Naslouchač

Naslouchač
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/543578/bmid_naslouchac.jpg 5 4484 4484

miamialee
30.12.2019 5 z 5

fantastická!

Mabie
28.12.2019 5 z 5

Naslouchač je příběh z představitelně vzdálené budoucnosti, zhruba 300 let po nás. Děj se odehrává v části Evropy, která přežila další válku, zbytek světa je plný jedovatých plynů a obyvatelná část světa se před smrtelným ovzduším brání štítem ze sklenitu, speciálního nerostu. Je to záhadný a mocný nerost, plný energie, zázračné síly i neprozkoumaných vlastností. Zpracovávat ho mohou pouze sklenaři, lidé, kteří byli ve válce poraženi, zotročeni, vlivem špatných životních podmínek žijí krátký těžký život, většina se rodí s deformacemi a nemají právo téměř na nic.
Hlavní hrdinkou je Ilan, třináctiletá dívka sklenařka, která se jako jedna z mála narodila “čistá”, t.j. bez deformací. Protože takové dívky jsou určené pro rozmnožování ve veřejných domech, její matka prohlásí Ilan za chlapce. Vzhledem k téměř středověkým podmínkám ve kterých sklenaři žijí a které s sebou nesou třeba zakrývání těla i obličeje se Ilan daří skrývat před světem, že je dívka. Zhruba v péti letech se u ní projeví nebývalé nadání pro sklenit, učí se tento nerost brousit a nakonec je díky svému nadání a citu pro sklenit přijata do skupiny tzv. pětadvacítky, skupiny nejslavnějších bojovníků, jako brusič jejich bájných sklenitových mečů.
V knize zazní spousty nových nezvyklých slov, která svět sklenařů dokreslují a vy zjistíte, že jste vtaženi do tajuplného příběhu, který vás chytil a nechce vás pustit.
Poslouchala jsem knihu jako audio a interpretka Jitka Ježková byla opravdu úžasná. S textem si pohrála, naprosto věrohodně dokázala podat příběh, vyprávěný dívkou, která je pro většinu ostatních chlapcem, tak, že se neztrácíte a uvěříte. Jako celé knize.

TamčaBard
28.12.2019 5 z 5

Dostala jsem ji od ježíška a přečetla ze dne na den. A okamžitě jdu objednat další díl. Opravdu velmi povedené!

káťa29
28.12.2019 5 z 5

Přečetla jsem ji jedním dechem, příběh mě úplně pohltit. Po dlouhé době jsem se u knížky vžila do příběhu natolik, že jsem se s hlavní postavou bála, smála i brečela.
Od českého fantasy jsem rozhodně tolik nečekala o to víc mě kniha překvapila a nadchla, už se těším na další díl.

AlbinaBina
27.12.2019 5 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu. Úplně mne uchvátila!

Cross88
27.12.2019 4 z 5

Poslouchal jsem jako audio knihu, pani ktera to cte ma velice prijemny hlas. Knizka je vynikajici, jen chvili trva nez se to "rozjede", coz je samozrejme dano hlavni postavou.

Simy
26.12.2019 5 z 5

Přišel jsem si jak Bastian v Nekonečném příběhu, tak moc mě ta kniha přikovala a vtáhla. Neskutečný zážitek. Tolkien už bohužel nic nepřidá, ale Paní spisovatelka Stehlíková snad ano.

Jannienka
26.12.2019 5 z 5

Dokonalá fantasy. Nechybí napětí, vtip, ani taková ta touha, co vás nutí číst dál. Co chce, aby se z Ilana a kapitána pětadvacítky stali skuteční přátelé, a taky aby kapitán projevil možná trochu úcty až zjistí, že Ilan je holka.
Jediné, co mi vadí, jsou otevřené konce obou dílů (obzvláště toho druhého, tam už by to nemohlo skončit více uprostřed děje).

Trijan
26.12.2019 5 z 5

Tato fantasy kniha od české autorky mě mile překvapila. Jakmile jsem se pustil do čtení, ocitl jsem se ve světě tzv. sklenářů, kteří prohráli válku s lidmi z nížin a jsou vytlačeni na okrajové dno společnosti do špinavých ghett. V jednom takovém ghettu vyrůstá dívka jménem Ilan, která se musí od svého narození vydávat za chlapce, aby měla naději na lepší život. Příběh se pomalu odvíjí a postupně přidává na obrátkách :) Záhady, dobrodružství, boj o holý život, přátelství.
Po dočtení prvního dílů, Vám zůstane řada nezodpovězených otázek, tak vám nezbyde nic jiného, než sáhnout po druhém dílu knihy a ukojit svou zvědavost ;) Čtení zdar!

julie0026
21.12.2019 5 z 5

Málo kdy čtu knihy od českých spisovatelů natož fantasy žánr ale tahle kniha se my strašně líbila hodně dlouho jsem přemýšlela jestli jim mám vůbec číst ale pořád se jsem přemýšlela proč všichni říkají jak je to boží kniha a že určitě nedá každému spát tak jsem se rozhodla že si ji přečtu a hned první stránky my řekli že tohle je kniha kterou už dlouho hledám paní Stehlíkové se strašně povedla určitě doporučuji

kalache
19.12.2019 5 z 5

...mám tak trochu nedůvěru k českým autorům,ale tahle kniha velmi mile překvapila...

Daky
15.12.2019 4 z 5

Naslouchač je kniha, co mi neskutečně dlouho ležela na polici a do které se mi moc nechtělo, jelikož jsem jí tak trochu koupila naslepo a až pak zjistila, že je psaná v Ich formě s hlavní holčičí hrdinkou v hlavní roli. Koupi, ale po přečtení nelituji.
Celou první knihu jsem přečetla za tři dny, a já knihy takhle rychle většinou nečtu (čti neudržím tak dlouho pozornost), ale tady se setkáváme s vlastním vytvořeným světem, který má pravidla, která fungují. Ano občas se najdou nějaké drobné nejasnosti, ale nic co by nešlo přehlédnout.
Hlavní hrdinka je sice malé dítě, ale oblíbíte si jí stejně jako i ostatní vedlejší postavy. Jen škoda, že některé tu opravdu slouží jen jako křoví a vztah si k nim jednoduše neuděláte. Takže když pak dojde ke konci knihu k určitému zvratu, vlastně vám ani není jedno, že se to stalo jelikož pro vás postava nic neznamená. Jen totiž hnusným chováním k hl. hrdinovi neuděláte z postavy dobrého záporáka.
Kniha vás chytne a nepustí, svět funguje a výborně popsaný. Plus obal knihy je prostě nejvíc.

Olivie12
12.12.2019 5 z 5

Naprosto skvělé. Navíc česká autorka. Moc pěkné fantasy. Poslouchala jsem audio a můžu jedině doporučit. Krásně namluvené. Už hltám další díl.

Holkabezbot
09.12.2019 5 z 5

Naprosto skvělé, já poslouchala audioknihu a mohu jedině doporučit (skvěle vymyšleno a napsáno a neskutečně baječně přečteno), tento svět mě naprosto pohltil a jen nerada jsem se s ním loučila.

pipa36
09.12.2019 5 z 5

Při cestě za zimními radovánkami jsem se po 2 letech opět vrátila do úžasného světa, který paní Stehlíková stvořila, tentokrát ve formě audioknihy, načtené paní Ježkovou. Ke knihám jsem se chtěla vrátit až za pár let, až bude celá série dopsaná, ale prostě jsem nevydržela. Mé pocity jsou stejné, jako tehdy - příběh je úžasný, neotřelý, napínavý, promyšlený, krásný..., styl vyprávění autorky je opravdu podmanivý. Takže dnes přijde na řadu druhý díl, a potom... Doufám, že půlroční frustrace z toho, že mě jiné knihy nezajímají, přejde dříve.
A paní Ježková by za svůj přednes zasloužila samostatné, také hodně vysoké hodnocení.

Tereziee
07.12.2019 5 z 5

Naslouchač. Kniha, která mě dostala. První kapitoly byly náročné. Úplně nový svět, zvláštní pojmy...no chvilku mi trvalo než jsem vlastně všecko pobrala. Pak se to ale rozjelo, příběh mě vtáhl a já hltala jednu stránku za druhou. Ilan mi učarovala svoji chytrostí, laskavostí a zvídavostí. Nutně musím vědět, co bude dál.

Kao
04.12.2019 5 z 5

Naslouchač je přesně ten typ knihy, který když čtete, nemůžete od sebe odtrhnout, a když knížku přece jen musíte na krátko odložit, pronásleduje vás v myšlenkách všude kam jdete.
Po otevření knihy narazíte na dokonale vypracovaný utopický svět - nelítostný, krutý a až syrově upřímný, kterému čelí malá holka pocházející z národa zlomeného a poraženého lidskou ignorancí.
Tahle knížka má mnohem hlubší poselství, než byste si na první pohled mohli myslet.

Ilan
03.12.2019 5 z 5

Naslouchač je jedna z nejlepších fantasy které jsem četla. Rozhodně stojí za přečtení.

marekpreucil
29.11.2019 5 z 5

Nejsem příznivec Fantasy, ale byl jsem mile překvapen. Moc se mi to líbilo a především to, že nečekáte dlouho na výsledky událostí.

HynekBee
28.11.2019 5 z 5

Smekám, od knihy jsem se nedokázal odtrhnout. I český autor umí!