Slepá mapa

Slepá mapa
https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/363903/bmid_slepa-mapa-7BH-363903.jpg 5 6246 6246

Anna, Alžběta, Anežka. Tři ženy, tři generace, jedna rodina a mnoho životních zvratů, traumat a tajemství. Příběh začíná před první světovou válkou, kdy Anna, vypravěččina babička, odjíždí přes odpor svých rodičů s vyvoleným Antonínem do pohraničního městečka na severu Čech. Jako by počáteční písmeno jejich jmen vyjadřovalo naději, že právě tady spolu mohou začít nový život. Jméno však současně symbolizuje i to, co si vybrat nemůžeme, co je nám dáno jako rodinné dědictví, které si přese všechno odhodlání ke změně vždy neseme s sebou. Anebo také osud, na jehož zkoušky máme jen pramalý vliv. Nový začátek se tak záhy mění v boj o přežití, když je Antonín na frontě raněn a u Anny propuká tuberkulóza. O čtvrt století později pak čeká jiný nový začátek i jejich dceru Alžbětu, která musí prchat před německou armádou zabírající pohraničí, a po dalším půlstoletí změní dramatický zásah osudu — tentokrát v podobě důstojníka StB — i život vypravěčky příběhu Anežky. V roce 2018 dotisk.... celý text

KatyM.
25.12.2020 5 z 5

Další nádherná kniha od autorky. Četla se sama. Doporučuji.

Jenda75
25.12.2020 4 z 5

Kniha je výborným vyprávěním a velmi dobře se čte. Hltal jsem ji.

Adellll
24.12.2020 5 z 5

Jak už od této autorky tak nějak očekávám, další výborná kniha. Dost jsem ocenila, že se v ní neřešila "jen" 2. světová válka, ale objevilo se i né tak atraktivní téma 1. světové nebo hospodářské krize. Pokud ale chcete začít s Mornštajnovou, možná bych spíš začala s Hanou.

VílaElvíra
24.12.2020 4 z 5

Čtivá kniha, zajímavý příběh, ale jednu hvězdu ubírám za ukončení knihy. To je dost zvláštní. Jinak ale doporučuji k přečtení.

Lotti
23.12.2020 4 z 5

Kniha čtivá, ale neudělala na mě takový dojem jako Hana.Konec mi přišel mírně přestřelený, nepravděpodobný.

artlucie
18.12.2020 3 z 5

Ve stručnosti - nebylo to kdovíjak nezapomenutelné, i když se to četlo dobře a některé osudy i charaktery byly vážně zajímavé. Ke konci už jsem se musela do čtení nutit.

fionka36
16.12.2020 5 z 5

velmi silný příběh

faba
16.12.2020 2 z 5

(SPOILER) Historie Československa (no, těch úředních názvů by tam mělo být více, pro hnidopichy) v rodinné sáze od první světové až po sametovou.
Nevěděl jsem, že to je prvotina pí. Mornštajnové. Kniha je to opravdu čtivá, jak tu mnoho čtenářů popisuje, ale to je asi tak vše, co o tom mohu s klidnou duší napsat.
Ani s jednou postavou jsem se nemohl ztotožnit. Snad s doktorem, či otcem... Ano bylo jim ublíženo, hodně ublíženo, v tom případě polovina světa se neusměje, je zapšklá, nemluvná, nemá nikoho ráda, lže, donáší, nemá přátele a neví proč žije.

Cituji: Nikdy jsem nepochopila, proč jsem na světě, jaký smysl má být, dýchat, vnímat, milovat a trpět, když život stejně jednou skončí a člověk se ponoří do temnoty, z níž před lety vzešel. Pokud jde o mě, s radostí bych si epizodku svého života odpustila a setrvala v bezbolestné temnotě věčnosti.

Opravdu v dějinách nebylo období, aspoň jen jeden den, jedna minuta, kdy to nestálo za nic? Ani když se ji narodí syn, dcera... ? To až po listopadu se najednou rozjasnilo a vše bylo jako v ráji? Červená knihovna hadr!
Jestli to takto paní spisovatelka opravdu vidí...?
Hana, byla super kniha, děj v hrozném období, boj o přežití, a trauma po. Tam jsem vše akceptoval a po knize tomu všemu věřil. Nechalo to ve mě hluboké pocity. Takové knihy už nemusím nikdy číst, protože jsou ve mě hluboce uloženy. Tady? Nevěřím ani název! Ale abych jen nehanil. Je to kniha, kterou stojí zato si přečíst, abychom věděli co jsme tu měli.
Ale ve mě to zanechalo takovou míru pesimismu (a to jsem pesimista), že Stephen King má nejveselejší knihy co jsem kdy četl.

Možná je to ta nejlepší reklama.

lernami
15.12.2020 5 z 5

Alenu Mornštajnovou považuji za nejlepší novodobou českou autorku. Její knihy jsou velmi čtivé. Co víc, každá stránka je protkaná citem a autentickými životními příběhy, které připomínají hrůzy minulých dob. Až je mi líto, že Mornštajnová je známá pouze u nás, protože její díla by si zasloužila i světovou pozornost! Zpracovat téma, které bylo už v minulosti milionkrát zpracováno a stále si uchovat originalitu a nový pohled na věc, není zajisté jednoduché, ale Aleně Mornštajnové se to neochvějně daří!:)

laskaknih
11.12.2020 4 z 5

Skvěle napsaný, silný příběh.

HDosoudilová
10.12.2020 5 z 5

Skvělá kniha! Musím říct, že jsem opravdu nadšená, Slepá mapa mě dostala více než Hana. Osudy tří žen, ztráty, nepochopení, strach... To byla smršť a vůbec nechápu, jak se tohle všechno vešlo do tak útlé knihy. Příběh mě moc bavil a hlavně jsem byla pořád zvědavá, co se bude dít dál. Byť konec je takový zvláštní... Za mě velké doporučení.

barusa.s
09.12.2020 5 z 5

Skvělá kniha, velmi čtivá. Autorka umí krásně vykreslit lidské osudy, scenérii a vytváří pro čtenáře ucelený obraz. Na pozadí se pak odehrávají historické události, ale nejsou v příběhu to hlavní. Prim stále hrají lidské příběhy. Mohu jen doporučit.

A235711
08.12.2020 4 z 5

První dva příběhy se mi strašně líbili, obzvláště ten Alžbětin. Ale s hlavní hrdinkou jsem se nějak nemohla sžít, v poslední části mi přišly některé věci hrozně klišé, obzvláště konec.

Annannas
02.12.2020 5 z 5

Příběhy Paní Mornštajnové mě vždy dokonale pohltí, jako bych byla jejich součástí. Jednoznačně úžasné počtení. Smekám této autorce.

Mychaela
20.11.2020 5 z 5

Po Haně a Tichých rocích jsem dočetla i Slepou mapu. Dala jsem si takový Mornštajnovský maraton :-D a jsem proto momentálně jejích knih, příběhů, postav a osudů úplně plná... Bijí se ve mě nejrůznější emoce. Smutek, deprese, zloba, soucit, ale i radost (radost se týká závěrů knih, vždy je v nich alespoň trochu světla a naděje.)
Život není vůbec jednoduchý, tím spíš, když si ho my lidé tak rádi ještě navíc komplikujeme. Ať už je řeč o Alžbětě, Božence nebo Anežce...
Moc ráda čtu takovéto vícegenerační romány napříč stoletím, čtete o životě druhých, sledujete jejich radosti i strasti v plynoucím čase a na ty své tolik nemyslíte, navíc vám najednou v porovnání s tím, co prožívají postavy v knize, vlastně nepřijdou až tak zásadní a neřešitelné.
Máme se dobře. Možná až moc dobře...
No, jdu se vrhnout ještě na Hotýlek. Ale předtím si asi přečtu pár jiných knih, abych si poté paní M. o to víc vychutnala. Ono i moc čokolády najednou škodí :D

lifeoptimist
18.11.2020 4 z 5

Nemůžu si pomoct, ale její knihy mám prostě ráda, když už třetí kniha byla výborná, tak to nebude náhoda :-)

Lily101
17.11.2020 5 z 5

Lidské osudy, které doba zahnala do určitých "koutů". Některé mě vyděsily víc, jiné méně, ale děs tam asi byl. Autorka si s historií protagonistů "vyhrála" a rozehrála tak neskutečnou dějovou "hru". Možná text byl místy méně svižný, než jsem od autorky zvyklá (obvykle knihu hltám, dokud mě poslední stránka "nevyplivne" zpátky do reality, zde jsem se musela dvakrát do knihy ponořit, leč nebylo to činěno s donucením), což ale není předmětem hodnocení, neb: 1) To může být jen můj subjektivní postřeh. a 2) Nejde napsat tak skvělou čtivou knihu jako např. "Hana" vždy. Autorce moc děkuji, že knihu napsala a myslím, že jsem ji četla i ve "vhodném" období v tom smyslu, že si tak nějak člověk, jež nebyl na světě v době Sametové revoluce, tak nějak ještě intenzivněji po přečtení uvědomí, jak je rád, v jaké době žije vůči tomu, co se dělo před...ne tak dávnou dobou, bohužel.

libuna60
15.11.2020 5 z 5

Skvělá, tato autorka opravdu umí psát. Krásně a věrohodně popsáno, člověk se musí zamyslet a popřemýšlet. Těším se na další její knihu, kterou jsem teď dostala jako dárek.

knihovnička007
09.11.2020 5 z 5

Knihu jsem měla doma už hodně dlouho a celou dobu na mne poctivě čekala a vyčkávala, až přijde na správná doba. Ta přišla až nyní a já jsem strašně ráda, že jsem si kdysi koupila knihu od tehdy (pro mne) neznámé autorky.
Krásný příběh jedné rodiny a třech žen-Anny, její dcery Alžběty a Anežky. Vyprávění o životních peripetiích od první války až po konec komunismu. Na pozadí důležitých historických událostí se dějí malé a velké výhry obyčejných lidí.
Zamilovanost, manželství, děti. Malé i velké starosti, malé i velké radosti. Zklamání, výhry...
Místy mi příběh přišel hodně depresivní, ale takový už život tehdy byl. Držela jsem palce Anně, Alžbětě i Anežce a přála jsem jim více štěstí, než kolik se jim dostalo... Každý dělá chyby, jen některé jsou větší než jiné... A je jen na každém z nás, jak se s nimi popereme. A Anežka toho na svých zádech nesla hodně...
Paní autorka opravdu umí a já už se hodně těším na její další knihu :)

Magrata15
08.11.2020 5 z 5

Příběhy tří žen ve třech důležitých obdobích dějin naší země.
Kniha určitě stojí za přečtení a dozvíte se z ní jak se žilo v době první a druhé světové války a také v době před revolucí.
Alena Mornštajnová svými příběhy vždy dokáže zaujmout.