo za to. Druhá polovina knihy už se krásně rozjela tak, že jsem jí zvládla přečíst na jeden zátah.

Ale i tak mi stále v hlavě vrtá myšlenka, že se vše odehrálo moc rychle. Děj se odehrál cca ve dvou týdnech. Na to kolik se toho v knize stalo, a jak to hlavní hrdince změnilo úplně celý život od základu, mi přijde nereálné, že se s tím Bree dokázala tak dobře vypořádat za tak krátkou dobu.

Šmejdice
09.01.2022 5 z 5

Za mě fakt super knížka. Samozřejmě nejsem cílená skupina, občas mi přišlo něco přehnané a něco by chtělo více propracovat. Ale nikde nebyl čas přemýšlet nad hluchými místy, děj měl spád a bylo to čtivé a plné akce. Teď čekat na další díl

Cassandra_H.
08.01.2022 1 z 5

(SPOILER) O knize jsem slýchala poměrně často a s velmi dobrými ohlasy, takže se dalo říct, že jsem měla velmi vysoká očekávání.
Bohužel kniha mě velmi zklamala. Jistě, nápad na téma arušovských legend byl originální a zajímavý, jen… Jak to říct hezky? Postavy byly ploché, nevýrazné a na můj vkus až moc často měnily názor.
Navíc, v první kapitole Bree zjistila, že magie je skutečná a namísto, aby reagovala jako normální člověk a podělala se strachy tak si zapatovala jména, pojmy, funkce a vpodstatě všechno, co by o tom světě měla vědět. Nevím jak vy, ale mě to docela nesedělo.
Jediný v knize, koho jsem dokázala strpět a který byl pravděpodobně jediný důvod přoč jsem knihu vůbec dočetla byl Selwyn
Knize dávám 1 hvězdu a to jen díky obálce a dobrému námětu (i když VELMI špatně zpracovanému)

magie pro dívky romantika superschopnosti

Tracy Deonn
americká