Soběstačný

Soběstačný
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/540076/bmid_sobestacny.png 5 999 999

Štěpánovi je jedenáct a celý jeho svět závisí na dospělých. Jenže co si počne ve chvíli, kdy se jeho táta nejspíš zbláznil — odstěhoval se, nechal si narůst plnovous a z kalhot mu koukají kotníky. Tátova nová přítelkyně nemá Štěpána moc v lásce, přijde si nadbytečný. Jeho máma vzdychá, šetří úplně na všem a vypadá to, že jí není dobře. Štěpán si proto přeje hlavně jednu věc — co nejrychleji vyrůst a být soběstačný. Zuzana Dostálová napsala román o dospívání a dospělosti, o samotě a samostatnosti. Hrdinův život sleduje v rozmezí několika let a vyprávění nenechává jen na něm.... celý text

boeink
24.06.2021 5 z 5

Po dočtení jsem celou noční směnu nemohla přestat na Štěpu a jeho maminku myslet, podobně jako na Barunku z knihy Vrány. Každá ta kniha je o něčem jiném, ale obě se zaryjí pod kůži. Takhle by žádné dítě nemělo žít, ale Štěpán byl statečný a věřím, že i poté, co jsem jeho příběh dočetla, se se životem popral dobře. Moc se mi líbila postava dědy.

danielavachova
21.06.2021 5 z 5

Kdybych mohla dám 10 hvězd,naprosto úžasná,dojemná kniha,po dočtení jsem měla slzy v očích. Štěpán je pro mě naprostá jednička. Klaním se před paní autorkou! Už mám další knihu .

Evišťátko
18.06.2021 5 z 5

Už dlouho mě nějaká kniha tak neříkala jako právě tato. Jsem moc ráda, že máme české autory ,kteří dokáží takto psát.

harena
18.06.2021 5 z 5

Velmi krásný příběh, který mě naprosto překvapivě pohltil. Dojemný a emočně velmi silný. Včera jsem dočetla a stále na něj myslím. Je nejen o dospívání a dospělosti, ale také o stárnutí, o nelehkém životě rozvedených matek a Štěpán vás vezme za srdce svým myšlením a chováním. Střídá se vyprávění matky a Štěpána, což dělá příběh ještě poutavějším. Litovala jsem matku, ale i obdivovala, stejně tak i Štěpána a samozřejmě i dědečka. I ten byl skvělý svým chováním a jak se snažil být soběstačný. I závěr plný naděje a optimismu se povedl. Moje první kniha od Z. Dostálové a tleskám, musím se podívat po dalších.

vendysantos
04.06.2021 5 z 5

(SPOILER) Tuto knihu mi doporučila moje teta. Přečetla jsem ji jedním dechem. Kniha ve mně zanechala mnoho emocí. Rozplakala mě několikrát. Strašně mi bylo Štěpána líto. Přišel o sestřičku, s maminkou žili skromně, táta od nich odešel, aby si vzápětí založil novou rodinu se ženou, která Štěpána nepřijala. Maminka onemocněla... Štěpán se přestěhoval k dědovi, se vším mu pomáhal, všechno chtěl zvládat sám. Osud byl k němu i jeho rodině velmi krutý, přesto byl Štěpán silný a hlavně soběstačný. O tom celá kniha je, o neuvěřitelně silné osobnosti chlapce, který byl tak statečný, laskavý a rozumný. Myslím, že každý by se měl zamyslet sám nad sebou a vážit si lidí, které kolem sebe má, protože to není samozřejmost.

foxi_ii
15.05.2021 4 z 5

•Pralinkový čaj, vousy až skoro do půli břicha a vše, co se dá jíst, se dá i usmažit.. •
To je pár střípků z knihy, které mi utkvěly v paměti.
Každý je směřován jiné důležité osobě chlapce, kterého se tento příběh týká..

"Sem soběstačnej!"
Pod touto větou si můžeme představit spoustu situací i lidí.. kolikrát mi ani nedochází, co pro někoho taková soběstačnost může znamenat.
Může to být osvobození nebo jakási naděje na život!

Knihu #sobestacny musel na těch internetech zahlídnout opravdu každý, a já jsem ráda, že jsem patřila mezi ty, co se u ní zastavili a v mém případě si ji poslechli.

V tomto příběhu je tolik smutku. A myslím si, že kdybych ji měla číst, půjde mi to o dost pomaleji.

Pozastavíte se nad tím, co všechno se mohlo stát jedné osobě, a ještě k tomu člověku, který by si teprve měl začít užívat života a poznávat svět, než se rozhodovat jako dospělák a kolikrát bojovat tam, kde vlastně už nelze nic dělat..
...vše je ale tak reálné a uvěřitelné! Opravdu dobře napsaná kniha.

Chtěla bych tu sepsat s čím jsem víc než souzněla, ale to bych tu mohla i nemálo prozradit..
Ale asi bych jen všem osamělým duším, který se zrovna hledají a myslí si, že už teď je vše ztraceno, řekla toto.. rodiče si nevybereme ani to kam se narodíme, ale svůj život si zvolit dál můžeme, bojujte za sebe. Nikdo jiný to za vás neudělá. Ale zase pro ten první krok, nebojte se říci o pomoc. Já vím, zní to složitě..

Přednes ať už Lukáše Hejlíka či Zuzany Kajnarové byl skvělý, myslím si že i dost originální a výjimečný!
*audiokniha

marsden
11.05.2021 5 z 5

Hodne mi to sedlo, cetlo se rychle a pribeh zaujal. V Bille se uz budu jen usmivat:)

lencin
08.05.2021 5 z 5

Příběh kluka Štěpána a jeho rodiny, který začíná v jeho jedenácti letech. Tři části, nejprve pohled malého Štěpána, pak vyprávění jeho matky Elen a ve třetí části opět Štěpán, jen dospělejší.
Život se s námi nemazlí a špatná komunikace má pro nás často dalekosáhlé následky.
Kniha mě zaujala.

bookbypatrik
06.05.2021 4 z 5

4.5
Dost smutné, reálné a bolavé.
Několikrát jsem se v příběhu viděl, několikrát jsem s hlavní postavou soucítil a několikrát mě poslech naprosto emočně vyždímal. Pokud vás oslovily Vrány, pusťte se i do Soběstačného.

petaSk
06.05.2021 3 z 5

(SPOILER) Na knihu jsem slyšela samou chválu, byl jí celý instagram. Těšila jsem se (a taky trochu bála) na příběh, který mě rozseká, protože pokud jsem na něco citlivka, tak to jsou strádající děti.
Kniha je rozdělena do tří částí. První je vyprávěna z pozice malého Štěpána, od kterého odešel tatínek a on zůstal sám s maminkou v chudobě. Myslí si, že je mamince na obtíž, že ji stojí moc peněz a otec se příliš změnil a zdá se, že o syna už nestojí.
První část byla nejvydařenější, i když už z ní čišela až příliš velké bolestínství.
Druhá část je popisována z pohledu maminky Elen, která pracuje v Bille jako prodavačka. Scény z Billy se ale příliš opakovaly, bylo to až ubíjející číst. A autorka v ranách osudu ještě přitvrdila.
Ve třetí části se vracíme k už staršímu Štěpánovi, který se proměnil...nebudu říkat jak, ale jeho proměna byla pro mě zklamáním, knihu totiž tak trochu shodila svou neuvěřitelností.
Nejvydařenější pro mě byla první část, a kdyby autorka zůstala u ní, udělala by nejlíp.
Za mě zklamání, čekala jsem od příběhu více relatiy, ale spíše se mi zdálo, že se mi až moc snaží hrát na city.

karol.cadex
06.05.2021 5 z 5

Do Štěpánka jsem se upřímně a maminkovsky zamilovala.
Útlá, ale o to silnější knížečka plná smutných lidských osudů.
A jako chovatel suchozemských želv strašně cením obálku a i rady k chovu, hlavně vlhčit!
Jen jsem nepochopila pána v oranžovým svetru v Alze, to co za ten IPhone chtěl?

vekkr
28.04.2021 5 z 5

Bylo to přesně to co očekáváte,zamyšlení,poučení,dojetí.Někomu to holt život pořádně nadělí.

adevis
26.04.2021 4 z 5

(SPOILER) Tuto knihu jsem “přečetla” ve formě audio poslechu. Nejprve jsem si stáhla ukázku a když jsem slyšela přednes od Lukáše Hejlíka, musela jsem si ji koupit celou. Nelituji. Kniha Soběstačný se stala mou první poslechnutou audioknihou a to je úspěch, protože se mi u “cizích” slov skvěle usíná :)) Výborně jsem se bavila a nevěděla jsem, zda se mám smát nebo brečet.
A teď něco málo k ději (málo, protože o ději vám toho nikdy moc nepíšu).
Štěpán je statečný chlapec, který to nemá v životě vůbec lehké. Rodiče rozvedení, táta s prominutím naprostý pako (na toho jsem měla nervy!), maminka vážně nemocná, dědeček na pokraji sil. Na první dojem si myslíte, že soběstačným se chce stát hlavně Štěpán, ale v poslední části knihy vám dojde, že není jediný, kdo o to usiluje.
Tato kniha ve mně zůstane ještě hodně dlouho. Její nelehké téma nikdy nezapomenu a všem, kdo ji ještě nečetl, přečtěte si ji. Spíš si ji teda poslechněte, protože to byl OPRAVDU ZÁŽITEK S VELKÝM ZET!

Audrina
21.04.2021 5 z 5

Knížce jsem se poměrně dlouho vyhýbala, měla jsem pocit, že příběh takto mladého chlapce mě nebude tolik bavit. A vlastně jsem se bála, že poté nebudu z knihy tolik nadšená, jak bych měla být.
Příběh mě ale dostal stejně jako většinu čtenářů přede mnou. Velmi tragický příběh chlapce, který musel být soběstačný dřív, než by správně měl. S pocitem, že můžete být někomu na obtíž je totiž něco, s čím by neměl bojovat nikdo

stesti.s.knihou
21.04.2021 5 z 5

(SPOILER) Jedná se o příběh dvanáctiletého Štěpána, se kterým se život nemazlí - rodiče se rozvedli, otec si našel novou paní, která Štěpána nemá moc v oblibě, navíc se z něj stal hipster s dlouhým vousem a odhalenými kotníky; Štěpánova maminka je nemocná a jako prodavačka v Bille je dosti na štíru s penězi; a aby toho nebylo málo, Štěpánův dědeček má díky svému staří problém postarat se sám o sebe, natož o náctiletého chlapce. Není proto asi překvapením, že se Štěpán snaží stát soběstačným, aby byl co nejdříve schopen stát na vlastních nohou a nebýt odkázán na pomoc dospělých. Lehko se to řekne, ovšem trochu hůř už se to dělá, obzvlášť, pokud je člověku dvanáct let.
Celý příběh je moc hezký. Smutný, ale hezký. Donutil mě zamýšlet se nad tím, jak skvělý život vlastně žiju. Neubránila jsem se srovnání s Vranami Petry Dvořákové - přece jen, jedná se o českou autorku a dětského hrdinu s nelehkým osudem. Vrány mne určitě zaujaly více - zejména to, jak silný příběh byl vykreslen na tak málo stranách, nicméně ani Soběstačný nezůstává moc pozadu.
Knihu určitě doporučuji všem. Jedná se o příběh, který je napsán velice svižně a čtivě, avšak popisuje nelehké téma, které vás donutí zamyslet se nad jednotlivými lidskými osudy. Mně se to moc líbilo.

soupik2012
19.04.2021 5 z 5

Štěpán je kluk, který se nejspíš může vyskytovat pouze v románu, nebo snad pohádkách? Pamatujete si na seriál Bambinot? Ideální dítě, tak to je právě Štěpán. Ale v románech je povoleno skoro všechno a tak jsem byla moc ráda, že jsem měla tu možnost se Štěpánem prožít těch několik společných hodin. Kluk žije pouze s maminkou, otec od nich odešel a aby toho nebylo málo, tak se potýkají s vážným nedostatkem peněz. Kniha nám příběh vypraví nejprve z pohledu Štěpána a po sléze také z pohledu jeho matky. To je ideální způsob vyprávění, protože na konci nezůstanou žádné nezodpovězené otázky. V letošním roce jsem zatím "krásnější" román neposlouchala. Audiokniha je také velice vydařená. Štěpána načetl pan Lukáš Hejlík. Svůj part načetl velice dobře, ale spíš se do vyprávění hodil nějaký mladší hlas. Matku načetla naprosto dokonale paní Zuzana Kajnarová.

katallinka
14.04.2021 5 z 5

Velmi smutný příběh. Po celou dobu čtení mi bylo Štěpána moc líto. Tolik smutných a děsivých témat v jedné knize. Nejhorší je, že to mohl být příběh každého z nás. Knihu jsem poslouchala a myslím, že zpracování příběh posunulo, ještě o něco výš. Nejlepší audiokniha!

kikidok
13.04.2021 5 z 5

Kniha byla dost silná. Líbilo se mi, že se autorka nebála smutných témat. Štěpán vlastně nakonec dostane to, co celou dobu chtěl, ale vlastně nedostane. Kniha ukazuje život ne zrovna bohaté rodiny, která rozhodně nemá v životě štěstí a je velmi důležité si to jako průměrný člověk uvědomit.

kiraa
12.04.2021 5 z 5

Nemám v zásobě tolik hvězd, kterýma bych onálepkovala tuhle neskutečnou knížku. Od prvních stránek jsem věděla, že mám před sebou další českou top strop. Vyprávění z pohledu dospívajícího Štěpána a jeho maminky. Existenční problémy, nemoc a tragická událost, která rodinu rozdělila. Všechny hlavní postavy neskutečně vykreslený, dospívající Štěpán, máma a bojovnice v jednom Elen, bombarďák děda a slaboch ultrakokot táta Hugo (pardon, nemohu jinak). Nikdy už nebudu chtít v Bille body, plyšáky, ani vrátit shnilej pomeranč. Nikdy teď ani v příštím životě :) Tak moc dojemný, smutný, nadějeplný a přesto nedepresivní.
Doporučuji audio verzi, která samotný příběh posunula ještě o pár příček blíž ke hvězdám.

Ditules
11.04.2021 4 z 5

Skvělá knížka vypravena pohledem Štěpána a jeho mámy. Bylo to čtení dojemné, smutné, k naštvání i plné naděje.