To

To
https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415050/bmid_to-LZb-415050.jpg 4 4878 4878

Derry nie je obyčajné malomesto. Pod jeho povrchom spí prastaré zlo. Vždy keď sa prebudí, na niekoľko rokov rozpúta v Derry a okolí smršť neopísateľných hrôz. Strašná sila, ktorú možno nazvať len To, ovláda obyvateľov, vraždí nevinné deti a zdá sa, že ju neuspokojí nič okrem najvyššej obete. Kto ju prinesie tentoraz? Skupinka priateľov, ktorí v Derry vyrástli, dnes žije roztrúsená vo všetkých kútoch sveta. Sú bohatí, úspešní aj slávni, ale nie sú šťastní. A najmä im chýba veľká časť spomienok na desivé udalosti z detstva. Kto im vymazal pamäť? Ak to chcú zistiť, musia sa opäť stretnúť s pradávnym zlom. Kedysi sa mu dokázali vzoprieť a prežiť. Ale dnes už nie sú deťmi a niečo podstatné, čo im kedysi pomohlo zahnať To, im chýba.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

It, 1986

chamyl
07.02.2018 3 z 5

Je TO spíše šokující a kultovní než strašidelné či nezapomenutelně napsané. A zároveň spíše příliš dlouhé či grafomansko-megalomansky zdlouhavé než komplexně bravurní.
Většinu výtek zde již zmínili ti, kteří hodnotí podobně jako já a tak je nebudu opakovat. Myslím, že King se sprintem rozběhl urazit maraton a s přibývajícími kilometry mu docházely síly, aby v závěru čtenářova původně velká očekávaní rozmetal zcela banálně směšným rozuzlením s řadou nelogických (až účelových) vysvětlení a odhalení. A jak již přestával stačit s dechem, tak se celé dílo snažil nadopovat nejrůznějšími bizarnostmi, aby co nejdéle zakryl, že má jazyk na vestě a už se sotva vleče.
Na závěr ještě jedna poznámka: Nedokázal jsem se srovnat s tím, že ačkoliv jsem měl při čtení před očima zhruba patnáctileté teenagery, jejichž filozofickým úvahám o životě, sexuálním představám i zkušenostem, schopnostem terorizovat okolí včetně dospělých a nakonec i uváděné váze jednoho z nich (80 kg – nejedná se o mimořádně obézního Bena) by takovýto věk možná odpovídal, tak jsem byl neustále přesvědčován, že hlavními (i zápornými) hrdiny jsou 11-12 leté děti. Nevím, jak vyspělá byla mládež ve státě Maine v roce 1958 či obecně v době autorova dětství, ale já mám s dětmi v uvedeném věku dost zkušeností a tak mě tenhle fakt – stejně jako v Kingově Těle – neustále z příběhu vytrhával. V tomto kontextu tomu navíc v závěru autor nasadil zcela zbytečnou samoúčelnou korunu.

mclenin
04.02.2018 5 z 5

S. King touto "útlou" knižkou dosiahol jeden z vrcholov svojej tvorby a niet sa čo čudovať, sú to práve 90-te roky, ktoré predstavujú jeho zlaté obdobie. "TO" by sme mohli nazvať akýmsi manifestom S. Kinga, resp. prototypom jeho tvorby, kde sa snúbi snáď všetko tak typické pre jeho štýl písania - podrobné opisy, dejové odbočky, pomaly gradovaná atmosféra a postupne do seba zapadajúce obrazy tvoriace mozaiku tiesnivého, ak nie priam až desivého zážitku. "TO" je však narozdiel od iných jeho čistokrvných hororov špecifické niečim iným, a to je zároveň to, čo na tomto diele oceňujem najviac - za maskou klauna, za maskou strachu, sa skrýva metafora dospievania. Kniha teda čitateľovi ukazuje dve tváre - jednu klasickú (prvoplánovú) ako hororový príbeh o boji dobra a zla, a druhú (reálnu) ako dramatický príbeh konfliktu / súzvuku detstva a dospelosti. Život je kruh. Pre mňa to viac ako hororová knižka bola knižka o živote s výborne napísanými postavami a viac než prvky strašenia (hoci aj ono má veľký podiel na udržaní pozornosti čitateľa) oceňujem práve rozvoj charakterov, zobrazenie kontrastu dieťa/dospelý, a samotnú myšlienku, že každý dospelý v sebe nesie kúsok dieťaťa. "Smekám pane Kingu."

swayno
03.02.2018

Odloženo, nedočteno, nejde se mi začíst. :(

Laf
01.02.2018 5 z 5

Výborně napsaný příběh, od kterého se těžko odtrhávalo. Vůbec nebylo těžké si oblíbit všechny hlavní postavy, které byly velmi dobře popsané a bylo zajímavé sledovat, co jim autor vytvořil za překážky. Aspoň jednou za přečtení tato kniha stojí. :)

Zabka27
30.01.2018 4 z 5

Rozhodla jsem se zjistit, co na Kingovi všichni tak obdivují a teď s klidem můžu říct, že on je opravdu Mistr vypravěč. Samotný příběh je skvěle propracován s až neuvěřitelnými detaily, je tam pár pasáží, které mě osobně nesedly, ale co jsem si naprosto zamilovala, byly postavy. Ty se Kingovi opravdu vyvedly, jejich vývoj v průběhu času je úžasný. Za mě naprosto nejlepší postava - Ben Hanscom. Každopádně, trocha kritiky... Některé pasáže se četli obtížně, protože tak úplně nezapadaly do bezprostředního děje. Nicméně, zklamaná rozhodně nejsem.

Sorrow
29.01.2018 5 z 5

Tak jsem se k Tomu po deseti letech vrátila, abych znovu mohla obdivovat Stephenovu bezbřehou fantazii a neskutečnou práci s hlavními hrdiny. Zajímalo by mě, jaké prožil dětství, protože neznám autora, který by mi dětskou mysl uměl tak přiblížit. Stále si stojím za tím, že některé dějové zvraty (zejména v závěru) pokulhávají a jsou trochu nadbytečné, ale kolem a kolem je nepopiratelné, že To je jedním z autorových vrcholů a právě trojlístek Řbitov, Osvícení a To dal vzniknout mé neutuchající lásce k autorovi.

Joges
28.01.2018 5 z 5

Nežasl jsem nad hororovými scénami, neděsily mě příšery, podstatně bych krátil a úplný závěr mi přišel trochu rozpačitý. Udivovaly mě však Kingovy postavy a jejich vývoj, komplikovaný, mnohovrstevnatý děj, barvitá fantazie a také to, jak mě udržel ve stálém napětí. A to všechno vzniklo v hlavě jediného autora. Také jsem si během četby všiml, jak jeho kniha ovlivnila další autory. Například Neil Gaiman použil jistou věc ze závěru a rozpracoval ji ve své knize. Snad je jen škoda, že kniha pomalu stárne. Ještě štěstí, že loni natočili dobrý film a v ČR vyšla před časem další kniha a audiokniha. Tak se na kruh chrabrých přátel a TO z města Derry stále nezapomíná.

Vincenzoci
28.01.2018 3 z 5

Pozor, spojler! Jsem z tohoto díla trochu zklamaný, abych byl upřímný. Na knihu jsem se opravdu hodně těšil. Příběh dost dobrý, to tajemno kolem "TO" tam bylo znát. Líbil se mi i "příchod" a ty proměny s vlivy. Postavy a jejich příběhy tam velice dobře zapadly. Zklamání však bylo jednak v zakončení díla, dále v poslední části knihy neustálé přeskakování z příběhu na příběh i bez ukončení věty, překlepy (vypmout apod.), záměny osob (z Billa je Ben) a v neposlední řadě nad perverzností Kinga, kdy nezletilá dospívající holka má sex s 5ti kluky v kanále - ale King už prostě takový je. Tato kniha je jedna z mála, kterou jsem si přečetl ve velkém očekávání poprvé a také naposledy!

Miriam5
27.01.2018 5 z 5

Tak jsem To konečně dočetla. Nečekaně dobré. Napínavé, čtivé, dojemné. Silný příběh o přátelství a odvaze.

kler1207
25.01.2018 5 z 5

Konečně přečteno. :D King je opravdu mistr vyprávění. Není to vůbec můj žánr, jsem hrozný posera, který se na horory nedívá a ani na filmovou verzi To nemám v plánu se dívat, ale tohle bylo fajn. Strašidelné, ale tak neskutečně nereálně, že jsem se vlastně vůbec nebála :). Pro někoho může být zdlouhavé vyprávění a charakteristiky jednotlivých postav a míst, ale mě to neskutečně bavilo a vyžívala jsem se právě v těchto pasážích ve spisovatelském umění autora (jindy mě to taky umí obtěžovat a děj to zdržuje, ale tady to prostě patřilo). Samotný konec a zjištění, jak vlastně To žije, atd. nebyl nic moc, ale jinak skvělé. Pro mě první knížka od Kinga a určitě mě to nalákalo přečíst si něco dalšího. Strhla bych asi tak čtvrtku hvězdičky za přehnanost a extrémní fantazírování, ale chápu, že to je můj dojem a naopak autorův záměr. Každopádně zpracoval to skvěle.

Jeckyyy
25.01.2018 3 z 5

Tak tato kniha mi dala pořádně zabrat.....vůbec jsem se do ní nemohla začíst, tudíž jsem ji na můj vkus četla sakra dlouho. Uznávám, že kniha je propracovaná a dozvíte se v ní v podstatě snad o celém Derry a všech jeho obyvatelích, ale to je právě ten problém :D Strašně zdlouhavé příběhy....jako nevím no. Něco na knize určitě bude, ale já jsem ráda, že ji mám už za sebou a znovu ji číst určitě nebudu :)

Dixinka
21.01.2018 4 z 5

Na knihu jsem se těšila tolik, až jsem zažila malé zklamání. Ten konec se mi vůbec nelíbil. Proč To tak vlastně zakončili????

Aríka
20.01.2018 5 z 5

Stephen King patří mezi mé oblíbené autory. Jeho styl stávájící se ze složitých souvětí je naprosto dokonalý a hlavně čtivý. Slyšela jsem o filmu, a tak jsem se na něj podívala, moc se mi nelíbil, ale knize jsem šanci dala. U knihy vás možná zarazí počet stránek, ale i těch tisíc stránek za přečtení stojí. Hlavními postavami jsou děti, později dospělí, kteří, jak je skoro ve všech Kingových dílech, jsou nějak šikanováni buď psychicky tak fyzicky od kamarádů či vlastních rodičů. Celý příběh je geniální, originální, hororový a nemám k němu více slov. Rozhodně doporučuji a nenechte se zaskočit počtem stran, když knihu čtete ani to číslo nijak nepocítíte.

SimBioTik
20.01.2018 5 z 5

Tak TO bolo úžasné. Odporúčam každému
kto má rád strašidelné knihy

Shimy
18.01.2018 5 z 5

Těším se vždy na přečtení knihy od Kinga, ale na tuhle jsem se těšila nějak záhadně víc. Naprosto splnila má očekávání, až na konec. Příběh dětí i dospělých mě naprosto pohltil a jen málokdy jsem na něj přes den zapomněla, než jsem zas večer mohla pokračovat ve čtení. Někdy to bylo i dost namáhavé-neustálé prolínání životů dospělých a hned zase dětí, někdy jsem po pár dnech vynechání pravidelné četby, měla co dělat, abych se zase zorientovala. Překvapivě mi přijde, že jsem měla raději vyprávění z pohledu dětí, než dospělých. Napomohlo tomu nejspíš i to, že když jsem byla cca v polovině knihy, zároveň jsem zhlédla v kině i 1. část filmu z pohledu dětí. Bohužel mě jaksi zklamal konec, přišel mi tak strašně odlišný od celého průběhu knihy. Když to tak odhadnu, tak celých 1 000 stránek jsem se od knihy jen těžko a se slzou v oku odtrhávala, ale těch posledních 100 jsem dolouskávala spíš tak, jakože prostě musím. Něco mi říká, že mé nadšení začalo nejspíš vyprchávat u části, kde Beverly "dokazovala přátelství" kamarádům.. A upřímně mi ten konec To nedával ani moc smysl. Ale i tak mi to rozhodně nezkazilo celkový dojem z knihy. Byla skvělá, nevěřila bych, že mě takhle dlouhá knížka až v takovém rozměru zaujme a za celou dobu neznudí.

Dija
16.01.2018 4 z 5

Konečně jsem si přečetla tento fenomén. Je to mistrovsky psané dílo, pan King je opravdu Král svého řemesla, hlavně v tom, jaké šokující scény dokáže do detailů vykreslit. Ale já od tohoto příběhu čekala víc. Více klauna, více pohlcující temnoty. Ale jinak to byla parádní jízda a rozuzlení? Vskutku nečekané.

Andrée
15.01.2018 5 z 5

"Za volantem tohodle auťáku je mrtvej kluk."

Právě jsme se vrátila z Derry, Maine.
Prožila jsem neuvěřitelný příběh plný děsu, napětí, smutku, ale i naděje s partou outsiderů, které jsem postupně poznávala a taky si je zamilovala.
Nejblíž mi byl Bill, něco na něm prostě je! Možná za to může Stříbrňák, kdo ví.

"To" je takový knižní kulťák. Dokonalá myšlenka vytvořit noční můru z vaší noční můry. Osobně nemůžu vystát klauny a po přečtení vím, že si k nim už ani cestu nenajdu...

Chceš balonek? Pojď si hrát... Všichni se tady vznášíme a ty budeš taky!

Melancholie
12.01.2018

Ale jo,bavilo mě to. Ale asi jsem čekala,že to bude mnohem víc děsivější. Od Kinga mám už asi přečtené povedenější díla, ale těch 1000 stran zabavilo. Připadá mi to jako trochu drsnější Rychlé šípy .

Karhal
11.01.2018 2 z 5

každej píše, jak je propracovanej příběh, popis místa, postav, města... ok, to je pravda. Ale celkovej dojem? ty jo, jak jsem se na knížku těšil.. začátek dobrej, charakter postav vás chytne. Člověk se už těší na akci, no a ta je- propadák!! dobrý jsou akorát konflikty mezi realnými lidmi, souboje s To jsou podle mě z půlky pěkná trapárna. To mně přišly napínavější a strašidelnější i příběhy Kopyta a Mňouka. Konec? si dělá prdel nee? nejvíc přeceněná knížka, na kterou jsem zatím narazil. To se bude těžko překonávat.

joslin
11.01.2018 3 z 5

Někde jsem četla, že Stephen psal tuto knihu 4 roky, proto možná některé pasáže jsou až abnormálně propracované do detailu, občas mi myšlenky utíkaly jinam, protože jsem se ztrácela. Chápu, vymyslet si celou historii a příběh, kde se vzalo, tu se vzalo TO, bylo dramatické, pompézní a dobrodružné. Příběh party smolařů boží, vracela jsem se tím do svého řádění na kole a lezení po stromech. Ale Stephene?! Doprčic?! Musel si popsat Beverlyno nutkání dát svým kámošům odvahu takovým způsobem?! Byla jsem z toho hodně smutná, jako když Vám spláchnou hračky do kanálu (raději asi ne, co kdyby :D) a nadávala jsem asi tři dny, že to byla zbytečná kravina. Plus TO mi byl sympatičtější jako klaun! P.S: Nový film doporučuji, vystihl atmosféru, napěstí a je vtipný. A poprvé jsem ráda, že kniha je jiná než film :D