Někdo z nás

Někdo z nás
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/535936/bmid_nekdo-z-nas-66143655d7bbe.jpg 4 630 630

Sourozence Herelovy od dětství pojí silné pouto, a přestože už jsou všichni dospělí, nedají na sebe dopustit. Rodinnou idylku jim však jednoho dne naruší hrůzný nález na zahradě matčina domu, jenž spustí lavinu nečekaných událostí. Minulost se probouzí k životu a spolu s ní i mučivé tajemství, které nikdy nemělo spatřit světlo světa. Jak snadné je ztratit důvěru v někoho, koho známe celý život? A opravdu víme, co jsou naši nejbližší vlastně zač?... celý text

anája
10.08.2024 5 z 5

(SPOILER) Přečteno za den, pro ně to musela být hrůza. Nejhorší pro mně bylo to vyhození tělíčka prasatům.Dobře napsané. Vůbec jsem nečekala to rozuzlení. Doporučuji

mkarajda
08.08.2024 4 z 5

(SPOILER) První část knížky mě absolutně nebavila. Dál se již vše hodně rozjelo a četlo mnohem lépe, ale pro mě jako matku malých dětí to bylo velice náročné čtení.
Osud Nely byl pro mě dost nepochopitelný, jediné vysvětlení - zoufalí lidé dělají zoufale věci - jinak se nedá pochopit, proč to udělali.
Vím,že se takové věci v reálu dějí, že je potřeba o nich mluvit a nezavírat oči,ale tak těžko se to čte, představuje.

rumova_kulicka
06.08.2024 4 z 5

Autorku jsem si oblíbila, ale tato kniha mě bavila nejméně. Bylo to drsné, bylo to smutné a bylo to i předvídatelné. Ale čtivé taky.

Vampucha
31.07.2024 audiokniha 4 z 5

Toto bylo mé první setkání s Kristýnou Trpkovou a jsem vcelku spokojená, na audio poličce už mám její další knihu Stvůra, tak uvidíme, jakou laťku kniha Někdo z nás nastavila.

Hlavní zápletka je známé klišé, vícečlenná rodina v jednom domě a mrtvola. Ale někdy ty jednoduché motivy stačí a fungují skvěle. A tak je tomu i v případě této knihy.

Ačkoli se zdá, že mrtvola je tím tématem, co se v knize řeší nejvíc, je to i hodně o rodině Herelových. O jejich minulosti a různých tajemstvích, ať už každého zvlášť nebo společných.
Příběh má od začátku hezký spád a myslím, že tam nejsou ani hluchá místa. Líbily se mi prostřihy do minulosti formou vzpomínek jednotlivých postav, které autorka zasadila do časové osy, tak že vzpomínky na sebe relativně navazovaly.

Různé charaktery jednotlivých sourozenců stojí také za zmínku, každý byl ovlivněn dětstvím jinak a v dospělosti se to zajímavě projevuje a promítá do celého příběhu.

V určité chvíli jsem začala tušit, co to tajemství je a nespletla jsem se, což je vlastně škoda. To napětí a finální odhalení tajemství na konci nebylo tak šokující a nemělo správný efekt.
Naopak co jsem nepoznala a co bylo překvapivé, bylo odhalení vraha.

Hodnocení 3,5

anovy64
30.07.2024 5 z 5

Zpočátku jsem si říkala, že to je takový psychologický román pro ženy, kdy autorka rozebírá osudy jednotlivých postav, ale po rodinné oslavě to začala být síla a nemohla jsem se od čtení odtrhnout. Konec byl pro mě dost překvapivý.

Aya81
30.07.2024 4 z 5

(SPOILER) Zajímavý námět knihy. A bylo to velmi smutné čtení. Smutné hlavně při představě, že takové věci (myšleno domácí násilí) nejsou jen vymyšleným tématem knihy, ale že se skutečně dějí. Celou dobu jsem přemýšlela, kdo z rodiny za tím je, vyloučila jsem jen Nelu a Richarda (kdyby to byl on, tak by s tou kostí z jímky určitě nevylezl). Že bude něco v "nepořádku" s Nelou jsem tušila, ale po zjištění důvodu - no, upřímně, tohle mi přišlo trochu přitažené za vlasy, ten únos. Za to hvězda dolů. Hodně mne ranil ten závěr, to, že rodina s tak silnými pouty nedokázala ustát situaci a zůstat pospolu. Ale možná by to tak bylo i v reálu, těžko říct. Každopádně mne ten konec bolel. Nechápu ale, jak někdo může říct, že kvůli drsnému konci je kniha špatná. Naopak! Kristýna Trpková se opravdu s každou knihou zlepšuje.

marketa1860
29.07.2024 4 z 5

Veliké překvapení, přečteno za dvě odpoledne. Za mě nejlepší autorčina kniha. Přestože je v knize větší množství osob, snadno se zorientujete. Originální zápletka, kolem které krouží osudy všech zúčastněných.

Vendula1967
28.07.2024

Přečetla jsem všechny autorčiny knihy,ale tahle je za mě nejhorší!!!Už u série s Laurou mě mrzelo,že tak hezké,poutavé čtení zkazila takovým závěrem.A tohle byla úplná hrůza!!!Nedokázala jsem vůbec pochopit,že to mohla napsat žena,matka.Děj je předvídatelný,ale stejně jsem doufala,že to nedopadne tak,jak si myslím.Bohužel se tak nestalo.Kniha je hodně depresivní,i po několika dnech na to musím pořád myslet a nemůžu to dostat z hlavy!!!Škoda,že šikovná,talentovaná autorka nemůže napsat knihu,u které by člověk relaxoval a na závěr měl radost,že všechno dobře dopadlo.Vím,že to tak v životě často je,že spravedlivý není,ale právě proto mám ráda knihy,kdy dobro zvítězí nad zlem!!!

KK22
24.07.2024 5 z 5

(SPOILER) Měla jsem jako audioknihu a bylo to velmi napínavé. Je pravda, že celkem brzy mi došlo, že Nela asi nebude Radanovou dcerou... ale do poslední chvíle jsem netušila celé rozuzlení. Chvílemi jsem se od poslechu nemohla odtrhnout a musím říct, že mi kniha velmi dobře pomohla přežít celonoční čekání na letišti. Určitě doporučuji.

Jirinamac
23.07.2024 3 z 5

Knížka je napsaná čtivě, ale asi dost vzdálená od pravděpodobnosti, spíš takový rodinný horor. Moc zločinů najednou a už od začátku je upozorněno na odlišnost Nely. Knížka má spád, tak 3½*

KatyM.
22.07.2024 4 z 5

Kniha je hodně čtivá, originální. Vypráví příběh jedné rodiny, která má temné tajemství. Při rodinné oslavě kostlivec vyleze ze skříně a již nic není jako dříve. Dokonalý psychologický thiller. Doporučuji.

cornetka
21.07.2024 5 z 5

Tohle je nejlepší český psychothriller, který jsem za poslední dobu četla. A za mě i nejlepší autorčina kniha. Začátek byl takový pomalejší, ale pak jsem se nemohla odtrhnout od čtení. Pravda, některé scény a situace se četli hodně těžce a bylo mi z nich špatně. Ta bezmoc a strach byli opravdu silné. Pokud tedy dokážete číst o fyzickém násilí, nenechte si tuhle knihu ujít. Za mě tedy rozhodně palec nahoru.

ctenarkaEva
19.07.2024 5 z 5

Výborné, napínavé čtení. Ze začátku idylický rodinný příběh se postupně změnil. Téma domácího násilí se prolíná celým příběhem a je opravdu velmi smutné. Některé zápletky mi připadají přehnané a nevěrohodné, ale celý příběh působil napínavě, nutil mě číst dál a dál. Epilog mnohé objasnil, tak vytrvejte a dočtěte až do konce. Obdivuji fantazii této mladé autorky a jsem zvědavá na její další knihu.

Vlaďkaa4
19.07.2024 5 z 5

Souhlasím s tím, že se kniha špatně odkládá, než dočtete poslední stránku. Čas tajemství jsem pochopila docela brzo. Ovšem konec ne.

triatlet
16.07.2024 1 z 5

Autorka se výživá v balastních popisech a dialozích.
Zápletka je dost nevěrohodná.
Zaujaly mě pouze verše uvádějící jednotlivé části.

boeink
15.07.2024 4 z 5

Kniha by se dala přelouskat za dva dny, ale já si její stupňované napětí dávkovala během poznávací dovolené. A byla to teda síla.
Nechci spoilerovat, takže nebudu zabíhat do detailů, ale to s tím prasetem, to tedy bylo na zvracení.
Bylo mi líto matky Evy a jejích pět dětí, protože to, co zažívaly s násilnickým otcem, by nemělo zažívat žádné dítě. Navíc si do života nesly nejen trauma, ale i děsivé tajemství. Přesto nedokážu jejich jednání pochopit. Rozuzlení bylo pro mě nečekané, ale dost nepravděpodobné. Smutné je to, jak celá rodina dopadla. Knihu hodnotím kladně, četla se svižně a dokázala mě udržovat v napětí.

petrarka72
10.07.2024 3 z 5

Není to studie domácího násilí, ale velmi slušný pokus o thriller. Pravda, autorka má za sebou poutavější počiny (její "Vetřelecká" trilogie pro mne byla dechberoucí), pravda, Taně French se v Temné zahradě povedlo dovést stejně začínající zápletku k podstatně zajímavějším koncům - ale pořád se to čte dobře a po rozpačité první čtvrtině čtenář odpouští klišé ve formulacích i dialozích a jen obrací stránky... Přečteno za den, jako spotřební literatura nadprůměr.

Oksalakka
08.07.2024 5 z 5

Jeden z nejlepších českých psychothrillerů za dlouhou dobu. Ano, mohlo to být trochu méně ukecané. Ano, některé motivy mi přišly trochu umělé. Ale i tak to bylo naprosto strhující a ukažte mi někoho, kdo v sedmadvaceti letech vystřihne takhle dobrý thriller. Za mě skvělé počtení a jednoznačné doporučení.

Racík
07.07.2024 5 z 5

Strhující psychočtení. Zápletka je velmi jednoduchá, konec předvídatelný. Přesto jsem četla a nemohla se odtrhnout. Téma domácího násilí je v současné době časté téma, ale tady je ukázáno, jak hluboce zasahuje do života lidí, i když agresor už dávno není mezi nimi. Knížka na mě opravdu hodně zapůsobila. Ke konci jsem měla pocit, že musím číst pořád rychleji, abych hrdiny uchránila před další trýzní.
Čtěte, ale není to lehké čtení, čtenář musí soucítit s tím, co si všichni museli prožít... hrůza a bolest přináší jen další hrůzu a bolest. Autorka píše výborně.

harena
07.07.2024 5 z 5

Svižné a napínavé čtení, jedna z nejlepších českých detektivek od současných autorů. Celkem reálný příběh, násilí v rodině, nalezení kostry na vlastním pozemku, propletené rodinné vztahy, stupňující se napětí, kdy postupně tipuji, kdo byl před 25 lety tím vrahem. No překvapení, neuhodla jsem. Autorka dokáže perfektně popsat pocity, myšlenky a akci, doporučuji všem milovníkům detektivek.