Slepá mapa

Slepá mapa
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532046/bmid_slepa-mapa-65c9dcbded670.png 5 6116 6116

„Lidé přicházejí na svět z různých důvodů – z lásky, náhodou, nebo omylem. Já jsem se narodila kvůli bytu,“ předesílá hlavní hrdinka Anežka na začátku ságy o trojici žen, která se začala psát už před první světovou válkou. Do Anežčina osudu se promítají nejen životní příběhy jejích rodičů a prarodičů, ale i krutý dopad dějinných událostí. Její babička Anna odjela přes odpor rodičů do pohraničního městečka na severu Čech, aby tam se svým vyvoleným začala nový život – ten se však záhy mění v boj o přežití, když je Antonín na frontě raněn a u Anny propuká tuberkulóza. O čtvrt století později se pak s těžkými začátky potýká i jejich dcera Alžběta, donucená prchat před německou armádou zabírající Sudety. Po dalším půlstoletí změní dramatický zásah osudu – tentokrát v podobě důstojníka StB – i život vypravěčky Anežky... celý text

pipetion
01.11.2017 4 z 5

Téma, převážně ženské hrdinky, časové zasazení, totalitní režimy ... to vše mi připomínalo knížku od K. Tučkové (Vyhnání Gerty Schnirch). Ale životní příběh Gerty mě vtáhl a její osud jsem prožívala ... u Slepé mapy jsem se cítila jako nezúčastněný pozorovatel.

Ciarra
28.10.2017 5 z 5

Kniha se mi četla dobře, dozvěděla jsem se i něco nového o tehdejší době (někdy to byla tedy docela síla). Doporučuji a vrhám se na Hotýlek :)

asam
28.10.2017 5 z 5

Autorčin debut - Kniha zachycuje období, které začíná před první světovou válkou a končí pádem komunismu. Sledujeme tři generace žen - babičku Annu, matku Alžbětu a dceru Anežku. Společnou vypravěčkou je nejmladší ze všech žen, Anežka. Každá z žen je jiná, má jiné zájmy a každá hledá smysl života v něčem jiném. Děj probíhá rychle, není čas zastavit se a vydechnout. Čtivá kniha. Doporučuji.

kaja77
21.10.2017 5 z 5

Musela jsem si zvyknout na zvláštní styl vyprávění ale pak už to bylo bezva.doporucuji

pavka88
10.10.2017 5 z 5

Naprosto skvělá kniha, krásně, citlivě popsaný životní příběh,doporučuji na přečtení

marlowe
07.10.2017 2 z 5

Nejspíš jsem se namlsal Jiřím Hájíčkem a Annou Bolavou – a možná i proto tak nízké hodnocení.
Bohužel se zase vydávám proti proudu (současný stav: 91%), ale prostě nemůžu jinak!
Mám-li to říct hezky česky: Tohle lineárně plynoucí vyprávění napříč desetiletími mě vůbec nezaujalo (byť už se také považuji za pamětníka). Nebylo čeho se chytit, jen monotónně se odvalující záznam dějů, vyprávěných tak nějak bez emocí, protokolárně, útržkovitě a stylem, který mi ze všeho nejvíc připomínal školní sloh. Asi je chyba ve mně, ale já prostě potřebuju mít obsah podpořený silnou formou – a tu jsem v knížce nenašel, vše zůstávalo jen na povrchu, v rovině proklamativního sdělení.

Když baculatý Ital Scotta (neboli Honza Skoták z Hrdlořez) zasadil do důlku v Golemově čele šém, do té doby neživá socha "procitla" a začala žít vlastním životem. Z MÉHO pohledu se autorce nalézt šém nepodařilo – a mrtvá hlína zůstala mrtvou hlínou.

Za mě lehký podprůměr.

Staňka5
06.10.2017 5 z 5

Velmi silný příběh, lépe řečeno velmi silné příběhy žen. Od knihy se téměř nedalo odtrhnout. Bavilo mě číst o tolika lidských osudech, které se potkali v rámci jedné rodiny. Navíc se dá říct, že autorka tak píše o jedinečnosti každého lidského života a jeho příběhu.
Krásné, napínavé a propracované!

Kopretina_aku
06.10.2017 5 z 5

Musím přiznat, že mi asi 70 stran trvalo, než jsem se sžila se stylem vyprávění a zorientovala v postavách. Přesto, že ani Alžběta ani Anežka a vlastně téměř nikdo kromě Boženky, nezískal mé sympatie, postupně mě příběh několika generací jedné rodiny zajímal čím dál víc. Je pravda, že místy šlo vyprávění moc šmahem a zaměřilo se hlavně na určité časové období dějin minulého století, jak už napsalo více uživatelů, tak nějak to jen klouzalo po povrchu, ale to by jinak kniha asi musela mít 1000 stran, aby se tam vešly dopodrobna celé životy tří generací žen. Bylo to velmi příjemné čtení, člověka to donutí také zavzpomínat na svou rodinu, jak žily předchozí generace, jak prožívaly válku, komunismus a také se vybaví vlastní vzpomínky nám, co jsme tu už nějaké to desetiletí.

Dani25
05.10.2017 5 z 5

Mornstajnovu som citala v opacnom poradi, ale vobec to nevadi, aj Slepa mapa ma zaujala, velmi dobre sa cita, vyhovuje mi tento styl a ma to spád.

lidunka1
05.10.2017 5 z 5

V Aleně Mornštajnové jsem objevila vynikající spisovatelku. Těším se na další knihy.

morava
02.10.2017 5 z 5

Kniha, kterou jsem cetla v elektronicke podobe, ale kterou si nutne potrebuji koupit jako knihu takovou a mit ji na miste vedle knihy Hana, ktera mne naprosto dostala. Pani Mornstajnova ma velky talent a schopnost ctenare vtahnout do deje a ja jsem pri cteni pribehu tri zen, tri generaci, vzpominala na svou babicku, maminku a na sve vlastni detstvi, kdy jsem sama jako dite chodila do pionyru, vazala si cerveny satek okolo krku a v peveckem sboru jsme zpivali ruske pisne.

4xbabča
01.10.2017 5 z 5

Po přečtení první knihy od autorky Aleny Mornštajnové Hany, která se mi velmi líbila, jsem se těsila i na druhou a předčila mé očekávání. Opět krásný životní příběh, krásně napsaný. Doporučuji a dávám plný počet hvězdiček.

MayaBu
30.09.2017 5 z 5

Tohle jsem nečekala ani při pohledu na vysoké hodnocení a ohlasy, které tato kniha má.
Bylo to dechberoucí čtení a jsem vděčná, že jsem se dozvěděla zase něco víc o nedávné historii naší země, kterou jsem sama nezažila a tím nemyslím data důležitých událostí, ale hlavně jejich dopad na obyčejné lidi. Kdybych mohla, dala bych šest hvězdiček z pěti...

Janek
26.09.2017 3 z 5

Po přečtení Hany jsem evidentně měla příliš velká očekávání a asi jsem se nedokázala pořádně soustředit. Zdálo se mi to takové ploché a chladné - příliš mnoho postav a příliš mnoho osudů, mnohdy tak rychle a povrchně odvyprávěných, že mi připadaly jen málo uvěřitelné. Postavy jen jako figurky na šachovnici dějin 20. století.

bgott
26.09.2017 5 z 5

Moje první setkání s knihou Aleny Mornštajnové a rozhodně nelituji. Vyhovuje mi styl psaní - postavy mi přijdou jen tak načrtnuté a jejich obraz je postupně dotvářen tím, jak se pohybují ve "slepých mapách" svých životů. Rozhodnutí, která činí a která jim dávají směr nejsou, zpětně viděno, vždy "správná", ale v daný okamžik se tak jeví nebo jsou alespoň přijatelná.
Oceňuji zasazení do historického kontextu, i když jsem si s hrůzou uvědomila, co všechno už pamatuji ;-)

jaste
25.09.2017 5 z 5

Vyborna kniha, rozhodne stoji za precteni.

lenka666
22.09.2017 5 z 5

Moc hezky napsaná kniha, která se čte sama a zároveň nutí k přemýšlení.

intelektuálka
19.09.2017 5 z 5

Autorka mapuje rodinnou historií tří generací, prochází válkami a končí optimisticky obdobím současným. Protože už jsem něco zažila, mohu potvrdit, že takhle se opravdu žilo. Příběhy osvětlí čtivou formou to, co mladá generace nezná. Doporučím - je to kus naší minulosti.

simona5r
03.09.2017 5 z 5

Paní Mornštajnová prostě umí. I přes záběr širokého období a několika generací se člověk v knize skvěle orientuje. Pro málo znalé tehdejší doby nenásilně přiblíženo, jak se tehdy žilo. Kniha se velmi dobře čte a po dočtení má člověk pocit, že vše není ztraceno :-)

zazvorka
31.08.2017 4 z 5

Velmi zajímavá autorka - líbí se mi její styl psaní, působí velmi autenticky. Kniha se mi líbila, více mne ale zaujala knížka Hana. Zajímavé je, že se mi knížka líbila přesto, že mi hlavní postava - vypravěčka Anežka - byla hodně nesympatická.