Slepá mapa

Slepá mapa
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532046/bmid_slepa-mapa-65c9dcbded670.png 5 6246 6246

„Lidé přicházejí na svět z různých důvodů – z lásky, náhodou, nebo omylem. Já jsem se narodila kvůli bytu,“ předesílá hlavní hrdinka Anežka na začátku ságy o trojici žen, která se začala psát už před první světovou válkou. Do Anežčina osudu se promítají nejen životní příběhy jejích rodičů a prarodičů, ale i krutý dopad dějinných událostí. Její babička Anna odjela přes odpor rodičů do pohraničního městečka na severu Čech, aby tam se svým vyvoleným začala nový život – ten se však záhy mění v boj o přežití, když je Antonín na frontě raněn a u Anny propuká tuberkulóza. O čtvrt století později se pak s těžkými začátky potýká i jejich dcera Alžběta, donucená prchat před německou armádou zabírající Sudety. Po dalším půlstoletí změní dramatický zásah osudu – tentokrát v podobě důstojníka StB – i život vypravěčky Anežky... celý text

stanza
17.05.2018 5 z 5

Má první kniha od paní spisovatelky.))) Strhující příběh tří generací mě opravdu uchvátil a nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Zdánlivě jednoduché povídaní o rodině nás provede zvolna celým dvacátým stoletím. Krásné.

Pomko
15.05.2018 5 z 5

Knihami p. Mornštajnové jsem nadšená! Slepou mapu jsem četla jako poslední a teď je mi líto, že víc jich zatím autorka nenapsala. Rozhodně doporučuji k přečtení, je to prostě nádhera!
Velmi návykové knížky !!!

Dáma s hrnstjm
14.05.2018 3 z 5

Moje první kniha od Aleny Mornštajnové, takže s ničím nesrovnávám... Velmi vydařený rozjezd, zajímavé postavy, skvěle zvládnutá ožehavá problematika pohraničí a česko-německých vztahů. S přibývajícími roky v kalendáři ale tempo uvadá a období socialismu mě přímo nudilo. Možná to bylo i postavou Anežky, která mi nijak k srdci nepřirostla a hodnotím ji jako velmi protivnou. Množství postav mi nevadilo, naopak jsem širší rodinný kruh uvítala. Začátek se mi líbil, knize dávám průměrné hodnocení, asi jsem trochu náročnější čtenář. Tím, že kniha připomíná nejdůležitější mezníky v českých dějinách 20. století, jsou i čtenáři s menším ponětím o historii nenápadně vzděláni a to se mi moc líbí, ostatně to dokládají zdejší komentáře.

keselylenka
12.05.2018 5 z 5

Hana byla dobrá ale tato kniha pro mě nemá konkurenci. Už velmi dlouho mě kniha nerozesmála a nerozplakala zároveň. Příběh je opravdový, lidský, přímý a proto se tak zaryje pod kůži. Pochybuji, že tuto knihu pro mě letos ještě něco překoná.

daniela7015
12.05.2018 3 z 5

Ctivym zpusobem jakehosi rodinneho deniku okrajove zachycen zivot jedne rodiny a jejich pratel v prubehu remer celeho 20. stoleti. V jistych aspektech mi to VELMI pripominalo serial Vypravej, proste nahustit do jedne rodiny vsechno prevratne. Trochu me zklamal DOST pateticky konec a mnozstvi postav, kdy jsem se ztracela kdo je ci kolikaty manzel...

Vašek56
10.05.2018 5 z 5

Pohodova knizka, super, moooc doporucuji, pro me takova oddychovka od valecnych knih. Nemohla jsem se od ni odtrhnout, ctena dlouho do noci.

Ali_xy
10.05.2018 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila. Je to něco jiného než Hana, kdo očekává stejně silný příběh, asi bude zklamán, ale přece autorka nemůže stále psát to samé a o tom samém :-). Příběh má podobnou linii, ale je více zaměřen na život a události po r. 1948. Postavy žen byly moc pěkně vykreslené, včetně jejich odlišných povah a vlastností.

Ronfi
09.05.2018 5 z 5

Silné téma, nelehké osudy žen. Odsun němců, komunistická éra. Kniha mě vnitřně zasáhla.

ZuzanaL
09.05.2018

Všichni jsou nadšení z Hany. Já taky, ale tak nějak normálně. Dobrá knížka, hezky se četla...ale Slepá mapa je geniálním zachycením dějiny, lidských osudů, charakterů, životního přístupu...

Felidae
08.05.2018 5 z 5

Alena Mornštajnová patří k našim nejlepším současným autorům. Každé dílo je nesmírně vyspělé, skvěle komponované s živými postavami, perfektní psychologickou sondou, uspokojující náročného čtenáře a přitom velice čtivé. Na hodnocení 5 hvězdiček nestačí.

Višnička
06.05.2018 5 z 5

Moc hezká kniha, silné příběhy jednotlivých hrdinek a hrdinů, přitom psáno jednoduše, bez patosu. Knížka se mi opravdu krásně četla, nemohla jsem se odtrhnout, doporučuji ji i jako zajímavou sondu do dějin České republiky minulého století. Velice krásně vykreslena problematika Sudet...Už teď se nemůžu dočkat Hany...

Eva88
05.05.2018 5 z 5

Pro mě druhá kniha od paní Mornštajnové a podruhé, co jsem nadšená. Skvěle se četla, úplně mě vtáhla do děje, všechny dějové linky zajímavé. A ten konec! Byla jsem napnutá jak kšandy, co teda s Anežkou bude...

jahlina
05.05.2018 5 z 5

Kniha se mi líbila moc. Vtáhla mě do děje a jen těžko jsem se od ní odtrhávala. Kniha zahrnuje období obou světových válek a končí těsně po revoluci, kdy se odtajňují seznamy spolupracovníků StB. Každá doba přináší své a jednotlivé postavy se vyrovnávají se vzniklou situací po svém. Po Haně, kterou jsem četla jako první a této knize si určitě brzy přečtu i Hotýlek, protože obě knihy mě opravdu nadchly.

iceVS
04.05.2018 5 z 5

Nejlepší kniha této autorky.

Ivis01
02.05.2018 5 z 5

Velice čtivá kniha,bavila mě hned od začátku,zajímavý příběh více generací,pěkně psaná.nemohla jsem se od ní odtrhnout,jasných 5 hvězdiček !!!

LuckaH2
01.05.2018 5 z 5

Velmi silná kniha, skvělé propojene osudy několika generací, že jsem si při čtení říkala, že bych ráda znala příběhy svých předků do takových detailů. Do postav jsem se díky spisovatelce tak vžila, že při události, jež v druhém manželství zásadně poznamená Anežku, se mi při té představě udělala fyzicky špatně. Taková kniha by měla doplňovat učebnice dějepisu, protože díky ní i lidi, kteri nezažili války nebo komunismus dokáží lépe pochopit, proč co kdo udělal...

romanka26
27.04.2018 4 z 5

Moc hezká kniha. Ovšem Hana se mi líbila ještě o trochu víc. Ale i tak stojí za přečtení :)

DAVRE
27.04.2018 5 z 5

Právě jsem dočetl se slzou v oku. Zase parádně napsáno. Děkuji za nahlédnutí do života jedné rodiny. Doporučuji a už se těším na Hotýlek. Čtivé, obsáhlé prostě fajne.

Nefilim
26.04.2018 4 z 5

Někdo může namítat, že si jsou knihy hodně podobné, pro mě je to autorský styl, který 3x zafungoval. Každý odstavec má pro vyprávění význam a i za vedlejšími postavami je často zajímavý příběh. Slepá mapa sahá od první světové války až po sametovou revoluci a navzdory spoustě lidských traumat je především o tom, jak je důležité umět být spokojený i v časech, které spokojenosti vůbec nepřejí.

Honey19
25.04.2018 4 z 5

Kniha lehce depresivní, nicméně velice čtivá.