Šikmý kostel 2

Šikmý kostel 2
https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463564/bmid_sikmy-kostel-2-OLb-463564.jpg 5 3925 3925

Šikmý kostel série

S Barkou, Ludwikem, Julkou a dalšími hrdiny trilogie Šikmý kostel se setkáváme vzápětí poté, co jsme je v závěru prvního dílu opustili. Zatímco ve zbytku nově vzniklého Československa nastávají zlaté časy, v Karvinné – jak se nyní město jmenuje – se stále velmi silně projevují důsledky předešlého dramatického dění. Prosakují do všech oblastí života. Ne vždy v dobrém. I přesto lze říct, že dvacátá léta jsou pro obyvatele města relativní selankou, dobou významných společenských změn a hospodářského rozmachu. Nastupující generace se může těšit výsadám a možnostem, které byly v nedávné minulosti nedosažitelné, a začínají se před ní rozprostírat dříve netušené možnosti. Klíčící naděje však rázně ukončí hospodářská krize a vzápětí po ní opětovný vzestup nacionalistických nálad. Napětí ve společnosti stoupá a rodiny našich hrdinů rozštěpují rozdílné názory: zatímco jedni se nadcházející hrozby obávají nebo mezi prvními nesou její ničivé důsledky, jiní probíhající změny vítají jako šanci k odčinění utrpěných křivd. Smršť událostí po nástupu německé okupace však nakonec smete všechny, protože v tomto regionu i druhá světová válka probíhala dosti jinak než ledaskde jinde. Příběh je také tentokrát vystavěn na skutečných událostech a čtenář s překvapením zjišťuje, že mnohé z toho, co se v druhém díle Šikmého kostela odehrává, zůstávalo po dlouhá desetiletí skryto ve třinácté komnatě dějin.... celý text

Gabi13
19.02.2021 5 z 5

Nešlo se odpoutat. Další pokračování osudu lidiček, které prožívají štěstí i zoufalství, radost i strach v severovýchodních Čechách (Polsku, Německu...). Velmi krásné dílo paní Lednicke. Děkuji za její práci na takové knize, která mi přesně, jak píše v závěru, otevřela úplně jiný pohled na lidi z Ostravska a Karviné. Skvělá kniha a jen doporučuji.

LooneyCZ
19.02.2021 5 z 5

Šikmý kostel 2 je opravdu silný příběh, ještě drsnější než první díl. Co taky čekat od knihy, která se odehrává na Ostravsku mezi lety 1920 a 1945. Fascinuje mě, kolik věcí o té době a tom kraji vlastně nevím. O sporech mezi Poláky, Čechy a Němci, hledání hranice, vraždění, odsunech, útlaku a nevraživosti mezi lidmi jen kvůli národnosti. Jak píše autorka v doslovu, smutné je na tom to, že někteří lidé jsou zkrátka nepoučitelní, a tak jsou i dnes extrémní nacionalisté stále velmi hlasitě slyšet. Prosazují se, a prosazovali se vždy, na úkor těch, kteří by prostě jen chtěli v klidu žít. Vždyť zrovna havířům nedával život v tomto kraji nikdy nic zadarmo.
Věci nejsou černobílé a kniha si ani neklade za cíl někoho soudit. Spíš člověka donutí se zamyslet nad tím, kde končí národní hrdost a začíná extremismus. Jaké jednání lze ještě tolerovat a co už je za hranou.
Příběh je taková esence toho nejhoršího, co v meziválečném období mohlo lidi potkat. Někdy mi připadalo, že na jednu rodinu je toho až moc. Na druhou stranu chápu, že autorka chtěla dostat do děje co nejvíce reálií, které nasbírala od pamětníků. Krize, transporty, pomoc vězňům. Je tam (skoro) všechno. A dobře mi z toho leckdy nebylo.
Možná to teď trochu přeženu, ale Šikmý kostel je pro mě částečně román a částečně poučení o historii. Jednoznačně doporučuji a těším se na další díl.

osman111
19.02.2021 5 z 5

Velmi silná kniha. Mimo to, co už bylo řečeno v komentářích níže, bych ráda vyzdvihla jazykovou kvalitu a neskutečný historický přínos. Jsem si jistá, že tato forma Vám přinese daleko více, než nějaká učebnice (navíc toto téma se běžně na školách nevyučuje). Jde o velice kvalitní, obohacující literaturu psanou krásným jazykem. Jestli mohu něco doporučit, tak je to právě Šikmý kostel. Při čtení jsem měla pocit, že se rozhodně nejedná o novodobou tvorbu, velice vybočuje.
Jako tip na závěr doporučuji číst nedlouho po prvním dílu nebo si připomenout postavy a rodinné vazby, protože je snadné se ztratit, což by byla škoda.
Doporučuji a nemohu hodnotit jinak než pěti hvězdičkami.
Nebojte, ten povyk okolo knihy je skutečně zasloužený, nenechte se odradit.

Marthinkha
18.02.2021 5 z 5

Stejne jako prvni dil je to kniha, na kterou se clovek tesi, kdyz ma chvili volna. Postavy mu ozivaji pred ocima, skoro s nima zil. Do pulky bych rekla, ze se dej odvijel tak lehce, jakoby vse spatne uz padlo v prvnim dile.. a pak to zacne postupne houstnout.. No uz se tesim na treti dil.

Květ
18.02.2021 5 z 5

Druhý díl Šikmého kostela mě zase úplně dostal. Ne tak jako jeho předchůdce od prvních stránek, ale tentokrát postupně a pozvolna, od první třetiny už jsem knížku jen nerada odkládala. Bravurně napsáno, skvěle vykreslené postavy, celý kraj i události. Doporučuji!

Jůzlina
17.02.2021 5 z 5

Neskutečně výborně napsané pokračování. Napínavé a hlavně pro mě i naučné. Všem doporučuji. Už se těším na třetí díl, který paní Lednická píše.

Acinore
17.02.2021 3 z 5

První díl se mi zdá lepší, víc mě vtahl do děje.. Tento už byl nahuštěný (ale jen o spousty myšlenek o ničem a o všem) , těšila jsem se na téma války, ale nevím, nedostala jsem to, co jsem čekala.. Trochu víc.. Ty nejzajímavější roky (aspoň pro mě) byly přeskakované nebo děj minimalizován. Škoda. První díl ve mně zanechal víc než tento s 2.sv.válkou..

Didi15
16.02.2021 5 z 5

Myslím si, ze zde je pět hvezdicek ještě málo. Jsem uchvacena a tleskam paní Lednicke. Vyzdvihuji prinos paní Lednicke pro ceskou literaturu, opravdu bravo. Druhý dil byl snad ještě lepší než první. S napětím budu očekávat díl třetí. Tohle opravdu stojí za přečtení.

Warty
16.02.2021 5 z 5

Druhý díl je snad ještě lepší než ten první. Četlo se to samo, i když je to místy smutné čtení. Snad budou mít ve třetím dílu hrdinové i trochu toho životního štěstí.

klokan.1905

Šikmý kostel...
Románová kronika ztraceného města (léta 1921-1945)... Již na obálce knihy, která je mimochodem kouzelná - už jen z ní na Vás ta doba doslova dýchne, je uvedeno, že se jedná o druhý díl... V případě, že byste nečetli díl první, tak tento druhý na pár dní odložte a sáhněte nejprve po tom prvním, který se odehrává v letech 1884-1921... O hodně byste totiž přišli... Už v něm se totiž seznámíte s hlavními postavami této plánované románové trilogie...
Jestliže jste měli po přečtení prvního dílu chuť setřít si z čela černý pot a loknout si piva ... a začít tleskat (jak uvedla Zora Göthová, deník Právo), tak po druhém k tomu na Vás bude dopadat střelný prach a budete mít chuť si loknout pálenky... a opět začít tleskat... To uvádím pro změnu já... ;-)
V případě, že bych měl uvést, který z těchto dvou, dosud vyšlých, dílů je lepší, tak bych si zkrátka nevybral... Oba dva jsou naprosto skvělé...
Karin Lednická rozdělila knihu na celkem devět dílů, které jsou pojmenovány podle hlavních postav knihy... Ženka (celkem tři díly), Julka, Barka, Anuška, Wojtek, Fanka, Halka... Po přečtení knihy si určitě prohlédněte obrazovou přílohu a přečtěte i doslov autorky...
K ději samotné knihy nebudu vůbec nic prozrazovat... Prostě si ji přečtěte... Zaručuji Vám, že nebude litovat... První díl měl 398 stran... Druhý díl měl stran o dost více - celkem 606... Na konci však budete litovat, že jich nebylo ještě o pár více... Při čtení knihy nezapomeňte z jejich stránek občas sfouknout uhelný a střelný prach... ;-)
Vždy mi vadilo, když se v nějaké knize objevily řádky v cizím jazyce a nebyl u toho, alespoň v zadní části knihy, překlad... Nevím proč, ale u knih Karin Lednické mi občasné polské nebo německé věty vůbec nevadily... Prostě tam patří... ;-)
Knihu jednoznačně doporučuji všem k přečtení... Mně nezbývá, než doufat, že si Karin Lednická udělá co nejvíce času, aby se mohla věnovat třetímu dílu Šikmého kostela... Budu ho netrpělivě vyhlížet... Snad se dočkám ještě letos... Třeba na Ježíška... ;-)

Stanka1960
16.02.2021 5 z 5

Úžasná kniha! Četla jsem s přestávkami, protože jsem nechtěla, aby příběhy hrdinek a hrdinů skončily! Už teď se těším na pokračování.

Adusa68
16.02.2021 5 z 5

Druhý díl plynule navazuje na první, a to i ve stylu vyprávění. Můžu říct, že všechno, co jsem od knížky očekávala jsem ve druhém díle našla. Dějinné události opět zasahují jednotlivé postavy, ale autorka zbytečně nezabředává do podrobností a nechává spoustu věcí na čtenáři, aby si je sám domyslel. Nedivím se tomu, protože v takovém množství postav a v takovém časovém období to zkrátka nešlo napsat jinak. Druhý díl se tedy čte opět dobře a těch 600 stran uplyne jako voda. U druhého dílu oceňuji fotografickou přílohu staré Karvinné. Už teď se těším na závěrečný díl trilogie.

Pavluš943
15.02.2021 5 z 5

"..…zlo dokáže zplodit zase jenom zlo, nenávist plodí nenávist,msta vyvolá další pomstu,.... utrpení je nezměřitelné, nesouměřitelné."
Děkuji paní Lednická, že si mohu rozšířit obzory,nechat se nadchnout Vaším slohem a přimět vlastní uvažování,aby neklouzalo jen po povrchu.

marketa6511
15.02.2021 5 z 5

Opět naprosto skvělé. Opět mi to rozšířilo obzory a o něco víc jsem pochopila události a život ve Slezsku... díky, díky, díky.
P.S. Siedzi mucha na scianie, na scianie, na scianie
siedzi mucha na scianie, siedzi a spi!
Siedzi a hajinko, potwórka malinko
siedzi mucha na scianie, siedzi a spi!

Tohle mě úplně dojalo a rozplakalo, to mi zpívala babička a já na to už dávno dávno zapomněla.

jaroiva
14.02.2021 4 z 5

V prvním dílu jsem ještě věřila, že příběhy dopadnou alespoň v něčem dobře. V tomhle dílu je ale situace tak bezútěšná, že je veškeré doufání v obrat k lepšímu marné. Musela jsem si to dávkovat víc než první díl.
Opět skvěle popsané postavy a události, ale jímá mě po přečtení deprese.

WaN635
14.02.2021 5 z 5

Co říct k napsanému silnému tématu a již nebylo napsáno níže.
Kniha po skvělém prvním díle, snad ještě zvýšila kvalitu. Příběh rodiny je silný, rozvíjející, bolestivý. Knihu jsem musela několikrát odložit, jak mi bylo chvílemi úzko.
Silný čtenářský zážitek, nad kterým budu přemýšlet ještě nějakou dobu

jalca
14.02.2021 5 z 5

Skvělá kniha, budete ji chtít číst stále dál i když vás už budou ze čtení bolet oči. Velice poutavý příběh. Moc se těším na další díl. Doporučuji navštívit webové stránky autorky a prohlédnout si dobové fotografie.

tonysojka
14.02.2021 5 z 5

Pokračování románové kroniky ztraceného města se nese v suverénním a vyváženém stylu vyprávění.Lze psát o historii regionu "srdcem" bez zbytečného patosu a otravného citového vydírání?Paní Lednická dokazuje,že ano.Činí tak s pokorou a empatií vůči obyčejným lidem a důsledným držením se historických fakt a reálií.
Autorka v doslovu píše:
"Hrdinové Šikmého kostela jsou sice lidé vzešlí z autorské fabulace,ale nesou skutečné příběhy"

"Občas slýchám výtku,že nadržuji jedné nebo druhé straně.Není to pravda:úhelným kamenem mé práce je právě nestrannost.A pokud už někomu straním,pak obyčejnému člověku,který chce prostě jenom normálně žít-a namísto toho musel žít všechny ty hrůzy"
Během čtení jsem náhodou shlédl film :"Krajina ve stínu",který mapuje stejné období,ale v jiném regionu.Uvědomil jsem si ,jak jsou osudy a křivdy a touhy postav podobné,téměř identické.Sebestřednost,ukřivděnost,touha po moci a pomstě jako jedny z příčin všeho špatného,co jsme schopni sami sobě provést.
"Nejhorší je být důležitý a ukřivděný.
Nejhorší je ukřivděný soused."
I to lze z kroniky o Karvinné vyčíst.
Mám pocit,že trilogie Šikmý kostel jako celek daleko přesáhne regionální záležitost.
Osloví každého obyčejného a vnímavého člověka.

Kniho_holka
14.02.2021 5 z 5

Kdybych měla knihu charakterizovat pouze jediným slovem, byla by jím slovo LÁSKA. Láska k autorčinu psaní, láska k postavám, na které jsem se těšila, až se s nimi zase setkání, ačkoli mi bylo jasné, že si pro ně život připravil daleko horší osudy a mnohem těžší zkoušky než v předchozím díle. A já se o ně po celou dobu bála a držela jim pěsti, aby že všeho zlého vyvázli bez úhony.
Děkuji autorce za zprostředkování velmi silných okamžiků a o odkrytí další části naší historie.
Už teď se moc těším na závěrečný díl trilogie, ale zároveň se děsím okamžiku, kdy se budu muset s hrdiny Šikmého kostela rozloučit.

Feliska764

Přečteno jedním dechem.
Stejně jako první díl, psáno čtivě živým jazykem s prvky nářečí, zážitek ze čtení je tak ještě větší. S narůstajícím letopočtem a rozhodnutími postav ohledně volby národnosti člověk prostě ví, že bude hůř, ale přestat číst nemůže. Je jasné, že žádné světlé zítřky nás nečekají ani ve třetím díle, a přesto se ho nemůžu dočkat.
Postavy jsou tentokrát o něco sympatičtější, chybí věčně nabručená Barbora z prvního dílu, ale celkově nejblíž je mi asi Ženka a Julka.