Mýtonoši

Mýtonoši
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/540080/bmid_mytonosi.jpg 4 339 339

Mýtonoši série

Po smrtelné nehodě své matky už šestnáctiletá Bree Matthewsová nechce mít nic společného s domem, kde vyrůstala a který je plný vzpomínek. Rezidenční program pro nadané středoškoláky na Severokarolinské univerzitě vypadá jako dokonalý únik - dokud první noci v kampusu není Bree svědkem magického útoku. Létající démon, který se krmí lidskou energií. Tajná společnost lidí, kteří si říkají mýtonoši, studenti, kteří démony loví. A taky záhadný mág, který si říká merlin, co se neúspěšně pokusí Bree vymazat paměť. Jeho pokus však probudí Breeinu jedinečnou magii i pohřbené vzpomínky - té noci, kdy její matka zemřela, byl v nemocnici někdo jiný, kdo si říkal merlin. Teď když Bree ví, že je na matčině smrti víc, než prohlašovala policie, udělá cokoli, aby zjistila pravdu - i kdyby to mělo znamenat, že se sama infiltruje mezi mýtonoše a stane se jedním ze zasvěcenců. Na svou stranu dostane také odpadlického mýtonoše Nicka, který nemá spolek o nic radši než ona, a jejich spojenectví je vtáhne hlouběji do tajemství společnosti - a také blíž k tomu druhému. Ale když jí mýtonoši odhalí, že jsou potomky rytířů krále Artuše, a vysvětlí, že se blíží magická válka, Bree se musí rozhodnout, jak daleko kvůli pravdě zajde a jestli by měla své schopnosti použít ke zničení spolku - nebo se k němu připojit.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

Legendborn, 2020

zaandulee
30.01.2022 5 z 5

Kniha mě opravdu bavila. Pro mě byla velmi nápaditá, jelikož jsem jinou knihu, kde je zapracované téma Artuše, nečetla. Kniha mohla být trochu kratší, hlavně mě nebavily momenty, kdy mluvila Bree se svou psycholožkou, avšak smutné okamžiky jsem prožívala spolu s ní. Co se týče postav, tak hl. hrdinka mi sedla, ale její "protějšek" rozhodně ne, byl nezajímavý a nijaký. Její kamarádka a pár postav ze spolku mi přirostlo k srdci.....Selwyn je kapitola sama o sobě. Co se týče předvídání, tak něco jsem tušila, něco zase ne, v průběhu knihy jsem dost měnila názor. :D

Moc se těším na pokračovaní, hlavně co se týče romantické linky, která doufám bude pokračovat tím druhým (SPRÁVNÝM!) směrem. :D S

Adelína_čte
28.01.2022 5 z 5

Wow! Wow, wow, wow! S tak velkým přesahem jsem se u fantasy young adult knížky už hodně dlouho nesetkala!
Tenhle popisek píšu, výjimečně, ihned po dočtení. Protože Mýtonoši mě nejspíš vytáhli ze čtecí a umístili se mezi nejlepšími tituly za rok 2021, jo, až takhle skvělý jsou!
Legendy o Artušovi. Excalibur. Řád kulatého stolu. Nemožnost volby. Poslání. Dědictví. Démoni. Mýtonoši.
Tématika rasismu. Diskriminace. Mezigenerační trauma, které zažívají potomci zotročených lidí. Půda nasáklá uznalou i neuznalou krví, potem i slzami zotročených Afričanů a jejich potomků.
Pár trigger warnings je na místě: seximus, Bree trpí akutním traumatickým zármutkem, posttraumatickou stresovou poruchou a prvotními symptomy perzistentní komplexní poruchy truchlení.
Romantika je báječná, ale nečtěte to, prosím, jen kvůli ní, ta knížka má tolik dalších předností!
Hlavní hrdinku Bree jsem si zamilovala, působila opravdově, uvěřitelně, dělala chyby, poučila se z nich, přirostla mi k srdci, oplývá velkou #girlpower . Jako postava se nejvíce vyvinula, po psychologické stránce byla skvěle vykreslena.
Stejně tak jako celý svět! Výborně vystavěný, s historií, fungováním, pravidly.
Přemýšlím, co bych mohla vytknout. No možná jen nával informací na začátku, bylo toho dost na pobrání, ale bez toho by příběh nemohl být tak komplexní. Takže vlastně asi nic nenacházím.
Zkrátka skvost a přečtěte si to prosím, jo?
5/5 hvězdiček, zasloužený#HumbookTip a jedna z nejlepších knížek roku 2021!

Katka_Malfoy
18.01.2022 5 z 5

To je úplně dokonalá kniha, že si ji budu muset přečíst znovu. Možná je děj maličko pomalý, ale stojí to za to! Těším se na další díl, v aj by měl vyjít v listopadu 2022.

Betty96
14.01.2022 4 z 5

Krásný příběh inspirovaný legendami o Artušovi zasazený do moderního světa. Ze začátku jsem měla velký problém se začít. Nedokázala jsem si v hlavě srovnat všechna fakta o magii, fungování řadu atd. Kniha překypuje informacemi, občas jsem si některé části musela přečíst 2x, ale i tak to stálo za to. Druhá polovina knihy už se krásně rozjela tak, že jsem jí zvládla přečíst na jeden zátah.

Ale i tak mi stále v hlavě vrtá myšlenka, že se vše odehrálo moc rychle. Děj se odehrál cca ve dvou týdnech. Na to kolik se toho v knize stalo, a jak to hlavní hrdince změnilo úplně celý život od základu, mi přijde nereálné, že se s tím Bree dokázala tak dobře vypořádat za tak krátkou dobu.

Šmejdice
09.01.2022 5 z 5

Za mě fakt super knížka. Samozřejmě nejsem cílená skupina, občas mi přišlo něco přehnané a něco by chtělo více propracovat. Ale nikde nebyl čas přemýšlet nad hluchými místy, děj měl spád a bylo to čtivé a plné akce. Teď čekat na další díl

Cassandra_H.
08.01.2022 1 z 5

(SPOILER) O knize jsem slýchala poměrně často a s velmi dobrými ohlasy, takže se dalo říct, že jsem měla velmi vysoká očekávání.
Bohužel kniha mě velmi zklamala. Jistě, nápad na téma arušovských legend byl originální a zajímavý, jen… Jak to říct hezky? Postavy byly ploché, nevýrazné a na můj vkus až moc často měnily názor.
Navíc, v první kapitole Bree zjistila, že magie je skutečná a namísto, aby reagovala jako normální člověk a podělala se strachy tak si zapatovala jména, pojmy, funkce a vpodstatě všechno, co by o tom světě měla vědět. Nevím jak vy, ale mě to docela nesedělo.
Jediný v knize, koho jsem dokázala strpět a který byl pravděpodobně jediný důvod přoč jsem knihu vůbec dočetla byl Selwyn
Knize dávám 1 hvězdu a to jen díky obálce a dobrému námětu (i když VELMI špatně zpracovanému)

Fortuna7
07.01.2022 4 z 5

Cca první polovina mě moc nebavila. Nešlo se mi začíst a trochu jsem se ztrácela ve jménech a v poměrně složitém magickému systému. Ale sakra ten konec! Vše do sebe krásně zapadlo a dávalo to logiku. A hlavně, byla jsem neskutečně překvapená, ten konečný zvrat je luxusní ;-)
Moc se mi líbilo, že autorka zvládla do knihy zapasovat tolik závažných témat. Hlavní hrdinka mi byla sympatická a rozumněla jsem jí. Dále chci ocenit, že zde byly vysvětlené rovnou dva magické systémy, což knize přidávalo na čtivosti.
Nenechte se odradit slabší první polovinou a budete nadšení :-) Už jsem zvědavá na další díl!

KatChiss
07.01.2022 4 z 5

3,5/5
Mýtonoši byli nevím-kolikátým-Humbooktipem a proletěli celým instagramem. Nečetla jsem žádnou negativní recenzi. Je tedy pochopitelné, že má očekávání byla opravdu vysoká. Četla jsem je na konci prosince a myslela jsem si, že tohle bude jedna z nejlepších knih měsíce, top ya fantasy. Jenže očekávání se nenaplnila.
Námět je originální, příběh zasazený do legend o králi Artušovi jsem ještě nečetla. Hlavní hrdinka je černoška a dennodenně se potýká s nehezkými poznámkami na svou barvu pleti. Používání magie bylo zajímavé a zase něco jiného. To vše se mi líbilo, ale celou dobu jsem měla pocit, že tomu něco chybí. Myslím si, že příčinou je rozsáhlost knihy. Dlouho mi trvalo, než jsem se začetla. Neotáčela jsem dychtivě stránky, abych se dozvěděla, co se dál stane. Hlavní hrdinka mi nepřirostla k srdci a romantická linka se mi nijak zvlášť nelíbila (navíc jsem měla pocit, že se vytváří milostný trojúhelník).
Kolem a kolem je to dobrá young adult fantasy s originálním námětem, ale mně tam prostě něco chybělo #sorrynotsorry.

LenkaPet
06.01.2022 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, nemohla jsem ji odložit. Bohužel musím ale říct, že znám lepší, tím ale určitě neříkám, že je špatná. Je krásná. Zase malinko jiná než ji podobné což já vždy velmi oceňuji.

ydnac
31.12.2021 5 z 5

Poslední kniha v tomto roce a vybrala jsem si VÝBORNĚ :-)
Nová fantasy ve které ožívají potomci krále Artuše, Lancelota a celého kulatého stolu, zasazená do současnosti.
Hlavní hrdinka Bree nastupuje do přípravného kurzu na vysoké a nemá tušení co všechno ji čeká :-)
Láska, magie, démoni, spolky, přátelství, zrada, ale i velké zvraty a odhalení.
Dobře jsem se bavila, knížka je napínavá a ten konec...
Ach jo, proč není ještě další díl.
SUPER A DOPORUČUJI :-)

bookbug_cz
28.12.2021 5 z 5

Tracy Deonn: Mýtonoši
Kdo by nemiloval zmodernizovanou verzi artušovských legend, ze kterých nám utkvěly především postavy krále Artuše, sira Lancelota, krásné Ginevry nebo čaroděje Merlina?
V této young adult fantasy se setkáváme teprve s šestnáctiletou Bree, která po smrti své matky zažívá neskutečnou bolest vlastní duše. Rozhodne se odjet na Severokarolinskou univerzitu, kde studovala před nějakou dobou i její matka a tajně doufá, že se jí podaří objevit jakýkoliv její odkaz. Hned v prvních dnech ale přijde na to, že matčina autonehoda nemusela být jen bezvýznamná nehoda, ale něco víc. Čirou náhodou objeví nejen praktikující tajný spolek mýtonošů, ale i vlastní magické schopnosti, díky kterým dokáže vidět a cítit věci, které jen tak někdo nevnímá. Nebyla by to Bree, kdyby se nerozhodla, že pravdu o smrti své matky zjistí stůj co stůj, i kdyby na tom závisel i její mladý život. Spolek mýtonošů je totiž mnohem víc než jen obyčejný univerzitní spolek, ve kterém se pořádají bujaré večírky. Je silně vázán na staré artušovské legendy, na samotné rytíře kulatého stolu. Bree se tak dostává do společnosti bohatých a někdy dost sebestředných potomků těchto rytířů nebo s mýtonoši, kteří bojují s pekelnými psy či liškami z jiných světů a snaží se chránit nevinné lidské duše před bolestí a věčným utrpením.
Pod záminkou touhy dostat se do spolku jako páže Artušova dědice se stává nebezpečnou sloučeninou výbušné katastrofy, která se na spolek a celé lidstvo řítí. Dívka se sbližuje prakticky na první pohled s pohledným dědicem Nickem, zamilovává se a doufá, že má po svém boku nejen dobrého spojence. Tahle prvoplánová láska, která nemá žádný vývoj Nicka jako postavy, mi zde moc neseděla a vlastně jsem jen přetáčela oči v sloup, když na scénu přišli právě oni dva. Nick byl kladný hrdina, hodný. Ale to je asi tak vše – žádný vývoj, který by z něj udělal to pravé „ach“. Na straně druhé tu byl Selwyn Kane – temný, krásný, protivný a sarkastický králomág s neobyčejnými schopnostmi zaručující bezpečnost všech v tomto nebezpečném světě. A tak trochu nepochopený, stejně jako Bree.
Autorka svůj debut napsala na jedničku. Styl psaní mi sedl, bylo to čtivé, žádná výraznější hluchá místa. Téma rasismu tu bylo v mírnější formě, než jsem očekávala, nic nepřeháněla, i když jsem z některých trapných rasistických hlášek některých postav doslova rostla a Bree jsem svým způsobem litovala, občas mě zarazil výrok jejího otce – „ať si najde někoho z vlastních řad, že jen oni ji porozumí…
Na závěr jen – jděte do toho. Ano, má přes 600 stran, ale to je jen číslo. Dobrá kniha tkví v úplně něčem jiném.

lena.o.knihach
23.12.2021 5 z 5

Sice jsem říkala, že budu omezovat první díly sérií, které ještě nevyšly celé, ale Mýtonošům jsem prostě nemohla odolat. A jsem moc ráda, že jsem jim dala šanci, protože se tato kniha dostala do mých TOP 10 za rok 2021.

Ve skutečném světě ožívá magie artušovských legend a bylo to prostě a jednoduše boží. Ten nápad, zápletky, zvraty v každé části knihy, vývoj postav.. tomuhle nemám co vytknout.

Bree patří k těm lepším hlavním hrdinkám a já jsem ráda, že mi sedla a byla mi už od začátku sympatická. To samé platí i Nickovi. Ale Selwyn Kane! Ten byl ještě o level výš a v dalším díle se těším obzvlášť na něj.

Tracy Deonn napsala vskutku originální young adult urban fantasy a těch pár klišé je opravdu zanedbatelných. V knize se řeší i rasismus, ztráta blízkého člověka a já nemůžu jinak, než vám knihu doporučit.

Medasek
18.12.2021 3 z 5

Byla to velmi zajímavá knížka. Originální téma i hrdinka.

KristieSpacil
13.12.2021 5 z 5

Ve spolupráci s Albatros Media.

Legendborn jsem poprvé četla v angličtině už skoro před rokem a zamilovala jsem si to. Byla jsem proto nadšená z toho, že kniha vyjde v překladu, a zkrátka jsem to musela omrknout i v češtině. A jop, i na druhé čtení to zbožňuji stále stejně a fakt si stojím za tím, že v rámci YA fantasy tohle patří k tomu nejlepšímu, co můžete najít.
Mýtonoši totiž splňují vše, co od dobré knihy žádám. Tak zaprvé - ty postavy jsou fakt povedené. Žijí vlastním životem, mají za sebou nějakou minulost, co je utvářela, prochází si vývojem, nadále rostou. Skrze Bree navíc autorka otevírá téma zármutku, jak se s tím člověk může vyrovnat a co se děje, když ho člověk ignoruje.
Za druhé to prostředí. To je jedním slovem skvělý. Fakt chytré spojení artušovských legend, tradičnější magie Afro-američanů a démonských bytostí. I napodruhé mě bavilo to prostředí objevovat a těším se, co o něm zjistím dál.
Za třetí děj, co má spád, od začátku až do konce jste v pohybu a v napětí. Osobně jsem nevnímala žádná hluchá místa a naopak jsem byla ze všech zvratů překvapená. A třeba ten konec pro mě byl opět děsně intenzivní zážitek, i když jsem už věděla, co se stane. Plus je fakt fajn, že ta základní linka se tady vyřeší a uzavře, zároveň se ale zlehka načne i další, aby se čtenář těšil na pokračování. A tak by to mělo u sérií být.
Za čtvrté je to skvěle napsané. Tohle že je debut?! Páni! S tímhle souvisí i fakt, že musím pochválit překlad, četlo se mi to v češtině stejně příjemně jako v originále.
Za páté máte tu i nějakou hlubší myšlenku. Kromě toho zármutku, což autorka zpracovává fakt bravurně, tu máte prožité zkušenosti afro-americké hrdinky. Kromě jasného rasismu je tu výborně ilustrovaná i mikroagrese (třeba to, jak chtějí sahat Bree na její afro), která je stejně špatná jako otevřený rasismus. Podobně výrazný prostor má i sexismus.
No a za šesté - fakt, fakt moc jsem si to čtení užívala, bavilo mě to, nechtělo se mi to odkládat. I to je pro mě znak dobré knihy.
Zkrátka - dejte Mýtonošům šanci. Moc vás prosím.

Fifth Element
10.12.2021 2 z 5

Jednu hvězdu navíc za tu poslední bitvu.

To už neexistuje překladatel nebo korektor, kteří by nechali projít knihu zcela bez chyb???

Edit : když čtu fantasy, chci fantasy a ne přemýšlet o názoru na nespravedlnost světa, který je spoustou komentujícich vyzdvihovan, k tomu jsou biografie a literatura faktu..

zuzak82
10.12.2021 4 z 5

(SPOILER) Výrazným kladem knihy je netypický svět, kde se prolínají motivy několika různých druhů magií a legend (Artuš a jeho rytíři kulatého stolu prezentující bílou tisíciletou historii versus magie půdočar předávanou po několik generací černošek).

Hlavní hrdinka Bree je černoška, proto se zde objevují i motivy rasismu, předsudků, otrokářství a určité vykořeněnosti, kterou Bree pociťuje. Dalším důležitým motivem je ztráta blízké osoby (podle mě však tento motiv mohl být lépe a více emocionálně zpracován).

Největším překvapením pro mě však byla postava Selwyna Kane, kterou jsem si v průběhu knihy velmi oblíbila a je mnohem více propracovanější než Bree nebo Nick. Rovněž vztah mezi ním a Bree je zajímavější, uvěřitelnější a jiskřící.

Což se bohužel nedá říct o dvojici Bree a Nick, kteří prožívají typickou lásku na první pohled. Celý jejich vztah na mě působil jako uměle rychle vytvořený a směšně fatální. Ale snad lze přivřít obě oči, protože přece jen Bree je 16 let a jde asi o její první velkou zamilovanost. Škoda, že autorka nevěnovala více péče a nápadů i postavě Nicka.
Pravděpodobně nás čeká v dalších dílech milostný trojúhelník, což nevím, zda bude fungovat, když už nyní vztah Bree a Nicka není zajímavý.

Bohužel i v této knize se setkáme s typickým nešvárem YA fantasty knih, kdy Bree nemá sice žádný výcvik, ale poráží několik let trénované protivníky a nestvůry. Navíc mi chce autorka říct, že 16-letá Bree a její náctiletí kamarádi by fyzicky zvládli zkoušky a útoky nestvůr jako mnoho let trénovaní dospělí?

Celkově tedy hodnotím 80%.

DreamerX9
08.12.2021 3 z 5

Líbí se mi že autorka na konci specifikuje čím se inspirovala a přijde mi velice přínosné do knihy zasedit stresovou poruchu z traumatu a přiblížit čeho se to vlastně týká a udělat z toho fantasy geniální + inspirace králem Artusem proč ne? Kniha je za mě pro mladší ctenare a dej mě až tolik nepohltil a nebavil jak jsem čekala ale za tu fantazii to určitě stojí a především originalitu

Arianne
08.12.2021 4 z 5

Byla to paráda. Osobně bych ocenila, kdyby byli hlavní hrdinové alespoň o pár let starší (nejsem už úplně cílovka), ale naštěstí zde nešlo o bandu ztrápených, hormony ovládaných puberťáků, takže i tak dobrý.
Četlo se to jedna báseň. I když příběh řeší nejedno složité téma (na jednu knihu možná až moc), autorka nedovolila, aby zcela ovládla příběh. Ten je originální, pevně vystavěný svět s jasně danými zákonitostmi. Postavy jsou skutečné, silné, s dobrými i špatnými stránkami.
Po dlouhé době opravdu parádní YA fantasy, která nikoho nekopíruje, má hlavu i patu a její hrdiny si člověk oblíbí.

Kristi_čte
06.12.2021 5 z 5

Tahle knížka má kolem 600 stránek a to mě na začátku trochu děsilo. Díky bohu jsem se ale bála zcela zbytečně, protože tahle kniha mě neskutečně bavila a přečetla jsem ji za jeden jediný den. Tolik jsem se začetla, že jsem nebyla schopná dělat nic jiného než jen číst dál a nechtěla jsem knihu pustit z ruky.
Samotný námět byl originální a mně přišel skvělý. To, jak autorka do knihy zapracovala pověsti kolem krále Artuše, Merlina a kulatého stolu bylo skvělé a to bylo asi i to, co jsem si na knize užívala nejvíc.
Kromě toho byla taky plná akce, rozkrývání nejrůznějších tajemství a taky je velmi čtivě napsaná.
Mýtonošům nemám absolutně co vytknout a jsem si jistá, že se objeví mezi mými top knihami za tento rok!

kalinkacz
03.12.2021 4 z 5

Mýtonoši jsou neskutečně originální young adult urban fantasy, která není jedno velké klišé! Super prostředí, fajn postavy i zvraty...
Osobně naprosto chápu zahraniční hype, vysoké hodnocení i fakt, že je to Humbook tip - zasloužené! Já už ale ya fantasy tolik nečtu a prostě byla kniha dlouhá a pár klišé jsem v ní viděla... Hodnotím ale rozhodně vysoko a kladně! Pokud tento žánr vyhledáváte, tak Mýtonoše rozhodně zkuste...