Slepá mapa

Slepá mapa
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532046/bmid_slepa-mapa-65c9dcbded670.png 5 6121 6121

„Lidé přicházejí na svět z různých důvodů – z lásky, náhodou, nebo omylem. Já jsem se narodila kvůli bytu,“ předesílá hlavní hrdinka Anežka na začátku ságy o trojici žen, která se začala psát už před první světovou válkou. Do Anežčina osudu se promítají nejen životní příběhy jejích rodičů a prarodičů, ale i krutý dopad dějinných událostí. Její babička Anna odjela přes odpor rodičů do pohraničního městečka na severu Čech, aby tam se svým vyvoleným začala nový život – ten se však záhy mění v boj o přežití, když je Antonín na frontě raněn a u Anny propuká tuberkulóza. O čtvrt století později se pak s těžkými začátky potýká i jejich dcera Alžběta, donucená prchat před německou armádou zabírající Sudety. Po dalším půlstoletí změní dramatický zásah osudu – tentokrát v podobě důstojníka StB – i život vypravěčky Anežky... celý text

pavčape
17.02.2018 5 z 5

Krásná, úžasná kniha.. V poslední době jsem nečetla nic, co by mě víc chytlo u srdce. Styl psaní je čtivý, příběh dojemný, postavy všech hrdinů mi byly svým způsobem sympatické. Pokud je tohle nejslabší knížka autorky, tak nevím co čekat od těch dalších, na které se neskutečně těším. Po dlouhé době knížka, kterou MUSÍM doporučit!

Verrrunka
15.02.2018 3 z 5

Bohužel ze všech tří knih, které jsem od autorky četla, byla tato nejslabší. Kdybych asi neměla to porovnání, tak hodnotím o stupeň lépe, ale oproti zbylým dvěma byla tato kniha taková jednodušší. Nevím, jak přesně to popsat, ale nedostavil se žádný silný pocit, který by mě donutil si knihu zapamatovat. Kniha je čtivá, ale je vidět, že postupem se autorka opravdu zlepšuje. A to je super!

Matita310
13.02.2018 5 z 5

Další skvělá knížka od této spisovatelky... Čte se jedním dechem... Doporučuji!

marli58
13.02.2018 4 z 5

Téměř "učebnice" novodobých dějin. Moc dobře a uvěřitelně popsané události a různé způsoby "přežívání"... Až na to udání vlastního manžela... Trochu přitažené za vlasy.
Určitě stojí za přečtení, aby si všichni připomínali, jak to měli naši předkové těžké a jak se máme nyní dobře.

Malachime
13.02.2018 5 z 5

Nádherná kniha. 400 stran přelouskaných za čtyři dny. Proč mi přišel konec a otevření hranic, uvolnění komunistického teroru, nejkrásnějším obdobím z knížky? Žijeme ve svobodě, není na nás donášeno, není nám hrozeno, že pokud nebudeme donášet, žádný člen naší rodiny nikdy nebude dělat to, co ho baví nebo co by chtěl. Nemusíme se na každém rohu bát, můžeme se věnovat tomu, čemu chceme, můžeme cestovat, můžeme číst, co chceme, poslouchat, co chceme, ženit a vdávat se, za koho chceme. Máme plný obchoďáky jídla a pití. Sakra, máme se tak strašně dobře a pořád se najdou lidi, kteří pyskujou a nadávaj, jak bylo za komoušů líp. Ta knížka reflektuje naše dějiny. Naše babičky a dědové zažili dvě světové války a potom dušení socialismem. Nové generace přichází a berou svobodu a mír jako samozřejmost, ale samozřejmost to rozhodně není. Pečujme o ně, prosím, jsou strašně křehké.

martulkat
12.02.2018 5 z 5

Přečtena tak rychle, jako Hana. Styl paní spisovatelky mi prostě sedí a čte se jedna báseň. Určitě doporučuji.

saez
12.02.2018 4 z 5

Autorka umí zaujmout, autorka umí psát, autorka ví co psát a jak to vyjádřit. Autorka se stává mou oblíbenkyní, protože mi každou knihou skýtá nevšední čtenářský zážitek.

Ctv
11.02.2018 5 z 5

Asi už nemám co dalšího k tomu napsat .... jako první knihu od Aleny Mornštajnové jsem četla Hanu a měla jsem trošku obavy, že ty další na ni nebudou mít. A u Slepé mapy se moje obavy rozhodně nepotvrdily. Je to opět kniha, která se čte jedním dechem, v bezprostředním dojmu po dočtení knihy jsem dokonce měla pocit že ještě lépe, než Hana. Jediné, co mi možná trošku vadilo byl fakt, že jsem nějak nechápala myšlenkové pochody vypravěčky. Neměla jsem problém uvěřit v její matku ani babičku, ale ona mi nějak nekápla do noty. Její udání manžela mi přišlo nesmyslné tím spíš, že jsem vůbec nepochopila myšlenkové pochody a důvody, které jí k tomu vedly, prostě tuhle postavu jsem autorce moc neuvěřila. Ale co už, knížka moc pěkná.

kubla111
08.02.2018 5 z 5

Vynikající román, dokonale psané, čtivé, sága přes tři generace, sice málo přímých vět, ale přesto hodně čtivé. Protože to není o pěkných dobách, nemůže v tom být téměř nic než deprese, ale přestože se román dotýká první, druhé války i komunistů, je to psáno tak, že vás to zároveň tíží a zároveň láká k optimismu, na který čekáte. Nechtěl bych prožít jedinou jejich minutu. Jestli tito lidé i v tak těžkých dobách uměli být šťastni, pak na co si stěžujeme my?
Nejvíce se mi líbí, že jediným odstavcem je autorka schopna popsat dobu koncentračních táborů tak, jako by o tom byla popsána celá kniha, ten smutek, ty hrůzy. Autorku jsem přečetl poprvé a jdu do další knihy - jen si dám něco malinko na odlehčení - mezitím, aby mne to moc nepohltilo.

axi81
05.02.2018 5 z 5

Nádhera!!! Rozhodně nejsem po Haně a Hotýlku zklamaná, naopak. Hrozně se těším na nějakou novou knihu, prozatím se na jaře spokojím s knihou pro děti, která autorce vyjde :) Snad se jim bude líbit...

jaroiva
03.02.2018 5 z 5

"Hana" se mi moc líbila, tak jsem se rozhodla číst i Slepou mapu. Narozdíl od Hany mi tady připadalo, jako by to bylo z nějaké větve naší rodiny, příběhy jsou tak blízké, jako kdybych je četla mezi řádky při sestavování vlastního rodokmenu. Přečetla jsem to na jeden zátah a určitě si ještě koupím Hotýlek a budu se těšit na další knihy, které, doufám, paní autorka napíše

Susan94
03.02.2018 4 z 5

LIdské osudy ovlivněné válkami, režimy a svým vlastním osudem neumí nikdo tak dobře zpracovat jako paní Mornštajnová. Jde do hloubky a dokáže pojmout tolik lidských osudů, že kniha pro svých téměř 400 stran neomrzí.

Odehnalka
03.02.2018 4 z 5

Čteno po Haně a Hotýlku a musím říci, že pro mě je Slepá mapa asi nejslabší kniha od autorky. Dala bych asi jinak 3 hvězdičky, protože kniha mě mírně zklamala. Ale neboť knihy s rodinnými příběhy mám velmi ráda a kniha byla velmi čtivá (jako vždy u autorky), dávám čtyři.

martinasudová
01.02.2018 4 z 5

Osudové příběhy různých žen, různých povah v různých časových úsecích. Nemůžu napsat, že by mě knížka nebavila...naopak jsem ji zhltla "jak jednohubku". Jen mi tam chybělo něco hlubšího, něco co mě chytne za srdce a nepustí.

embi
29.01.2018 5 z 5

Moje první kniha od autorky. Byla jsem nadšená z krásné češtiny a stylu vyprávění. Tři hlavní hrdinky byly bohaté, pestré neokoukané osobnosti, ostatních postav nemálo, ale žádná nebyla plochá, nebyl v nich zmatek a vykreslení jejich osudů mělo vždy dokonalé načasování.

vivienna
29.01.2018 4 z 5

...knížka je opět velice čtivá, jen škoda, že jsem ji nečetla jako první - před Hanou. Ta nasadila laťku opravdu opravdu hodně vysoko...tak Ještě přečtu Hotýlek a budu netrpělivě čekat, kdy paní Mornštajnová zase něco pěkného napíše:-)

swon
29.01.2018 4 z 5

Pravdou je, ze kniha je velmi ctiva a ctenar zustane vmziku ponoren do deje. Nejvice me bavil osud Alzbety, prisel mi jaksi nejsurovejsi ze vsech.
A to je prave to, co mi na tomto pribehu chybelo. Cekala jsem vice drsnosti a je to nejspis tim, ze se neubranim srovnani s Gertou Schnirch. Te jsem to vsechno verila mnohem vic a myslim si, ze tam autorka nebyla od realnych udalosti daleko. V pripade Slepe mapy me pomerne zklamal konec, vskutku happy-end a ty nejsou vzdy zadouci a zbytecne zkazi celkovy dojem.
Roman jistojiste povedeny, dobre napsany a odvypraveny. Neco malo mi ale do 5* chybelo.

careful
28.01.2018 5 z 5

Výborná kniha

eva2114
28.01.2018 5 z 5

Precitana jednym dychom, za jedno popoludnie-vecer. Autorkine knihy mi pripominaju knihy J. Archera, 2-3 generacie jednej rodiny na pozadi svetových udalosti.

Inka063
27.01.2018 4 z 5

Věci, které se zprvu jeví jako fatální, se později ukážou banálními a naopak - z drobností se často narodí skutečnosti zásadní pro budoucnost a další život. Vždy však má význam pro něco žít a vždy bychom měli v sobě tuto sílu nalézt. A možná také neodsuzovat na první dobrou, i když se to v případě Anežky plně nabízí. Kdo si pamatuje, ví, jak byla doba totality krutá, zákeřná a psychicky náročná. Pro ledaskoho možná podobně, jako doba válečná.
Autorka má úžasný vypravěčský talent. A co víc – má dar „udeřit“ a zasáhnout emoce čtenáře. Na několika stránkách jen tak vypráví a mile krouží a najednou prásk! – ve dvou větách zničehonic vyřkne věc, že se zatají dech. Jako když krouží a uštkne kobra.