Nevinnosť otca Browna

Nevinnosť otca Browna
https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/103719/nevinnost-otca-browna-103719.jpg 4 32 32

Otec Brown série

< 1. díl >

Brownovky nie sú len pútavým logickým cvičením, ale vynikajú aj záľubou v paradoxe, ktorej nechýba filozofická hĺbka. Otec Brown je totiž veľkým špecialistom na zločincovu dušu, pozná jej vášne, slabosti i triky. Logika vraždy je preňho predovšetkým tragickú logikou motivácie. Vie, že obzvlášť v bohatej spoločnosti sa darí neresti, pretože táto "trieda neuznáva žiadnu vládu, ani vládu zákona." Dokonalý zločin neexistuje, v obrazu vždy chýba kľúčový detail. Pretvárka a lož majú vždy svoje obmedzenia, len sa vedieť pozerať. Chesterton (podobne ako Simenon) považoval detektívku za jeden z najvyšších umeleckých žánrov, pretože v srdci zločinu sa skrýva existencionální otázka po zmysle života. Snáď preto sú príbehy otca Browna tak fascinujúce.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Povídky
Vydáno: , Kníhtlačiareň Andreja
Originální název:

The Innocence of Father Brown, 1911


více info...

Přidat komentář

Kozel
30.08.2024 4 z 5

Otec Brown je takový zvláštní detektiv. On vlastně ani není detektiv. Jeho zajímá duše zločinu a duše zločince. Však je to farář. Malý až zakrslý, obyčejný až naprosto nezajímavý s ohromující schopností být "na nesprávném místě správnou osobou". Ke každému ze svých případů přichází prakticky jako slepý k houslím. Nutno však podotknout, že po několika prvotních skřípavých zvucích na ně hraje zcela bravurně. A moje prvotní seznámení s jednou ze slavných vyšetřovatelských kapacit se proměnila v čiré odpočinkové potěšení.

Chesterton se svojí zálibou v absurditě, humoru a paradoxech v tomto malém duchovním stvořil skutečně svéráznou detektivní grotesku. V současnosti, o sto let později, je pár faktorů, které ztrácí na síle - především autorovo zanícení pro a proti různým náboženským vyznáním, ale v jistém smyslu také ona grotesknost, která si bere na paškál tehdy stále nový (a od té doby téměř stále stejný) detektivní žánr. V povídkách totiž nechybí nic - je tu velmi často mrtvola, neznámý pachatel, snaha o vyřešení, tápající policie a vědoucí farář. A jeden velmi často zmatený až rozčilený Flambeau, Brownův přítel, napravený kriminálník a záhadným způsobem úspěšný detektiv (každá správná detektivka musí mít ústřední kontrastní dvojici).

Bude-li se snažit čtenář proniknout do pastorovy mysli a způsob jeho dedukce, velmi dobře ztroskotá a možná pocítí trochu toho rozčilení, kterým si prochází Flambeau. Jak to udělal a došel k závěru, to ví jen Chesterton. Jako čtenář se ale těším na každé další rozuzlení plné paradoxů, (často) nepředvídatelných zvratů, velmi zvláštní a přesto zcela logických souvislostí a neočekávaných pachatelů, jakkoli se to tu zahradníky jenom hemží. Nesmím zapomenout na sice v hrubých rysech, ale přesto barevně bohatý kolorit prostředí, v němž jsou povídky zasazené.

Z úvodních dvanácti příběhů (a odolám pokušení spekulace, zda to nesouvisí s 12 apoštoly) mě okouzlilo hned několik. Retrospektivní U Zlomené šavle, bratrovražedné Kladivo Boží, skotsky hrabivá a blátivá Čest Israela Gowa nebo zlovolné Hříchy knížete Saradina. Prvků, které mě zaujaly je však mnohem více, jakkoli jsou povídky krátké, někdy zkratkovité, a odlehčené.

Otec Brown je prostě vtipálek (ty sarkastické šlehy jsou brilantní) a podivín, který si povětšinou vystačí s pár slovy navrch pronesenými značně nevhod. Zdánlivě. Je však taky dosti moudrý, a tak čtenáři přinese i nejedno duchovní zamyšlení. O to mu přece v zásadě jde. Zkoumat lidské hříchy, snažit si je vysvětlit a hříšníka dovézt k tomu, aby se svou vinou naložil dle nejlepšího uvážení.

Clivicus
12.12.2022 4 z 5

Brownovy způsoby a myšlení jsou zajímavé, až je jimi zajímavý i celý příběh. Opravdu čtivé a místy klidné detektivky, jejichž nejbouřlivější chvíle se udávají v rozmluvách otce Browna.


postrach
02.07.2020 5 z 5

Kniha povidek,je povedena oddechovka.Pripady otce Browna,me bavi.....

vincek1
12.05.2020 5 z 5

Knihu jsem si vypůjčil v knihovně 5.5.2020. Datum jsem dal úmyslně, protože se jedná o otevření knihoven po opatřeních proti koronaviru. Kniha byla vydaná v r. 2019 a v naší knihovně je od 2.4.2020. Takže jsem první čtenář. Možná to vypadá dětinské, ale mě nové knihy vždy fascinovaly, asi nějaká úchylka. Pana autora znám již ze svého mládí a tak jsem si některé povídky osvěžil. U tohoto vydání mně zaujala krásně obálka a vlastně celé grafické pojetí. Ještě odbočka v tv běžely a dosud běží dva seriály s otcem Brownem, Braunem. Jeden z produkce SRN a druhý z Velké Británie. S autorem mají společné některé náměty, ale hlavní hrdina se na hony vzdálil od postavy, kterou stvořil p. Chesterton. To jen na okraj. Doporučuji knihu k přečtení v dnešní době krvavých bestselerů.

kuruteku
26.11.2019 5 z 5

Daleko více než o detektivní příběh nebo teologický rozbor jde podle mne o lidskost, o člověka. Přerod lupiče-gentlemana v detektika, i když nezachycený ve stavu přechodu, je tím směrem, kterým otec Brown napíná své deduktivní metody. A povídky, ve kterých usvědčuje zločince, aby ho dotáhl k vlastnímu přijetí viny (chtěl jsem napsat uznání viny, ale to není přesné), jsou snad tím nejlepším, co bylo v detektivní oblasti napsáno.

čef
10.11.2019 5 z 5

Z knihařského pohledu velmi hezky provedená kniha a rovněž i obsahově velmi zajímavá. Dvanáct povídek o genialitě otce Browna mně sice dělalo velké problémy, ale nakonec jsem spokojen. Je docela obtížné se v každé povídce znovu vložit do situace tak intelektuálsky barvitě a složitě navozené. Sledovat dedukční pochody otce Browna také snad vůbec nejde, musel jsem se většinou nakonec spolehnout na to, že jsou správné. Na procvičení šedých buněk mozkových je však proto kniha více než vhodná.

Sandik
25.03.2019 4 z 5

Při čtení knihy jsem zjistil, že jsem všechny v ní obsažené povídky už četl v různých výborech. Takhle pohromadě je ale ještě nápadnější jejich misijní zahrocení. To samozřejmě není nutně chyba, dokonce mi to konvenuje, vadí mi ovšem opakované a dosti neodůvodnění výpady proti ostatním církvím, ať už jde o anglikány, pietisty či kalvinisty (o neevropanech snad raději ani nemluvě). Chesterton zde rozvíjí oblíbené schéma, kdy to vlastní, dobře známé, považuje tak nějak automaticky za lepší a to cizí a neznámé stejně snadno prohlašuje za špatné. Samozřejmě to není nic v té době výjimečného, podobný ranec předsudků byl pro počátek 20. století zcela typický a v řadách nekatolíků bychom nepochybně narazili na to samé. Čekal bych ale, že právě autor tak duchaplných úvah by mohl být poněkud více "nad věcí" a neupadat do žabomyších sporů o to, která církev je ta nejkřesťanštější... Celkový dojem: 80% Podstatné je přece hlásat Krista, nikoliv svou denominaci. Nebo snad ne?