Slepá mapa

Slepá mapa
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532046/bmid_slepa-mapa-65c9dcbded670.png 5 6118 6118

„Lidé přicházejí na svět z různých důvodů – z lásky, náhodou, nebo omylem. Já jsem se narodila kvůli bytu,“ předesílá hlavní hrdinka Anežka na začátku ságy o trojici žen, která se začala psát už před první světovou válkou. Do Anežčina osudu se promítají nejen životní příběhy jejích rodičů a prarodičů, ale i krutý dopad dějinných událostí. Její babička Anna odjela přes odpor rodičů do pohraničního městečka na severu Čech, aby tam se svým vyvoleným začala nový život – ten se však záhy mění v boj o přežití, když je Antonín na frontě raněn a u Anny propuká tuberkulóza. O čtvrt století později se pak s těžkými začátky potýká i jejich dcera Alžběta, donucená prchat před německou armádou zabírající Sudety. Po dalším půlstoletí změní dramatický zásah osudu – tentokrát v podobě důstojníka StB – i život vypravěčky Anežky... celý text

PaniJani
24.01.2018 5 z 5

Krásná knížka, která se tak lehce čte. Paní Mornštajnová je úžasná vypravěčka, jenž u mě probudila zájem o podobnou literaturu. Všechny její knihy jsou naprosto skvělé.

Hela74
24.01.2018

Jednou kolegyně řekla v kanceláři, že četla knihu Hana od Aleny Mornštajnové a já hned nelenila a koukla na Databáze knih. Už mám přečtený Hotýlek, Slepou mapu a pod stromeček jsem si nadělila knihu Hana. Pro mě nádherné příběhy obou knih, pěkně se to čte a jsou to příběhy o generacích rodin, které vždy zasáhnou mojí duši a musím nad nimi přemýšlet.

lud9
23.01.2018 5 z 5

Stýská se mi, že jsem knihu již přečetla. Napínavá až do posledního listu. Určitě se k ní v budoucnu vrátím.

petra7942
23.01.2018 5 z 5

Nádherný příběh,četlo se samo...

popeluška
22.01.2018 5 z 5

Tak to byla tedy jízda, knihu jsem četla a četla a téměř nemohla ani odložit:-) Moje druhá knížka od autorky a jsem maximálně spokojená. Nádherně napsaná a velmi čtivá :-) co víc si přát.....

janica09
21.01.2018 4 z 5

Zatím jsem přečetla od autorky jen Hanu a to je bez debat jedna z nejlepších knih loňského roku. Že na mě hlavní představitelka působila trochu depresivně, jsem připsala té době a situaci a plně jsem ji chápala. Ale proč se mi zdá, že takto působí i tři hrdinky tohoto románu? Přesto jsem příběh přečetla jedním dechem. Autorka umí.

novecento
21.01.2018 5 z 5

Kniha: Každý člověk má v sobě příběh, všechny příběhy se propojují na nádražích. Lidé se setkávají, na okamžik se jejich životy protnou a potom se zase rozjedou domů. Každý má svíčku, která jednou dohoří, ale někdo s ní chodí ve větru. Jednou vypuštěné zlo už žije dál svým vlastním životem.
Spisovatelka Alena Mornštajnová dává čtenáři možnost podívat se skrze řádky svých knih na stovky malých i velkých událostí v již zapomínané minulosti. Na každém kroku se zaplétáme do neviditelných ostnatých drátů, které nám rozdírají duši. Je velice smutné, že tato velká trápení se dnes bohužel stávají jen lhostejnou vzpomínkou, ale díky za tuto skvělou knihu.

Vakalik
20.01.2018 4 z 5

Pěkná, čtivá kniha, hezký jazyk a poutavé vyprávění. Dávám ale jen 4 hvězdičky z 5ti, jelikož moji pozornost na 100% nepřitáhla a nenutila mě nepřestávat číst.

Toňula
18.01.2018 4 z 5

Na doporučení kolegyň jsem se začetla do poutavého příběhu několika generací žen na pozadí doby, citlivé vyprávění o lidských slabostech i silné vůli, o lásce a smutku, prostě všem, co zažíváme v našem životě. Těším se na dašlí autorčiny knihy.

Eduarda
17.01.2018 4 z 5

Jsem nadšená ze způsobu vyprávění, z práce se slovem a textem i z příběhu jako takového. Co mě zklamalo, je ten konec - a to dost. Možná jsem to neměla číst hned po Haně.

M100
14.01.2018 5 z 5

Velmi poutavé vyprávění. Přečetla jsem jedním dechem.

zimka.r
14.01.2018 4 z 5

Opět rychlé čtení. Příběh přes několik generací, ve kterých sem se občas ztrácela. Ale už teď vím, že přečtu další knihu od paní Mornštajnové.

Beruska18
05.01.2018 5 z 5

Kniha mě naprosto nadchla. Popisuje osudy obyčejných lidí, tří žen, tří generací jedné rodiny a to na pozadí události českých dějin - od prvni světové války až po dobu pádu komunismu. Určitě si přečtu I dalsi knihy od této autorky.

marcela6425
04.01.2018 5 z 5

Skvělá kniha na pozadí českého 20.století. Moc se mi líbil i vypravěčský jazyk. Celou dobu jsem si říkala, že předčí i tolik vychvalovanou Hanu. Až na ten patetický závěr, ten celé dílo bohužel trochu shodil.

Snecek89
01.01.2018 5 z 5

Napsat toto jako prvotinu = spisovatelův sen. Skvělé!

Stoklaska
28.12.2017 5 z 5

Úžasná kniha, od které jsem se nemohla odtrhnout. Výborně zpracované osudy obyčejných lidí na pozadí velkých událostí našich dějin. Z hlavních postav se mi nejvíce líbila Alžběta, možná i proto, že jí byl v knize věnován největší prostor.

Evina74
27.12.2017 5 z 5

Druhá přečtená kniha spisovatelky Aleny Mornštajnové mě opět nadchla. Obyčejný lidský příběh obyčejných lidských osudů, který zanechá velký dojem. Styl autorky mi 100% vyhovuje, jednuduše vyjadřuje vše, co je nutno říci.

TomTomis
25.12.2017 4 z 5

Knížka se mi četla dobře. Vyprávění o minulém století z pohledu jedné ženy, která vzpomíná na své prarodiče, rodiče... zaznamenává dobu, ve které žije a osudy lidí, co prošli kolem.

Evaho73
19.12.2017 5 z 5

Ešte vo mne doznieva krásny čitateľský žážitok z pútavého rozprávania o troch charizmatických ženách a ich životných cestách, ktoré na seba nadväzujú...
Zo začiatku ich životy pripomínali pomyselnú "slepu mapu" - územie bez vytýčených hraníc, ktoré akoby nikomu nepatrilo... Presne tak, ako územie, kde sa začal odohrávať spoločný príbeh ich rodinnej histórie.
Následne sa pod tiahou rôzných životných a historických udalostí začali postupne rysovať aj hranice ich bytia a územie nikoho zapĺňať...

Veľmi sa mi páči štýl, akým autorka túto knihu napísala. Historické udalostí ako prvú a druhú svetovú vojnu opísala jednoducho, bez zbytočného politického zaťažovania a dramatizovania presne tak, ako vojnu vnímali obyčajní ľudia, ktorí nemali dostatočné informácie a skôr ju prežívali z tej ľudskej strany. Aj mne to pripomenulo rozprávanie mojej starej mamy...
Páčilo sa mi, ako sa postupne profilovali charaktery hlavných hrdiniek ako aj vedľajších postáv. Dejové línie boli dobré vystavené, vzájomne sa prekrývali aj doplňovali a na čitateľa sa postupne prenášali rôzne emócie. Kniha, ktorú som opäť precítila a dlho bude vo mne rezonovať.

Ďakujem databáze kníh a jej používateľom, lebo ma nasmerovali okrem iného aj k prečítaniu tohto klenotu, ktorý následne odporúčam prečítať aj ja.

sporran
16.12.2017 3 z 5

Líbí se mi zpracování tří generací žen a jejich osudů. Více bych se jim věnovala do hloubky i s nějakým přesahem. Rozdělení do kapitol bylo pro čtení přínosem. Zaujala mě zápletka, kdy se potýká hlavní hrdinka s STB. Čtivá kniha.