To

To
https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415050/bmid_to-LZb-415050.jpg 4 4878 4878

Derry nie je obyčajné malomesto. Pod jeho povrchom spí prastaré zlo. Vždy keď sa prebudí, na niekoľko rokov rozpúta v Derry a okolí smršť neopísateľných hrôz. Strašná sila, ktorú možno nazvať len To, ovláda obyvateľov, vraždí nevinné deti a zdá sa, že ju neuspokojí nič okrem najvyššej obete. Kto ju prinesie tentoraz? Skupinka priateľov, ktorí v Derry vyrástli, dnes žije roztrúsená vo všetkých kútoch sveta. Sú bohatí, úspešní aj slávni, ale nie sú šťastní. A najmä im chýba veľká časť spomienok na desivé udalosti z detstva. Kto im vymazal pamäť? Ak to chcú zistiť, musia sa opäť stretnúť s pradávnym zlom. Kedysi sa mu dokázali vzoprieť a prežiť. Ale dnes už nie sú deťmi a niečo podstatné, čo im kedysi pomohlo zahnať To, im chýba.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

It, 1986

marrrsch
03.12.2017 2 z 5

To se mi nelíbilo. Sjíždím audioverze kingovek jednu po druhé, některé mě upřímně nadchly, vydržela jsem hromady vyhřezlých střev a potoky slizu a krve, protože příběh mě chytil a nepustil, ale To už na mě bylo moc. Prázdná bublina.

85098211
28.11.2017 4 z 5

Moje první dílo tohoto autora a poslouchala jsem - naštěstí - jako audio. Protože takto výborně udělanou audioknihu jsem neměla v uších, ani nepamatuji ;-). Nejvíc se mi líbil part Pavla Soukupa jako vypravěče, ale i ostatní interpreti byli výborní. Ze začátku se mi kniha líbila hodně, byla jsem jí doslova pohlcena. Ale později se v ní stále častěji vyskytovaly popisné pasáže a příběh se místy i vlekl. A ten konec? Nevím, co dodat. Nebyl podle mého vkusu, bohužel. Ale uvažuji, že zkusím ještě nějakou jinou Kingovku - ráda bych se nechala příjemně překvapit nějaký dobrým hororovým příběhem ;-).

zipporah
25.11.2017 5 z 5

Obsahuje spoiler: Vynikajúci príbeh, štýl, štruktúra, táto kniha je kultová v beletrii, téma krimi. Záver ma trochu sklamal, akoby si autor dal halucinogény, štýl je stále rovnaký, ale obsah je už o ničom, písať o Korytnačke, či jak sa v Kanáli preťahuje Beverly s ostatnými, akurát je fajn, že skončila s Benom, ale myslím, že abstraktné témy sú u Kinga možno všeobecne slabo písané, naopak, reálne mi prišlo zhruba 800 strán po tú trápnu Korytnačku a "boj" v Kanáli.

Klaun. K čomu ma núti tento príbeh zamyslieť sa, to je podoba môjho klauna. Najmä ako dospelého človeka. Román nie je iba "horor", ale nápad vcelku vážne), čo prebrať s psychoterapeutom na sedení... Čoho sa najviac bojíme my, dospelí? Chudoby? Samoty? Smiechu? Ako by vyzeral náš strach reálne pred našimi očami?

Kllara
23.11.2017 4 z 5

Jedna z těch lepších knih, která vás po celou dobu nepřestane udivovat svou nápaditostí a propracovaností, má hlavu a patu a dokáže si i přes svou divokou explozi fantazie udržet smysl pro realitu... Ano, vyskytuje se zde řada klasických klišé prvků, ale musíme samozřejmě brát v potaz, před jakou dobou byla kniha napsána. V té době to musel být opravdu neuvěřitelný BOOM.

Líbí se mi, že Stephen King píše úplně bez zábran a nebojí se i těch největších extrémů a svých s prominutím temných zvrácených myšlenek, které by se spousta autorů možná mohla bát vypustit do světa. A tak to má být, myslím si, že je to jeden z klíčů úspěchu a dodává dílu šmrnc - "Pište tak, jako kdyby to nikdo neměl číst."

Důvod, proč odebírám hvězdu je značná rozvláčnost na některých místech. King občas popisoval věci, které mě absolutně vůbec nezajímaly, byla tam spousta dějových odboček (ale to neberu jako špatnou věc, jen v tomto případě mi to přišlo jako zbytečné natahování) a to mi občas zkrátka vadilo. Nějaké části mě vůbec nebavily a nijak neoslovily. To však asi bude otázka vkusu.

Co se týče samotného příběhu - líbil se mi, měl takovou jednoduchou zápletku a složitý děj zároveň, hlavní postavy mi byly sympatické a působily jako živé. Konec na mně zanechal jakýsi zvláštní jemný smutek...

Takže ano. Knihu doporučuji. Hlavně je důležité překlenout se přes ten lehce zmatený začátek a dát knize šanci, kdykoliv ji budete chtít s případným zklamáním odložit, jako jsem to jednou udělala já. Ale dejte jí druhou šanci, protože tohle je dle mého názoru opravdu dílo, nad kterým neztratíte čas a které vás donutí svým způsobem k zamyšlení.

Lidmila_2008
19.11.2017 4 z 5

Umně spletený příběh plný detailů, z nichž každý má svůj čas, svůj důvod, aby v něm byl. A to kombinováno s mistrovským vypravečstvím, které vás vtáhne do děje tak, tak cítíte pach kanálů, kolem nohou vám šelestí vysoká dlouho nesečená tráva, slyšíte vrzání starých okenic...a bojíte se klauna. Pátá hvězdička není jen proto, protože některé pasáže jsou příliš popisné a být tam nemusely.

monika0356
19.11.2017 3 z 5

Knížku přečíst mi trvalo velice dlouho, ale nemůžu říct, že by mě vyloženě nebavila. Jen tam byly pasáže, které mě bavily míň a trochu mě odrazovaly, ale i přes to jsem knihu dočetla. Zkrátila bych ji klidně o půlku a byla bych spokojená :)

Breberuše
19.11.2017 2 z 5

3* dávám jen proto, že kniha byla neuvěřitelně propojená. Napsat tak dlouhý román, aby do sebe vše zapadalo je pro mě neuvěřitelné. Co se týče děje, mě kniha nezaujala. Rozhodně žádný horor, u ktérého se bojíte jenom vystrčit nohy z postele. Hrozně jsem se u knížky nudila, ale jelikož dočítám všechny knížky, tak jsem se kousla... znovu bych si ji rozhodně nepřečetla. A na rozdíl od kratších knih mi postavy nepřirostly k srdci.

Disinka
14.11.2017 5 z 5

Vyborne napsane... miluju Kingovy popisy mista...
Skoukla jsem obe dve vydani filmu a muzu rict ze oba filmy - ac se oproti knize obcas lisi v deailech - jsou skvele zpracovane...

durinka
14.11.2017 2 z 5

Knihu jsem bohužel nedočetla. V některých pasážích je opravdu až moc zdlouhavá a nepřehledná.

koki.veru
14.11.2017 5 z 5

Nejprve jsem se bála do této knížky pustit kvůli množství stránek, ale nakonec mi počet stránek absolutně nevadil. Ze začátku mi chvilku trvalo, než jsem se pořádně začetla, utřídila si jména a zorientovala se v přítomnosti a minulosti, ale pak už to šlo raz dva, nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Jednotlivé postavy hlavní party byly úžasné a prožívala jsem s nimi všechna dobrodružství. Bohužel konec knihy mě trochu zklamal, čekala jsem více napětí, ale připadalo mi to, že se konec strašně táhnul a nebyl tolik napínavý. Kniha ale celkově velmi povedená.

Arya26
13.11.2017 5 z 5

Tato kniha byla úžasná, někdo namítá, že mu připadá příliš dlouhá a rozvleklá. Díky tomuto stylu vyprávění se dokonale zžijete se všemi losery, navodí ve vás pocit, že je znáte a jsou i vašimi přáteli. Já osobně jsem se s nimi skvěle ztotožnila, protože jsem takový loser bez loserclubu. Proto vždy, když došlo k akci, kdy někdo mohl přijít k úhoně, vás mrazilo, protože jste nikoho nechtěli ztratit, ovšem musím se přiznat, že asi nejméně jsem si oblíbila Mika. Nic proti

SPOILER

Ten konec mě něčím i lehce pobavil, To na sebe může brát jakékoliv podoby. Představujete si co všechno strašného a odporného pod všemi těmi maskami je a ta absurdita toho, že To je jen vlastně přerostlý pavouk, kterého se bojí každý druhý. Z toho dech beroucího tajemna je jen nezáživná prostá skutečnost.

Anneska
13.11.2017 2 z 5

Bavi me cist knihy s mnohem dynamictejsim dejem. Prokousat se touto knihou byla naprosta hruza. Rekla bych, ze tato kniha rozdeluje ctenare na tri tabory. Jedni ji miluji, druzi nenavidi a treti nevi, co si myslet. Kvuli strasne zdlouhavym popisum a casto nezazivnemu deji bohuzel patrim do skupiny, ktera si tuto knihu uz nikdy neprecte. Tim ale nechci nikoho odrazovat, spise naopak, myslim, ze kazdy milovnik hororu by tuto knihu nemel vynechat.

jindrich5708
13.11.2017 5 z 5

O knize povídek : Bazar zlých snů" S. King napsal, že některé povídky mají zuby.
Zuby jsou na každé stránce knihy "To" a některé stránky Vás mohou i pokousat. A , že jich je spousta. Některým stránkám se to dokonce i povedlo a dokousaly mě až do krve. Četl jsem a má krev prosakovala snad celou knihou. Po dočtení "To"ho byla nejméně kapka krve na každé stránce této knihy. Dočetl jsem "To" a krev pomalu zaschla. Krev knihu znehodnotila, ale já ji nevyhodil ba naopak, i v tomto žalostném stavu, dostala čestné místo v mé knihovně.
Jen ještě dodám, že Kinga mám rád už řadu let, ale k "To"muhle románu jsem musel "dozrát".

Gustik5
10.11.2017 5 z 5

Jedna z nejčtivějších knih co jsem kdy přečetl. A asi i nejděsivějších. Tedy, strach mne ke konci (respektive někdy v druhé půli), kdy už začalo být jasné, co je To zač, trochu přecházel. Dokud mě ale autor držel v nejistotě, bál jsem se velmi. Nicméně i bez děsu a hnusu vás kniha nepustí díky živým postavám (s těmi ústředními se snad nejde neztotožnit) a dokonale propracovanému příběhu (potěšilo hlavně sbíhání dvou dějových linek), byť s pár wtf momenty (hlavně jistá skupinová sexuální scéna v kanalizaci pod Derry), ale i ty mají překvapivě celkem logické vysvětlení. Délka mi vůbec nevadila. Mrzely mne jen některé nezodpovězené otázky. Ty ale začínají ve srovnání s úžasným zážitkem, který tahle kniha skýtá, blednout podobně jako vzpomínky na poražené To...

Dominik106
02.11.2017 5 z 5

Je velmi dobře napsaná.

zpevSusannah
30.10.2017 5 z 5

Za svých hodně mladých let jsem toto dílo od Velkého Pána hororů četla a pamatuji se, že jsem byla uchvácena :-). Ale protože filmové ztvárnění tančícího klauna v podání skvělého Billa Skarsgarda mě zcela odrovnalo (samozřejmě v pozitivním slova smyslu), rozhodla jsem se, že si tento čtenářský orgasmus po letech musím rozhodně zopakovat! Takže Pennywise, mám tě! Opět!!! :-)
Jinak musím dodat, že při druhém čtení jsem objevila zase další neuvěřitelné detaily, které mi před tím unikaly, a to více jsem si všechno užila! Až na ten úlet ke konci s obnovením síly jejich propojení (všichni asi budou hned vědět :-D).
Závěrem ale musím říct, že TO bude navždy mým cenným diamantem v knihovně! :-)

Lady Jane
27.10.2017

Jsem ráda, že TOhle nebyla první kniha od Kinga, kterou jsem přečetla, protože už bych asi po žádné další nesáhla. Ze začátku se TO četlo vcelku dobře, i když tam na můj vkus bylo trochu moc zbytečné "vaty", která odváděla pozornost od samého příběhu, od poloviny mě kniha pravidelně a spolehlivě uspávala a posledních sto stran bylo pro mě nevýslovným utrpením, jako kdyby se autor sám ztratil v tom, co chtěl vlastně napsat...příšerná slátanina a ta pasáž o sexu jedenáctiletých dětí na dně kanálu mi úplně vyrazila dech...jsem ráda, že TO mám za sebou a rozhodně se k němu už nikdy nevrátím, ani kdyby TO byla jediná kniha na světě.

Krami
27.10.2017 4 z 5

Jeden z nejznámějších hororů všech časů, který téměř splnil moje očekávání. První půlka knihy mě pohltila - jak autor nejspíš chtěl, abych se namlsal pro finále. Spousta divnoty, otázek a žádné odpovědi. I když má knížka přes tisíc stran, její délka nebyla na obtíž - ba naopak -, protože jsem tak aspoň mohl pořádně proniknout do party hlavních hrdinů, sžít se s ní a Tomu vlastně čelit společně s ní. Chválím dvojí časovou linku, hlavně díky "finální scéně" - nechci ale napovídat, tak stačí (a stejně tohle pochopíte až po přečtení). Skvěle jsou napsané i záporné postavy - hned bych jim zakroutil krkem, ale bohužel jsem mohl tak akorát jen zatínat pěsti nad papírem. Práce s nadpřirozenem je zajímavá, pro někoho možná hůř stravitelná - ale o to víc to pak člověka u čtení nutí přemýšlet. Stephen King mě rozhodně nenudil, píše parádně poutavě a doufám, že až si To přečtu v budoucnu znova, některé věci si srovnám a třeba slavně pochopím dosud nepochopené, tak dám plný počet.

AnetaKor
21.10.2017 5 z 5

Neuvěřitelně dobre napsána kniha. Části z dětství jsou naprosto fantastické. Koncept o zhmotnění vlastního strachu a rozdílnost toho, co nas desi v dětství a co v dospělosti je pozoruhodný.

papaja
18.10.2017 3 z 5

Zatím to nejlepší od Kinga, velmi dobře propracovaný příběh a určitě doporučuji. Sice dávám 3*, ale můj problém je popasovat se s velkou přítomností nadpřirozena (příšery, řeči o bohu), přesto mne knihy tohoto autora táhnou, abych si je přečetla. Možná je na tom něco nadpřirozeného