Proč se cítíme špatně, když se máme tak dobře?
Anders Hansen
Cítíte se občas mizerně, přestože k tomu nenacházíte objektivní důvod? Míváte pocity úzkosti nebo vás někdy přepadne ochromující panika? Zažíváte rána, kdy si říkáte, že nedokážete ani vstát z postele? Lidský mozek je doslova biologický zázrak, jak je tedy možné, že nezvládne zařídit zdánlivě tak jednoduchý úkol, abychom se cítili skvěle? Žijeme v nejlepší éře lidských dějin, přesto se zdá, že prohráváme boj s vlastními emocemi. Odpovědi neleží před námi, ale naopak daleko v minulosti. Biologické naprogramování našeho mozku je z velké časti stále nastaveno na přežití. Jenže stav pohotovosti, nezbytný pro přežití, vyvolává v lidském těle stres, úzkost a strach. A tím se dostáváme k podstatě problému. Autor se v této knize zabývá emocionálním životem z neurologického hlediska. Nabízí nový úhel pohledu, ze kterého lze některé emoční pochody považovat nikoliv za příznaky nemoci, ale naopak za projevy normálního a zdravého fungování našeho organismu. Díky novému přístupu k vlastnímu emocionálnímu životu zjistíte, zda se skutečně cítíte hůře než dříve, jak to pomocí biologického pohledu můžete změnit, na co je důležité se soustředit a co vás skutečně činí šťastnými.... celý text
Psychologie a pedagogika
Vydáno: 2023 , GradaOriginální název:
Depphjärnan - varför mår vi så dåligt när vi har det så bra?, 2021
více info...
Přidat komentář
Ak očakávate nejaké rady, ako pracovať s úzkosťou, budete veľmi sklamaný.
Veľa tá kniha o úzkosti nehovorí.
Je tam však milión zbytočných kydov, ktoré s témou vôbec nesúvisia a ako bonus je kniha písaná ako pre čitateľa 5ročníku na základnej škole.
Autor se k problematice staví otevřeně a nabízí pohled do možného vysvětlení našeho prožívání. Píše o tom, že náš mozek je nastaven na přežití a rozmnožování a zatímco my žijeme v roce 2024, kde se neustále kvůli technologiím a sociálním sítím vše mění závratným tempem, náš mozek je stále v době lovců a sběračů.
Líbilo se mi, že to opravdu nebylo ve stylu "začněte cvičit a bude vám líp" bez vysvětlení nebo kontextu, ale zároveň často upozorňuje že na všechny tohle samozřejmě neplatí a vyzdvihuje terapii, jelikož není deprese jako deprese. Dále mluví třeba o osamělosti nebo vlivu sociálních sítí. Také často upozorňuje na to, že každý mozek je trochu jiný a to, že někdo prožívá určité situace citlivěji nebo kritičtěji neznamená, že je vadný.
Možná se to lehce v určitých pasážích opakuje, ale je to psáno opravdu pro laiky, takže je vše srozumitelené a stravitelné.
"Nedostatek spánku, dlouhodobý stres, sedavý způsob života a prohlížení si cizích, k dokonalosti upravených fotek na sociálních sítích, to vše může vysílat signály, které si mozek chybně vyloží jako hrozící nebezpečí nebo důkaz naší osobní nedostatečnosti. V reakci vyšle mozek příkaz, abychom se stáhli, a my začneme mít špatnou náladu."
"A především - pokud se necítíte dobře, měli byste vyhledat pomoc. Je to stejné, jako když máte zápal plic nebo alergii. Pomoc je tu pro vás a vy v tom nejste sami."
Proč se cítíme tak špatně, když se máme tak dobře?
Protože jsme pořád lovci a sběrači,
kteří jsou naprogramovaní k přežití a reprodukci, ne k tomu, aby se cítili v pohodě a šťastní.
Tušili jste, že za úzkostmi a depresemi stojí v podstatě tak jednoduché vysvětlení?
Autor se v knize věnuje předkládání argumentů, které tvrzení potvrzují, tyto hromadí a vrší na sebe.
Upřímně by mi k dostatečnému pochopení stačila tak čtvrtina rozsahu. Mám dojem, že se na těch dvě stě stranách opakuje stále dokola totéž, a co se nějaké užitečné rady týče, tak zní přibližně:
Když porozumíte a pochopíte, stanete se vyrovnanějšími a smířenějšími.
Velice zajímavý pohled na úzkost a depresi, mně osobně vadilo až příliš časté zmiňování úlohy covidu.
V tejto dobe, kedy sa vo veľkom hovorí o duševnom zdraví, je na trhu celé priehrštie kníh o depresii a úzkosti. Ak si z nich vyberiete práve túto knihu, neurobíte chybu. Čitateľsky prístupným spôsobom sú v nej popísané príčiny depresie a úzkosti a zároveň rady ako im predísť, alebo aspoň ich zmierniť.
Tak tohle byla láska od první stránky! Nalákal mě provokující titul - stejnou otázku Proč... si kladu docela často. Kniha se dívá na naše "depky", dnes tak rozšířené, z jiného pohledu než duševního; propojuje je s fungováním našeho mozku z pohledu evoluční biologie. Vše je velice čtivé a přehledné, autor představuje nové souvislosti a budí zvědavost. A na pocity "depky" nabízí velice jednoduchý recept... Doporučuji!
Štítky knihy
Autorovy další knížky
2020 | Doběhni svůj mozek |
2023 | Proč se cítíme špatně, když se máme tak dobře? |
2021 | Instamozek |
2022 | Dobehni svoj mozog junior |
2024 | Dobrá správa o ADHD |
Prijemne napsana kniha. Fakta podporena studiema. Co se psalo davalo smysl. Zadne wow se u me uplne nekonalo a neco se opakovalo az mockrat-proto hvezdicka dolu. Celkove kniha, co stoji za precteni.