Pamäti gejše

Pamäti gejše
https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463433/bmid_pamati-gejse-gdW-463433.png 5 2393 2393

Príbeh malej Čijo, ktorá sa má stať slávnou gejšou Sajuri, sa začína v chudobnej japonskej rybárskej dedine, kde dievča po smrti svojej matky vyrastalo vo veľkej chudobe. Keď ju ako deväťročnú predajú do Gionu, kjótskej štvrte gejší, dievčatko zrazu príde o oboch rodičov i staršiu sestru. Vďaka svojmu pôvabu a nezvyčajným šedomodrým očiam sa nestane obyčajnou prostitútkou, ale nastupuje neľahkú cestu, aby sa nakoniec stala profesionálnou gejšou. Pre osamelé vidiecke dievča je povojnové Kjóto s nádhernými čajovňami a divadlami, úzkymi bočnými uličkami, honosnými chrámami a príbytkami umelcov svetom plným nástrah a nebezpečenstiev. Popri tom, ako sa učí umeniu gejší - tancu a spevu, noseniu kimona, zložitej úprave líčenia a účesu či zvodnému nalievaniu saké - podstupuje neľútostný súboj so žiarlivou staršou gejšou Hacumomo, ktorá ju zúrivo nenávidí. Čijo pozvoľna preniká do urputného súperenia o priazeň mužov a peniaze. Spoznáva, že tento boj sa nezastaví pred nijakou podlosťou či intrigami. Keď však Čijo prekoná všetky prekážky a stane sa z nej gejša Sajuri, zradí ju vlastné srdce. Napriek tomu, že v živote gejše niet miesta pre skutočný ľúbostný cit, je Sajuri rozhodnutá vzdať sa všetkého, aby získala jediného muža, po ktorom kedy v živote zatúžila ...... celý text

Literatura světová Romány Duchovní literatura
Vydáno: , Ikar (SK)

Memoirs of a Geisha , 1997

Hawkey
09.05.2018 5 z 5

Páááááni, páni, páni. Už dlouho se nic nečetlo tak dobře jako tahle knížka. Poutavé, zajímavé a svižné. Plus se toho spoustu dozvíte!

Jordyz
07.05.2018 4 z 5

Krásná kniha, i když se mi chvílemi četla těžce - asi díky formě vyprávění, kterou byla psaná - musím říct, že z ní ve mě zůstane dlouho zvláštní pocit. Jak jednoduše se dá odsuzovat, když si něco takového neprožijete...

Sajmoonek
04.05.2018 5 z 5

Vůbec jsem nečekala, že mě kniha bude tak moc bavit, ale četla se úplně "sama". Velmi zajímavé a chytlavě napsané. Na knihu jsem si vždy udělala čas a měla nutkání stále číst, což už samo o sobě svědčí o velmi kvalitní knize :) Určitě doporučuji!

fauniprincezna
29.04.2018 5 z 5

Velmi silný příběh! Není tolik knih které by mě bavily skutečně od začátku do konce, ale u této knihy tomu tak bylo. Děj byl krásně vykreslený, při čtení se mísila hromada emocí, jelikož byly situace a postavy tak skvěle a detailně popisovány. Gejša stala jednou z knih, ke které se určitě jednou vrátím.

HDKate
18.04.2018 5 z 5

Přečetla jsem jedním dechem, nemohla jsem se odtrhnout.

Malachime
16.04.2018 4 z 5

Moc pěkná knížka, bohužel mám zase ten problém, že jsem viděla nejdříve film a ten se mi líbil víc... :-( ach jo.

surikata246
14.04.2018 5 z 5

Kniha mne velmi zasáhla citově, kulturní rozdíly a tradice postavení ženy ve společnosti. Souboj se svým osudem a téměř z ničeho se vypracovat v obdivovanou ženu, získat lásku milovaného muže. Na radu přátel jsem četla dříve než viděla film a doporučuji to i ostatním.

ajka91
09.04.2018 5 z 5

Kniha je hodně emotivní. Při čtení jsem měla chuť malou Čijo vytrhnout z příběhu a ochránit ji. Nicméně se sama dokázala poprat se svým osudem a zvládla to celkem bravurně. Po přečtení jsem si zjišťovala něco málo o autorovi (nebo spíše autorce?), existuje kolem knihy spousta spekulací a my si můžeme jen domýšlet, zda se takový příběh skutečně odehrál...

Devorah
05.04.2018 5 z 5

Kniha je osobní zpovědí jedné z nejznámějších gejš té doby. Autor se tohoto nelehkého úkolu zhostil nadmíru dobře, jako básník si mnohdy pohrává s přirovnáními a popisy určitých situací. Stáváme se tak díky němu svědky dlouhé, trpké a místy až útrapné cesty malé holčičky směřující k životu profesionální gejši. Od její cesty na výsluní až ke slávě, která je dlážděna nenávistí, zlobou, zahořklostí a již zmiňovanou trpkostí.
Naprosto mistrně je zde podán popis japonské kultury, jejich zvyklostí, ale také znalostí, které musí malá gejša ovládat, aby se mohla stát tím, pro co je zrozena.
Gejša sice nepřekypuje třeskutým napětím, přesto jí propadnete už od prvních řádků a její příběh vám zůstane v mysli ještě dlouho po přečtení.

nikkitta201
22.03.2018 5 z 5

hodně dobrá kniha. přečteno během dvou dnů na dovolené. Jiná kultura, jiné zvyky. Člověk je najednou vděčný, že může žít v Česku :)

Kikina100
19.03.2018 5 z 5

Velmi zajímavá a čtivá kniha.

Synysterka
18.03.2018

Nádherná kniha......a film je sice pěkný, ale knize nesahá ani po kotníky.
Tohle je jedna z těch knih, které zůstanou v hlavě i po x letech a člověk se k nim rád vrátí.

DragonflyT
17.03.2018 4 z 5

Moc příjemná kniha, krásný příběh, pěkně napsáno. Možná jen začátek byl trošku zdlouhavější a konec naopak trošku zrychlený. Ale i tak to bylo výborné čtení.

Nomia
09.03.2018 4 z 5

Gejša je opravdu vydařená kniha s nádhernou atmosférou předválečného Japonska, když k tomu navíc připočítám tajuplné gejši, poměrně smutný a drsný životní příběh a velkolepou milostnou linku, opravdu to snad ani nemohlo skončit fiaskem.

Kniha rozhodně zaujme nejen obdivovatele Japonska a asijských tradic, ale i milovníky strhujících životních příběhů. Příběh je sice notně zromantizovaný, ale pořád si při to zachovává uvěřitelnost. Nejsilnější stránkou knihy je právě ta dokonalá atmosféra a silné emoce.

Autor má až nezvykle jemný styl psaní, plný přirovnání, který ovšem k celé knize neskutečně dobře pasuje. Velmi pěkná kniha.

Szekynka
07.03.2018 5 z 5

Luxusní záležitost. Autorovi se toto dílu opravdu povedlo, kniha je poutavá, barvité popisy střída nečekaný děj. Autor nabízí jedinečnou šanci nahlédnout do jiné kultury, zvyklostí, tradic a i té stinné stránky.
Na knize se mi líbil závěr, vlastně až do poslední chvíli nebylo vůbec jasné zda se Sajuri sny splní či nikoliv. Oceňuji změnu oproti klasických "slaďákům", kde je to skoro vždy jasné hned v úvodu.

Khazara
05.03.2018 5 z 5

Líbila se mi hlavně první polovina. Závěr už byl takový urychlený.

marcela3562
02.03.2018 5 z 5

krásná kniha...

Vampier1
23.02.2018 5 z 5

Nádhera! Jedna z mých srdcovek. Je to jiný svět, jiná kultura, byla jsem pohlcená tím životem.

bookshelf
23.02.2018 3 z 5

Gejša začíná jako barvitý, dojemný a vynalézavý příběh o malé holčičce, která ztratila všechno, co měla, aby získala něco, o co se nikdy neprosila. Určitá naivita tak nějak patří k jejímu věku a z počátku může být líbivá. Sledujeme Čijo, z níž se postupně stává proslulá gejša Sajuri, jež za pomoci vnějších vlivů padá do klína velká sláva i určitý vliv. Celému příběhu ale dodává potřebnou jiskru právě její rivalka Hacumomo, s jejímž vytracením se z příběhu se vytrácí i jiskra. Naivita ale zůstává a s přibývajícím věkem naší Sajuri začíná být lehce dotěrná. Nelze opomenout lacinost milostné linky. Celkově se sice jedná o pěkný obraz někdejších japonských tradic tamní smetánky, ale nechtěla bych, aby tato kniha formovala něčí pohled na svět.

Ketrin.TR
20.02.2018 5 z 5

Vůně teplého čaje, květy obsypané sakury, plamenitá chuť saké, šustění nádherně vyšívaných kimon, lehké brnkání na šamizen… To všechno a ještě mnohem víc vás díky krásnému a barvitému vyprávění přenese do krás i krutosti japonské kultury. Celý příběh jsem četla jedním dechem a vždycky jsem se moc těšila, až knížku znovu otevřu a ponořím se do světa nebývalé elegance a starodávných tradic, který je pro nás tak moc vzdálený, cizí a tajemný.