Pán much
William Golding
Prvotina britského nositele Nobelovy ceny Williama Goldinga z roku 1954 je dodnes živou alegorií tyranie, fanatismu a vrozeného sklonu lidské povahy ke zlu. Během nespecifikované světové války se zřítí evakuační letadlo na malý neobydlený ostrov. Zachrání se jen skupinka chlapců ve školním věku. Zpočátku se chlapci těší, jaká dobrodružství je čekají, vzájemně spolupracují, podporují se. Hra na Robinsony se však brzy změní v boj všech proti všem, v němž je hlavní předností síla, autorita a schopnost šířit strach. Kniha se obrací ke stále aktuální otázce: Je civilizace v našem chování opravdu tak silně zakořeněna, jak si namlouváme? Nebo jsme stále jen příslušníky smečky? Za určitých podmínek v kombinaci s naším psychickým ustrojením se můžeme dopouštět zvěrstev, na která bychom nikdy dříve nepomysleli.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 2023 , TympanumOriginální název:
Lord of the Flies, 1954
Interpreti: Michal Zelenka
více info...
Přidat komentář
Velmi zajímavá knížka, rozhodně to není chvílemi snadné čtení, místy se zdá, že se ani nic neděje a dít nebude, ale najednou se člověk začte, pohltí ho atmosféra a pak už to jede a jen s napětím sledujete, jak to může skončit.
Další rozměr kniha získává, když se zamýšlíte nad tím, co všechno má v sobě člověk ukryto, kde je hranice, kdy je ochotný ztratit svou lidskost a dá volný průchod svým zvířecím pudům, jak moc je každý z nás ovlivnitelný a jak moc pevný ve víře v sebe sama. Rozhodně ve mně tato kniha ještě dlouho rezonovala.
Ve svých skoro 50 letech si pouštím v audioverzích klasiku, tentokrát přišla řada na Pána much. Příběh začíná na ostrově, v náznacích se i dozvídáme, kde se tam vzaly ty děti a do jakého období je zasazen. Zpočátku jsem se musel příběhem doslova pronudit, téměř jsem ho odložil, protože nekonečné popisy přírody, pobřeží, mi přišly příliš košaté a rozvláčné, přitom děj nikde. Postupně ale začalo docházet k tomu, k čemu celá ta předehra směřovala, úžasný ostrovní ráj se začal měnit. Častokrát jsem se zamyslel a srovnával vývoj téhle dětské skupinky s vývojem reálné společnosti, ten často zoufalý a marný boj opatrného, nejistého a kritického rozumu proti primitivním pudům, které jsou nám všem vrozeny. Jak snadné je poslouchat hlasitější a krutější Vůdce nabízející chléb a hry, jak snadné je najít neznámou a všudypřítomnou hrozbu a děsit s ní lidi, kteří pro strach vypínají rozum, jak snadné je zahodit budoucnost podmíněnou potem a slzami výměnou za aktuální výhodnou a pohodlnou nabídku bez budoucnosti. Jak snadné bylo v bezhlavé a spalující touze po moci zapomenout na všechno a bezmyšlenkovitě si zničit životadárný ekosystém, zničit naději, že je někdo zachrání. Jak snadné je zapomenout na pravidla a poddat se lákavé anarchii řízené primitivní silou, kde může i ten poslední s dostatečně ostrým klackem uspět. Spisovatel dobře vystihl myšlenku a angažování skupinky dětí, bytostí ještě ne příliš poznamenaných životem, a řeklo by se čistých, tomu dalo nový rozměr. Jsem rád, že jsem knihu neodložil, stojí za přečtení a určitě k zamyšlení, tím víc, čím jsem starší a vím, jak to ve společnostech a skupinách lidí funguje. Zajímalo by mne, jak příběh vnímá pubertální či adolescentní jedinec, co si z něj vezme, zda mu dojde, jak vlastně mohl skončit ... pro všechny.
Keď som knihu čítala ako tínedžerka (asi 16 ročná), tak som ju považovala za jednu z najlepších aké som prečítala. Dostala ma na niekoľko rokov a teraz ako vyše tridsaťročná som sa k nej vrátila, aby som si pripomenula ten pocit... A ten už akosi nebol taký intenzívny.
Má svoje nesporné miesto vo svetovej literatúre a je to "must read" pre young adult žáner. Dokonca chápem aj to, prečo je v Amerike na zozname povinnej literatúry - toto ale usudzujem len na základe amerických seriálov a sitcomov.
Ja sa nejdem tváriť, že čítam vždy len kvalitnú literatúru alebo že dokonca takúto literatúru viem jednoznačne rozlíšiť od tej nekvalitnej. Viem len povedať, či ma nejak ovplyvnila, či sa mi páčila a či dokážem nejaké nezrovnalosti v deji "prehltnúť" a prižmúriť oko, lebo viem, čo autor chcel povedať.
Tu na mňa kniha mala silný vplyv, nemôžem povedať, že nie, určite už ale nie tak ako pred pár rokmi.
Je to silná myšlienka a podaná skvelo. Avšak napriek tomu ako sa snaží byť alegorická je príliš jednoznačná a tá metafora je nespochybniteľná a nedáva veľmi priestor na inú interpretáciu, než aká z nej vyplýva.
Je to silný symbol a keď to čítam ako alegóriu dokážem nejaké veci "odpustiť", ak nejdem až príliš do detailov.
Ale ak by som išla, trochu ma mrzí nedostatočné rozvinutie postáv ako Bravčo a Simon. Na to akými nositeľmi symbolov boli oni mohli byť viac prepracovanejší. Bravčo napríklad menej otravný a jeho vzťah s Ralphom tiež hlbší, lebo potom to celkové vyznenie tohto vzťahu a ako dopadol nebolo až také úderné.
Veľmi mi vadili aj spočiatku krásne opisy ostrova, ktoré som považovala za zbytočné a za vlasy pritiahnuté správanie detí, ktoré stroskotali na ostrove. To ozaj je pre nich po takejto udalosti všetko hra a vôbec nemajú strach?
Vybratie Ralpha za veliteľa tiež nemá až taký pevný základ akoby mohlo mať... No a proste veľa takýchto detailov ma rozptyľovalo viac ako predtým.
Našťastie myšlienka diela je dostatočne silná, aby to prebila, len ja už nemám ten pocit výnimočnosti tohto diela.
Ja chápem, že v Amerike je to povinná literatúra aj zároveň preto, lebo je aj napriek tej myšlienke dostatočne, ehm... Jednoduchá - na čítanie a pochopenie toho očividného.
Týmto pre mňa už nie je jednou z najdôležitejších kníh, ktoré som čítala (Meno Ruže a 1984 boli tiež na tomto zozname a ostávajú).
Zároveň musím ale dodať, že je to pozoruhodné a originálne dielo, treba to prečítať, nechať ju "pôsobiť", ale ísť ďalej...
Z počátku mě dílo moc nepřitahovalo, ať už to bylo opakujícími se motivy ostrova jako v Robinson Crusoe anebo tím bojem o přežití, které se v dnešní době objevuje v mnoha dalších dílech. V průběhu knihy si mě však postavy získaly, i když ne všem se jejich dobrota vyplatila. Zarazilo mě, čeho všeho jsou děti schopné, abych knihu lépe pochopila, pustila jsem si k ní dodatečně stejnojmenný film z roku 1963 a musím říci, že mě uchvátil stejně, jako kniha samotná.
Jsou knížky, které má člověk rád, a pak ty, které bytostně nenávidí. Po přečtění jsem předala dál, protože jsem si prostě pána Much nemohla nechat v knihovně. Golding odhaluje ty nejhorší pravdy o lidské povaze. Číst tuhle knížku prostě fakt bolí, vnitřně bolí. Je to skvěle napsané dílo. Možná bohužel.
Na tuto knihu jsem se chystala už dlouhou dobu, ležela mi stále v knihovně, až konečně nastal její čas. Čtení mě chytlo hned od prvních stránek, ač je určena spíše mladším čtenářům, i dospělým se bude líbit. Nejen kvůli napínavému ději, ale především díky tematice a otázkám, které po dočtení vyvolává a které nutí k zamyšlení... Jakmile jsem ji dočetla, vybavila se mi kniha od Zimbarda Luciferův efekt. Možná i proto, že v oné obludě (pánovi much) jsem viděla symbol zla, pokušení ďábla řekněme, kterému někteří podléhají snáz než druzí. Možná i proto, že po dočtení přemýšlíte, jakou moc má strach, že pudovost vyhrává před rozumem a logikou a jak silnou moc má společenství, atmosféra davu, které všichni snadno podlehnou... Osud některých dětí skončil moc smutně a proč? Nadčasový román, který bude čten stále a stále a zůstane pořád aktuální.
O této knize jsem hodně slyšel a i proto se jí z části vyhýbal. A byl jsem vlastně i trochu zklamaný. Když to řeknu prostě až sprostě, čekal jsem mnohem větší masakr, mnohem drsnější a temnější příběh. Což jistá část ve mně oceňuje, protože příběh to dělá mnohem uvěřitelnější, druhá trochu větší část natolik ne, protože se většinu knihy vlastně nic moc neděje a příběh se trochu vleče. Ano, je nutné zmínit, že kniha už je stará, takže s tímto tématem (pád veškerých zábran) následně pracovali jiní, kteří toto dotáhli dál, ale tato kniha byla ta, která jim dala ty základy na kterých oni stavěli. Chybělo mi tam trochu více napětí, trochu více náznaků toho neodvratného pádu co přijde, možná i trochu více do hloubky poznat postavy. I když jsme s Ralphem strávili většinu knihy, stále jsem neměl pocit, že jej znám a zároveň mi úplně nepřišel ani jako "archetyp". Přesto všechno se určitě jedná o kvalitní knihu a já její status "klasiky" nehodlám zpochybňovat.
(SPOILER) Čtení této klasiky jsem se léta vyhýbala (s představou noční můry, protože jasně, každý tak trochu ví, o čem to je). Tak teď to mám za sebou, a je to můra, i když asi jiná, než jsem očekávala. Za prvé: úchvatně přesný a bohatý jazyk, neuvěřitelně silné popisy přírody, překvapivě lyrické pasáže. Za druhé: překvapilo mě, co bylo tím zlomem, který "zrušil" rozum (i když mě to nemělo překvapit). Byl to strach, hrůza z bájné příšery. Tady mi to připadá jako nejvíc aktuální. Se strachem se dá tak obratně pracovat, vyděsit lidi k smrti, totálně je zblbnout, namluvit jim cokoli. Vítězství pudové agrese, sliby okamžitého ukojení potřeb (dám vám maso). Zabít, spálit, porazit, zvítězit, nemyslet na zítřek, nemyslet na jiné. - Bělostná lastura, nádherná a křehká, rozbitá na tisíc kousků.
Knížka plná podobenství s "reálným" životem. Četl jsem ji už kdysi, ale dá se číst znovu a pokaždé jinak.
Myslel jsem si, že je to kniha pro děti resp. dospívající chlapce a byl jsem jako dospělý mile překvapen.
I když se v knize úplně neřeší, jak se na ostrov chlapci dostali, že v troskách (asi letadla) nic nenašli a že i když jsou v takovém počtu, že je nikdo intenzivně nehledá, tak mě kniha bavila a čekal jsem, jak to s nimi dopadne.
Spomínam si, ako som ju čítala prvý raz... necelých 18 rokov, v zozname na prijímačky na VŠ, ktorý sme si rozdelili s chlapcom, ktorý sa mi strašne páčil zo strednej, tak by som prelúskala asi čokoľvek a robila si poctivo poznámky, aby som mu to mohla prerozprávať :D A tak aj bolo! Z každej kapitoly som si urobila zápis s citátom a dodnes ich mám... :) Na výšky sme sa dostali, spolu sme nezostali ("kupodivu"), ale o to šťastnejšie sme sa vydali a oženili a snáď si pri tejto klasike spomenie i on, ak plní výzvu ;)
Určitě kvalitní a zajímavá kniha, spousta námětů k zamyšlení, jsem ráda, že jsem si tuto "klasiku" přečetla a mohla si tak udělat vlastní názor. Celkově se mi to ale nečetlo moc dobře a místy mě až nudilo....
Četl jsem xx let zpět, teď jsem se k tomu trochu z hecu vrátil a překvapivě, resp. nepřekvapivě se to stále dobře čte, Golding prostě perfektně skóroval. Pro starší a zkušenější není děj, soustava postav a jejich chování něco dechberoucího - spektrum rolí opisuje chmurnou realitu každodennosti, pro mladší může být lehce depresivní a k nepochopení (nepřijmutí).
Na knihu jsem byla zvědavá, hodně jsem o ní slyšela. Pro mě je naprosto děsivá až hororová a nechápu, jak ji někdo mohl zařadit mezi doporučenou literaturu pro děti na ZŠ. Možná je to tím, že v každém věku vidíme v příběhu něco jiného. Já vidím nejen boj dobra a zla v každém z nás, ale i boj mezi Bohem a Belzebubem. Autorovi se rozhodně povedlo to, že každý, kdo si knihu přečte, si z ní něco vezme a je to jedna z knih, na které nezapomenete.
velmi tazko sa citalo, vacsinou nudne, az na konci to zacina byt "čtivé" ...precitane na zaklade odporucania Top knih, ktore si musite precitat pred tym ako zomriete... uz chapem odporucanie, myslene tak, aby ste ocenili kvalitu ostatnych knih :)
Po skvělé filmové adaptaci, která mě jako kluka slušně traumatizovala, jsem si přečetl knihu a super.
Posloucháno jako audio, četl Michal Zelenka. A četl moc pěkně moc poučný příběh. Příběh, ve kterém si v každém věku vezmeme něco jiného. Je mi jasné, že v pubertálním věku bych si odnesla hlavně to dobrodrůžo. Být na ostrově bez dohledu dospěláků. Co může být lepšího? Za to teď vidím, že k násilí vede v davu zkratka. Autor na skupině dětí přesně vystihl to nadšení stáda z populistických kroků. To, že rozum ve vyhrocených situacích opravdu nevyhrává. A taky to, že strach má velmi velké oči. Autor své dílo dal do kategorie symbolické podobenství a trefil se přesně. Nadchlo mě to.
Nad tou dokonalostí se pozastavuju zas a znovu. Prostý příběh, ale zároveň tak mrazivý a plný archetypů, které zná každý.
Miluju ten jazyk, tu stručnost, ale zároveň je v ní všechno.
Štítky knihy
prvotina zfilmováno trosečníci anglická literatura napětí psychologické romány dětský hrdina rozhlasové zpracováníAutorovy další knížky
2003 | Pán much |
2010 | Věž |
1996 | Dědicové |
2005 | Ztroskotání Christophera Martina |
1997 | Dvojí jazyk |
(SPOILER) Dala jsem 3.5, ale vlastně za to, jak na mě ta knížka působila. Vlastně mě děsila a nejhorší je, že tomu i věřím. Že se v lidech tváří v tvář nebezpečí a zoufalství objeví zvířátko, někdy pomůže vyhrát, někdy může způsobit to, co na ostrově. U dětí je to ještě horší.