To

To
https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415050/bmid_to-LZb-415050.jpg 4 4878 4878

Derry nie je obyčajné malomesto. Pod jeho povrchom spí prastaré zlo. Vždy keď sa prebudí, na niekoľko rokov rozpúta v Derry a okolí smršť neopísateľných hrôz. Strašná sila, ktorú možno nazvať len To, ovláda obyvateľov, vraždí nevinné deti a zdá sa, že ju neuspokojí nič okrem najvyššej obete. Kto ju prinesie tentoraz? Skupinka priateľov, ktorí v Derry vyrástli, dnes žije roztrúsená vo všetkých kútoch sveta. Sú bohatí, úspešní aj slávni, ale nie sú šťastní. A najmä im chýba veľká časť spomienok na desivé udalosti z detstva. Kto im vymazal pamäť? Ak to chcú zistiť, musia sa opäť stretnúť s pradávnym zlom. Kedysi sa mu dokázali vzoprieť a prežiť. Ale dnes už nie sú deťmi a niečo podstatné, čo im kedysi pomohlo zahnať To, im chýba.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

It, 1986

Aaliyan
20.03.2018 5 z 5

Jak bylo řečeno níže. Je to kult.

nocnymotyl38
16.03.2018 5 z 5

Som urobila chybu, pozrela som najprv remake a chvíľu mi trvalo, kým som sa zorientovala, po prečítaní film vybledol.

Sallka
16.03.2018 4 z 5

Je to kult. Je to velkolepé dílo plné zla, ale i přátelství, naděje a hlavně odvahy. Nicméně, přece jenom jedna hvězdička dolů a to za Beverly, která udělala se všemi to, co udělala. To prostě nemůžu překousnout a nechápu, co tím pan King zamýšlel.

marek7167
12.03.2018 5 z 5

"Moje srdce je s nimi se všemi a myslím si, že i když na sebe zapomeneme, ve snech na sebe pamatovat budeme" ... Citát, který by dokázal shrnout mé pocity po dočtení knihy.

Obdivuji Stephen Kinga, že dokázal napsat takové dílo. Obdivuji sebe, že jsem se odhodlal ke čtení takové knihy. Je to dost stran, ze začátku jsem se trápil, abych se do děje vůbec dostal, každopádně zpětně jsem za každou jednu stranu upřímně vděčný. Strávil jsem s knihou řadu dní, večerů, někdy rád, někdy nerad jsem se ke čtení po únavném dni vracel, nicméně mohu říci snad jediné, tato kniha, děj, postavy, město, TO, ve mě navždy zůstane svým způsobem zapsáno a věřím, že se k ní jednoho dne, třeba právě za 27 let, opět vrátím. Děkuji. (Čteno od 5.9.2017 do 12.3.2018).

charlita
09.03.2018 5 z 5

Hmmm, klaun...

ludek.n
07.03.2018 5 z 5

Kingovo To je bezesporu mistrovské dílo, řekl bych to nejlepší, co King kdy napsal. Byť rozsah knihy budí zasloužený respekt, je to tak komplexní a rozvrstvený román, že se z něho nedá vyjmout jediná stránka, odstavec či věta. Celý text je promyšlený do posledního detailu, od vykreslení postav, přes reálie, až po děsivou atmosféru zla. Od téhle knihy se neodchází, ani se neodkládá v polovině. To se prostě vychutnává jako stoletá jednosladová whisky. A vůbec není potřeba ji porovnávat s tu lepšími či horšími filmovými adaptacemi. Samozřejmě film vzbudí patřičný zájem o knihu, ale ona to opravdu nepotřebuje ani v nejmenším. Takhle vypadá dokonalost…

Nomia
06.03.2018 4 z 5

Nejdřív mě trochu udivila ta nová vlna zájmu o Kingova díla a až po nějaké době jsem zjistila, že na tom zřejmě bude mít lví podíl nové filmové zpracování It, kolem kterého se strhl neskutečný humbuk. Zpět ke knize. Rozhodně si nemyslím, že by se jednalo o Kingovu nejlepší knihu, kupodivu ani o jeho nejlepší horor, i když mnohá hodnocení tomu napovídají. I přes to považuji To za výbornou knihu.

King je mistr vypravěč, dokáže neskutečně brilantně vystřihnout mrazivou atmosféru, nahnat strach i vykouzlit dojetí. Ani To není výjimkou. Opět se mi i zde dostala neskutečná proce napínavého příběhu, kterému by ovšem tentokrát slušelo jemné sesekání. Opravdu nemám nic proti masivním knihám, ba naopak. A i přesto, že Kinga zbožňuji, tak v To se mi občas některé pasáže zdály trochu rozvleklé, nebo trochu zbytečné. Navíc se nemohu ubránit pocitu, že konec mohl být lépe napsaný.

Abych jen nehanila, kniha disponuje skvělou psychologii postav, zajímavými charaktery a velmi dobrým prolínáním dvou časových linek. Část příběhu z dětství je neskutečně poutavá. Vyprávění z minulost jen umocňuje celkovou atmosféru. Kingovi se zároveň krásně podařilo pracovat s dětskými postavami. Opět ani tady se nevyhýbá podivným sexuálním scénám a do čtenáře dávkuje koňské dávky napětí, zhnusení i zvědavosti.

Výborný čtivý horor, osobně to na pět hvězd nevidím, jiná jeho díla mám raději, ale určitě stojí za přečtení, zklamáni rozhodně nebudete.

dalibor123
02.03.2018 5 z 5

Vezmu to rychle. Rozjez knížky je na 350 stranách. Ze začátku nezáživné a strašně zdlouhavě a zbytečně popisované. Jakmile se to rozjede a vy si postavy zafixujete, tak knížka letí přímo po stovkách stránek. Obdivuji autora, že byl schopný takové veledílo sepsat.

kachenbooklover
28.02.2018 3 z 5

Sice jsem nejdřív viděla film, ale neodradilo mě to od toho si přečíst knihu. Spíš naopak... a na to jak jsem se na ní těšila ...noo nevím ..
mám ráda když je kniha hodně tlustá , ale tady mě ten děj už chvílemi nudil a říkala jsem si kdy už to skončí a pořád jsem kontrolovala jak jsem daleko..
Ne že by mě kniha úplně zklamala, to zase ne, ale čekala jsem mnohem víc, když se o ní tak mluví..
Bylo pro mě překvapením, že hodně věcí, které byly ve filmu byly jinak, nebo tu nebyli vůbec..
Ale stálo to za to. Uvidíme jak bude vypadat filmové pokračování :)

Tomáš_Hardyn
28.02.2018 5 z 5

Jedna z prvních mých "Kingovek". Neodradila mě ani délka, právě naopak. A taky, první kniha, u které jsem se opravdu bál.

petrnovic
28.02.2018 2 z 5

K této legendě jsem se chystal už dlouho. Bohužel jsem zklamaný a nějak nerozumím opěvování tohoto díla (možná před 30 lety,když to vyšlo, tak to byla bomba). Je to má čtvrtá, nejhorší a taky poslední kniha od Kinga. Je to neúměrně dlouhé, kde se dozvídáme osudy snad všech vedlejších nezajímavých postav, co se tam jen mihnou. Místo toho by mě třeba zajímalo, jak dopadla Beverly, když se vrátila domů po té honičce s tátou. (Anebo jsem to zapomněl?). Nevím. Vždy, když to konečně začlo být zajímavé a napínavé, přišel střih do jiné časové úrovně. Hlavně v první polovině knihy jsem dost často ztrácel přehled o tom, ve které časové lince se nacházím. Jsou tam snad čtyři vrstvy, a sice je to promyšlené jako celek, říkám si, že "méně je někdy více".

Denninka
26.02.2018 4 z 5

Ke knížce jsem se odhodlala až po shlídnutí filmu, který mě dost bavil aniž bych věděla dopředu, o co přesně tam půjde. To byla moje první kingovka a musím teda pochválit autorovu fantazii, někdy mě opravdu dostávalo, co se všechno nedočtu. Moc se mi líbily postavy a kontrast dětství a hororu se mi líbilo. Jediné co můžu vytknout, je délka příběhu, moc mě nebavily mezihry a zklamal mě trochu konec, ten mi celkově k příběhu moc neseděl. Ale jinak knížka super.

lukaflek
24.02.2018 4 z 5

líbilo se mi vyprávění, kde se prolínaly 2 časové linie a ta starší byla postupně dovysvětlována tak, že dovysvětlovala linii starší. taky mě moc mile překvapily některé humorný pasáže. konec byl ale na mě velmi rozvláčný a scéna se sexem mezi 11ti letými dětmi mi už fakt vadila

DenčaKrnáčová
20.02.2018 5 z 5

Občas mě štvaly zdlouhavé pasáže popisků a myslím si, že dvě kapitoly "mezihry" (tuším že druhý a třetí), být v knize vůbec nemusely, jen dokreslují příběh a čtenář by se nemusel prolouskávat dalšími 20 stránkami navíc. Ale jinak jako vždy, King nezklamal. Knihu jsem kolikrát četla dlouho do noci, takže kouzlo hororu zafungovalo i na mě, a že já se málokdy bojím. Byla to první kniha o 1000 stránkách, kterou jsem přečetla a nelituji stráveného času nad ní. Trvalo mi to asi 14 dní. Příběh mě ale trochu zklamal v tom, jak King vysvětluje, kde se vlastně To vzalo. Čekala jsem něco originálnějšího, ale budiž. Kniha se mi jinak líbila a určitě se k ní v budoucnu znovu vrátím.

Tirisa
19.02.2018 4 z 5

Vím, že Stephen King je považován za ikonu hororového žánru, já jsem se s tím ale nějak nikdy nedokázala úplně smířit. Pamatuji si, že když jsem byla malá, strašně jsem se těšila, až si od něj něco přečtu, protože přesně tohle mi o něm bylo řečeno a já se hrozně chtěla u knížky bát. Nakonec mi tohle přání ale spíš splnily Stopy hrůzy a u Kingovy knihy jsem jen kroutila hlavou.
Kniha To se mi ale líbila moc (možná proto, že jsem ji četla už jako dospělá a zase tolik jsem nečekala)...jen jsem se na konci nedokázala zbavit dojmu, že je pan King, a teď se opravdu omlouvám všem příznivcům, asi pěkný úchyl...

hs777
18.02.2018 3 z 5

Je mi to moc líto, ale poprvé jsem mistrem zklamaná. Neupírám mu hodně propracovaný příběh do nejmenších podrobností, citlivý náhled do duše dětí, jejich strachů, nočních můr a nádherného přátelství. Myslím ale, že i s polovinou stran by to mohlo fungovat, takhle to bylo jen natahované, rozvleklé, nekonečně dlouhé a i konec mě zrovna dvakrát nenadchnul. Přesto zůstávám velkým fanouškem Kinga, ale toho lidštějšího, civilnějšího a dobrodružnějšího.

marta3736
13.02.2018 1 z 5

Po "přečtení" musím říct, že mě kniha nijak nezaujala. Teď jsem v polovině a musím říct, že dál číst už ani nebudu. Příběh mě nudí, což mě mrzí. Měla jsem asi moc velké předsudky, že kniha bude skvělá. Nevím, jestli mi příběh prostě tentokrát jen nesedl nebo je to podle mě opravdu tak zvláštně napsané. Nechci říct ošklivě, protože Stephen King je přeci jen velké jméno v knižním průmyslu a bylo by pošetilé ho jen kritizovat. Určitě to je Pan spisovatel, mě však jeho knihy nijak nezaujaly a asi nikdy se k nim už nevrátím..

sirek
10.02.2018 5 z 5

G-E-N-I-Á-L-N-Í!
Nikdy se mi nestalo, že by mě knížka zanechala v takovýmhle stavu... Těžko se to popisuje, každopádně než jsem se rozhodl pro udělení hodnocení, trvalo to skoro dva týdny. Dlouho jsem totiž váhal, jestli se mi to vlastně líbilo nebo nelíbilo. A... líbilo. I přestože jde o jedinou knihu, u níž se mi kdy udělalo fyzicky špatně (a to hned dvakrát).
Dočíst ji mi trvalo dlouho (je to moje 6. kniha v angličtině), ale díky originálu jsem si dokázal o to víc vychutnat Kingovy barvité popisy a nekompromisnost jeho stylu. To má perfektní postavy, které člověku rychle přirostou k srdci, svižné a realistické dialogy a především úžasnou myšlenku a hlavní téma týkající se dětské blaženosti.
Hororové bubu části zas tolik nefungovaly, King mě pouze znechutil několika silnými částmi (především Patrick), taky ale dojmout (konec, první Kingovka, u které se mi líbil), rozesmát a jednoduše vtáhnout do příběhu tak, že mi na těch postavách záleželo. Závěrečných cca 300 stran bylo fantastických. Rozhodně si v budoucnu dám někdy re-reading, tohle se totiž zatraceně povedlo.

pupopony
09.02.2018 2 z 5

Na mě moc dětinské zpracování

EMANAOST
08.02.2018 5 z 5