Šikmý kostel 2

Šikmý kostel 2
https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463564/bmid_sikmy-kostel-2-OLb-463564.jpg 5 3920 3920

Šikmý kostel série

S Barkou, Ludwikem, Julkou a dalšími hrdiny trilogie Šikmý kostel se setkáváme vzápětí poté, co jsme je v závěru prvního dílu opustili. Zatímco ve zbytku nově vzniklého Československa nastávají zlaté časy, v Karvinné – jak se nyní město jmenuje – se stále velmi silně projevují důsledky předešlého dramatického dění. Prosakují do všech oblastí života. Ne vždy v dobrém. I přesto lze říct, že dvacátá léta jsou pro obyvatele města relativní selankou, dobou významných společenských změn a hospodářského rozmachu. Nastupující generace se může těšit výsadám a možnostem, které byly v nedávné minulosti nedosažitelné, a začínají se před ní rozprostírat dříve netušené možnosti. Klíčící naděje však rázně ukončí hospodářská krize a vzápětí po ní opětovný vzestup nacionalistických nálad. Napětí ve společnosti stoupá a rodiny našich hrdinů rozštěpují rozdílné názory: zatímco jedni se nadcházející hrozby obávají nebo mezi prvními nesou její ničivé důsledky, jiní probíhající změny vítají jako šanci k odčinění utrpěných křivd. Smršť událostí po nástupu německé okupace však nakonec smete všechny, protože v tomto regionu i druhá světová válka probíhala dosti jinak než ledaskde jinde. Příběh je také tentokrát vystavěn na skutečných událostech a čtenář s překvapením zjišťuje, že mnohé z toho, co se v druhém díle Šikmého kostela odehrává, zůstávalo po dlouhá desetiletí skryto ve třinácté komnatě dějin.... celý text

morava
01.03.2021 5 z 5

I pres snahu si tuto knihu davkovat tak, aby jsem si cteni uzivala co nejdele, jsem ji slupla behem par dnu.Ani to, ze je to docela bichlicka , nezabranilo tomu, ze ji mam behem kratke doby prectenou. Tento fakt tedy o necem vypovida. A to o tom, ze se do knihy zactete, a budete mit co delat, aby jste se dokazali od cteni odtrhnout. Styl psani pani Lednicke mne nadchnul jiz pri prvnim dilu, a tak neni divu, ze jsem se na tento druhy tesila. A bylo opravdu na co. Proste skvely literarni zazitek. Po docteni prvniho dilu jsem psala v komentari, ze je kniha tou nej, co jsem za rok 2020 precetla. No a tato bude take patrit mezi top prectenych knih za rok 2021.A to mame teprve zacatek brezna, ale u nekterych knih to proste vite dopredu :-)
No a jeste musim zminit rikanku "Polamal se mravenecek", protoze ta tady take hraje svou ulohu, stejne tak, jako ji hrala i v mem detstvi. Zbyva jen posledni veta. Vsem vrele doporucuji, a nesmirne se tesim na treti dil.

brabofka
01.03.2021 5 z 5

Netřeba komentáře. Vše zaznělo již u prvního dílu. Skvělé, strhující, vyčerpávající :-) sice je mezi díly skoro rok rozestup ale autorka skvěle zakomponovala lehká připomenutí, takže se není třeba obávat toho, že si nebudete pamatovat o co v první díle šlo. Předpokládám, že tímto autorka neskončila, a těším se že bude následovat další dekáda. Z pohledu hlavních hrdinů jsem na pokračování na pozadí dějinných událostí, velice zvědavá. Když víte co se po roce 1945 odehrávalo v Československu, jsem velice zvědavá na místní historii. Za mě opravdu palec nahoru.

vikaa
28.02.2021 4 z 5

Druhý díl jsem četla hned po tom prvním a nevím proč, nějak jsem se nemohla hned začíst. Po cca 100 stránkách už jsem ale zase každou volnou chvilku hltala příběhy "mých oblíbených hrdinů všedního dne". Líbilo se mi, že přestože byly jejich osudy těžké, cítila jsem mnohdy, že doufají v lepší budoucnost. Jsem zvědavá jakým směrem se životní příběhy posunou v období totality. Něco málo už bylo nastíněno, tak se nechám překvapit.

Zdekat
28.02.2021 5 z 5

Druhý díl lepší prvního, skvěle popsaný těžký život lidí za první republiky. Příběh působí přirozeně, uvěřitelně, bez nutnosti náhodných berliček posouvajících děj dál. Postavy z předchozího dílu jsou vtaženy do zásadních historických událostí přesahujících Karvinsko, tam díky polské otázce a zaměření oblasti na hornictví byly národností nenávist, ekonomická krize i válečná bída katastrofálnější než jinde. Děkujme za klidnou dobu, ve které žijeme a chraňme si ji. Kdyby se musela nějaká kniha číst povinně, tak klidně tato - a nejen na školách.

Florindela
28.02.2021 5 z 5

Po přečtení prvního dílu jsem hned navázala druhým. Nedokázala jsem se odtrhnout, protože kniha je psaná velmi poutavě. Bydlím ve Slezsku a spoustu historických událostí jsem nevěděla. Ve škole nás to neučili, evidentně se nebylo čím chlubit. A protože tchán je bývalý havíř, staly se obě knihy vděčným tématem našich rozhovorů. Autorce děkuji a netrpělivě čekám na třetí díl.

Manyna
27.02.2021 5 z 5

Druhý díl ještě možná o chlup lepší než jednička. Těším se na trojku! :)

Jolina
27.02.2021 5 z 5

Příběhy lidí ze zapomenuté oblasti. Dechberoucí, strhující, neuvěřitelné - ale opravdové. Doporučuji!

cornetka
26.02.2021 5 z 5

Další příběhy obyčejných lidí z havířské oblasti, které mě bavily stejně jako v prvním díle. Opět zažijete radosti a starosti, hezké chvíle i ty méně hezké. Za mě opět palec nahoru.

Jirinamac
26.02.2021 4 z 5

Knížka se mi líbila, ale trošku míň, než 1. díl, který mě seznámil s historií kraje, kterou jsem neznala. Ve 2. díle už to není nic, co by bylo jiné, než prožívali za války i v jiných částech republiky. Chybělo mi nějaké citové vyprávění, které by mě dojalo. Možná je to tím, že mi chyběla návaznost na předchozí díl a trvalo mi, než jsem se začetla. Přecejen pauza mezi díly byla rok a já mám ráda, když můžu hned číst další pokračování. Moc se mi líbí komentář Veronika5179 z 22.2.

Pavouček2
26.02.2021 5 z 5

Paráda, jako první díl, už ať je i třetí. Hlavně se mi líbí popisování událostí z pohledu obyčejných lidí.

janinca

Skvělá kniha!
Vše už bylo napsáno níže....
I pro mne byla o kapku lepší než první díl a už teď se těším na ten poslední.

kuruteku
25.02.2021 5 z 5

Možná, že literárně nejde o dokonalý skvost, ale přidat další plastický obraz do mozaiky naší společné historie zasluhuje velikou úctu. A opět tu je nejen široká rodina, ale Češi, Němci, Poláci, v abecedním pořadí, občas ovládaní hloupým nacionalismem a zapomínající, že vypuštěné zlo se vrátí do hlavy jako bumerang. Každá postava má svůj vývoj, svou logiku, svůj pohled na věc a občas jsem se přistihl, že jsem byl ochoten přiznat kus pravdy polskému nacionalismu, občas sympatizovat se strkáním hlavy do písku, občas držet palce odboji. Pořád jsem za tím viděl živé lidi, s jejich zkušenostmi, obavami, touhami.

Lily189
25.02.2021 5 z 5

Trochu jsem se bála, že první díl už nepřekoná, ale opak byl pravdou. Kniha je opět velmi čtivě napsaná a obsahuje všechny možné vzestupy a pády v životech hlavních hrdinů. Za mě výborná kniha a už se nemůžu dočkat jejího pokračování.

Veronika29
25.02.2021 5 z 5

Kniha je to krásná, ale první díl byl jedinečný. Těším se na pokračování.

lode
24.02.2021

Krásné čtení.Ještě lepší než 1 díl.

karol.cadex
24.02.2021 3 z 5

Nevím, jestli hodnocení ještě nezměním, ale aktuálně to opravdu cítím na 3 hvězdy.
Kniha je psaná mistrně, používání archaismů sedí jako prdel na hrnec, dobové reálie jsou vykreslené super, celkově z knihy úplně dýchá ta hnusná průmyslová doba na severu.
ALE. V prvním díle bych za postavy dala ruku do ohně, všem pomohla, jejich osudy oplakala. Tady už ne. Tohle už je jen jedna velká depka bez naděje pro její postavy, jedna velká bída a zoufalství. Nepotřebuju číst ploché komedie nebo detektivky nebo románky, to fakt ne. Ale tahle beznaděj bez špetky víry mi už přišla zbytečná. A je mi to opravdu líto.

Terezz1
24.02.2021 5 z 5

Druhý díl nezklamal, opět perfektní. Ačkoliv z popisovaných událostí často dýchá beznaděj a naprostá marnost všeho, moc se těším na další díl a doufám, že tato trilogie nebude jediným počinem autorky.

iška
24.02.2021 5 z 5

Nezklamalo. Opět krásná knížka, která navíc rozšiřuje obzory. Kéž už by se z těch dějinných událostí dokázali lidé poučit a naučili se žít pospolu.

RADOST
23.02.2021 5 z 5

Skvělé, autorce ze srdce děkuji za oba díly. Silné poselství o životě v mém kraji v období dětství a mládí mých rodičů. Napsáno velmi poutavě, bez patosu, bez nějakých soudů a hodnocení. Zlomek jsem znala z vyprávění, která se shodují s událostmi z knihy. Po přečtení si lépe uvědomuji souvislosti. Oceňuji charakteristiky jednotlivých postav, ty mi připadají jako živé a svým postojem k životu tak typické pro náš mnohonárodnostní hornický region. Tato knižní série je pokladem v mé knihovně, který budu předávat svým potomkům. Aby nezapomněli na to, co už není k vidění, ale přesto tvoří jejich historii a základy.

Riccione
23.02.2021 5 z 5

Stejne jako první dil naprosto skvele! Nejde prestat cist.