Pamäti gejše

Pamäti gejše
https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463433/bmid_pamati-gejse-gdW-463433.png 5 2393 2393

Príbeh malej Čijo, ktorá sa má stať slávnou gejšou Sajuri, sa začína v chudobnej japonskej rybárskej dedine, kde dievča po smrti svojej matky vyrastalo vo veľkej chudobe. Keď ju ako deväťročnú predajú do Gionu, kjótskej štvrte gejší, dievčatko zrazu príde o oboch rodičov i staršiu sestru. Vďaka svojmu pôvabu a nezvyčajným šedomodrým očiam sa nestane obyčajnou prostitútkou, ale nastupuje neľahkú cestu, aby sa nakoniec stala profesionálnou gejšou. Pre osamelé vidiecke dievča je povojnové Kjóto s nádhernými čajovňami a divadlami, úzkymi bočnými uličkami, honosnými chrámami a príbytkami umelcov svetom plným nástrah a nebezpečenstiev. Popri tom, ako sa učí umeniu gejší - tancu a spevu, noseniu kimona, zložitej úprave líčenia a účesu či zvodnému nalievaniu saké - podstupuje neľútostný súboj so žiarlivou staršou gejšou Hacumomo, ktorá ju zúrivo nenávidí. Čijo pozvoľna preniká do urputného súperenia o priazeň mužov a peniaze. Spoznáva, že tento boj sa nezastaví pred nijakou podlosťou či intrigami. Keď však Čijo prekoná všetky prekážky a stane sa z nej gejša Sajuri, zradí ju vlastné srdce. Napriek tomu, že v živote gejše niet miesta pre skutočný ľúbostný cit, je Sajuri rozhodnutá vzdať sa všetkého, aby získala jediného muža, po ktorom kedy v živote zatúžila ...... celý text

Literatura světová Romány Duchovní literatura
Vydáno: , Ikar (SK)

Memoirs of a Geisha , 1997

vodovodnice
20.09.2018 4 z 5

Knížka je asi zajímavější než film, i když film je naprosto skvěle zpracovaný.
Já měla problém přečíst jen jedinou část knihy. To byla ta pasáž kdy její patronka, která jí učí být gejšou a uvádí jí do společnosti, jí vysvětluje souvislosti ohledně sexu a pánský úd nazve úhořem a dále vysvětluje co takový úhoř udělá, aby to mladé děvče budoucí Sajuri, které ještě neví o co jde, pochopila.
Po tomto líčení jsem tu knížku musela odložit.
Po nějaké době sem dočetla zbytek. Konec knížky je krásný, i když slaďounký jako cumel, ale srdce zaplesá.
Knížka se mi hrozně líbila, hlavně kvůli tomu, že se podíváte, co to obnášelo být gejšou a co tomu předcházelo a zavedla vás do zákulisí, kam jste nikdy neměli šanci se podívat.

Gedzita
17.09.2018 5 z 5

Překrásné, nádherně napsané. Ke Gejše se můžu vracet znova a znova přesto nikdy neztratí na půvabu.

animovanej medv
16.09.2018 5 z 5

Je to nádherná kniha, u které se Vám tají dech, jestli člověk může být člověk někdy šťastný.

JoSvob
16.09.2018 5 z 5

Po docteni nekterych knizek jako bych onemela. Hlavou se mi honi tolik myslenek, ze pospojovat je do smysluplneho kratkeho komentare by pro me bylo nemozne. Plati to nejen pro tuto krasnou knihu, ale napr. i pro Hanu od Aleny Mornstajnove. Moc jsem si tento pribeh uzila.

Radka1911
06.09.2018 5 z 5

Krásná kniha, film na její motivy se mi líbil, kniha o několik tříd převyšuje. Má rozhodně čestné místo v mé knihovně.

ladyzajíc
30.08.2018 5 z 5

Dechberoucí příběh.

Damato
26.08.2018 5 z 5

Čekala jsem slaďák, začala jsem čist víceméně náhodou,kdy se mi kniha dostala do rukou při debatě s kamarádkou...a byla jsem velice mile překvapena. Takhle kulturně popsaný život gejš jsem nečekala. Dalo by se říci, že jsem oněměla a četla a četla..... Za mě bych dala deset hvězdiček, opravdu, čtení mě dostalo do děje a,ač to nerada přiznávám, slzičky mi ukáply nejednou.

memory
14.08.2018 4 z 5

Četla jsem až po shlédnutí filmu, který mě poněkud zklamal, protože byl daleko více zaměřen na romantickou dějovou linku.
Kniha toho čtenáři opravdu hodně dá, protože prostředí, přípravu a práci gejši, exotiku prostředí i vztah k ženám v té zemi opravdu hodně přiblíží, aniž by čtenář byl nuděn dlouhými nudnými popisy. Žádný romantický kýč, doporučuju.

Viviana-Mori
07.08.2018 5 z 5

To komentování knih mi jde čím dál hůř. Kor takových. Velmi krásná a silná kniha ze zajímavého, smutného, barevného a ne zrovna lehkého života.

Kykynka
04.08.2018 5 z 5

Dlouho jsem nečetla tak krásný, poutavý a zajímavý příběh. Úžasná kniha.

Taťka Hraboš
01.08.2018 4 z 5

Obvykle knihy tohoto typu nečtu, ale Gejša je přece jen o dost více než knížka z červené knihovny. Jednak je velmi dobře napsána, čte se snadno, aniž by přitom měl člověk pocit, že čte brak podbízející se čtenáři, a za druhé velmi plasticky popisuje nejen podivuhodný život japonských gejš, ale i samotné Japonsko a obecně život v něm v době od třicátých let do let následujících po prohrané druhé světové válce.

Andi
30.07.2018 5 z 5

Má nejoblíbenější kniha. Skvost a veledílo. Přečteno už 4krát.

Dominika13
23.07.2018 5 z 5

Asi si už připadám směšně, když opět píšu, jak jsem si oblíbila tuto zemi, když jsem v jiných článcích obdivovala zase jinou. Ale proč ne? Místa pro obdiv mám dost! Japonsko a jeho kultura je zde nádherně popsána. A neméně skvělé bylo dozvědět se blíže strasti a malé radosti gejš. Krása! Děkuji autorovi!

JulieJames
19.07.2018 5 z 5

Kde jen začít. Tahle kniha ve mně rozproudila několik silných emocí. Japonskou kulturu mám docela ráda a bylo fantastické se ponořit do mysli japonského dítěte a později mladé ženy, ale netušila jsem, že život gejš dokáže být tak těžký. Líbí se mi, jak Čijo/Sajuri popisovala veškeré své myšlenky a pocity nenásilnou formou, čtenář s ní dokáže splynout a prožít si opravdu její těžkou cestu k úspěchu. Často mě až mrazilo, jak realisticky na mě situace z knihy působí. Některých osudů lidí okolo Čijo mi bylo skutečně líto a doufala jsem, že s ní si život nakonec nebude tolik pohrávat. A opravdu to vypadalo, že skončí šťastně, ale něco mi říká, že ke konci knihy už ze Sajuri vyzníval takový hořký tón. Sice dosáhla svého vytouženého muže, ale měla jsem pocit, že s ním nebyla šťastná a je mi z toho smutno. Nic to ale nemění na tom, že je to jedna z nejlepších knih, jaké jsem kdy četla.

Dresia
15.07.2018 5 z 5

Krásná kniha, hodně mě to zasáhlo.

Liduka
15.07.2018 5 z 5

Bála jsem se, že když kniha má tolik stran, tak se budu nudit, ale opak byl pravdou. Moc se mi líbilo vracet se k Čijo - Sajuri a prožívat s ní její životní příběh, který byl opravdu strastiplný. SPOILER: Byla jsem ráda, že nakonec nalezla své štětí a že Hacumomo zaplatila za svoji nenávist. Ovšem nejvíc mě dostala Dýnina zrada.

MissAngee
02.07.2018 5 z 5

Kniha vypráví o fascinujícím dobrodružství a proměně jednoho děvčátka v ženu, které se nečekaně naskytne příležitost stát se jednoho dne gejšou. Za tímto účelem musí překonat spoustu překážek, snést podrazy a vybojovat si své místo, aby mohla získat to, po čem touží a co ji celý čas pohání kupředu - něčí srdce. Kniha umožňuje náhled do jejího soukromí a života. Mimoto obsahuje hromady informací o Japonsku z tehdejší doby, o jeho průběhu 2.svět.války, o kultuře a gejšách. Za sebe mohu říct, že se mi děj nevlekl, možná protože jsem jím byla unešená. K dobru knize přičítám i velké množství originálních mouder.

jaja1989
02.07.2018 4 z 5

Krásně vyprávěna kniha o ,,utrpení" gejš.
Jestli je krásnější film nebo kniha?
Já viděla 1.film, takže mě to ovlivnilo, ne že by se to nějak lišilo, jen kniha je víc podrobnější.

swon
28.06.2018 3 z 5

Nemohu se bohužel připojit ke všeobecně sdílenému nadšení z knihy Gejša. Děj se mi často velmi vlekl, čekala jsem zvrat, vyvrcholení...a ten se nedostavil.
Zajímavým prvkem byla jistě naprosto odlišná kultura a myšlení, než známe ze západního světa. A i přesto, že se gejši velmi ohrazují proti tomu, že by byly prostitutkami, nemohu zcela souhlasit. Nebyly jistě těmi, které by postávaly na ulici a lákaly muže do nějaké zaplivané místnosti. Ale troufám si tvrdit, že byly luxusními společnicemi, které své donátory stály hodně peněz. A většina z nich nebyla mladými přitažlivými muži.
Nicméně, za sebe můžu být ráda za to, kde a v jaké době žiju.

Pluto07
22.05.2018 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Jedná se o velmi nádherný příběh, zpočátku normálního dítěte, později i ženy. I když je gejša neobyčejná, tato kniha nám ukázala, jak obyčejní a stejní jsou nám lidé, kteří jsou v žebříčku společnosti výš. Spisovatel nádherně zobrazil japonskou kultury a jejich myšlení. Mám ráda metafory, které se tam hodně vyskytovaly. Styl vyprávění byl ryze lidský, často jsem měla pocit, že vypravěč sedí vedle mě a vypráví to mě samotné. Naopak, jindy jsem měla pocit, že jsem jakýsi duch, který sleduje jak z nešťastné Čijo se stává odhodlaná Sajuri. Perfektní příběh (i knížka).